Jump to content
MANGKAS_1113

Αλλαγη Ζαντων 17'' Με 225/45/17 Σε 15'' Ή 16''-Σωστη Ή Λάθος Κίνηση?

Recommended Posts

Το 3,8 το βλέπεις μόνο στιγμιαία στην εθνική με 95-110 χλμ δεδομένων των συνθηκών.

Ακόμη και στο τέστ drive που τσεκαρα με 16 άρες μικτό του έγραφε 6,8!! Εξαρτάται τελικά πολύ από το που και πώς οδηγεί ο καθένας μας....

Στάλθηκε από το GT-I9001 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Επέτρεψέ μου να διαφωνήσω εδώ φίλε, σε 2 golf tdi που έκανα test drive τον τελευταίο χρόνο είχα 4.2 κ 4.4 μικτή, με προσεκτική, χωρίς αυτό να σημαίνει βαρετή, οδήγηση, στο πρώτο μάλιστα έγραψα 100+ χιλιόμετρα, ήταν στο στρώσιμο κ κρύο, να σημειωθεί ότι οδήγησα εκτός κ εντός πόλης με σταθερή 110 εκτός κ για μικρό διάστημα μέσα στην πόλη, ένα περίπου 10%... Έτσι δεν θεωρώ ανέφικτο το 3.8 που δίνει η vw δεδομένων των συνθηκών, με 17άρες δεν νομίζω να φτάσεις 3.8, αλλά με 16 το πιστεύω, φιλικά πάντα...

Εντάξει μπορώ να δεχτώ ότι έκανες 4.2 αλλά για να επιτύχεις το 3.8 σημαίνει ότι πρέπει να πηγαίνεις με 80 και την μεγαλύτερη σχέση κάθε φορά,πράγμα το οποίο θέλει προσπάθεια για να το καταφέρεις.Κατά την άποψή μου πάντως εγώ οικονομική οδήγηση θεωρώ 120 με 5η η 6η ανάλογα το κιβώτιο εκτός πόλης και μέσα στην πόλη μια λογική χρήση με συντηρητικές αλλαγές.Πάντως μην προσπαθούμε να βγάλουμε κ από τη μύγα ξύγκι με την οικονομία,με ένα 5-6/100 είναι μια χαρά

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει μπορώ να δεχτώ ότι έκανες 4.2 αλλά για να επιτύχεις το 3.8 σημαίνει ότι πρέπει να πηγαίνεις με 80 και την μεγαλύτερη σχέση κάθε φορά,πράγμα το οποίο θέλει προσπάθεια για να το καταφέρεις.Κατά την άποψή μου πάντως εγώ οικονομική οδήγηση θεωρώ 120 με 5η η 6η ανάλογα το κιβώτιο εκτός πόλης και μέσα στην πόλη μια λογική χρήση με συντηρητικές αλλαγές.Πάντως μην προσπαθούμε να βγάλουμε κ από τη μύγα ξύγκι με την οικονομία,με ένα 5-6/100 είναι μια χαρά

Ας μην υπερβάλουμε, με προσοχή στις επιταχύνσεις κ τα φρεναρίσματα κ σταθερή ταχύτητα 100 - 110 επιτυγχάνεται εκτός, για εντός συμφωνώ... Προσωπικά θεωρώ ταβάνι στην οικονομική οδήγηση τα 110, βαριά 120 για καμιά προσπέραση... Επίσης συμφωνώ για το 5-6/100, απλά λέω ότι κ το 3.8 είναι εφικτό...

 

Το 3,8 το βλέπεις μόνο στιγμιαία στην εθνική με 95-110 χλμ δεδομένων των συνθηκών.

Ακόμη και στο τέστ drive που τσεκαρα με 16 άρες μικτό του έγραφε 6,8!! Εξαρτάται τελικά πολύ από το που και πώς οδηγεί ο καθένας μας....

Στάλθηκε από το GT-I9001 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Έχεις απόλυτο δίκιο, το ίδιο σημαντικό με το τι οδηγείς είναι κ το πως το οδηγείς από άποψη οικονομίας...

Edited by faniaros
Link to comment
Share on other sites

Παραθέτω ένα λίνκ σχετικό με την περιπλοκότητα που υπάρχει σχετικά με τους κανόνες που έχουν θεσπιστεί για την μέτρηση της κατανάλωσης στα αυτοκίνητα.

http://www.autoblog.gr/2013/01/09/fuel-consumption/

Στο δικό μου 1,4 ACT μόνο μια φορά κατάφερα να επιτύχω αυτό που αναφέρει ο κατασκευαστής για εκτός πόλης δηλαδή 4,4l/100km στη διαδρομή παραλία παλαιάς Επιδαύρου μέχρι ισθμό με πολλή χαλαρή οδήγηση και με ταχύτητες μέχρι 100,

Είμαστε λίγο off topic αλλά δεν πειράζει.....γιορτές έχουμε....καλή χρονιά σε όλους.

Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά σε όλους.

Πάντως εγώ σε ιδανικές συνθήκες (καλοκαίρι σε διαδρομη 25km από κάτω κηφισιά με άδεια εθνική + παραλιακή με σταθερά 90-95) πέτυχα το απίστευτο 2.9! (εμένα έχει 4.7 εκτός πόλης). Σίγουρα και diesel να πάρω θα ζοριστώ πολύ να το ξεπεράσω.

Edited by AvatarX
Link to comment
Share on other sites

δεν γνωριζω τους δρομους της αθηνας αλλα μαλλον θα ηταν ψιλοκατηφορικος ο δρομος αλλιως δεν δικαιολογειται αυτο που λες

Link to comment
Share on other sites

Άπαιχτο το λινκ mk7 !!

Δέν έχουμε και πολλά να πούμε...εμείς μετά...

Οπότε το 5,8 /100 με 17 άρες φαντάζει ιδανικό...

Στάλθηκε από το GT-I9001 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

δεν γνωριζω τους δρομους της αθηνας αλλα μαλλον θα ηταν ψιλοκατηφορικος ο δρομος αλλιως δεν δικαιολογειται αυτο που λες

Ναι, είναι ευθεία / ελαφρώς κατηφόρα σε μεγάλο μέρος και όπως είπα ιδανικές συνθήκες κίνησης (Αθήνα Αύγουστος) - συνήθως στην ίδια διαδρομή κάνω γύρω στο 4.8-5.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.