Jump to content
AntPri

Αλλαγή Ζαντων / Ελαστικών Απο 16" Σε 17"

Recommended Posts

Σκέφτομαι να αλλάξω Ζαντες στο πολακι! Φοραω 215/45/16 κ θέλω να πάω σε 215/40/17 ...! Θα χάσω σε επιτάχυνση η τελική; Θα κόψει γενικα το αμάξι;

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είμαι και εγώ about to buy ζαντολαστιχα και η αλήθεια είναι πως τηνω στις 16αρες αλλά σκευτομαι και για 17αρες, φίλε κκολετση μπορείς να αναφέρεις μερικά τρανα επιχειρήματα έτσι ώστε να με πυσεις οτι οι 17αρες θα βαρανε; γιατί πολύ γενικά μιλάς πιο πανω ;)

Στάλθηκε από το GT-I9100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

έχοντας βάλει 16 άρες και αλλάξει τα ελατήρια με χαμηλότερα, όταν πέσω σε κάποια λακουβιτσα, η περάσω πάνω από σαμαρακι, χωρίς μεγάλη ταχύτητα, το αμάξι κοπανάει, πόσο μάλλον με 17 άρες....

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα, επειδή σκευτομαι και εγώ το χαμήλωμα, με την ρυθμιζόμενη ανάρτηση θα έχω το ίδιο πρόβλημα λες ή θα είναι μικρότερο;

Στάλθηκε από το GT-I9100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

πιστευω με ολοκληρωμενη αναρτηση δεν θα εχει τοσο ξερη αντιδραση οσο εχει με αλλαγη ελατηριων μονο, αλλα η 17 αρα θα ειναι και υπερβολικη και κουραστικη...

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει δεν τίθεται θέμα πλέον για τις 17αρες, άλλωστε πιστεύω πως είναι και υπερβολή για το polo,όμως όταν λες ολοκληρωμένη ανάρτηση τι εννοείς?

Link to comment
Share on other sites

και πόσο βγαίνει αυτό πάνω κάτω? κανα 2χιλιαρο?

Link to comment
Share on other sites

Έγινε φίλε ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Η ρυθμιζόμενη είναι πιο απόλυτη.Προτείνω κάποιο καλό σετ αμορτισέρ ελατηρίων και πέρα από την ακριβή πεπατημένη Bilstein-Eibach!Υπάρχουν και πιο φθηνοί συνδιασμοί

Link to comment
Share on other sites

Εχεις καποια να προτεινεις ?

Τα weitec είναι πολύ καλά και βγαίνουν με δικά τους ελατήρια 3πόντων στα 520 ευρώ.Επίσης μπορείς να κάνεις ένα συνδυασμό των "μεσαίων" koni με ελατήρια H&R εκεί στο 550άρι. Μια άλλη λύση είναι τα AL-KO που φοράω εγώ στο 6N με G&M ελατήρια που μου βγήκανε στα 500.Γενικά υπάρχουν πολλές λύσεις αρκεί να ψαχτείς γιατί για τα Bilstein τα πουλάνε όσο θέλουν από 600 μέχρι 800 που κατά την άποψή μου είναι υπερβολή.Απλά πάνε και βάζουν όλοι Bilstein χωρίς να κοιτάξουν και τίποτα άλλο

Link to comment
Share on other sites

http://www.fokas-tyres.gr/index.php/zantes/zantes15/momo-reds-black-knight-6-5x15-5x112-et38.html

 

Καλησπέρα σε όλους του φίλους του forum. Θα παρακαλούσα λόγω το ότι δεν γνωρίζω και πολλά από ζάντες κ.λπ. Βρήκα το συγκεκριμένο σχέδιο πολύ ενδιαφέρον για να αντικαταστήσω της αρχικές ζάντες με τάσια που δίνει η εταιρία στο καινούργιο polo. Η έκδοση του polo που περιμένω να έρθει με το καλό (από βδομάδα σε βδομάδα μου το πάνε) είναι η comfortline 1.6 tdi στα 90 άλογα. 

 

Αυτό είναι το απόκομμα από το site της αντιπροσωπείας σχετικά με της ζάντες.

(ενώ οι ατσάλινες ζάντες 15" που συνδυάζονται με ελαστικά 185 / 60 R15 συμπληρώνουν ιδανικά την εξωτερική του εμφάνιση.)

 

 

 

Όποιος μπορεί να βοηθήσει. Ευχαριστώ πολύ!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους. εχω 1 polo 6n 101ps 16v με 15ρες ζαντες πανω. το αμαξι τις καταπινει καθως σπινιαρει και με 3η ταχιτητα. μπορω να βαλω 17ρες το χει δοκιμασει κανεις? Η θα βρισκω στους θολους? το αμαξι ειναι χαμηλωμενο με σκληρες αναρτισεις. Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Η καλύτερη λύση θα ήταν οι 16άρες!όχι παραπάνω γιατί θα βρίσκεις κατα πάσα πιθανότητα επειδή είσαι κ χαμηλωμένος 

Link to comment
Share on other sites

βασικα με αυτο το αυτοκινητο δεν γινετε να εχεις προβλημα με σπινιαρισμα.τωρα αν θες να βαλεις 16αρες για ομορφια αυτο ειναι κατι αλλο.

εμενα δεν σπινιαρει ουτε σε γρηγορη αλλαγη απο 1η σε 2α...ψαχτο λιγο γιατι δεν ειναι φυσιολογικο

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.