Jump to content
lancia16hf

Intercooler Σε Gti 20V

Recommended Posts

Μιας και εβαλα το προγραμματακι θελω να βρω και ενα μεγαλυτερο intercooler. Μια σκεψη ειναι μπροστα το κλασσικο. Δεν ξερω αν υπαρχει μεγαλυτερο το οποιο να μπαινει στην ιδια θεση με το μαμα;; Δεν θελω κατι τρομερο. Μικρη παροχη. Εαν υπαρχει κατι διαθεσιμο στειλτε μου να το δω! Απλα εαν ειναι για frontmount θελω να ειναι κομπλε με τις σωληνωσεις.

Link to comment
Share on other sites

μονοδρομος σ3 αλλιως ths αλλιως απρ και τελος....ολα τα αλλα του κρυ μητσου μακρυα

Link to comment
Share on other sites

του s3 χωραει κανονικα στο ιδιο σημειο? απο ψυξη εχει διαφορα? εμενα για front mount μου χουν πει ολοι....αλλα αν κανει δουλεια απο ς3 ακομα καλυτερα και οικονομικοτερα !!

υ.γ οταν λες απο s3 ενοεις 20v ετσι? η απο το 2λιτρο?

Link to comment
Share on other sites

μονοδρομος σ3 αλλιως ths αλλιως απρ και τελος....ολα τα αλλα του κρυ μητσου μακρυα

Το S3 20vt εχει δυο μικρα intercooler δεξια-αριστερα ειναι αχρηστη αναβαθμιση!Απο ibiza cupra ειναι καλο ή απο evo 9 αλλιως καποιο αλλο aftermarket για 1ο σταδιο

Link to comment
Share on other sites

μαλλον μπερδευτικε παραπανω ο συμφορουμιτης,,,,δεν ειδε μαλλον οτι εχεις golf mk4 και γιαυτο σου ειπε βαλε intercooler s3 που μπαινει στα mk5...απ οτι γνωριζω front mount μπαινει στο δικο σου....

Link to comment
Share on other sites

Το S3 20vt εχει δυο μικρα intercooler δεξια-αριστερα ειναι αχρηστη αναβαθμιση!Απο ibiza cupra ειναι καλο ή απο evo 9 αλλιως καποιο αλλο aftermarket για 1ο σταδιο

Πολύ σωστά,

Από ibiza cupra θα βάλεις που είναι κουτί, έχεις και πεταλούδα αριστερά.

cupra160intercooler2-1.jpg

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Guest Rouleman

Πολύ σωστά,

Από ibiza cupra θα βάλεις που είναι κουτί, έχεις και πεταλούδα αριστερά.

cupra160intercooler2-1.jpg

Εισαι σιγουρος οτι χωραει?? οι μετωπες με το golf ειναι η μερα με την νυχτα, ειναι παρα πολυ ψιλο του ibiza, απο οτι βλεπω,

Link to comment
Share on other sites

Θα κανεις αρκετό κοψε ραψε και θα μπει το ibiza cupra. Ειναι πολυ αποδοτικο. Μετα ενισχυσε την τραβερσα με λαμες. Αγορα απο αντιπροσωπεια.

Θέλει υπομονή στην τοποθέτηση, καλό είναι να την κάνεις μέναν έμπειρο μαζί.Επαρκεί μέχρι και 28R

Για το forge ισχυει, δινει και τραβερσα αλλα παει 800-900. Ειναι κορυφη bolton λυση. Το φορουσα παλια. (Μοτέρ AMK, S3)

Έρχεται μαζί με τραβέρσα και μετά αν θες το πουλάς και το αμάξι είναι απολύτως εργοστασιακό.

bed64086e9ee6ccbc711c7ab6072ebad.png

Διακρίνεται η πεταλούδα δεξία, λόγω μοτέρ AMK,BAM

Αν έχεις τα χρήματα πάρε το Forge, ή κάνε λίγο υπομονή μέχρι να τα μαζέψεις. Είναι πολύ καλό σε απόδοση παρόμοιο με του Ibiza Cupra

Αυτό είναι της Forge για σένα :20f41445124c252069bb39c457db26fe.png

Μετα πας σε evo9 επαρκει και για 400αλογα.

Θελει λιγακι κοψε ραψε αλλα ειναι μια χαρα.

Το βρισκεις σε πολυ καλη τιμη μεταχειρισμενο.Επαρκεί και για 28RS ή νορμάλ 2871

Τα παραπανω ειναι δοκιμασμενες λυσεις, εδω και χρονια οσο αφορα και την αποδοση τους. Αφηστε τα universal στην ακρη, εκτος αν διαλεξετε εσεις την κυψελη.

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειμαι για πολλα πολλα... Κατι οικονομικο θα βαλω. Απλα θελω να μπει χωρις κοψε ραψε που λετε. Μου εχουν πει οτι ο hercules φτιαχνει μια χαρα intercooler και χωρανε. Δεν ειναι αποδοτικα;;; Πανω απο 250hp δεν προκειται να παει το golfaki.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειμαι για πολλα πολλα... Κατι οικονομικο θα βαλω. Απλα θελω να μπει χωρις κοψε ραψε που λετε. Μου εχουν πει οτι ο hercules φτιαχνει μια χαρα intercooler και χωρανε. Δεν ειναι αποδοτικα;;; Πανω απο 250hp δεν προκειται να παει το golfaki.

Υπαρχει μια παροιμια, το φτηνο το κρεας το τρωνε οι σκυλοι.

Αν δεν εισαι για πολλα αστο ετσι ειναι χειμωνας μαζεψε λεφτα και βαλε κατι ποιοτικο.

Απ' αυτον που ανεφερες, εγω δεν θα επαιρνα cooler.

Link to comment
Share on other sites

δικιο εχετε παιδια ,οτι πληρωνεις παιρνεις.... αλλα το θεμα ειναι μην πληρωσεις κατι και ειναι και μαπα..εχω ακουσει οτι πολλα επωνυμα κουλερ εχουν κινεζικες κυψελες!!οποτε γιατι να πληρωσω ακριβα κατι κινεζικο και να μην παρω ενα φτηνο κινεζικο!!! δεν λεω οτι θα παρω κινεζικο αλλα ουτε θα πληρωσω ενα forge.

το θεμα μου ειναι αλλο τωρα, μιλησα με εναν φιλο και μου πε οτι το κουλερ πρεπει να μπορει να ψυξη τον αντιστοιχο αερα που μπορει να στειλει η τουρμπινα. λογικοτατο αυτο.πως ομως μετριεται αυτο? τι να ζητησω απο αυτον που θα φτιαξει το κουλερ? λιτρα?μεγεθος? καποια αλλη μοναδα μετρησεις? εδω θελω την βοηθεια σας.

Link to comment
Share on other sites

αν εχεις φωτο στειλε να δω πως περασες τις σωληνωσεις. κοιταγα σημερα με εναν φιλο, για το πως θα περασουμε τις σωληνες και ειδα οτι εμποδιζει η αγελαδα. δεν θελω να καταργησω το φιλτροκουτι με αποτελεσμα να ειναι αρκετα ψηλα η αγελαδα. αν περασουμε απο πανω τον σωληνα ισως βρισκει στο καπο μετα. αν βαλω αγελαδα after market(forge ας πουμε) θα εχει διαφορετικη καμπυλη? η ειναι ιδια με την μαμα.? το κουλερ που πηρα εχει στομια φ55. τις σωληνωσεις να τις κανω φ55? η μεγαλυτερες?

Link to comment
Share on other sites

Guest Rouleman

θα σου ανεβαζω αυριο, τις εχω στον αλλον τον υπολογιστη, εχουν περασει οι σωληνες στο υψος που ειναι οι περσιδες, δεξια-αριστερα.

Link to comment
Share on other sites

εχει κανει και γαμω τις δουλειες..... μακαρι να καταφερω και γω να το φτιαξω ετσι. δεν εχω βρει σωληνες universal σαν τους δικους σου και μαλλον θα τις φτιαξουμε μονοι μας. αλλα μαλλον οι φωτογραφιες σου θα ειναι ο χαρτης μας... χαχα :p

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.