Jump to content
Guest

Κιτ Εισαγωγης Για Tdi

Recommended Posts

λοιπον εχω το πασσατ 1.6 tdi b7 και σκεφτομαι να κανω κατι με την εισαγωγη μου. η ερωτηση μου ειναι αν αξιζει και αν θα βοηθησει καθολου ενα ελευθερο φιλτρο η καποιο κιτ εισαγωγης. θα μπει και προγραμα καποια στιγμη. 

Link to comment
Share on other sites

Μπα Ηλία, διαφορετική η φιλοσοφία στο πετρέλαιο.. Χρησιμοποιεί ήδη μεγάλη εισαγωγή και το μόνο που χρειάζεται για περισσότερη δύναμη είναι ο επαναπρογραμματισμός.. Το παν στα πετρέλαια είναι το περισσότερο καύσιμο..
Το πολύ-πολύ να βάλεις ένα ελεύθερο πάνελ κι αυτό ξηρού τύπου λόγω MAF, όχι γιατί θα πάρεις άλογα, αλλά ίσως νιώσεις καλύτερη απόκριση συν του ότι θα το κάνεις απόσβεση απο τις αλλαγές του μανίσιου, αφού μόνο θα το καθαρίζεις...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

με καποιους μηχανικους που μιλησα μου ειπαν οτι ακομα και προγραμα να βαλω με το μανισιο φιλτρο θα ειναι μια χαρα. το πολυ πολυ κανενα ελευθερο πανελ που λες και συ. τι εννοεις ξηρου τυπου; ποια ειναι σε αυτη την κατηγορια; 

Link to comment
Share on other sites

Έτσι ακριβώς.. Δεν είναι oiled filters, όπως τα περισσότερα ( K&N, κλπ )
Αν δεν κάνω λάθος έχεις ίδιο κωδικό με τα TSI 160/1.6 TDI του Golf mk6.. Οπότε ένα Pipercross θα ήταν η καλύτερη λύση γι' αυτό που ζητάς..

Link to comment
Share on other sites

Ηλία,  το δικό σου είναι αυτό; Φέρνει πολύ στο δίλιτρο πετρέλαιο, αν κρίνω από την διάμετρο των σωληνώσεων..  Όπως σου είπα είναι πολύ μελετημένη εισαγωγή έχοντας και αυτό στην μετώπη που καθοηγεί ακριβώς τον αέρα μέσα στο φιλτροκούτι που άλλοι το βάζουν σαν βελτιωση (κάποια 2λιτρα tsi στην Αμερική).. 

Μη πειράξεις τίποτα, ένα φίλτρο πάνελ Pipecross βάλε μόνο κι αν έχεις πνίχτη μέσα στο φιλτροκούτι όπως τα TSI απλά βγάλε το..

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι το δικο μου γιατι ξεχασα να βγαλω φωτο και την κατεβασα απο το ιντερνετ. ετσι ειναι και το δικο μου ομως

Link to comment
Share on other sites

Εχει δίκιο ο Βασίλης!!!Τον πνίχτη τον ξεχάσαμε Ηλία!!!Έπρεπε ήδη να τον έχουμε βγάλει.

Link to comment
Share on other sites

Γρηγορα Γιώργο!!! χαχαχαχα  
Δοκίμαστε, αρχικά, πριν αγοράσεις ελεύθερο φίλτρο Ηλία, να βγάλετε μόνο τον πνίχτη εφόσον έχει! 5 λεπτά δουλειά είναι και είναι κάτω απο το φίλτρο.. Το φίλτρο κανένα 50-60αρι να κοστίζει..

Edited by Billgr4
Link to comment
Share on other sites

Ναι ξέρω έχω βγάλει από tsi.

http://www.ebay.com/itm/Pipercross-Air-Filter-Volkswagen-Golf-Mk-6-1-6-TDI-PP1621-/221238547285

Έλα Ηλία όποτε θες να το βγάλουμε...

Edited by Professor
Link to comment
Share on other sites

ειναι ακριβως το ιδιο απο το γκολφ με το δικο μου; αν ναι να το παρω


αυτη η λυση  ειναι ενταξει και για οταν μπει προγραμα ε;

Link to comment
Share on other sites

Βάσει ΕΤΚΑ φοράτε το ίδιο... Για σιγουριά αν θέλεις βγάλε το μανίσιο και μέτρησε τις διαστάσεις πριν το παραγγείλεις..

 

Τις αναφέρει εδώ:  http://www.pipercrossonline.co.uk/pipercross-panel-air-filter-volkswagen-golf-mk-6-16-tdi--0509---pp1621-4429-p.asp

Edited by Billgr4
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου ρε Μπίλ!!!

Πρώτα θα το βγάλουμε να το δούμε να σιγουρευτούμε και μετά παραγγέλνεις Ηλία.Γιατί να έχεις πρόβλημα όταν θα βάλεις πρόγραμμα....???

Τι να πω συννενοήσου αν θέλεις και με κάποιον προγραμματιστή πριν προβούμε σε οποιαδήποτε ενέργεια.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου ρε Μπίλ!!!

Πρώτα θα το βγάλουμε να το δούμε να σιγουρευτούμε και μετά παραγγέλνεις Ηλία.Γιατί να έχεις πρόβλημα όταν θα βάλεις πρόγραμμα....???

Τι να πω συννενοήσου αν θέλεις και με κάποιον προγραμματιστή πριν προβούμε σε οποιαδήποτε ενέργεια.

Γιώργο, προβλέπω τον Ηλία πολύ δυνατό!!  :p

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο, προβλέπω τον Ηλία πολύ δυνατό!!  :p

Μακάρι έτσι τον κόβω και γω.....

θα δείξει.Έχουμε κάποιους ανοιχτούς λογαριασμούς... :p

Link to comment
Share on other sites

δεν ειπα οτι θα εχω προβλημα, ρωτησα αν θα αρκει το φιλτρο μονο για οταν μπει προγραμα η αν θελει αλλη εισαγωγη. θελω να γινω δυνατος αλλα δεν μπορω. ολο το συμπαν βαζει τα δυνατα του για να μην τα καταφερω. σημερα ξαναπηρα unitronic στη θεσσαλονικη και μου ειπαν οτι δεν ασχολουνται με tdi

Link to comment
Share on other sites

Στην SKN ρώτησες;

Η αλήθεια ειναι, Ηλία, πως για τους diesel υπάρχουν εταιρείες που δεν τις ξέρουμε κι όμως είναι καλύτερες, γιατί εξειδικεύονται κυρίως στους κινητήρες αυτούς.. ( ΒR Perfomance, Viezu, B&B, Superchips κλπ.. )

 

Edited by Billgr4
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.