Jump to content
Apostolos_VW

Πόρτα Πορτ Μπαγκάζ: Δεν Ανυψώνεται Όπως Παλιά

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά,

 

Έχω ένα passat του 2007 και η πόρτα του πορτ μπαγκάζ αδυνατεί να ανυψωθεί μόνη της εδώ και καιρό. Τα καλοκαίρια που έχει πολύ ζέστη ψιλοανεβαίνει αλλά τώρα που κρυώνει ο καιρός πρέπει εγώ να την ανυψώνω. Θέλει καινούργιες μπουκάλες; Πόσο μπορεί να πάει το μαλλί;

Link to comment
Share on other sites

Αν πας σε αντιπροσωπεια θα σου πουν πως θελει μπουκαλες.

Αυτο ομως μπορεις να το καθιστερησεις λιγο ριχνοντας w40 μεσα στις μπουκαλες κ δουλευοντας το για λιγο.

Εγω αυτο εκανα κ ακομα δεν τις εχω αλλαξει

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτο θα μπορούσε να δουλέψει εάν πιάνουν τα χέρια σου και οι μπουκάλες είναι σε εμφανές σημείο. Εγώ δεν ξέρω και πολλά από αυτοκίνητα και οι μπουκάλες στο passat αυτό δεν είναι σε εμφανές σημείο ώστε να υπάρχει άμεση πρόσβαση. Η ιδέα σου πάντως είναι καλή και σε ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο πρόβλημα κι εγώ, στο ίδιο αυτοκίνητο

Αλλά δεν με απασχολεί καθόλου, που μισοανοίγει

Δεν υπάρχει περίπτωση να αφήσω να με γδάρουν οι experts :crazy:   :diablo:  

 

Προτιμάω τα λ7 που θα μου ζητήσουνε, να τα .........    :turkey:    :bbq:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και γω αν και ψείρας δεν ασχολήθηκα με το πρόβλημα.....Το ψέκασα με σπρέυ γράσου επειδή έτριζε κατά το άνοιγμα και αυτό μόνο τίποτα άλλο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αφού δεν ασχολήθηκε ούτε ο Professor νομίζω ότι δεν έχει νόημα να το ψάχνω άλλο...! :-)

:thumbsu: :thumbsu: :thumbsu: :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα αρχίζει και παρουσιάζεται και σε μένα... Δεν σηκώνεται όπως παλιά...Ρώτησα για τα αμορτισέρ που υπάρχουν μέσα μου είπαν 18 ευρο το ένα άρα πάμε 18+18=36..έχει αλλάξει κανείς μόνος του τα αμορτισέρ είναι μπελάς;;;θα τα καταφέρω;;;

Link to comment
Share on other sites

Ναι τα άλλαξα εγώ πριν μια βδομάδα.Αν έχεις τα απαραίτητα εργαλεία και όχι πρόβλημα στη μέση θα τα καταφέρεις.....

Edited by professor
Link to comment
Share on other sites

Τα γνήσια έχουν 84 ευρώ.

Πήρα aftermarket magneti marelli στα 30 ευρώ με τα ίδια χαρακτηριστικά.

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε και αγόρασέ τα από εδώ: http://amortiser-antallaktika.gr/?page_id=794

 

15€ το τεμάχιο και βρες ένα κοντάρι να κρατάει το πορτμπαγκάζ στερεωμένο για να αλλάξεις τα αμορτισέρ. Δες πόσα νιούτον είναι και το μήκος τους σε ανοιχτή θέση και πάρε 2 ίδια από αυτό το μαγαζί.

Link to comment
Share on other sites

Προσοχή τόσο στο βγάλσιμο όσο και στο βάλσιμο.Αφού βγάλεις την ταπετσαρία και από τις 2 πλευρές θα εμφανιστούν τα αμορτισεράκια.

Το έξω κούμπωμα είναι εύκολο το μέσα είναι που θα σε δυσκολέψει στο να βγάλεις την ασφάλεια.Τα νέα αμορτισεράκια να τα πρεσάρεις αρκετές φορές πριν τα βάλεις.

Τα δικά μου ήταν 3-4 χιλιοστά πιο μακριά.Έστω και αν η εταιρεία τα έδινε αποκλειστικά για το δικό μας μοντέλο χρειάστηκε να τα σπρώξω με σωληνωτό λεβιέ με αρκετή

πίεση για να κεντραριστούν στο κούμπωμα και να κουμπώσουν.

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω ότι και να πω είναι λίγο... Εξάλλου το λέει το ψευδώνυμο σου...σε ευχαριστώ πολύ....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ξανά ανοίγω το θέμα γιατί μου είπαν ότι αν δεν βάλω τα γνήσια θα έχω πρόβλημα με την τοποθέτηση και με το άνοιγμα + ότι δεν θα έχουν αντοχή μέσα σε έναν χρόνο θα θέλει πάλι αλλαγή. ..εσείς που τα βάλατε τι λέτε; ::αν ισχύει να πάω σε γνήσια

Link to comment
Share on other sites

Ενημερωτικά, η VW δεν κατασκευάζει αμορτισέρ, τα παίρνει από κάποιον προμηθευτή, οπότε τι πρόβλημα μπορεί να προκύψει?

 

Αυτή την απάντηση υποθέτω ότι στην έδωσαν σε αντιπροσωπεία, σωστά?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βαλβολινη στα παλια πατιμα κανα 10ρια φορες και βαλτα παλι.στο polo μου επιασε.αν και πιραματιζομουν.νομιζω εβαλα 20-50 και βαλβολινη

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ξανά ανοίγω το θέμα γιατί μου είπαν ότι αν δεν βάλω τα γνήσια θα έχω πρόβλημα με την τοποθέτηση και με το άνοιγμα + ότι δεν θα έχουν αντοχή μέσα σε έναν χρόνο θα θέλει πάλι αλλαγή. ..εσείς που τα βάλατε τι λέτε; ::αν ισχύει να πάω σε γνήσια

Καλά τι περίμενες να σου πει η αντιπροσωπεία??!!

Γνωστός μου που έβαλε aftermarket εδώ και 3,5 χρόνια δεν 

έχει πρόβλημα.Αν πάλι δεν έχεις πρόβλημα με τα 84 ευρώ που ζητάει

η αντιπροσωπεία.....κανένα πρόβλημα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν πήγα και τα πηρα από τον βενιερη που μου έστειλε ο φίλος πιο πάνω 15 ευρο το ένα...τις αντιπροσωπείας έλεγε πάνω 390Ν και μου έδωσε 400Ν λίγο πιο σκληρά... Ή τοποθέτηση έγινε από μένα σύμφωνα με τις οδηγίες του professor απλά εγώ εβγαλα από την μια μεριά την ασφάλια ή μέσα δεν σου έδινε χέρι με τίποτα έτσι ξεβιδωσα το αμορτισέρ αφήνωντας αυτό που κουμπωνει και την ασφάλια μέσα.... με το καινούργιο αμορτισέρ εβγαλα το δικό του και βιδωσα το αμορτισέρ στο παλιό κούμπωμα μέσα σε 15 λεπτά είχα τελειώσει....

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν πήγα και τα πηρα από τον βενιερη που μου έστειλε ο φίλος πιο πάνω 15 ευρο το ένα...τις αντιπροσωπείας έλεγε πάνω 390Ν και μου έδωσε 400Ν λίγο πιο σκληρά... Ή τοποθέτηση έγινε από μένα σύμφωνα με τις οδηγίες του professor απλά εγώ εβγαλα από την μια μεριά την ασφάλια ή μέσα δεν σου έδινε χέρι με τίποτα έτσι ξεβιδωσα το αμορτισέρ αφήνωντας αυτό που κουμπωνει και την ασφάλια μέσα.... με το καινούργιο αμορτισέρ εβγαλα το δικό του και βιδωσα το αμορτισέρ στο παλιό κούμπωμα μέσα σε 15 λεπτά είχα τελειώσει....

Αυτά είναι....ο μαθητής πάντα γίνεται καλύτερος από τον δάσκαλο!!!

Μια χαρά λοιπόν φίλε μου και γλύτωσες και ένα 50άρικο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα  αγόρασα  αμορτισέρ  από  το  Βενιέρη.
Δυστυχώς  τα  αμορτισέρ  που  προσφέρει  έχουν  διαφορές  από  τα  γνήσια.
1.    το  σπείρωμα  του  κουμπώματος  δεν  είναι  το  ίδιο. Δηλαδή  το  παλαιό  άκρο  δεν  βιδώνει  σωστά  στο  νέο  έμβολο, άρα  δεν  μπορεί  να  μείνει  το παλαιό  μέσα.
2.    το  συνολικό  μήκος  του  εμβόλου  είναι  περί  τα  οκτώ  χιλιοστά  πιο  κοντό  με  αποτέλεσμα  να  μην  τελειώνει  η  διαδρομή  στα  τερματικά  λάστιχα  αλλά  στο  κοντύτερο  μήκος  του  εμβόλου
3.    η  διαδρομή του  ανοίγματος  δεν  είναι  ομαλή, ειδικά  στο  τελείωμα της  όπου  το  γνήσιο  τελείωνε  σιγά  και  ομαλά  ενώ  το  νέο  φρενάριζε  προ  του  τέλους  και  μετά  την  λίγη  υπόλοιπη  διαδρομή  την  έκανε  απότομα  με  αποτέλεσμα  στο  τέλος  να  τραντάζει  όλο  το  αμάξι.
Τελικά  αφαιρέθηκαν  και  το  κατάστημα — το  οποίο  ευχαριστώ — τα  πήρε  πίσω.
Ίδωμεν.

 

Edited by TASOS M
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα  αγόρασα  αμορτισέρ  από  το  Βενιέρη.

Δυστυχώς  τα  αμορτισέρ  που  προσφέρει  έχουν  διαφορές  από  τα  γνήσια.

1.    το  σπείρωμα  του  κουμπώματος  δεν  είναι  το  ίδιο. Δηλαδή  το  παλαιό  άκρο  δεν  βιδώνει  σωστά  στο  νέο  έμβολο, άρα  δεν  μπορεί  να  μείνει  το παλαιό  μέσα.

2.    το  συνολικό  μήκος  του  εμβόλου  είναι  περί  τα  οκτώ  χιλιοστά  πιο  κοντό  με  αποτέλεσμα  να  μην  τελειώνει  η  διαδρομή  στα  τερματικά  λάστιχα  αλλά  στο  κοντύτερο  μήκος  του  εμβόλου

3.    η  διαδρομή του  ανοίγματος  δεν  είναι  ομαλή, ειδικά  στο  τελείωμα της  όπου  το  γνήσιο  τελείωνε  σιγά  και  ομαλά  ενώ  το  νέο  φρενάριζε  προ  του  τέλους  και  μετά  την  λίγη  υπόλοιπη  διαδρομή  την  έκανε  απότομα  με  αποτέλεσμα  στο  τέλος  να  τραντάζει  όλο  το  αμάξι.

Τελικά  αφαιρέθηκαν  και  το  κατάστημα — το  οποίο  ευχαριστώ — τα  πήρε  πίσω.

Ίδωμεν.

 

Δεν ξέρω τι είναι ο Βενιέρης και τι πουλάει.Υπάρχουν μάρκες όπως π.χ magneti marelli τα οποία εχουν συγκεκριμένο κωδικό και βγαίνουν αποκλειστικά για το αυτοκίνητό μας.Σου συνιστώ να τα πάρεις και να τα τοποθετήσεις.Δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.http://www.*μη επιτρεπόμενο @ URL*/parts/view/5810911/

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τάσο σωστά τα λες αλλά αν τα βάλεις ανάποδα μου το είπε το μαγαζί που τα αγορασα δουλεύει και κουμπωνει μια χαρά... Το αμάξι είναι εδώ όποιος θέλει το βλέπει από κοντά...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.