Jump to content
meletiad

Epc Check Engine Και Ρεταρισμα

Recommended Posts

Χθες το πρωι καθως πηγαινα στην δουλια μου και ενω βρισκομουν σταματημενος σε φαναρι με το που ξεκινησα αρχισε το αμαξι να ανεβαζι στροφες και να μην γραφει χιλιομετρα. Μετα απο μερικα μετρα αναβουν οι ενδειξεις epc check engine kai esp. Το αμαξι ρεταρε στις χαμηλεσ στροφες. Το ακινητοποιησα αμεσως και φωναξα την οδικη. Το αμαξι πηγε σε συνεργειο γνωστου και οχι αντιπροσωπεια (εκτοσ εγγυησης). Το διαγνωστικο εβγαλε πολλαπλασιαστη. Αλλαχτηκε ο πολλαπλασιαστης και το διαγνωστικο εβγαλε βλαβη στα μπουζοκαλωδια. Την Δευτερα το πρωι θα εχουμε τα μπουζοκαλωδια για να τεσταρουμε με το διαγνωστικο μηπως γλυτωσω τον πολλαπλασιαστη. Ο γνωστος μου στο συνεργειο εριξε την ευθυνη σε "κακη-νοθευμενη" βενζινη. Τον εμπιστευομαι αρκετα επειδη ειναι γνωστος μου και στο οτι δεν μου λεει παπατζες για να "βγαλει" απο τα ανταλλακτικα κλπ κλπ. Εχει συμβει σε κανεναν απο δω κατι παρομοιο? Μπορει να ευθυνεται η βενζινη? Αν ειναι οντως ετσι εχω φυγει για καταγγελια. Επισης αν οντως φταιει η βενζινη ευθυνεται το τελευταιο βενζιναδικο που εβαλα η μπορει να ειναι απο καταλειπα προηγουμενης βενζινης???

Link to comment
Share on other sites

Η κακή νοθευμένη βενζίνη δεν μπορεί να σου κάψει πολλαπλασιαστή ή μπουζοκαλώδια.

Ο πολλαπλασιαστής καίγεται απο μόνος του μια χαρά δεν χρειάζεται την βοήθεια κανενός.

Σχεδόν ολα τα μπουζί εχουν μια αντίσταση κάποιων kΩ (αντιπαρασιτική) και ετσι ακόμα και άν βραχυκυκλώσει μπουζί δεν καίγονται πολλαπλασιαστές ή μπουζοκαλώδια.

Το οτι δεν άλλαζε η ένδειξη του ταχυμέτρου και άναψε το esp δεν φταίει κατι απο συστημα ανάφλεξης οπότε μαλλον κατι άλλο φταίει και το σφάλμα στο διαγνωστικό ειναι εικονικό.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι η δευτερη φορα που μου το κανει αυτο. Την προηγουμενη φορα πηγε στην αντιπροσωπεια οπου μου ειπαν οτι ειχε φθαρει ενα μπουζοκαλωδιο (ενδεικτικα μου ανεφεραν οτι ηταν σαν να ειχε ροκανιστει) και αλλαχθηκε μονο αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Και σου είχε ανάψει το esp και την άλλη φορά;

Κατάλαβα καλά, έγραψες οτι δεν δούλευε το κοντερ;

Μου φαίνεται λιγο κουφό σε σχέση με το ρετάρισμα και κατι τέτοιες αταίριαστες βλάβες βγάζει αν εχει χαμηλή τάση, αν δεν πατάει καμιά γείωση ή αν εχει καεί κάποια κοινη ασφάλεια.

Link to comment
Share on other sites

Το κοντερ δουλευε κανονικα. Απλα επειδη το αμαξι μπηκε safe mode ανεβαζε στροφες αλλα δεν ανεβαζε χιλιομετρα

Link to comment
Share on other sites

Όπως έχω γράψει ήδη, στο σέρβις των 60.000 χιλιομέτρων μου αλλάξανε μπουζοκαλώδια και πολλαπλασιαστή επειδή υπήρχε οδηγία.

Δωρεάν φυσικά...

Άρα δεν είναι θέμα βενζίνης, καιρού, υποβάθμισης της ΑΕΚ και οτιδήποτε άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Όπως έχω γράψει ήδη, στο σέρβις των 60.000 χιλιομέτρων μου αλλάξανε μπουζοκαλώδια και πολλαπλασιαστή επειδή υπήρχε οδηγία.

Δωρεάν φυσικά...

Άρα δεν είναι θέμα βενζίνης, καιρού, υποβάθμισης της ΑΕΚ και οτιδήποτε άλλο.

Σου ειχε πεταξει σφαλμα η στα αλλαξανε προληπτικα;

Εισαι εντος της 2ετης εγγυησης η στην επεκταση;

Γιατι σε μενα ειπε μονο οταν βγαλει σφαλμα δεν μου ειπε για καμια οδηγια.

Ειχε πεταξει σφαλμα πριν κανενα διμηνο για missfire στον 4το (p0304 αν θυμμμαι καλα) , μου αλλαξαν μονο το ενα μπουζοκαλωδιο.

Edited by Gpap
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.