Jump to content
jimakos75

Mk4 Gti Καλωδια Φαναριων Σε Χαλια Κατασταση

Recommended Posts

Καλησπερα, πηγα κι εγω να αλλαξω τις λαμπες H1 των προβολεων και σε μεγαλη μου εκπληξη παρατηρησα πως ολα αλλα ολα τα καλωδια ειναι ξεραμενα και σε πολλα σημεια εχουν κοπει και απογυμνωθει !!!

Ο κινδυνος να ενωθουν ειναι απλα πολυ μεγαλος. Υπαρχει τροπος να αλλαξω αυτα τα καλωδια που βρισκονται μεσα στο φαναρι? Πρεπει να αλλαξω φαναρια (αυτο το ειδα και στα δυο) διαφορετικα ? Υπαρχουν στην αντιπροσωπεια η οχι ? Τα καλωδια φαινονται και στο παρακατω βιντεο ενος απο το youtube , για να καταλαβεται για ποια σας λεω. Δειτε τα στο 1.13 του βιντεο. Ευχαριστω.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτα τα καλωδια μου φαινετε πολυ παραξενο να εχουν τετοιου ειδους φθορες μιας και ειναι σε προστατευμενο περιβαλλον αφου το φαναρι κλεινει σχεδον ερμητικα...αυτο σημαινει οτι απο καπου το φαναρι παιρνει υγρασια η επαιρνε τουλαχιστον...πρωτον τα καλωδια δεν αλλαζουν χωρις να κανεις ζημια γιατι εχεις και την φισα της πλεξουδας...δευτερον μακρια απο την αντιπροσωπεια θα σου πουνε να αλλαξεις φαναρι με οτι αυτο συνεπαγετε για αντιπροσωπεια και σιγουρα θα σου παρουνε αρκετα λεφτα...εαν δεν θες να δωσεις χρηματα τοτε θα σου προτεινω να στρωθεις για δουλιτσα...κατσε βγαλε τα φαναρια και μονωσε με ταινια απο την αρχη ενα ενα τα καλωδια με προσοχη...αυτην ειναι η φτηνη λυση που σου προτεινω...η αλλη λυση ειναι να παρεις καινουργια φαναρια...ενα μελος εδω μεσα απο οτι ειδα εχει ενα πολυ ωραιο σετ φαναρια με xenon σε πολυ καλη τιμη αλλιως ενα καλο σετακι απο το ebay...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, τελικα διαλεξα την πιο δυσκολη λυση.

Ελυσα τα σχετικα, και ανοιγοντας τα φαναρια, αυτο που παρατηρησα ειναι οτι μονο το πιο παλιο φαναρι απο τα δυο (14 χρονια) ειναι σε αθλια κατασταση. Να μονωσω τα καλωδια με μονοτικη ταινια, δεν γινετε γιατι δεν μπορεις να φτασεις παντου. Ετσι πηρα χαρτι στυλο, εγραψα που παει το καθε καλωδιο, αγορασα διαφορα χρωματα καλωδιο και βυσματα αρσενικα θυληκα, αρχισα το κοψε ραψε, κολλητηρι, καλαι κοφτρα πενσα και οτι αλλο χρειαστικε και το αποτελεσμα ειναι μεχρι στιγμης αψογο. Ακομα δεν εχω ενωσει το φις με τα νεα καλωδια. Αυτο μου μενει για αυριο και ελεγχος με πολυμετρο αν οι νεες διαδρομες ειναι λειτουργικες. 

 

 

20130510174244.jpg
 
Uploaded with ImageShack.us
 
20130510175351.jpg
 
Uploaded with ImageShack.us
 
20130510180825.jpg
 
Uploaded with ImageShack.us
 
20130510191853.jpg
 
Uploaded with ImageShack.us

 

 

 

 

20130510202715.jpg
 
Uploaded with ImageShack.us

 

και σχεδον τελειωμενο το φαναρι με τα νεα κλωδια χωρις το φις ακομα.

 

 

20130510212408.jpg
 
Uploaded with ImageShack.us
Link to comment
Share on other sites

Μεράκι!!! Μπράβο φίλε μου!!! Είναι κάποια πραγματάκια που και οι ηλεκτρολόγοι δεν θα κατσουν να τα κάνουν. Εκει αν θελουμε να σωσουμε την τσέπη μας καλούμαστε να δωσουμε την λύση μόνοι μας!!! :acute: :acute:

Link to comment
Share on other sites

Επιτελους ετοιμο 

 

20130511115822.jpg
 
Uploaded with ImageShack.us

 

και επι της ευκαιριας εκανα και το πρωτο μου καθαρισμα του intercooler μεσα εξω !!!

 

201305111327122.jpg
 
Uploaded with ImageShack.us
 
Αυτο που δεν ξερω που μπαινει , αν και το εβαλα καπου , ειναι ενας αισθητηρας (μαλλον) στα χερια του πατερα μου
 
20130510174203.jpg
 
Uploaded with ImageShack.us

Ευχαριστω για τα λογια σας !

Edited by jimakos75
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο μπράβο καλή δουλειά. Ο αισθητήρας πρέπει να είναι το θερμόμετρο της εξωτερικής θερμοκρασίας που σου δείχνει στο clima.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο μπράβο καλή δουλειά. Ο αισθητήρας πρέπει να είναι το θερμόμετρο της εξωτερικής θερμοκρασίας που σου δείχνει στο clima

 

Ο αισθητηρας εξωτερικης ειναι οντως κουμπωνει κατω δεξια στον προφυλακτηρα διπλα απο την βιδα που βιδωνει ο προφ.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μου πεις λίγο πιο συγκεκριμένα που ακριβωε πρέπει να βάλω τον αισθητήρα.?

Επάνω στο προφυλακτήρα?

Έχω δει ένα ακόμα ίδιο στην άλλη πλευρά στο αλλο φαναρι πολυ ψηλά κοντά στο στόμιο για το δοχείο νερό. Μήπως εινσι σε λάθος σημείο?

Link to comment
Share on other sites

Οπως κοιτας τον προφυλακτηρα στην δεξια γριλλια βγαζεις το καπακι και πρεπει να εχει ενα κλιπ που κουμπωνει...

 

http://s4.photobucket.com/user/Imagewerx/media/sensor1.jpg.html

 

Καπως ετσι διπλα στην κορνα θα ειναι...

Link to comment
Share on other sites

Χίλια ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία !

Μια και εκανες το καλο, δεν μου λες αν ειναι ευκολο,που παει και ο αλλος που εχω στην δεξια πλευρα ?

Τον εχω τωρα δεμενο στο σημειο αυτο με tire up (αν το λεω καλα) κατω απο το μαυρο πλαστικο εκει που πηγαινει το καλωδιο που κρατω.

20130513132537.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Edited by jimakos75
Link to comment
Share on other sites

αυτο πηγενει επανω στο κλειπακι διπλα σου πισω απο την βιδα απο το φαναρι που εχεις βιδοσει και φενεται στην φοτο

Link to comment
Share on other sites

αυτο πηγενει επανω στο κλειπακι διπλα σου πισω απο την βιδα απο το φαναρι που εχεις βιδοσει και φενεται στην φοτο

 

Τωρα με μπερδεψες πια βιδα εννοεις?

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον εννοεί την βίδα αριστερά από τι χερι μου που δεξια της εχει μια τρύπα το πλαστικό το οριζόντιο. Έτσι καταλαβαίνω εγώ. . Δεν είμαι σίγουρος όμως.

Link to comment
Share on other sites

Και τι μπαινει εκει αφου δεν εχει αλλη φισα το φαναρι?...btw Jim ετσι πες ρε καρντασι και κοντεψα να ξηλωσω τα φαναρια...πες οτι εχεις βαλει και xenon...και απο οτι βλεπω εβαλες και ταινια μπολικη...λοιπον ακου 2 λαθακια...τα xenon τα καλωδια τους εαν προσεξες (μιας και εχουμε και ιδια) ειναι ποιο ενισχυμενα γιατι εχουνε μεγαλυτερες τασεις...και εχεις και ως αποτελεσμα στα aftermarket να εχεις και μεγαλες θερμοτητες...επισης αυτα τα xenon εχουν μια φλατζουλα λαστιχενια για να κλεινεις την τρυπα και να μην εχεις υγρασια μεσα στο φαναρι...εαν δεν εχεις την φλατζουλα κλεισε την τρυπα με κατι αυτοσχεδιο μιας και πιανουν τα χερακια σου και ριξε και λιγο σιλικονη...γι'αυτο σου σαπισαν τα καλωδια...ο Master Archon δεν ειναι εδω να μας πει που παει το καλωδιο??

Link to comment
Share on other sites

master χαχα. Δυστυχώς δεν έχω ιδέα, δεν έχω ξηλώσει ποτέ εκεί. Μόνο master δεν είμαι, απλά έχω το αμάξι από το 2002 και έχω μάθει όλα τα κουσούρια του. Γνωρίζω κάποια πράγματα από στήσιμο και εξωτερικό εσωτερικό look και μέχρι εκεί. Από μηχανο/ηλεκτρολογικά δεν κατέχω και πολλά γιατί δεν ασχολήθηκα ποτέ ούτε με τον 1.4 που είχε από τη μάνα του ούτε με το 1.6 που φοράω τώρα. 

Link to comment
Share on other sites

Ταxenon δεν έχουν σχέση, θα βάλω μια άλλη φώτο να σου δείξω πως εκεί που τελειώνει το καλώδιο που κράτω, υπάρχει άλλο ένα φις -αισθητήρας σαν τον άλλον χαμηλά στην κόρνα και δεν ξέρω που είναι η σωστή θέση του

Link to comment
Share on other sites

Η τρυπουλα εχει σχεση...το επαθε φιλος που εχει 4ρι και ομοιοπαθεις οπως εσυ που εχει xenon, και σε συζητηση που ειχαμε πριν λιγο καταληξαμε στο εξης...η τρυπα αφηνει την υγρασια να περναει οταν αναψει το φαναρι και ζεσταθει, η υγρασια αυτην στεγνωνει προφανως ξεραινοντας το καλωδιο με αποτελεσμα εν καιρο να δημιουργει το αποτελεσμα που ειχες και εσυ...εγω παντως επειδη με επιασε ενα αγχος αυριο θα κατσω να βαλω τα καινουρια με τα angel eyes γιατι αρκετο καιρο τα εχω στο μουσκιο...ναι στειλε μια φωτο γιατι εχω μεγαλη περιεργια τωρα....

 

 

master χαχα. Δυστυχώς δεν έχω ιδέα, δεν έχω ξηλώσει ποτέ εκεί. Μόνο master δεν είμαι, απλά έχω το αμάξι από το 2002 και έχω μάθει όλα τα κουσούρια του. Γνωρίζω κάποια πράγματα από στήσιμο και εξωτερικό εσωτερικό look και μέχρι εκεί. Από μηχανο/ηλεκτρολογικά δεν κατέχω και πολλά γιατί δεν ασχολήθηκα ποτέ ούτε με τον 1.4 που είχε από τη μάνα του ούτε με το 1.6 που φοράω τώρα. 

 

αλλοι δεν ξερουν που ειναι ο δεικτης λαδιου οποτε και συ και ο Jimaras απο εδω τεχνιτες ειστε μην μασατε μια...φιλια και ΜΚ4 power f.e...

Link to comment
Share on other sites

Ανεβαζω την φωτο και σημειωνω με κοκκινο πλαισιο που ακριβως ειναι (προχειρα) τοποθετημενος ο αισθητηρας, ο οποιος ειναι ολοιδιος με τον αλλο που βρισκεται διπλα στην κορνα. Εσας που βρισκεται αυτος ?

 

 

20130513132537.jpg
 
Uploaded with ImageShack.us
Link to comment
Share on other sites

εγω θελω να βαλω τα πλιστικα και το παγουρι του 5,5 λιτρων ξερουμε ποσο κανουν τα ανταλακτικα και ποσο θα στηχεισει ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.