Jump to content
kyriakos

Προβλημα

Recommended Posts

καλημερα εχω ενα golf 5 του 2006 1.6 fsi εβαλα ελαστικα πριν 4 μερες τα continental premium contact 5σε διασταση 205/55/16 91v και κανουν πολυ θορυβο τι να κανω

Link to comment
Share on other sites

....Ολα τα λαστιχα κάνουν θόρυβο. Μαλλον δεν τα χεις συνηθίσει. Υπομονή.

Αλλιως πας και παιρνεις αλλη τετράδα που ισως να κανει "λιγότερο" θόρυβο.

Edited by chrispant
Link to comment
Share on other sites

Όπως όλα τα προιόντα σήμερα έχουν ετικέτα απόδοσης έτσι και τα λάστιχα έχουν μια παρόμοια στην οποία αναφέρεται η κατανάλωση η συμπεριφορά στο βρεγμένο και η στάθμη θορύβου. Δεν λέω ότι ισχύουν ακριβώς ότι αναφέρεται αλλά έχεις μια ιδέα. Μήπως επειδή είναι καινούργια και έχουν αυξημένο συντελεστή τριβής σου ακούγονται περισσότερο απο τα παλιά?

Αν είναι τα ρουλεμάν σηκωσέ το σε ένα συνεργείο και κάνε τον έλεγχο.

Link to comment
Share on other sites

Υπομονη,θα τα συνηθισεις σιγα σιγα.

Link to comment
Share on other sites

ποσα χιλιομετρα πρεπη να κανουν τα καινουργια λαστιχα για να στροσουν

    Καμμιά 500αριά χλμ.....να φύγουν τα "διάφορα έλαια",κατά προτίμηση όχι ταξίδι για να αυξομειώνονται οι θερμοκρασίες(οι γνωστοί"θερμικοί κύκλοι)..!!Πολλές φορές,με το που φοράμε καινούρια ελαστικά,κάνουμε ταξίδι κατευθείαν,παραμορφώνεται κάποιο ή κάποια ελαστικά(σε κάποια σημεία)χωρίς να είναι ορατή η ζημιά..... και μετά από πολλά χλμ,ψάχνουμε γιατί φεύγει δεξιά για πχ το αμάξι,ή γιατί κλάταρε καινούριο ελαστικό...ή..κλπ..κλπ

    Μικρές λεπτομέρειες που κάνουν τη διαφορά......

Edited by Touring the M3
Link to comment
Share on other sites

καλημερα εχω ενα golf 5 του 2006 1.6 fsi εβαλα ελαστικα πριν 4 μερες τα continental premium contact 5σε διασταση 205/55/16 91v και κανουν πολυ θορυβο τι να κανω

Ζυγοσταθμιση - ευθυγραμμιση εγινε;

Εχουν σωστη πιεση και τα 4;

Αλλαξες ειδος πελματος η διασταση σε σχεση με πριν;

Link to comment
Share on other sites

Το οτι είναι"μούφα" το συγκεκριμένο ελαστικό,δέ το λέει κανείς!!!!Το 2άρι που αντ/στάθηκε ήταν μακράν καλύτερο......

Ελεγα να το γραψω εγω αυτο αλλα θα μερικοι θα με τρωγανε εδω μεσα.

 

Γενικα αυτα  τα λαστιχα δεν ειναι και απο τα αθορυβα!!!!!!!

 

Εγω με τα vrevestein sportrack 5 (205/55/16) εχω μεινει με το στομα ανοιχτο......

Μετα απο 41.500 χλμ το λαστιχο κολαει κατω και στον βρεγμενο ειναι ΤΡΑΙΝΟ. Αθορυβο ελαστικο,μαλακο,υπερβολικα προβλεψιμο.......Εχει ενισχυμενο πλαινο τμημα κατι που με εχει κανει να γλυτωσω απο αλαγη ελαστικου στις πολλες λακουβες που εχω πεσει και ταυτοχρονα δεν μαγουλιαζει στις στροφες,οποτε εχω τιμονι πολυ καλο.

 

Το πελμα αντιθετος ειναι μαλακο και αποροφαει τα οποια μικρα μπαλωματα του δρομου και τις μικρες ανωμαλιες, χαριζοντας ετσι και ανεση στο δρομο..

 

Εχει 4 αυλακια στο πελμα για τα νερα (το παω σφεντονα στη βροχη) και 9 mm βαθος το τακουνι,εναντι των 7mm που εχουνε τα αλλα ελαστικα.

 

Σας το προτεινω με τα 1.000.......

 

Δεν ξαναβαζω κατι αλλο απο εδω και περα.

Link to comment
Share on other sites

Απίστευτο ελαστικό το vrevestein sportrack 5 ... πραγματικα τα pilot sport 3 μου σε σχεση με αυτο στους ελληνικους αθλιους δρομους ειναι ημερα με την νυχτα...αστα αλλα που λεφτα για αλλαγη... κανω υπομονη προεχουν αλλα θεματα δυστηχως το αμαξι κανει μετα βιας 100km το μηνα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.