Jump to content
stellbouz

Golf 7 1.6 Tdi - Θόρυβος Απο Αντλια Ρεζερβουαρ

Recommended Posts

Ως κάτοχος golf vii 1.6tdi 2,5 μηνων με 3600χλμ. παρουσιαζει το αμάξι μου εναν εντονο θόρυβο απο κάτω,απο την μέση και πίσω δεξιά μερια. ο θορυβος άλλωτε ειναι συνεχωμενος σαν σφυριγμα,αλλωτε σαν τζιτζικας και αλλωτε δεν το κάνει καθόλου. πηγα στο συνεργειο και μου ειπαν οτι προέρχεται απο την αντλια στο ρεζερβουαρ. παρουσιάζεται σε καποιον απο εσας παρομοιος ηχος?

Μου ειπαν να το ξαναπαω οταν αναψει το λαμπακι του πετρελαιου για να το ξανα ακούσουν. ελπιζω να ειναι το τριτο και τελευταιο προβλημα διοτι τα δυο πρωτα ηταν που δεν λειτουργούσε ενα ηχειο,και τα πληκρα των παραθύρων ήθελαν να τα πιέσεις δυνατα για να λειτουργίσουν.

Link to comment
Share on other sites

τον εχω και εγω ακριβος τον ιδιο ηχο που περιγραφεις!!μου ειπαν το ιδιο οπως κ σ ενα.μην ανησυχεις!εχω σοβαροτερο προβλημα με την εκκινηση του κινητηρα ...πετρελαιο ειναι το δικο σου?

Link to comment
Share on other sites

Ναι πετρέλαιο. Τι πρόβλημα ακριβός έχεις με την εκκινηση του κινητήρα?


Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by stellbouz
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ κ εγώ με τον The_winner φίλε μου, προφανώς έχει πρόβλημα η αντλία κ καλό θα ήταν να πιέσεις να στην αλλάξουν άμεσα (όσο είσαι μέσα στην εγγύηση δηλαδή, γιατί αν την αφήσεις φοβάμαι ότι θα  σου βγάλει σοβαρό πρόβλημα όταν θα έχει λήξει κ δυστυχώς οι αντλίες κάνουν πολλά €€€€€ ).

Link to comment
Share on other sites

οταν παω να βαλω μπρος καμια φορα κτοιπαει μιζα παρατεταμενα (παραπανο απ το κανονικο)  και μετα παιρνει stellbouz ..οσο για την αντλια τον θορυβο τν εχω κ εγω αλλα δεν αναβει καποιο λαμπακι ουτε στον εγκεφαλο μου βγαζει κατι..εσενα ποιο λαμπακι σ αναβει?το τεστ drive ειχε και αυτο τον θορυβο με την αντλια κ μ ειπαν ειναι φυσιολογικος...

Link to comment
Share on other sites

Τελικά οπως ειπαν τα παιδια the_winner και faniaros χρειάζεται αλλαγή της αντλίας, έγινε η διάγνωση και θα μου την αλλαξουν μεσα στην εγγυηση. εμενα πάντως δεν μου ακουγεται καθόλου οικειος στο αυτί μου διοτι οταν πέρνει μπροστα ο κινητήρας δεν ακουγεται τίποτα και μετα απο 2-3 χιλιομετρα να ακουγεται πολυ εντονα σαν ενα σωλινακι που ξεφυσαει,επιτα αφου σβήσεις τον κινητήρα και τον βαλεις ξανά μπροστα να εχει σταματήσει και μετα απο λιγα χιλιομετρα και πάλι λέγοντας...

Οσο για λαμπάκι ουτε σε εμένα αναβει κάτι και στον εγκεφαλο δεν εβγαζε κάτι.. 

Τωρα για σένα φίλε golfakias vii ισως να φταίει η μίζα σου. στο συστημα bluemotion πως αντιδράει?πάλι το ίδιο?

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλά νέα αυτά φίλε μου, χαίρομαι που τακτοποιήθηκε, όλα πήγαν καλά κ θα λυθεί εντός εγγύησης το πρόβλημά σου. Εύχομαι να σου είναι απροβλημάτιστο από εδώ κ πέρα!!! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πήγα πρώτη φορά οπως γράφω στην αρχή,έπειτα ακόμη δυο φορές,το συνδέσαν με τον εγκέφαλο αλλά δεν έβγαζε κάποιο σφάλμα,είδαν μήπως ήθελε κάποιο update αλλά πάλι τίποτα. Την τελευταία φορά το σήκωσαν εν-λειτουργία και μάλιστα εκείνη την μέρα έτυχε να ακούγεται πολύ έντονα το κάνανε μερικά ελαφρά χτύπηματα εκεί που βρίσκεται η αντλία και με αποτέλεσμα να σταματάει και να ξανά αρχίζει το θόρυβο. Αυτά., και μου είπε ο αρχιμηχανικός θα την αλλάξουμε.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ολα καλα αδερφε ευχομαι να μην σου τυχη τιποτα απ δω και περα σιδερενιο..εμενα για το μιζαρισμα μου λενε τελικα οτι ειναι τα μπεκ και παω για αλλαγη....

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πήγα για την αντικατάσταση της αντλίας που όντως διαπίστωθηκε απο τον αρχιμηχανικό όταν την άνοιξε και την εβγαλε ήταν ζέστη λόγο του οτι ζοριζόταν το μοτεράκι μέσα και παρήγαγε τον θόρυβο...

Ο ήχος που έκανε δεν ήταν φυσιολογικός, τωρα με την καινουρια αντλία μέχρι στιγμής εχω κάνει 50χλμ και δεν ακούγεται το παραμικρό.

Ελπίζω να μην εχω τίποτα άλλο απο εδώ και πέρα!!!

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by stellbouz
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εύχομαι να είναι αυτό το τελευταίο πρόβλημα φίλε μου!!! Μήπως κατά τύχη ρώτησες πόσα €€€€ θα έδινες αν ήσουν εκτός εγγύησης??

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ! Μου διέφυγε και δεν ρώτησα,θα μάθω και θα γράψω.

Μάλιστα μου είπε οτι το συγκεκριμένο πρόβλημα το εχει ξανασυναντήσει σε Passat αλλά ποτέ σε golf. Τι να κάνουμε με κυνηγάει λίγο και η γκαντεμιά εμένα...

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

να κάνω ένα update.

μετά απο 15000χλμ αφού αντικαταστάθηκε με καινούργια εντός εγγύησης δεν υπάρχει κανένας θόρυβος. φτου φτου μην το ματιάσω..!

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

Εδώ και λίγο καιρό μου κάνει και εμένα το ίδιο πράγμα. Πήγα σήμερα στο συνεργείο και μου είπαν ότι είναι η αντλία και ότι χρειάζεται αλλαγή. Ευτυχώς εντός εγγύησης. Αν την πληρώνα εγώ θα κόστιζε 250€.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, τελευταία παρατήρησα έναν ήχο κ θέλω να μου πείτε αν είναι ίδιος με αυτόν που είχατε εσείς. Δεν έχω παρατηρήσει αν το κάνει με κρύο κινητήρα, αλλά νομίζω ότι το κάνει συνέχεια. Επίσης ίσως να τον έκανε πάντα κ απλά να τον παρατήρησα εγώ τώρα.
Λοιπόν, όταν το αυτοκίνητο κινείται με ελαφρύ γκάζι, δηλαδή στιγμιαία κατανάλωση 1-3 λίτρα, ακούω ένα βουητό, το οποίο δεν μπορώ να προσδιορίσω από που προέρχεται. Όταν αφήσω το γκάζι και ενεργοποιηθεί το fuel cut off και μηδενίζεται η στιγμιαία κατανάλωση, ο θόρυβος εξαφανίζεται. Μόλις πιεσω ελαφρά πάλι το γκάζι, ίσα να γράψει κατανάλωση κοντά στο λίτρο επανέρχεται. Με πιο βαρύ πόδι, ο ήχος του κινητήρα υπερκαλυπτει αυτόν τον ήχο, οπότε δεν ξέρω αν συνεχίζει να ακούγεται.
Πιθανότατα να είναι φυσιολογικός ο ήχος και απλά να μου έχουν μπει διαόλια για αντλία..
Κάθε γνώμη ευπρόσδεκτη!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Φάνη ο ήχος που άκουγα εγώ δεν Ακουγόταν μέσα στο αυτοκίνητο, τον άκουγα όμως όταν άνοιγα την πόρτα του οδηγού και καταλάβαινα αμέσως ότι προερχόταν από πίσω.


Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είχαν βγάλει μερικά Golfάκια αλλά στα περισσότερα τις άλλαζαν χωρίς πρόβλημα στις αντιπροσωπείες.

Κι ο Στέλιος την έχει αλλάξει, θυμάμαι σωστά?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.