Jump to content
rivol

Service Air Condition

Recommended Posts

φαίνεται στην Δυτ.Γερμανία   τα wartburg  και τα Lada  δεν χρειάζονταν  συμπλήρωμα φρέον...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έλεγα ευτυχώς που κάποια ηλεκτρολογία κάνουν και service στα A/C γιατί τόσα χρόνια οι αντιπροσωπείες και τα εξουσιοδοτημένα μας τον έπιαναν κανονικά.

 

Και πολύ σωστά ειπώθηκε ποιο πάνω ότι το φρέον δεν πετιέται αλλά μαζεύεται από την αντλία κενού και επανατοποθετείται μαζί με την όποια ποσότητα χάθηκε από την πάροδο του χρόνου. ΟΚ, το ακούσαμε ότι σε ιδανικές και στατικές συνθήκες δεν θέλει ποτέ συμπλήρωμα και πραγματικά έτσι είναι αλλά δεν συμβαίνει το ίδιο και στα αυτοκίνητα που βρίσκονται σε κίνηση συνέχεια.

 

Εγώ για την ιστορία άλλαξα το clutch στο Corsa C της γυναίκας μου και ευτυχώς την έβγαλα πολύ φθηνά γιατί αρχικά νόμιζα ότι πάω για κομπρεσέρ A/C.

 

Και τέλος τονίζω όπως αναφέρθηκε και παραπάνω για να μην δημιουργούνται παρεξηγήσεις ότι αν δεν έχετε πρόβλημα με το A/C δεν κάνετε τίποτα από όλα αυτά.

Link to comment
Share on other sites

φαίνεται στην Δυτ.Γερμανία   τα wartburg  και τα Lada  δεν χρειάζονταν  συμπλήρωμα φρέον...

 

Chrispant επειδή από αυτά που γράφεις φαίνεται ότι δεν το κατέχεις το πράμα, και εκτίθεσαι σε αυτούς που ξέρουν, τουλάχιστον μην είσαι ειρωνικός. Ο ΗΝ984 περιέγραψε τα πράματα όπως ακριβώς ισχύουν, είτε σου αρέσει, είτε όχι.

Link to comment
Share on other sites

Chrispant επειδή από αυτά που γράφεις φαίνεται ότι δεν το κατέχεις το πράμα, και εκτίθεσαι σε αυτούς που ξέρουν, τουλάχιστον μην είσαι ειρωνικός. Ο ΗΝ984 περιέγραψε τα πράματα όπως ακριβώς ισχύουν, είτε σου αρέσει, είτε όχι.

Φιλε μαξ, διαβασε τα παραπανω ποστ και τα δικά μου που εγραψα παραπάνω, και βάλε λίγο χιούμορ στη ζωή σου. Τώρα το τι κατέχεις

Και αν κατεχεις εσύ είναι άλλο θέμα. Απ το να λες οτι ειρωνεύομαι γραψε την δική σου αποψη και δικηγόρο δεν χρειάζεται ο φιλος

ΗΝ1984. Που γραφει εδω μεσα με τροπο σαν να στελνει ραβασάκια στο σχολείο.

Ασε μας καημένε..

Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα να  αναφερο το εξησ το a/c  του αυτοκινητου  εχει πολλα μερη που εχουν κραδασμουσ μερη που μετακινουνται δηλαδη σοληνοσισ απο σασι σε κινητηρα και  κομπρεσερ το οποιο δεν δουλευη συνεχεια με σταθερο ευροσ στροφον οποσ οι οικιακεσ συσκευεσ  οποτε επητρεψτε μου να εχω αυτην την αποψη οτι καθε χρονο ελενχεισ την αποδοτικοτητα του a/c  .και οσο αφορα τα μηχανηματα του φρεον εχουναι αλλα εχουναι δυο μπουκαλακια ενα για πληροση λαδιου a/c kai ενα για αυτο που βγενει κατα την διαρκια τησ διαδικασιασ  εξαγογησ και κενου . οποτε βλεπεισ τι εχει βγη και ποσο λαδι εχει βγη..  Ο  καθενασ εχει την δικια του αποψη .ΑΥΤΗ ειναι η αποψη η δικια μου .Ο καθε ενασ απο εμασ πρατη οποσ θελει .

Link to comment
Share on other sites

Προχθές μου έδωσαν ένα διαφημιστικό φυλλάδιο σε φανάρι, είναι από το παρακάτω κατάστημα και έχει προσφορά το σέρβις κλιματιστικού αυτοκινήτου στα 25 ευρώ :

 

http://www.tsopelogiannis.gr/index.php

Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις αν παιζει ρολο το ποσο χρησιμοποιεις το clima?Eγω πχ εχω σχεδον 7 χρονια  τα αμαξι, χρησιμοποιω ελαχιστα το a/c (λογω αλεργιας) το καλοκαιρι και δεν εχω δει διαφορα  στην αποδοση με την παροδο των χρονων .Η πρεπει μετα απο καποια  χρονια να γινεται ελεγχος ουτως η αλλως??

 Ασχετο το χειμωνα  μονο ζεστενει μετα  τους 26-27  δεν χερω  αν ειναι λογικο. Στο C2 της γυναικας  ζεσταινει απο πιο χαμηλα...

Link to comment
Share on other sites

Καλο ειναι που και που και το χειμώνα να δουλεύει εστω και για λίγο για να λιπαίνεται το συστημα εσωτερικά και να μην ξεραθουν τα λαστιχάκια. Π.χ για το ξεθαμπωμα του παρμπριζ το a/c ειναι απαραιτητο.

Οχι, δεν παιζει ρόλο το πόσο πολύ ή λίγο το δουλεύεις.

Αλλα εχουμε και πιο ειδικούς εδω πέρα, οπότε αναμένουμε την αποψή τους.

Link to comment
Share on other sites

σωστοσ ο φιλοσ chrispant. ωσο αφορα για την ζεστη τον χειμονα μην συγκρινησ το σιτροεν με το vw η λειτουργια

 του ζεστου ειναι οκ και δεν υπαρχη λογοσ ανησιχηασ.

ωσο για το a/c κανησ εναν ελενχο ψυκτικησ αποδοσησ εαν ειναι περιπου στουσ 5 βαθμουσ εισαι 0κ κανησ εναν ελενχο φιλτρου καμπηνασ για βρομιεσ. και εαν βγαζη ενοχλητικεσ μυροδιεσ ο αερασ κανησ μια απολυμανση

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.