Jump to content
meandros

Σκισμενη Φουσκα Ακρομπαρου

Recommended Posts

Αμεσα δεν χρειαζεται.

Αλλα μην το αμελησεις διοτι ισως προκληθει βλαβη στο μπιλιοφορο που θα ειναι σιγουρα πιο ακριβη απ οτι η φουσκα.

Εγω για να καταλαβεις εχω κανει 2000χλμ με σκησμενη φουσκα.

Link to comment
Share on other sites

Αμεσα δεν χρειαζεται.

Αλλα μην το αμελησεις διοτι ισως προκληθει βλαβη στο μπιλιοφορο που θα ειναι σιγουρα πιο ακριβη απ οτι η φουσκα.

Εγω για να καταλαβεις εχω κανει 2000χλμ με σκησμενη φουσκα.

Η σκισμένη φούσκα ακρόμπαρου πως μπορεί να προκαλέσει βλάβη στον μπιλιοφόρο?

meandros, δεν υπάρχουν φούσκες ακρόμπαρου χωριστά, μια φορά που χρειάστηκα δεν βρήκα, οπότε αλάζεις όλο το ακρόμπαρο μαζί, αν το αφήσεις έτσι θα τραβήξει υγρασία και θα φθαρεί το ακρόμπαρο, δημιουργόντας θόρυβο στις λακούβες.

Edited by dasauto
Link to comment
Share on other sites

Σκισμένη  φούσκα  σε  ακρόμπαρο  το  μόνο  που  θα  δημιουργήσει  με  τον  καιρό  είναι  θόρυβο  στο  στρίψιμο.
8VmRO.jpg

Edited by TASOS M
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η σκισμένη φούσκα ακρόμπαρου πως μπορεί να προκαλέσει βλάβη στον μπιλιοφόρο?

meandros, δεν υπάρχουν φούσκες ακρόμπαρου χωριστά, μια φορά που χρειάστηκα δεν βρήκα, οπότε αλάζεις όλο το ακρόμπαρο μαζί, αν το αφήσεις έτσι θα τραβήξει υγρασία και θα φθαρεί το ακρόμπαρο, δημιουργόντας θόρυβο στις λακούβες.

ένα φαουλ σε μένα κατάλαβα λάθος φούσκα

Link to comment
Share on other sites

Εάν  στο  κόστος  περιλαμβάνεται  και  ευθυγράμμιση  ίσως και  πάλι  πολλά  είναι.
Εάν  ο  μηχανικός  έχει  κέφι  το  αλλάζει  χωρίς  ευθυγράμμιση  με  τα  μισά  περίπου  χρήματα (υλικό+ εργασία)

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν ειναι φυσιολογικη τιμη σε γδερνουν 15-20 το πολυ εχει το ακρομπαρο και 20 η ευθυγραμιση αντε και 10 ευρω για ενα μισαωρο που θα κανει να στο αλλαξει με ενα 50αρικο εχεις καθαρισει πες του να το κλεισει το μαγαζι οποιος σου ειπε τετοια τιμη. Αν το ακρομπαρο δεν εχει κενα και δεν χτυπαει στις λακουβες μη το πειραζεις καθολου δεν παθαινει τιποτα.

Edited by stavros g
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εσχάτη  λύση  , που  αναβάλει  το  έξοδο, εάν  δεν  έχει  δημιουργηθεί  τζόγος  από  φθορά  είναι  η  χρήση  κάποιου  λιπαντικού  είτε  λαδιού  είτε  γράσου   σε  σπρέι.
Ψεκασμός  και  επιτυγχάνεται  καθαρισμός  και  λίπανση  μέχρι  να  γίνει  απαραίτητη  η  αντικατάσταση.
Το  ανωτέρω  είχε  εφαρμοστεί  περί  τα  δυο  χρόνια  μέχρι  την  αντικατάσταση.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χτες ανακάλυψα και εγώ σκισμένη φούσκα ακρόμπαρου, με λίγο ψάξιμο βρήκα από ebay.

 

http://www.ebay.com/sch/Ball-Joints-/33580/i.html?Warranty=No&_sop=15&_dcat=33580

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

γιατι δεν πατε σε ενα καταστημα που πουλαει αναλωσημα ανταλλακτικα και να παρετε ενα σετακι?τα δινουν μαζι με το γρασο κανα 15αρι αν θυμαμαι καλα...

καλο το ebay αλλα ειμαι σιγουρος πως καπου στα 10-15 λεπτα απ το σπιτι σας υπαρχει καταστημα ανταλλακτικων....

Link to comment
Share on other sites

γιατι δεν πατε σε ενα καταστημα που πουλαει αναλωσημα ανταλλακτικα και να παρετε ενα σετακι?τα δινουν μαζι με το γρασο κανα 15αρι αν θυμαμαι καλα...

καλο το ebay αλλα ειμαι σιγουρος πως καπου στα 10-15 λεπτα απ το σπιτι σας υπαρχει καταστημα ανταλλακτικων....

Στο δικό μου τουλάχιστων σε απόσταση 20km, μην σου πω 70, όχι δεν υπάρχει, αλλά όταν τους το ζητάς σε κοιτάνε σαν εξωγήινο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.