Jump to content
thednick

Περίεργος Θόρυβος Σε Ζεστή Εκκίνηση

Recommended Posts

Έχω ένα Golf 6 1.4tsi (122). Όταν το βάζω κρυο μπρος παίρνει κανονικά χωρίς κανένα πρόβλημα, όπως και τις περισσότερες φορές που είναι ζεστό. Δηλαδή ακούγεται κανονικά ο ήχος της μίζας που γυρίζει και μετά παίρνει. Όμως μερικές φορές, και αποκλειστικά όταν είναι ζεστό, όταν παω να βαλω μπρος η μίζα πάει να γυρίσει, ακούγονται δυο δυνατοί θόρυβοι (που ενδέχεται να καλύπτουν την μίζα) και μετά παίρνει. Γενικά έχω την εντύπωση ότι όταν αυτό συμβαίνει παίρνει μπροστά νωρίτερα από ότι θα έπρεπε. Έχει συμβεί και σε κανέναν άλλο αυτό? Που οφείλεται?

Edited by thednick
Link to comment
Share on other sites

τι ειδους θόρυβοι δηλαδη ? λες οτι παίρνει μπρος νωρίτερα απ ότι θα πρεπε ? αφού γυρνάς μίζα λογικό να πάρει μπροστά...

γίνε ποιο ξεκάθαρος μήπως μπορούμε να βοηθήσουμε.

τι θόρυβο κάνει ?

Link to comment
Share on other sites

Έστω ότι κανονικά  η μίζα εκτελεί x περιστροφές του κινητήρα και μετά παιρνει μπρος.

 

Όταν εμφανίζεται το πρόβλημα η μίζα εκτελεί x/3 περιστροφές και στη συνέχεια ακούγεται ένας στιγμιαίος θόρυβος σαν κτύπημα (και κραδασμό) που στη συνέχεια ακολουθείται (πολύ σύντομα) από έναν δεύτερο παρόμοιο θόρυβο και παίρνει μπρος. Είναι δύσκολο να το περιγράψω, θα προσπαθήσω να το τραβήξω με το κινητό.

 

Ο θόρυβος είναι (μάλλον) σαν δυο μέταλλα που χτυπιούνται και συνοδεύεται με έναν ανάλογο κραδασμο.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ακούγεται το κλακ σαν πυρακια; Κάνει ένα κλακ με κραδασμο κάνει και ένα δεύτερο ίδιο και παίρνει στο μισό χρόνο μπροστά;

Αν ναι είναι φαινόμενο προπορειας. Δοκίμασε να αφήσεις 2 - 3 δευτερόλεπτα το διακόπτη ανοιχτό πριν βάλεις μπροστά για να διαβάσει ο εγκέφαλος τα δεδομένα. Αν δεν πιάσει πήγαινε να το δουν. Και ελπίζω να το κάνει μπροστά στο μάστορα.

Edited by symearg
Link to comment
Share on other sites

Μου το κάνει εδώ και  χρόνια αλλά δεν έδωσα σημασία. Με μια συχνότητα περίπου 2 στις 10 φορές. Είμαι ακόμη εντός (επέκτασης) εγγύηση οπότε θα δοκιμάσω αυτό που λες και αν δεν πιάσει θα τους το πάω.

Link to comment
Share on other sites

Μηπως εχει κουρεψει κανενα δοντακι το βολαν και πεφτει σε εκεινο το κενο?Αφου λες οτι στο κανει 2 φορες στις 10!Το αλλο ειναι να μην προλαβαινει να τραβηχτει η μιζα γρηγορα και να και να την γυριζει το μοτερ βιαια μολις παρει μπρος.Πολλα προβληματα αυτα τα 5αρια και τα 6αρια!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.