Jump to content
spet

Golf - Αλλαγή Καντράν Με Plus Οθόνη [MFA+ Retrofit]

Recommended Posts

Τελικά στο δικό μου CECM υπάρχει το convenience μέσα στο setup αλλά με περιορισμένη χρήση λόγω παλαιότητας (έχει 17 byte), Νομίζω ότι όσα έχουν προβολείς ομίχλης έχουν Highline CECM

 

Και για όσους ψάχνουν καντράν, μην απορρίπτετε αυτά που έχουν μικρές γρατζουνιές, ίσα -ίσα θα τα αγοράσετε και φθηνότερα και με την χρήση της αλοιφής XERAPOL θα το κάνετε σαν καινούργιο, δείτε το δικό μου

 

ΠΡΙΝ

dsc04057vo.jpg
dsc04061yy.jpg
 

ΜΕΤΑ

dsc02860z.jpg
dsc02861m.jpg
 

Edited by rivol
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή δουλειά.Αυτή την αλοιφή που τη βρήκες???Σχετικά τώρα με το convinience menu δεν έχει σχέση με τον 09 αλλά με τον 46 δηλ. τον εγκέφαλο άνεσης.Εκεί θα πρέπει να αλλάξεις μια τιμή κάπου προς τα τελευταία bit για να εμφανιστεί στην οθόνη.Και για να γίνω πιο σαφής:στο convinience central module στο byte 18 καντο απο A0 σε 00 και πρεπει να εχεις το convinience menu στην οθονη σου στο long coding.Αυτό βέβαια σε passat.Ελπίζω να γίνεται κατά τον ίδιο τρόπο και στο golf.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για τη αλοιφή είχα διαβάσει σχετικά στο ίντερνετ και την βρήκα στο Praktiker 13,99€ Έχει μέσα και δυο ντουκόχαρτα 1500αρια, εγώ χρησιμοποίησα επιπλέον ντουκόχαρτο 2000 πριν αρχίσω να περνάω την αλοιφή. Η διαδικασία έχει ως εξής: στα σημεία που υπάρχουν γρατζουνιές ξεκινάς με το 1500 βρεγμένο και επαναλαμβάνεις μέχρι να φύγει τελείως η γρατζουνιά σκουπίζοντας ανά διαστήματα με μια βρεγμένη πετσέτα, στην συνέχεια βάζεις το 2000 βρεγμένο και συνεχίζεις το τρίψιμο κυκλικά πάντα, αφού σκουπίσεις πάλι και το στεγνώσεις συνεχίζεις με την αλοιφή για τρία περίπου λεπτά. Αν δεν μας ικανοποιεί το αποτέλεσμα, το ξαναπερνάμε άλλο ένα χέρι αλοιφή. Στο δικό μου το έκανα δυο φορές με αλοιφή.

Για το convenience κάπου το είδα και εγώ αυτό που λες αλλά σε εμένα έχει μόνο 13 Byte όλα κ' όλα.

Εδώ συγκεκριμένα: http://forums.subdriven.com/showthread.php?4245485-Highline-CECM-present-can-t-go-into-the-convenience-menu&s=8b053d3ecf677e6a884abb97ed0375d1&p=55274194&viewfull=1#post55274194

Edited by rivol
Link to comment
Share on other sites

Και εδώ ένα capture από το convenience με τα 13 Bytes long

 

conv03.jpg
 

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα και μια φωτογραφία από τα παλιά, σχεδόν από την ίδια γωνία χωρίς MFD και με MFD, enjoy :acute:

 

dsc028450.jpg
dsc02845fc.jpg
 

Link to comment
Share on other sites

Μήπως είσαστε off topic και οι δυο με την ανορεξική  :bad: 

Link to comment
Share on other sites

Και μιας και ενδιαφερει και εμενα η μετατροπη,νομιζω πως βρηκα τη συνεχεια του πολυ ενδιαφεροντος τοπικ.

http://avdi-forum.de/Forum/index.php?page=Thread&threadID=283&pageNo=1

Edited by NIKITAS TSI
Link to comment
Share on other sites

Μήπως είσαστε off topic και οι δυο με την ανορεξική  :bad:

 

Τα off topic διαγράφηκαν.

Παρακαλούμε πολύ να κρατάτε τα topics καθαρά με δημοσιεύσεις γύρω από το αρχικό τους θέμα ώστε να είναι ευανάγνωστο για όλους.

Link to comment
Share on other sites

αντε αντε αντε με καταφερατε αυτο ειναι το σχεδιαγραμμα για την νεα φυσαattachicon.gifcluster.pdf

αριστερα αναφερεται η παλια φυσα δεξια αναφερεται η νεα φυσα!!!

ρε παιδια!!! μπαινω σε αυτο το pdf αλλα δεν βρησκω κανα σχεδιαγραμμα φισας. μπορει καποιος να μου το δωσει? το εχω ζητησει τοσες φορες...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το pdf αναφέρεται σε Golf MK4 με immobilizer 2 & 3 1999 - 2005

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το pdf αναφέρεται σε Golf MK4 με immobilizer 2 & 3 1999 - 2005

το καταλαβα. αλλα το μελος mkaragiannis αυτο ειχε βαλει για το σχεδιο της νεας φυσας. εκανε λαθος ή εγω κατι δεν εχω καταλαβει καλα?

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει το σχεδιάγραμμα της καλωδίωσης αλλά έχει διάφορα χρήσιμα, είναι από Jetta αλλά πάνω κάτω είναι τα ίδια.

 

http://www.vaglinks.com/Docs/VW/Misc/VWUSA.COM_VW_MK5_Jetta_ElectricalSystem_SSP_873403.pdf

 

Θα κοιτάξω στο elsa μήπως μπορέσω να σου βρω κάτι αλλά αύριο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει το σχεδιάγραμμα της καλωδίωσης αλλά έχει διάφορα χρήσιμα, είναι από Jetta αλλά πάνω κάτω είναι τα ίδια.

 

http://www.vaglinks.com/Docs/VW/Misc/VWUSA.COM_VW_MK5_Jetta_ElectricalSystem_SSP_873403.pdf

 

Θα κοιτάξω στο elsa μήπως μπορέσω να σου βρω κάτι αλλά αύριο.

οκ! σε ευχαριστω πολυ..

Link to comment
Share on other sites

Η συνδεσμολογία του καντράν για το GOLF V

cluster01.jpg

cluster02.jpg

cluster03.jpg

Edited by rivol
Link to comment
Share on other sites

Eπειδη δεν καταλαβα,το link για το οποιο συζηταμε (http://avdi-forum.de)αφορα μετατροπη απο κοκκινα οργανα σε ασπρα ή απο ασπρη οθονη σε εγχρωμη;

Link to comment
Share on other sites

Eπειδη δεν καταλαβα,το link για το οποιο συζηταμε (http://avdi-forum.de)αφορα μετατροπη απο κοκκινα οργανα σε ασπρα ή απο ασπρη οθονη σε εγχρωμη;

μιλαει για αλλαγη κοντερ απο golf 6 eos kai scirocco σε golf 5. δεν λεει ακριβως τι γινετε αλλα ετσι τουλαχιστον ξερουμε οτι γινετε σιγουρα

Link to comment
Share on other sites

λοιπον παιδια σας ευχαριστω πολυ ολλους. σημερα αγορασα το κοντερ 87 ευρα απο το εβαι και το tacho pro. δεν με πειραξε τιποτα παρα μονο το 240€ για αυτη την μαλ......κια που στην τελικη αν κανω την δουλεια μου μετα ειναι αχρηστο. αν ειμουν στην ελλαδα τουλαχιστον θα το εδεινα σε καποιον απο δω να κανει και αυτος την δουλεια του αλλα κριμα που ειμαι στην κωλοΓ........ οποτε μαλλον μετα θα το πουλησω. τωρα για την φυσα μαλλον θα αγορασω ετοιμη γιατι δεν γνοριζω πολλα απο αυτα (να πω την αληθεια το μικροβιο για πηραγματα το κολλησα απο εσας). εδω γραφει τι ειναι το καθε πιν στην παλια και στην καινουρια φυσα αλλα αν εισαι ασχετος που να βρεις τι πρεπει να αλλαξεις...

απο την παλια

1 - Zündung Klemme 15

2 - Spannungsversorgung Kl. 30

3 - nicht belegt

4 - Nebelscheinwerfer

5 - Warnkontakt für Bremsflüssigkeitsstand

6 - Schalter für Handbremskontrolle

7 - Lesespule Pin 1

8 - Lesespule Pin 2

9 - CAN-Netz Antrieb

10 - CAN Antrieb Low

11 - CAN Antrieb High

12 - CAN Kombi Low

13 - CAN Kombi High

14 - CAN-Netzwerk Kombi

15 - CAN-Leitung Kombi

16 - Geber für Kühlmitteltemperatur

17 - Kühlmitteltemperaturanzeige

18 - Geber für Kraftstoffvorratsanzeige

19 - Masse Klemme 31

20 - nicht belegt

21 - nicht belegt

22 - Bremsbelagverschleißanzeige

23 - nicht belegt

24 - nicht belegt

25 - Öldruckschalter

26 - Geber für Ölstand/Öltemperatur (TOG)

27 - nicht belegt

28 - Ausgang Geschwindigkeitssignal (ab Modelljahr 2008 - Nur bei Steuergerät für Schiebedach (Geschwindigkeitssignal)

29 - Eingang Geschwindigkeitssignal

30 - Uhrzeiteinstellung über Radio Daten

31 - Uhrzeiteinstellung über Radio Masse

32 - Uhrzeiteinstellung Radio + 5V

33 - Masseverbindung (Gebermasse)

34 - Scheiben-Waschwasserstandsgeber

35 - Geber für Kühlmittelmangelanzeige

36 - Temperaturfühler für Außentemperatur

καινουρια

 

 

 

Pin 1- Pin 3 vom Tankgeber oder Pin 4 Steuergerät Kraftstoffpumpe

Pin 2- Pin 4 vom Tankgeber oder Pin 8 Steuergerät Kraftstoffpumpe

Pin 3- Nicht belegt

Pin 4- Nicht belegt

Pin 5- Nicht belegt

Pin 6- Nicht belegt

Pin 7- Lesespule WFS

Pin 8- Lesespule WFS

Pin 9- Geht Pin 6 vom Steuergerät für Schiebedach

Pin10- Nicht belegt

Pin11- Ölstands- und Öltemperaturgeber

Pin12- Nicht belegt

Pin13- Nicht belegt

Pin14- Nicht belegt

Pin15- Bremsbelagverschleiß

Pin16- Klemme 31 (Masse)

Pin17- Scheibenwaschwasserstand

Pin18- Kühlmittelmangelanzeige

Pin19- Geber für Außentemperatur

Pin20- Sensormasse

Pin21- Nicht belegt

Pin22- Nicht belegt

Pin23- Nicht belegt

Pin24- Nicht belegt

Pin25- Handbremse

Pin26- Bremsflüssigkeitsstandswarnung

Pin27- Öldruckschalter

Pin28- CAN High

Pin29- CAN Low

Pin30- Nicht belegt

Pin31- Klemme 15a

pin32- Klemme 30a

 

 

αντε να καταλαβεις τωρα...

Edited by babisgt sport
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα στη παρεα. Στο εβαυ ειναι ενας που εχει βαλει. Αν πατησεις k+can 11.11 θα στο βγαλει. Και εγω που το εψαξα δεν βρηκα τιποτα για 11.11. Ναι gt sport 140 ps του 2008.

περιμενουμε νεα σου και φωτος,εγω απο εβδομαδα που εχω παραγγειλει θα εχω το vag commander να δουμε αν διαβαζει το καντραν μου.

Ποιο βαγκ πηρες εσυ; Και κατραν με ασπρη οθονη;

Edited by babisgt sport
Link to comment
Share on other sites

στο εβαυ δε βλεπω τιποτα δωσε μας λινκ.

στο gt sport 99% φορανε καντραν viseteon εκει ειναι το μπλεξιμο και αυτα μονο δεν διαβαζει το ιμμο νομιζω το commander

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.