Jump to content
maria

Ελαστικα 205/55R16

Recommended Posts

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ ΓΙΑ 205/55R16 ΤΙ ΝΑ ΕΠΙΛΕΞΩ...ΣΕ ΛΟΓΙΚΗ ΤΙΜΗ...ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Link to comment
Share on other sites

Εξαρταται τι θελεις απο το λαστιχο και τι ποσο διαθετεις.. Αλλοι βαζουν κινεζικα μονο και μονο για να εχουν ενα καινουριο φθηνο λαστιχο να κανουν την δουλεια τους, αλλοι ψαχνουν ακομη και τις θερμοκρασιες που ανεβαζει το καθε ελαστικο και παει λεγοντας...

Προσωπικα στην παρουσα φαση θα επελεγα (το εχω κανει ηδη βεβαια :) ) το Dunlop Sport Maxx RT ή το  Continental Sport Contact 2.. Πιστευω πως με καλο ψαξιμο τα βρισκεις γυρω στα 350-400 ευρω και σε βγαζουν ασπροπροσωπο για πολλες χιλιαδες χλμ και all around καταστασεις..

Edited by Billgr4
Link to comment
Share on other sites

Να προσθεσω επισης τα Pirelli Cinturato P7 τα οποια φοραω περιπου 1.5 χρονο και στεκονται πολυ καλα και η τιμη τους γυρω στα 350-400...

Edited by economist
Link to comment
Share on other sites

Εξαρταται τι θελεις απο το λαστιχο και τι ποσο διαθετεις.. Αλλοι βαζουν κινεζικα μονο και μονο για να εχουν ενα καινουριο φθηνο λαστιχο να κανουν την δουλεια τους, αλλοι ψαχνουν ακομη και τις θερμοκρασιες που ανεβαζει το καθε ελαστικο και παει λεγοντας...

Προσωπικα στην παρουσα φαση θα επελεγα (το εχω κανει ηδη βεβαια :) ) το Dunlop Sport Maxx RT ή το  Continental Sport Contact 2.. Πιστευω πως με καλο ψαξιμο τα βρισκεις γυρω στα 350-400 ευρω και σε βγαζουν ασπροπροσωπο για πολλες χιλιαδες χλμ και all around καταστασεις..

 

 

Το SC2 δε βγαίνει πλέον...

 

Η Continental βγάζει μόνο SC3 και SC4.

 

Τα έχω δοκιμάσει και τα τρία σε διάφορα αμάξια, και δεν τα ξαναβάζω. Πολύ καλά σε κρατήματα, φρένα κλπ., αλλά μετά από κάποια χιλιόμετρα βουίζουν και επίσης είναι ιδιαίτερα ευαίσθητα όταν είναι ζεστά. Στο παραμικρό πεζοδρόμιο να βρεις η να πέσεις σε λακκούβα σκάνε. 

 

Και αρπάζουν και πρόκες σα να έχουν μαγνήτη.....

Link to comment
Share on other sites

Το SC2 δε βγαίνει πλέον...

 

Η Continental βγάζει μόνο SC3 και SC4.

 

Τα έχω δοκιμάσει και τα τρία σε διάφορα αμάξια, και δεν τα ξαναβάζω. Πολύ καλά σε κρατήματα, φρένα κλπ., αλλά μετά από κάποια χιλιόμετρα βουίζουν και επίσης είναι ιδιαίτερα ευαίσθητα όταν είναι ζεστά. Στο παραμικρό πεζοδρόμιο να βρεις η να πέσεις σε λακκούβα σκάνε. 

 

Και αρπάζουν και πρόκες σα να έχουν μαγνήτη.....

 

Δεν ξερω αν σταματησαν τα 2αρια.. Εγω τα βρηκα σε τρια βουλκανιζατερ εδω και σε sites στο ιντερνετ... Απο τα 3αρια ειναι κλασσεις ανωτερα, γιατι τα εχω δοκιμασμενα! Απο τα 4αρια επισης, γιατι δεν εχουν βγει ποτε 4αρια.. :p

Τωρα οσον αφορα την αποδοση και αντοχη τους, εγω τα πηρα μεταχειρισμενα στις 18αρες μου, οταν ειχαν γυρω στα 30+ χιλιαδες χλμ.. Τα εχω κανει σχεδον αλλα 20+ χιλιαδες  και τα λαστιχα κραταν απιστευτα ακομη.. Τωρα για το βουητο με συνολο 50+ χιλιαδες χλμ, ναι εχουν αρχισει να ακουγονται, αλλα λογικο μου ακουγεται... 

Για προκες κλπ δεν ξερω δε μου ετυχε ποτε, εν αντιθεσει με τα Michelin Energy οταν ειχα πρωτοπαρει το αυτοκινητο, που επαθα 2 φορες λαστιχο γι'αυτο το λογο...

Στην διασταση αυτη  (205/55/16) παντως, για να ειμαστε κι εντος θεματος, επιμενω πως δεν υπαρχουν καλυτερα λαστιχα απο αυτα που αναφερω πιο πανω τουλαχιστον μεχρι να βγει κατι καλυτερο... Τα αλλα, απλως ακολουθουν..

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι το 2άρια είναι κορυφαία!Και γω τα έχω χρησιμοποιήσει στο παρελθόν,φοβερό κράτημα στεγνό-βρεγμένο!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.