Jump to content
orker

Polo 1.2 Με Φπε Vs Peugeot 106 Rallye 16V

Recommended Posts

Εντάξει είναι τουρμπάτο το 6R οπότε θα σαι πιο γρήγορος απ ότι με το 9Ν με 17άρες κιόλας

Link to comment
Share on other sites

Μην συγκρινεις το πόλο με τον τενεκέ.

Είχα ραλάκι πριν πάρω το gti και σε πληροφορώ ότι οδηγικά ήταν πολύ ,μα πολύ  καλύτερο από το πολο.

Τενεκέ δεν το λές σε καμια περίπτωση...

Και στην περίπτωση κόντρας με το 1.2 tsi το rallye θα ναι μπροστά.

Θυμάμαι με 134 άλογα που είχε το δικό μου και χωρίς ελαφρώματα είχα τα εξής αποτελέσματα με τα τότε τουρμπάτα

με czt μαζί ως τα 200

με mini cooper s 163 (μπροστά εγώ ρολ πρώτες ως τα 180, και μετά περνούσε μπροστά)

astra gtc 180 άλογα μπροστά εγώ 3 αμάξια στάση ως τα 180

ibiza fr (20vt) μπροστά εγώ 1 αμάξι στάση 600 μέτρα.

 

τα μπουμπάκια μου έριχναν 2-3 αμάξια ανοιγώμενα στα 400.

Αν έχει ελπίδες το tsi μόνο ρολ δευτέρες και με μαμά ραλάκι.Ούτε καν σκούπα.

Edited by Marios_R
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φίλε οδηγικά σε τι?στο να μπαίνει τέζα στην πεντέλη?

Οδήγηση είναι το πάτημα στο δρόμο,η ηχομόνωση με 160,τα φρένα,η ασφάλεια η άνεση...

Για την εποχή του μπορεί να ήταν μπροστά σε πολλούς τομείς,ωστόσο τώρα,είναι καλό για 18 χρόνο-φανάρι.

Edited by Passatoukos
Link to comment
Share on other sites

Φίλε οδηγικά σε τι?στο να μπαίνει τέζα στην πεντέλη?

Οδήγηση είναι το πάτημα στο δρόμο,η ηχομόνωση με 160,τα φρένα,η ασφάλεια η άνεση...

Για την εποχή του μπορεί να ήταν μπροστά σε πολλούς τομείς,ωστόσο τώρα,είναι καλό για 18 χρόνο-φανάρι.

 

Μάλλον δεν εχεις οδηγήσει ραλάκι σε ωραία διαδρομή για να καταλάβεις και έχουμε διαφορετική αντίληψη για το τι είναι οδήγηση.

 

Για μένα αυτό που περιγράφεις είναι απλή μετακίνηση.

Το θέμα είναι ότι το πόλο είναι ψιλοβαρετό μπροστά στο 106.Και είχα 106 για 7 χρόνια και το πόλο το έχω 3.

Γούστα είναι αυτά βέβαια και ο καθένας έχει την δική του άποψη.

 

Μετά το 106 το καλύτερο προσθιοκίνητο που έχω οδηγήσει στον τομέα handling και ευχαρίστησης που σου προσφέρει στην οδήγηση είναι το mini cooper s.

Link to comment
Share on other sites

Αδερφέ,καταλαβαίνω τι εννοείς,αλλά όσο το αμάξι το εχω για μια ωραία διαδρομη στην αγ.άννα της ευβοιας,άλλο τοσο για οτι σου έγραψα παραπάνω ;)

Link to comment
Share on other sites

Άρα σαν επίλογο με βάση τον Mario_R&τις εμπειρίες του ένα ΦΠΕ 1.2 κοιτάει στα μάτια όσον αφορά την ταχύτητα μόνο μαμά Γάλλο...αναρωτιέμαι βέβαια αν υπάρχουν απείραχτα και μάλιστα στην εποχή μας :question:

Link to comment
Share on other sites

αν μιλαμε για εμπειριες καθαρα τοτε το πολακι δεν εχει καμια τυχη ακομα και με μαμα ραλι.

και το λεω αυτό με βαση των αποτελεσματων που ειχα φερει παλια όταν το δικο μου πολο ηταν περιπου 115 αλογα.

εχω πατησει με ραλι με μονο ένα τελικο,καλου μου φιλου,και δεν είχαμε καμια επαφη.μεγαλη διαφορα υπερ του ραλι.

και εχω πατησει με πολο tsi με pipercross,πρόγραμμα overload και ένα τελικο.από 2ες που δεν ηταν και το φορτε του πολο αλλα σε στροφες που να βολευόμαστε και οι 2 και το αποτέλεσμα ηταν κοπιες...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

αν μιλαμε για εμπειριες καθαρα τοτε το πολακι δεν εχει καμια τυχη ακομα και με μαμα ραλι.

και το λεω αυτό με βαση των αποτελεσματων που ειχα φερει παλια όταν το δικο μου πολο ηταν περιπου 115 αλογα.

εχω πατησει με ραλι με μονο ένα τελικο,καλου μου φιλου,και δεν είχαμε καμια επαφη.μεγαλη διαφορα υπερ του ραλι.

και εχω πατησει με πολο tsi με pipercross,πρόγραμμα overload και ένα τελικο.από 2ες που δεν ηταν και το φορτε του πολο αλλα σε στροφες που να βολευόμαστε και οι 2 και το αποτέλεσμα ηταν κοπιες...

ο φίλος σ δεν αλλαξε καταλυτη/downpipe & βαλε προγραμμα??ασχετα με τα αποτελεσματα(μικρά-μεγάλα δεν εχει σημασια),πέριεργη επιλογη από πολλές απόψεις

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

φιλε orker φτιαχτο εσυ με το καλο και όταν ερθει ο φιλος μου με το ραλι Αθηνα,ερχεται συχνα,κανετε μια δοκιμουλα

mpoukou22 μη μπερδεύεσαι,δεν αμφισβητώ αυτό που λες πρώτον&δεύτερον απλά σχολίασα το γεγονός του tsi πως εβαλε προγραμμα χωρις καταλυτη/downpipe που και πάλι κουβεντα να γίνετε ο καθένας βελτιώνει όσο μπορεί και οπως γουστάρει το οποιο αυτοκίνητο έχει.και τρίτον και σπουδαιότερον δεν έιμαι απο αθήνα χωρις να σημαίνει ότι δε θα ψηνόμουν να το κάνω ακόμα και αν ο γάλλος μαμα αποδεικνύονταν μέτρο σύγκρισης για το ΦΠΕ 1.2 μονο στα χαρτιά :good:

Edited by orker
Link to comment
Share on other sites

orker δεν το ειπα ειρωνικα.

απλα όταν σου εφραφα τις δοκιμες θυμηθηκα ότι εχω τον φιλο μου που εχει ραλι και θα βοηθουσε να βγαζαμε συμπερασμα για το πως μπορει να σταθει το tsi

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.