Jump to content
PanosTDi

Bye Bye Love

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά.

 

Σας γράφω σήμερα εδώ έχοντας αποχαιρετήσει το αγαπημένο Golf VI 2.0 TDi 4motion R line που είχα,  μετά από ατύχημα. Βράδυ 20 Απριλίου ταξίδευα μόνος από το μεσημέρι με μια στάση κάνα δύωρο και λόγο κούρασης κατά τις 2:30 τα ξημερώματα βγήκα από τον δρόμο χτύπησα σε ανάχωμα και βρέθηκα με τον ουρανό ανάποδα. Εγώ βγήκα χωρίς γρατζουνιά, ευτυχώς ήμουν μόνος. Το αυτοκίνητο χτυπήθηκε από παντού μόνο πίσω δεν έπαθε κάτι και από μέσα τίποτα, δεν άνοιξαν αερόσακοι μάλλον επειδή δεν είχα μεγάλη ταχύτητα. Από κάτω χτυπήθηκε το κιβώτιο ταχυτήτων σε 2 σημεία και τα ψυγεία. Τελικά η ασφαλιστική μετά από έλεγχο που έκαναν στην ζημιά αποφάσισαν να μου το αντικαταστήσουν και να μην το φτιάξουν αυτό. Εχθές βγήκε η απόφαση και περιμένω και επίσημα να μου δώσουν το ποσό και να ξεκινήσω την αγορά νέου αυτοκινήτου.

Θα ήθελα να ακούσω προτάσεις για κάποιο αυτοκίνητο του group ή όχι. Γιατί λίγο που κοίταξα υπάρχουν πολλά αλλά θα ήθελα να έχω και μια 2η γνώμη από την όμορφη παρέα σας.

Επίσης εχω κάποια έξτρα για το αυτοκίνητο που μου έμειναν άλλα δεν πρόλαβα να τα βάλω και άλλα σωθήκαν. π.χ Πίσω φώτα R20 smoked original ή μπροστά R20 bumber άβαφος κομπλέ με τα LED aftermarket και άλλα που θα τα βάλω σε αγγελία κάποια στιγμή μόλις βρω χρόνο για φωτό.

 

Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας :)

:drinks:  :drinks: 

Link to comment
Share on other sites

το σημαντικότερο είναι ότι είσαι καλά στην υγειά σου..πόσο θα είναι το ποσό που θα πάρεις..?το όχημα το πήρε η ασφαλιστική ή το έχεις..?

Link to comment
Share on other sites

κάνε το λίγο πιο συγκεκριμένο.....δηλαδή βενζίνη ή πετρέλαιο και σε τι εύρος χρημάτων θέλεις να κινηθείς 

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να είναι Diesel σίγουρα 2.0 TDi πάλι. Τιμή στα 25.000 + - πιστεύω.



το σημαντικότερο είναι ότι είσαι καλά στην υγειά σου..πόσο θα είναι το ποσό που θα πάρεις..?το όχημα το πήρε η ασφαλιστική ή το έχεις..?


Ευχαριστώ φίλε μου, το όχημα το κράτησαν για να πάρω όλο το ποσό αλλά ότι έξτρα έβαλα εγώ το πήρα πίσω.

Link to comment
Share on other sites

σε αυτά τα λεφτά για 2λιτρο σε vag νομίζω ότι μόνο το octavia είναι. Σε άλλη μάρκα εγώ θα σου πρότεινα bmw 116d, coupe megane 1.5dCi gt line και το νέο civic

Link to comment
Share on other sites

Το σκεφτεσαι για μτχ  GTD VI ? Δες απο γερμανια ...

Θες 4Motion οπωσδηποτε ?

Link to comment
Share on other sites

Από ότι ξέρω ακόμα δεν το έχουν φέρει το GTD. Δεν νομίζω ότι έχει όμως €26000. Στη Γερμανία οι τιμές ξεκινάνε από 29700

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να είναι Diesel σίγουρα 2.0 TDi πάλι. Τιμή στα 25.000 + - πιστεύω.

Ευχαριστώ φίλε μου, το όχημα το κράτησαν για να πάρω όλο το ποσό αλλά ότι έξτρα έβαλα εγώ το πήρα πίσω.

 

Αξίζει πάντως κάποιος να περιμένει για το GTD.

 

http://www.e-go.gr/wmotors/articles.asp?catid=15935&subid=2&pubid=7272485

 

Αλλιώς 2.0 TDI.

 

http://www.drive.gr/site/index.php/el/test/test-driv-vw/item/4072-%CE%BF%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CE%BF%CF%8D%CE%BC%CE%B5-vw-golf-4motion-20-tdi

Edited by ACE2007
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά επειδή δεν μένω Ελλάδα και θέλω απλά γνώμες για το αν αξίζει ένα γκολφ 7 ή κάποιο άλλο του γκρουπ ή κάποιο άλλο Γερμανικό σε Diesel. Τιμές είναι διαφορετικές από Ελλάδα οπότε καλύτερα να μην το πάρουμε με βάση τις τιμές.  Εγώ πάντος σκέφτομαι να πάρω το ίδιο όπως και το 6άρι μου, 2.0 TDi 4motion R line μέσα έξω, πήγα σήμερα και είναι διαθέσιμο εδώ το πακέτο αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Και απο μένα gtd!! Να ξεχωρίζεις και απο τους υπόλοιπους  :yahoo:  :yahoo: ! Πανέμορφο μέσα έξω!

Link to comment
Share on other sites

Και απο μένα gtd!! Να ξεχωρίζεις και απο τους υπόλοιπους  :yahoo:  :yahoo: ! Πανέμορφο μέσα έξω!

+1000

Link to comment
Share on other sites

Άμα ήσουν ικανοποιημένος πάρε το ίδιο αμάξι που είχες. Λες δεν είσαι Ελλάδα,σε ποια χώρα είσαι;

Αμα εισαι Γερμανια συμφερει να το παρεις απο εκει.

Το αμάξι που θα πάρεις θα έχει ελληνικές πινακίδες;

Link to comment
Share on other sites

Παρε κατι που να με περναει... 8) 

Υ.γ ΡΕ ΜΟΥΝ!... ΤΙ ΦΩΤΑ ΘΑ ΒΑΛΕΙΣ ΑΓΓΕΛΙΑ ΜΗΝ ΣΟΥ....... Ελα απο το μαγαζι να κερασω ενα καφε.. να πουμε κ για κατι φωταααααακιααα....

 

Κ ανεβασε κ τις φωτο (θα τις ανεβασω εγωωωω....) να κλαψουμε λιγο!

Edited by diMake
Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη ανέβασέτες μια ρε συ. Δεν μπορώ από την δουλειά.

 

Άμα ήσουν ικανοποιημένος πάρε το ίδιο αμάξι που είχες. Λες δεν είσαι Ελλάδα,σε ποια χώρα είσαι;
Αμα εισαι Γερμανια συμφερει να το παρεις απο εκει.
Το αμάξι που θα πάρεις θα έχει ελληνικές πινακίδες;

Ναι ήμουν πολύ ικανοποιημένος και το ευχαριστιόμουν στο έπακρο το αμάξι. Δεν θα έχει Ελληνικές πινακίδες όχι. Και μάλλον θα πάρω το ίδιο σε 7άρι.

Υ.Γ Με ηλιοροφή ή χωρίς ; :)

Link to comment
Share on other sites

Με!!! Εχω δει το δικο μου στν φλοισβο διπλα σ λευκο χωρις κ η οροφη κανει πλ ωραια αντιθεση!!

Βεβαια ειναι και θεμα γουστου... Αν δν σ αρεσει ο ουρανος μαυρος τοτε ουτε ν τ σκευτεις!

Αν παλι πας σ μαυρο αμαξι το μονο σιγουρο ειναι οτι αν τν βαλεις δν θ τ μετανιωσεις...

Edited by lefteris_7
Link to comment
Share on other sites

Με!!! Εχω δει το δικο μου στν φλοισβο διπλα σ λευκο χωρις κ η οροφη κανει πλ ωραια αντιθεση!!

Βεβαια ειναι και θεμα γουστου... Αν δν σ αρεσει ο ουρανος μαυρος τοτε ουτε ν τ σκευτεις!

Αν παλι πας σ μαυρο αμαξι το μονο σιγουρο ειναι οτι αν τν βαλεις δν θ τ μετανιωσεις...

 

 

Με προβληματίζει το πως ανοίγει, είναι σαν το εξάρι μπαίνει μέσα ή σηκώνεται πάνω και θα κοπανάει αν έχει ανωμαλίες ο δρόμος;

 

 

:hmm:  :hmm:  :hmm:  :hmm:  :hmm: 

Link to comment
Share on other sites

Απο πάνω ανοιγει αλλα μεχρι στιγμης δεν εχω παρατηρισει κατι τετοιο!

Οχ! Με αγχωσες τωρα..λες ν εχω θεμα αργοτερα;. Μην σε παρω στν λεμο μ!

Το 6αρι αυτο ειναι τ δικο σ?!!!! Αφου βγηκες κλ απο εκει μεσα μν μιλας καθολου! εσυ να εισαι κλ ολα τ αλλα φτιαχνονται!!!

Edited by lefteris_7
Link to comment
Share on other sites

Απο πάνω ανοιγει αλλα μεχρι στιγμης δεν εχω παρατηρισει κατι τετοιο!

Οχ! Με αγχωσες τωρα..λες ν εχω θεμα αργοτερα;. Μην σε παρω στν λεμο μ!

Το 6αρι αυτο ειναι τ δικο σ?!!!! Αφου βγηκες κλ απο εκει μεσα μν μιλας καθολου! εσυ να εισαι κλ ολα τ αλλα φτιαχνονται!!!

Οκ όχι δεν θα βάλω, μου αρέσει που είναι έτσι ο ουρανός γιατί πάλι άσπρο θα το πάρω η εκτός και αν δεν την ανοίγω τόσο. Γιατί με τον χρόνο μακάρι να βγω ψεύτης αλλά δεν τα εμπιστεύομαι. Μου αρέσει ο ουρανός όμως πολύ που είναι έτσι μαύρο.

Ναι το δικό μου είναι.

 

Μια παρατήρηση, δεν άνοιξαν αερόσακοι και επίσης οι πόρτες από έξω έμειναν κλειδωμένες επειδή το είχα στο αυτόματο να κλειδώνουν. Και αν εγώ χτυπούσα το κεφάλι μου και έχανα τις αισθήσεις μου δλδ να μην μπορούν να ανοίξουν από έξω ; Νομίζω πρέπει να το αναφέρουμε κάπου αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Χμ! Το ατύχημά σου μου θύμισε το ατύχημα που είχε ένας φίλος μου με ένα Hyundai Trajet, που έσκασε το ελαστικό του οδηγού, που και επώνυμο ήταν αλλά και καινούριο (σχετικά) μιας και το αυτοκίνητο είχε σκάρτα 15.000χλμ, χάνοντας τον έλεγχο λοιπόν χτύπησε δεξία στο φανάρι, έφερε περιστροφή 180 μοιρών ως προς τη φορά του στον αέρα και  χτύπησε το πίσω δεξιά μέρος του και στη συνέχεια γύρισε ανάποδα και σύρθηκε με την οροφή για καμιά δεκαπενταριά μέτρα όπου και σταμάτησε κάθετα κλείνοντας και τα δυο ρεύματα της εγνατίας. 

 

Η ταχύτητα την ώρα του ατυχήματος ήταν περίπου 110 χαω και καθόλη τη διάρκεια του ατυχήματος πατούσε φρένο, οπότε εικάζουμε μια ταχύτητα πρόσκρουσης περι τα 70 - 80 χαω. Επίσης δεν του άνοιξε κανείς από τους οκτώ αερόσακους αν και το αμάξωμά του ήταν οπτικά τουλάχιστον πιο παραμορφωμένο.

 

Κι εκείνος δεν έπαθε τίποτα και βγήκε μόνος του. Ευτυχώς που δεν τον ακολουθούσε κανείς γιατί τότε θα γινόταν μεγάλο κακό.

 

Εκείνος φορούσε ζώνη που τον κράτησε στο κάθισμα, αποτρέποντάς τον να χτυπάει σαν μπαλάκι του τένις μέσα στην καμπίνα, μιας κι εκείνο το αυτοκίνητο είναι πολύ πιο ψηλό κι ευρύχωρο από ένα συνηθισμένο επιβατικό, μιας και είναι επταθέσιο.

 

Όσον αφορά στο αυτόματο κλείδωμα νομίζω ότι είναι μια ανόητη λειτουργία, μιας και ούτως ή άλλως σε ταξίδι είτε στην Ε.Ο. είτε στο επαρχιακό δίκτυο κανείς δεν θα σου ανοίξει το αυτοκίνητο εν κινήσει. Για μέσα στην πόλη, μπορεί όποιος θέλει να κλειδώσει από μέσα πατώντας το αντίστοιχο πλήκτρο κλειδώματος.

 

Αλλά εκείνο που μου έκανε τρομερή απορία είναι το γεγονός που δεν ξεκλείδωσαν αυτόματα οι πόρτες. Θεωρητικά πάντα το can bus κόβει την παροχή καυσίμου και ξεκλειδώνει τις πόρτες. Εκτός κι αν σύγκρουση λογίζεται η ανάπτυξη του αερόσακου, που δεν σου άνοιξε κανένας.

Edited by stratosg
Link to comment
Share on other sites

Έχω δει και Punto που εμβόλισε BMW πέρυσι και δεν άνοιξαν οι αερόσακοι (η μούρη του Punto εξαφανίστηκε σχεδόν και από θαύμα η οδηγός έχει ακόμα πόδια, φανταστείτε ότι στην Hertz Βουλιαγμένης δεν το πίστευαν). Ίσως έχει να κάνει με την ταχύτητα πρόσκρουσης.

 

Πάντως αφού είσαι υγιής αυτό έχει σημασία, πρόσεξε και με την μικτή μην σου κάνουν καμία ιστορία, είχε τουμπάρει φίλος με νοικιάρικο στην Σύρο και είχαν επικαλεστεί λάθος οδηγικό χειρισμό, υπαιτιότητα του οδηγού και λοιπές βλακείες για να μην καλύψουν την ζημιά σε ένα Yaris. Ποσό ανέφεραν γιατί δεν βλέπω να δίνουν πάνω από 10.000 ευρώ αποζημίωση. Κάπου στα 7-8 χιλιάρικα ζημιά είναι τα όρια που καλύπτουν και από εκεί και πάνω τα βγάζουν ολική καταστροφή.

Link to comment
Share on other sites

Έχω δει και Punto που εμβόλισε BMW πέρυσι και δεν άνοιξαν οι αερόσακοι (η μούρη του Punto εξαφανίστηκε σχεδόν και από θαύμα η οδηγός έχει ακόμα πόδια, φανταστείτε ότι στην Hertz Βουλιαγμένης δεν το πίστευαν). Ίσως έχει να κάνει με την ταχύτητα πρόσκρουσης.

 

Πάντως αφού είσαι υγιής αυτό έχει σημασία, πρόσεξε και με την μικτή μην σου κάνουν καμία ιστορία, είχε τουμπάρει φίλος με νοικιάρικο στην Σύρο και είχαν επικαλεστεί λάθος οδηγικό χειρισμό, υπαιτιότητα του οδηγού και λοιπές βλακείες για να μην καλύψουν την ζημιά σε ένα Yaris. Ποσό ανέφεραν γιατί δεν βλέπω να δίνουν πάνω από 10.000 ευρώ αποζημίωση. Κάπου στα 7-8 χιλιάρικα ζημιά είναι τα όρια που καλύπτουν και από εκεί και πάνω τα βγάζουν ολική καταστροφή.

Έτσι είναι ACE η ζημιά που κάλυπταν στην περίπτωσή μου ήταν μέχρι 11.500 κάπου εκεί. Αλλά τελικά θα μου το πληρώσουν κανονικά τώρα , στο συμβόλαιο αναφέρει ότι μόνο αν έχεις πιει ή αν έχεις κάνει κάποια πολύ σοβαρή παράβαση μπορούν να μην στο καλύψουν , αλλά και πάλι ασφαλιστικές είναι αυτές η δουλειά τους είναι να παίρνουν αλλά να δίνουν μόνο όταν δεν μπορούν να το αποφύγουν χαχαχαχα! Μέχρι να βγει απόφαση τους είχα πολύ στενά για να μην καθυστερήσει και η διαδικασία αλλά τελικά όλα καλά μέχρι στιγμής. Μακριά από εμάς αυτά αλλά αν τύχει καλό είναι να ξέρουμε που βαδίζουμε.

Link to comment
Share on other sites

Είναι λίγο κουφάλες οι ασφαλιστικές στις αποζημιώσεις, τουλάχιστον δεν αργούν πια. Έβγαλαν σε γνωστό με RAV4 αξίας 35.000 ευρώ 11.000 ευρώ αποζημίωση. Το συμβόλαιο είναι παραμύθια - δεν πας να έχεις 14.000 ευρώ κάλυψη κλοπής - φωτιάς κλπ, θα συμβουλευτούν τους πίνακες του Autotriti και θα βγάλουν το ποσό...!

 

Τουλάχιστον δεν αργούν, σε 60 ημέρες τα δίνουν. Με τις κλοπές έχει παραγίνει το κακό 5 κλοπές σε εξέλιξη είχε ο ασφαλιστής μου τον Ιανουάριο..!

 

Πριν λίγες ημέρες έκλεψαν Passat ενός γείτονα από Δημοτικό parking!

 

Μη σου τύχει όπως λες! Anyway, να τους τα πάρεις και να κάνεις μία καλή επιλογή μετά.!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.