Jump to content
toliskavala

Διαρροη Υγρων Μετα Απο Ζορισμα

Recommended Posts

καλησπερα παιδια..νεος στην ενοτητα εχω να πω κατι..εχω ενα polo gti 1.8 μονο εξατμιση και εισαγωγη αερα...λοιπον σημερα με τσιτωσε ενας φιλος που μολις πηρε ενα octavia rs abt με 210 αλογατα να κανουμε τεστ...εγω δεχτηκα και ενω περιμενα αλλα τον ριχνω χαπι στα 400 μισο αμαξι..το προβλημα ειναι το εξης..μολις τελειωσαμε ενω το αφηνα να δουλευει για λιγο μου εχανε λιγα νερα κ απο οτι μου ειπε φιλος μηχανικος μαλλον απο το ψυγειο λαδιου η απο κανενα κολαρο το θεμα ειναι οτι μετα απο 2 λεπτα σταματησε..μιλαμε σχεδον για 250 ml διαρροη..αυριο θα το παω για ελεγχο..ξερει καποιος κατι??μηπως ζοριστηκε κ εκανε απο καπου υπερχυλιση??

Link to comment
Share on other sites

Κάτι δεν πάει καλά με το Octavia,έπρεπε να ήταν εύκολα μπροστά 8)

πως να ειναι μπροστα?, ολοκληρη μαουνα πως να σταθει διπλα σε μισο αμαξι, ειναι ανιση η συγγριση, διαφορα κιλων ανα ιππο, διαφορα αντιστασης αερα,

σαν κατι βλ@@ες μου μου ερχονται στο φαναρι με gti, ραλλι, και εγω δεν ξερω τι αλλο φτιαγμενο, και νωμιζουν εκκινηση θα φυγουν μηχανη, που πας ρε καραμητρο?

Edited by chilli
Link to comment
Share on other sites

λοιπον παιδια ,σημερα πηγα συνεργειο...ηταν ενας σφικτηρας απο το κολαρο του ψυγειου λαδιου..οι μανισιοι ειναι μαπα..οποιος μπορει ας τους αλλαξει γτ ο μηχανικος που ειναι κ φιλος κ 15 χρονια τεχνικος στην vw μου ειπε εκει αυτα τρωνε πολυ ζορι γτ περνανε νερα κ λαδια για ψυξη..τελοσπαντων για τον φιλο που αμφισβητησε,1,2,3 ημουν μιση μουρη μπροστα ,στην 4η και μετα απο 800 μετρα το scoda ανοιγε..αλλα εγω μονο φιλτρο κ εξατμιση..εκεινος 210 ps..

και απο roll πρωτες στις 3000 στροφες η κοντρα γιατι το ξεχασα...το octavia φοραει κ 18αρια...σημασια εχει οτι αν το polo γινει 210 αλογα με μια k03s και ενα προγραμμα,μαζι με την υπαρχων εισαγωγη κ εξατμιση μετα δεν πιανεται..τωρα επομενο τεστ με φιλο με astra gtc 1.6 180ps...

Link to comment
Share on other sites

πως να ειναι μπροστα?, ολοκληρη μαουνα πως να σταθει διπλα σε μισο αμαξι, ειναι ανιση η συγγριση, διαφορα κιλων ανα ιππο, διαφορα αντιστασης αερα,

σαν κατι βλ@@ες μου μου ερχονται στο φαναρι με gti, ραλλι, και εγω δεν ξερω τι αλλο φτιαγμενο, και νωμιζουν εκκινηση θα φυγουν μηχανη, που πας ρε καραμητρο?

Επέτρεψε μου να έχώ διαφορετική άποψη.

Ένα Skoda Octavia ζυγίζει βία περί τα 1300 κιλά δηλαδή 150 κιλά περίπου βαρύτερο απο το πολο,αλλά και 60 άλογα+ δυνατότερο.

Υπό σωστές συνθήκες με σωστούς οδηγούς τα αμάξια δεν έχουν επαφή.

Link to comment
Share on other sites

Επέτρεψε μου να έχώ διαφορετική άποψη.

Ένα Skoda Octavia ζυγίζει βία περί τα 1300 κιλά δηλαδή 150 κιλά περίπου βαρύτερο απο το πολο,αλλά και 60 άλογα+ δυνατότερο.

Υπό σωστές συνθήκες με σωστούς οδηγούς τα αμάξια δεν έχουν επαφή.

Το  Οctavia 5 ειναι 1400κιλά αλλα εχει αεροδυναμικο συντελεστη 0.308 ενω το polo εχει 0.32.(συνήθως αυτά με κώλο εχουν καλύτερη αεροδυναμική)

Μονο αυτό (μαζί με τα 60άλογα) αρκεί για να κάνει διαφορά στα πολλα χιλιόμετρα,

Για τις τιμές δεν μπορώ να το επιβεβαιώσω μιας και τις εχω κλέψει απο το παρακάτω site  http://www.carinf.com/en.html

Link to comment
Share on other sites

Επέτρεψε μου να έχώ διαφορετική άποψη.

Ένα Skoda Octavia ζυγίζει βία περί τα 1300 κιλά δηλαδή 150 κιλά περίπου βαρύτερο απο το πολο,αλλά και 60 άλογα+ δυνατότερο.

Υπό σωστές συνθήκες με σωστούς οδηγούς τα αμάξια δεν έχουν επαφή.

 

Δεκτη, αλλα αποψη μου....αν ειχα οκταβια και 300 αλογα να ηταν δεν θα το δοκιμαζα με πολο, ουτε καν με 500αρακι αμπαρθ, ειδες τι επαθε ο γολιαθ!!!!!!!!!!!! χαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Δεκτη, αλλα αποψη μου....αν ειχα οκταβια και 300 αλογα να ηταν δεν θα το δοκιμαζα με πολο, ουτε καν με 500αρακι αμπαρθ, ειδες τι επαθε ο γολιαθ!!!!!!!!!!!! χαχαχαχα

:laugh:  :laugh:  :laugh:  :laugh: 

 

Kαι για να μην παρεξηγηθώ,δεν είπα οτι ο φίλος λέει ψέματα.

Χίλια δυό πράγματα μπορεί να συνέβησαν και να βγήκε αυτό το αποτέλεσμα,δεκτόν,άλλωστε το πάτημα έγινε.

Ωστόσο υπό "σωστές" συνθήκες το αποτέλεσμα δεν στέκει :cool:  :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.