Jump to content
Sofo007

Συγκριτικό Golf 1,4 Fsi & Polo 1,2

Recommended Posts

Καλημέρα, θα ήθελα να αγοράσω ένα VW και θέλω από εσάς σαν ιδιοκτήτες να μου πείτε τι παίζει με την κατανάλωση ανάμεσα σε polo 1,2 2005-2007 και Golf 1,4 fsi 2004-2006.

Εγώ είμαι από Σάμο και δεν έχω ιδιαίτερα προβλήματα με μποτιλιάρισματα. Για να πάω στη δουλειά όμως κάνω 30χλμ τη μέρα σε επαρχιακούς δρόμους και θέλω να ξέρω πάνω κάτω τι κατανάλωση έχετε εσείς κατά μέσο όρο, μέσα στη πόλη και εκτός πόλης?

Και οτιδήποτε άλλο θα πρέπει να ξέρω για τα 2 αυτοκίνητα. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Για το golf, εντός πόλης 8.5-9 λίτρα και εκτός πόλης κοντά στα 7.5 μπορεί και πιο κάτω αναλόγως τον δρόμο και την ταχύτητα...

Και τα 2 έχουν ακριβά ανταλλακτικά πέρα από τα αναλώσιμα λάδια φίλτρα κλπ αλλά αυτό πιστεύω το ξέρεις. Και τα δύο που σκέφτεσαι επίσης έχουν οριακά επαρκή ιπποδύναμη για το βάρος τους...

Link to comment
Share on other sites

Οι δρόμοι είναι κυρίως ανηφόρες-κατηφόρες, δηλαδή στο πήγαινε κατεβαίνω και στην επιστροφή ανηφόρα...

ακριβά ανταλλακτικά εννοείς για τα σέρβις τους, ή σε περίπτωση ατυχήματος και μέρη κινητήρα? δεν έχω ψαχτεί καθόλου και δεν έχω ιδέα πάνω στα αυτοκίνητα...

δηλαδή δε θα τραβάει να βγάλει άνετα την ανηφόρα?

Link to comment
Share on other sites

Οχι απο μενα για το Polo για πολλους λογους ενας εκ των οποιων η πρακτικοτητα του και ο μικρος κινητηρας του.. Αλλα αν ειναι να πας σε 1.4 ατμοσφαιρικο Golf, τοτε ουτε και το fsi..Με την ιδια ιπποδυναμη που σκεφτεσαι δηλαδη, παιρνεις το απλο (απο μηχανικης πλευρας) 1.4 με τα 85 αλογα που ειναι πολυ αξιοπιστο μοτερ και σε γενικες γραμμες καλυτερο.. Επισης επειδη κυκλοφορησε προς το τελος παραγωγης του 5αριου εχεις περισσοτερες πιθανοτητες να το βρεις με λιγοτερα χιλιομετρα και πιο προσεγμενο..

Link to comment
Share on other sites

Δεν ήξερα πως υπάρχει και απλή έκδοση, στο *μη επιτρεπόμενο @ URL* που ψάχνω βάζουν ότι να 'ναι στα χαρακτηριστικά και δε μπορώ να ξέρω.... βάζουν από 80 έως 95 άλογα και πως θα καταλάβω εγώ τι είναι? πχ αυτό εδώ http://www.*μη επιτρεπόμενο @ URL*/cl...s/view/3039627/ δε λέει FSI αλλά λέει 95 άλογα.... τι λέτε?

υπόψιν πως εγώ μπορώ να διαθέσω μέχρι 5200.

Edited by Sofo007
Link to comment
Share on other sites

Αυτα τα δυο βρηκα εγω στα χρηματα που θελεις στο εν λογω site..

http://www.*μη επιτρεπόμενο @ URL*/classifieds/cars/view/3112061/

http://www.*μη επιτρεπόμενο @ URL*/classifieds/cars/view/3065482/

Link to comment
Share on other sites

για το πρώτο δε το συζητάω, δεν έχω τόσα, αλλά για το δεύτερο αν το ρίξει στα 5200 το συζητάω :-)

αυτό που βρήκα με τα 4800 είναι FSI?

Τι διαφορές έχει to FSI από το απλό?

Link to comment
Share on other sites

Το 1.4 FSI ειναι κινητηρας αμεσου ψεκασμου, με αυξημενη σημπιεση και 100αρα βενζινη για να πηγαινει καλυτερα και γενικα να δουλευει σωστα.

Ενω το αλλο ειναι ενα αμαξακι με εναν απλο κινητηρα, οπως ολοι γνωριζουμε απο τα παλαιοτερα χρονια, χωρις καινοτομιες και υπερβολες.. Λαδακι, φιλτρα κ 95αρα βενζινη να κανεις τη δουλεια σου..

Link to comment
Share on other sites

Μ' αλλά λόγια καλύτερο το fsi σε θέμα ιπποδύναμης αλλά αν πέσεις σε ζημιάρικο (και είναι τελείως τυχαία ακόμα και αν το προσεχεις ειδικά τα πριν το 2006) θα χάσεις τα λεφτά σου και τα νεύρα σου θα γίνουν κορδέλες... Για να μην αναφέρουμε ότι θα πρέπει να γίνεις χημικός αναλυτής πρατηρίων για να βάζεις απλή βενζίνη και πάλι δεν θα είναι σίγουρο ότι δεν θα πάθει κάτι.

Και επειδή ο κινητήρας ζορίζεται σε δυσκολίες, για την διαδρομή που λες ότι το θες αν συνδυάσουμε και τα χιλιόμετρα που δεν θα ναι ζεστό θα σου καίει κοντά στα 9λίτρα/100 με μια μέση ταχύτητα 50χλμ ακόμα και αν την κατηφόρα την πηγαίνεις με ταχύτητα στο κιβώτιο και χωρίς γκάζι

Μ' αλλά λόγια καλύτερο το fsi σε θέμα ιπποδύναμης αλλά αν πέσεις σε ζημιάρικο (και είναι τελείως τυχαία ακόμα και αν το προσεχεις ειδικά τα πριν το 2006) θα χάσεις τα λεφτά σου και τα νεύρα σου θα γίνουν κορδέλες... Για να μην αναφέρουμε ότι θα πρέπει να γίνεις χημικός αναλυτής πρατηρίων για να βάζεις απλή βενζίνη και πάλι δεν θα είναι σίγουρο ότι δεν θα πάθει κάτι.

Και επειδή ο κινητήρας ζορίζεται σε δυσκολίες, για την διαδρομή που λες ότι το θες αν συνδυάσουμε και τα χιλιόμετρα που δεν θα ναι ζεστό θα σου καίει κοντά στα 9λίτρα/100 με μια μέση ταχύτητα 50χλμ ακόμα και αν την κατηφόρα την πηγαίνεις με ταχύτητα στο κιβώτιο και χωρίς γκάζι

Αυτό που βρήκες μάλλον είναι 1.4 απλό και τα άλογα του είναι 80. Έχει και 17άρες ζαντες άρα 225 λάστιχο οπότε από κατανάλωση θα είναι ακόμα χειρότερα...

Link to comment
Share on other sites

Άρα ξεχνάω το FSI δηλαδή, θα πάω για το απλό μοντέλο επειδή και με τα βενζινάδικα εδώ ψάχνεις κάποιο που να μην βάζει αραιωμένη βενζίνη ή αέρα, πόσο μάλλον καθαρή 95άρα!

Αυτό που βρήκες μάλλον είναι 1.4 απλό και τα άλογα του είναι 80. Έχει και 17άρες ζαντες άρα 225 λάστιχο οπότε από κατανάλωση θα είναι ακόμα χειρότερα...

Αν τσιμπήσω αυτό που βρήκα, αν είναι απλό, και αλλάξω τις ζάντες με μικρότερες θε είμαι καλυμένος πιστεύεις? Τώρα και στο 1-1,5λίτρο/100 να είναι η διαφορά δε χάθηκε και ο κόσμος...

Edited by Sofo007
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, θα ήθελα να αγοράσω ένα VW και θέλω από εσάς σαν ιδιοκτήτες να μου πείτε τι παίζει με την κατανάλωση ανάμεσα σε polo 1,2 2005-2007 και Golf 1,4 fsi 2004-2006.

Εγώ είμαι από Σάμο και δεν έχω ιδιαίτερα προβλήματα με μποτιλιάρισματα. Για να πάω στη δουλειά όμως κάνω 30χλμ τη μέρα σε επαρχιακούς δρόμους και θέλω να ξέρω πάνω κάτω τι κατανάλωση έχετε εσείς κατά μέσο όρο, μέσα στη πόλη και εκτός πόλης?

Και οτιδήποτε άλλο θα πρέπει να ξέρω για τα 2 αυτοκίνητα. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

φίλε μου πως από ότι κατάλαβα είσαι μέχρι τα 5500 max. Πώς και δεν κοιτάς και το αδερφικό Leon. να ένα http://www.*μη επιτρεπόμενο @ URL*/classifieds/cars/view/3119152/

Link to comment
Share on other sites

φίλε μου πως από ότι κατάλαβα είσαι μέχρι τα 5500 max. Πώς και δεν κοιτάς και το αδερφικό Leon. να ένα http://www.*μη επιτρεπόμενο @ URL*/cl...s/view/3119152/

δε με ενθουσιάζει, βασικά ήταν να πάρω κατι πολύ φθηνό πχ ένα getz ή καμιά τέτοια σακαράκα για να μου μείνουν και μερικά χρήματα, αλλά μόνο για vw δίνω μέχρι τόσα...

Link to comment
Share on other sites

Πάντως κοίτα και κάτι άλλο... Απίστευτα αξιόπιστα σε αυτα τα χρήματα είναι τα yaris στην κατηγορία του polo, και κάποιο megane θα σε αφήσει ικανοποιημένο σίγουρα αν βρεις 16βαλβιδο... Για σένα το fsi είναι μάλλον σίγουρο όχι αλλά και το απλό δεν παύει να είναι κοντά 1300 κιλά.

Αν επιτρέπεται μέχρι τώρα τι είχες;

Link to comment
Share on other sites

δε με ενθουσιάζει, βασικά ήταν να πάρω κατι πολύ φθηνό πχ ένα getz ή καμιά τέτοια σακαράκα για να μου μείνουν και μερικά χρήματα, αλλά μόνο για vw δίνω μέχρι τόσα...

τότε κοίτα μήπως βρεις golf 1,6 είναι πολύ λίγα τα άλογά του για το σασί του στο μέλλον θα το μετανιώσεις. Το έχω οδηγήσει και το 1,4 Mpi κ το 1,6 FSI για αυτό το λέω. Αν δεν σε νοιάζουν οι χώροι κοίτα polo 1.4.

Link to comment
Share on other sites

Αν επιτρέπεται μέχρι τώρα τι είχες;

Fiat Tipo 1,4 για δύο χρόνια και το έδωσα γιατί ήταν παλιό του 91'

Suzuki Jimny 1,3 για δύο χρόνια και το δίνω αύριο επειδή καίει πολύ στην διαδρομή που θέλω να κάνω

και τώρα θέλω κάτι να κρατήσω για αρκετά χρόνια.... ;-)

για αυτό θέλω κάτι αξιόπιστο με χαμηλή κατανάλωση και τείνω se VW

Edited by Sofo007
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα το Megane που είπα και πιο πριν... Είναι από τα καλύτερα γαλλικά σε θέμα συναρμογης με σπιρτόζικο και απροβληματιστο μοτερ... Αλλιώς κοίτα μήπως βρεις κάποιο πόλο 1.4 με τα 100 άλογα που είναι πολύ καλό αλλά να είναι μαμα χωρίς πολλά καγκουρεματα...

Link to comment
Share on other sites

Πάντως κοίτα και κάτι άλλο... Απίστευτα αξιόπιστα σε αυτα τα χρήματα είναι τα yaris στην κατηγορία του polo, και κάποιο megane θα σε αφήσει ικανοποιημένο σίγουρα αν βρεις 16βαλβιδο... Για σένα το fsi είναι μάλλον σίγουρο όχι αλλά και το απλό δεν παύει να είναι κοντά 1300 κιλά.

Αν επιτρέπεται μέχρι τώρα τι είχες;

μακρυα από megane το εχουν δυο φιλοι και εχω βαρεθει να τους μαζευω από τους δρόμους... το yaris με 1000

Link to comment
Share on other sites

μπραβο στο παλικαρι που ειπε για το πολο..εχετε ξεχασει στα γκολφακια να του πειτε του ανθρωπου οτι τα 1400 γκολφ οταν ανεβαινουν ανηφορες ζοριζονται και ρουφανε βενζινη δεν ειναι οπως στην ευθεια..φιλαρακι ειχα το απλο μοοτερ με τα 75 αλογα σαν πρωτο μου αυτοκινητο...μακρυα απο γκολφ 5...παρε η γκολφ 4 1600 κυββικα με τα 100 αλογα μια χαρα να τραβαει τουλαχιστον αμα βαλεις και 2 ατομο η αμα πας μια εκδρομη με φιλους η οικογενεια ...μην εισαι συνεχεια με πρωτη...ελεος η να παρεις το πολο με τα 100 αλογα το 1400 6ν νομιζω μοντελο...οικονομικοτατο και ροπη για τις ανηφορες...γιατι με τα γκολφακια 5 ειναι πολυ βαρια πως να το κανουμε και ζοριζεται υπερβολικα με τους μικρους κινητηρες των 75 αλογων και 80..οτιβγαινει...

Link to comment
Share on other sites

Το Golf 4 δε με τρελαίνει ιδιαίτερα, αν είναι για golf πάω στο 5άρι μόνο, και τα golfάκια είδαι πως είναι 1300 kg σε αντίθεση με τα polo που είναι 1100. Αλλά μου άρεσε πιο πολύ επειδή είναι αρκετά σπορ το look τους, και θα του έβαζα και μια μάσκα από GTI και θα ήμουν στα αστέρια ;-)

Για το Golf 1,6 τι έχετε να μου πείτε? πιο πολλά τα κυβικά μεν αλλά θα τραβάει χωρίς πολύ γκάζι όπως το βλέπω. τι λέτε? από κατανάλωση το 1,6 πως πάει?

βρήκα σε ένα σάιτ πως

το Volkswagen Golf 1.6 FSI Trendline 2006 καίει μόνο 6,6 litres/100 km και είναι στα 1185 kg με 115 hp

το Volkswagen Golf 1.6 Comfortline 2006 καίει 7.2 litres/100 km 1204 kg με 102 hp

το Volkswagen Golf 1.4 Trendline 2006 καίει 6.8 litres/100 km 1290 kg με 75 hp

ισχύουν αυτά???

Υπόψιν ότι μπορώ να κρατάω το πόδι μου από το να "πιέζει" μόνο του το πεντάλ του γκαζιού... :-P κυρίως θέλω να με κινεί οικονομικά και με στυλ....

Edited by Sofo007
Link to comment
Share on other sites

Παιδια χρονια πολλα !!!!

Sofo007 ειχα το 1,4 FSI . Δεν ειναι και τοσο αχρηστο

Η καταναλωση ηταν στα 8,4 λιτρα . Σκεψου και αλλα πραγματα οπως την ασφαλια

που δεν θα σου προσφερουν αλλα αυτοκινητα σ αυτη την κατηγωρια, και την οδηγηκη ευχαρηστηση

που μονο το golf σου προσφερει.Και ειναι και μουρη.....Παντως θα ειναι καλυτερα να εχει και αλογα

Link to comment
Share on other sites

Παιδια χρονια πολλα !!!!

Sofo007 ειχα το 1,4 FSI . Δεν ειναι και τοσο αχρηστο

Η καταναλωση ηταν στα 8,4 λιτρα . Σκεψου και αλλα πραγματα οπως την ασφαλια

που δεν θα σου προσφερουν αλλα αυτοκινητα σ αυτη την κατηγωρια, και την οδηγηκη ευχαρηστηση

που μονο το golf σου προσφερει.Και ειναι και μουρη.....Παντως θα ειναι καλυτερα να εχει και αλογα

κατ'αρχάς χρόνια πολλά και καλές γιορτές!

ευχαριστώ για τις συμβουλές σας! έχω ήδη καταλήξει στο 1,6 FSI με τα 115 άλογα :-)

τώρα ελπίζω να αξίζει τα έξτρα τέλη κυκλοφορίας και τα έξτρα έξοδα για την ασφάλεια!

όσο για τη κατανάλωση έμαθα πως έχει το 1,6 λιγότερη από το 1,4 για αυτό και ανέβηκα κατηγορία... θα πληρώνω που θα πληρώνω... να έχω και τα άλογα για όποτε θέλω να το τρέξω ;-)

Χρόνια πολλά και πάλι...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.