Jump to content
AntPri

Αλλαγή Ζαντων / Ελαστικών Απο 16" Σε 17"

Recommended Posts

Έχω την εντύπωση ότι το αυτό θέμα βρίσκεται σε λάθος σημείο του forum, καθότι δεν βλέπω κάποια σχέση με το Passat CC...

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι το αυτό θέμα βρίσκεται σε λάθος σημείο του forum, καθότι δεν βλέπω κάποια σχέση με το Passat CC...

 

You can take the man out of the moderator but you can't take the moderator out of the man

:good:   :good:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπεριζω ολους τους χρηστες...

Λοιπον σαν καλο παιδι παιδι και εγω αγορασα το polaki και μετα απο 1,5 χρονο στα χερια και κοντα στις 40000χλμ αποφασισα να αλλαξω ελαστικα.τυχαιως πεφτουνε στα χερια μου οι ζαντουλες απο r-line 16 7j και ειπα να τις αντικαταστησω με τις ηδη υπαρχων σιδερενιες 185 60 15...Κοιταζω τι προτηνει η vw και παρατηρω για 16 αρα ζαντα δινει 215 45 16 και οπως επραξα...390€ σε dunlop sport maxx...Τις τοποθετησαμε και παω να το δοκιμασω στην εθνικη...σαν πρωτη εντυπωση,στιβαρο χωρις κραδασμους με λιγα λογια το αμαξι το ενοιωθες πολυ πιο ωραια απο πριν αλλα με ενα τιμημα...τουλαχιστον 20χλμ τελικη αυξηση των στροφων με αναλογια των χλμετρων..με λιγα λογια ενα μαυρο χαλι..μιλαω με το μαστορα που τις εβαλα και μου τις αντικαθηστα με 205 45 16...δειχνει λιγο καλητερα με ελειψη περιπου των 5 χλμ τελικη...πιστευετε πως ειναι η καλυτερη διασταση?ρωταω γιατι εκει που τις εβαλα δεν ηξερε που παν τα 4...απο ντροπη και μονο δεν σηκωθηκα να φυγω....

Και ιδου το αποτελεσμα

post-24815-0-84395900-1394284824_thumb.j

Link to comment
Share on other sites

Παράξενο φίλε μου που είχες θέμα με την 215/45/r16 σύμφωνα με το παρακάτω "εργαλείο" http://www.autobild.gr/index.php?static=tyre θα έπρεπε να είχες από ελάχιστη έως μηδενική απόκλιση

post-23839-13942867863483_thumb.jpg

Στάλθηκε από το GT-I9100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου πραγματικα απογοητευτικα...το αμαξι δεν επερνε χαμπαρι καθολου...απο οτι προσεξα τα περισοτερα που χρησιμοποιουν 215 45 16 ειναι με 105hp...ενω το δικο μου ειναι 90hp...πραγματικα εχω σκασει...

Link to comment
Share on other sites

Η διάσταση που είχες βάλει μια χαρά ήταν από άποψη αναλογίας αλλά επειδή το αμάξι είναι λίγα άλογα η απώλεια λόγω αύξησης της τριβής ήταν πολύ έντονη

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καπως ετσι φιλε μου οπως τα λες...στο δρομο μου ειχακαι την revo και τον σκεφτομουν πραγματικα να ρυθμησω απο μονος μου την αναλογια..

Link to comment
Share on other sites

Εγω φιλε μου εχω το ιδιο αυτοκινητο και φοραω τα ζαντολαστοιχα απο το gti με διαστασεις 215 40 17 και η διαφορα στην αποδοση ειναι πολυ μικρη οπως και στην καταναλωση και πολυ μεγαλη στο κρατημα, αυτοι οι αριθμοι που αναφερεις ειναι υπερβολικοι, φιλικα παντα!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.