Jump to content
Antonio

Ώρα Για Πλύσιμο;

Recommended Posts

Δεν φταίνε οι ταριφες ουτε το πλυντήριο.... Φταις εσύ που δεν μιλησες που έκανε παρατήρηση μόνο σε εσένα φιλέ μου!! Και επειδή κανένας δεν μιλάει αυτοί συνεχίζουν να το κάνουν!!

Link to comment
Share on other sites

Guest TRiBaL_23

Δεν φταίνε οι ταριφες ουτε το πλυντήριο.... Φταις εσύ που δεν μιλησες που έκανε παρατήρηση μόνο σε εσένα φιλέ μου!! Και επειδή κανένας δεν μιλάει αυτοί συνεχίζουν να το κάνουν!!

Οταν εγω σε αντιστοιχη περιπτωση μιλησα, ο ταριφας κινηθηκε απειλητικα εναντιον μου κι ο αλλος σφυριζε αδιαφορα

Link to comment
Share on other sites

Σε λάθος topic ρώτησα χθες. Ας βάλω εδώ την ερώτηση μου, αφού είναι για πλύσιμο αυτοκινήτου. Την Πέμπτη ενημερώθηκα από τον αντιπρόσωπο ότι το αυτοκίνητο από την τετάρτη το απόγευμα είναι στην αντιπροσωπεία, όποτε θέλω να περάσω να δω το αυτοκίνητο. Πήγα λοιπόν την πέμπτη το πρωί και πραγματικά έκανα εξονυχιστικό έλεγχο στο αυτοκίνητο, δεν βρήκα το παραμικρό σημαδάκι, όμως διαπίστωσα μια θαμπάδα στο χρώμα, δηλαδή για καινούργιο αυτοκίνητο δεν επιτρέπεται να είναι έτσι, θα ανεβάσω και μια φωτογραφία. Διάβασα κάπου για "αράχνη" μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος γιατί είναι έτσι το χρώμα, και να το πω και στον αντιπρόσωπο, δεν είναι δυνατόν καινούργιο αυτοκίνητο να είναι έτσι το χρώμα του?9qeux3.jpg

Edited by sokratis91
Link to comment
Share on other sites

Στην φωτογραφια με το polo εγω δεν βλεπω την θολουρα που λες..

Η αραχνη δεν ειναι κατι θωλο αλλα μικρες γρατσουνιες στο σχημα του ιστου της αραχνης..

Εχεις μηπως καποια αλλη φωτο να δειχνει πιο καλα το σημειο που λες..;;

Αραχνη μπορει να δημιουργηθει απο την αντιπροσωπια την ωρα που το πλενουν για να κανουν την αποκερωση αλλα θαμπαδα στο χρωμα δεν δικαιολογειται με τιποτα..

Link to comment
Share on other sites

Στην φωτογραφια με το polo εγω δεν βλεπω την θολουρα που λες..

Η αραχνη δεν ειναι κατι θωλο αλλα μικρες γρατσουνιες στο σχημα του ιστου της αραχνης..

Εχεις μηπως καποια αλλη φωτο να δειχνει πιο καλα το σημειο που λες..;;

Αραχνη μπορει να δημιουργηθει απο την αντιπροσωπια την ωρα που το πλενουν για να κανουν την αποκερωση αλλα θαμπαδα στο χρωμα δεν δικαιολογειται με τιποτα..

Όχι όχι το κοίταξα προσεκτικά δεν έχει την παραμικρή γρατζουνιά σε κανένα σημείο του αυτοκινήτου. Απλά σου δίνει την αίσθηση ότι έχει κάποια θολούρα το χρώμα. Δηλαδή δεν γυαλίζει όπως θα έπρεπε να γυαλίζει για καινούργιο. Μήπως θέλει απλά πλύσιμο και είναι κάτι προστατευτικό που έχουν βάλει απο το εργοστάσιο? Δεν ξέρω υποθέσεις κάνω. Δηλαδή δίπλα από το Golf του 06 της αδερφής μου είχε διαφορά.

krzaBw.jpg

Edited by sokratis91
Link to comment
Share on other sites

Οχι απο το εργοστασιο το μονο που μπαινει ειναι βιομηχανικο κερι για να ειναι προστατευμενο στην μεταφορα και στην αντιπροσωπια το βγαζουν αυτο με πλυσιμο..

Το θεμα ειναι οτι κατα 90% δεν ξερουν να πλενουν και να στεγνωνουν ενα αμαξι και τα υλικα που χρησιμοποιουν ειναι εντελως χαλια οποτε κανουν ζημια..

Η θαμπαδα που λες οτι βλεπεις μπορει να ειναι απο καποιο σημειο που χτυπηθηκε κατα την μεταφορα και βαφτηκε και δεν εχει γυαλιστει μετα..

Αν βγαλεις μια καλη κοντινη φωτογραφια θα σου πω αμεσως τι ειναι ακριβως..

Αν προκειται να το παραλαβεις απο καποια αντιπροσωπια Αθηνα και νοτια ερχομαι αν θες μαζι σου να το δουμε μαζι ολοκληρο το αμαξι να ειμαστε σιγουροι..

Link to comment
Share on other sites

Οχι απο το εργοστασιο το μονο που μπαινει ειναι βιομηχανικο κερι για να ειναι προστατευμενο στην μεταφορα και στην αντιπροσωπια το βγαζουν αυτο με πλυσιμο..

Το θεμα ειναι οτι κατα 90% δεν ξερουν να πλενουν και να στεγνωνουν ενα αμαξι και τα υλικα που χρησιμοποιουν ειναι εντελως χαλια οποτε κανουν ζημια..

Η θαμπαδα που λες οτι βλεπεις μπορει να ειναι απο καποιο σημειο που χτυπηθηκε κατα την μεταφορα και βαφτηκε και δεν εχει γυαλιστει μετα..

Αν βγαλεις μια καλη κοντινη φωτογραφια θα σου πω αμεσως τι ειναι ακριβως..

Αν προκειται να το παραλαβεις απο καποια αντιπροσωπια Αθηνα και νοτια ερχομαι αν θες μαζι σου να το δουμε μαζι ολοκληρο το αμαξι να ειμαστε σιγουροι..

Όχι δυστυχώς δεν είναι Αθήνα η αντιπροσωπεία. Ευχαριστώ πολύ πάντως που είσαι πρόθυμος. Τώρα που λες για βιομηχανικό κερί, όταν έφτασα στην αντιπροσωπεία μου είπε εκεί ο πωλητής ότι δεν έχει προλάβει να το πλύνει ακόμη, οπότε παίζει να ναι και κάτι τέτοιο. Τον ρώτησα και μου είπε ότι θέλει πλύσιμο!

Link to comment
Share on other sites

Ε τοτε αυτο θα ειναι..

Μιας και θα το παρεις καινουργιο καλο ειναι να παρεις ενα κερι και να το περνας καθε τριμηνο για να το εχεις παντα καινουργιο..

Ειναι πανευκολο να το βαλεις και να το βγαλεις και το κοστος του υλικου μηδαμινο σε σχεση με την προστασια που παιρνεις..

Edited by vegaducatista
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ε τοτε αυτο θα ειναι..

Μιας και θα το παρεις καινουργιο καλο ειναι να παρεις ενα κερι και να το περνας καθε τριμηνο για να το εχεις παντα καινουργιο..

Ειναι πανευκολο να το βαλεις και να το βγαλεις και το κοστος του υλικου μηδαμινο σε σχεση με την προστασια που παιρνεις..

Που μπορώ να το βρω αυτό το κερί ?
Link to comment
Share on other sites

Πάντως και εγώ όταν είχα δει το golf από το εργοστάσιο, πριν το πλύσιμο ήταν λίγο θαμπό. Όταν το παρέλαβα, καμμία σχέση. Αν ήταν ομοιόμορφο θάμπωμα σε όλο το αυτοκίνητο, λογικά είναι αυτό. Θα δεις και όταν το παραλαβεις κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως και εγώ όταν είχα δει το golf από το εργοστάσιο, πριν το πλύσιμο ήταν λίγο θαμπό. Όταν το παρέλαβα, καμμία σχέση. Αν ήταν ομοιόμορφο θάμπωμα σε όλο το αυτοκίνητο, λογικά είναι αυτό. Θα δεις και όταν το παραλαβεις κανονικά.

Ναι το θαμπωμα υπήρχε σε όλο το αυτοκίνητο, ήταν ομοιόμορφο δηλαδή. Οπότε φαντάζομαι θα θέλει πλύσιμο!
Link to comment
Share on other sites

Κερι μπορεις να βρεις παντου..

Καλο ειναι να παρεις καποιας γνωστης εταιριας και οχι καποιο φθηνο..

Meguiars,autoglym ειναι εταιριες που εχουν καλα προιοντα και σε καλες τιμες που θα τα εχεις μια ζωη..

Αν θες στειλε μου ενα μνμ να σου προτεινω καποια συγκεκριμενα για να μην θεωρηθει διαφημιση..

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα αλλα πανακριβα και δεν εχουν διαρκεια μιας και εχουν υψηλη περιεκτικοτητα σε carnauba και δεν ιδανικα για ενα daily car..

Link to comment
Share on other sites

Αναλογως τον τροπο που πλενεις και τις συνθηκες σταθμευςης αλλα περιπου 1-2 μηνες..

Εκτος απο το shield που κραταει περιπου 4 μηνες και κανει 150€..

Ειναι κερια που πρεπει να εχει το αυτοκινητο γυαλιστει στο 99% για να σου δωσουν αυτο το 1% γυαλαδας που χρειαζεται..

Δεν απευθυνονται στον μεσο χρηστη..

Link to comment
Share on other sites

Ολα τα κερια της Swissvax αν γινει σωστη προετοιμασια της επιφανειας εχουν διαρκεια minimum 4 Μηνες με σωστο πλυσιμο και χρηση σωστον υλικων.

Το Shield διαρκει παραπανω απο 4 Μηνες,και ολα αυτα στην πραξη και σε αυτοκινητα με καθημερινη χρηση.

Edited by autostar
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πλατωνα ολοσωστη προετοιμασια της επιφανειας δεν μπορει να κανει ο μεσος χρηστης ουτε να πλενει με τον σωστοτερο τροπο και με τα καταλληλα υλικα..

Ο μεσος χρηστης πλενει με εναν κουβα ενα σφουγγαρι σπογγου και στεγνωνει με πετσι ή λεπιδα σιλικονης..

Για να μην πω για τις βουρτσες και τα πλυντηρια..

Επισης δεν διαφωνω οτι ειναι καλα κερια αλλα οταν η μεση τους τιμη ειναι απο 80 και πανω δεν νομιζω οτι θα τα εδινε καποιος..

Πιο ευκολα θα τα εδινε τα 80 ή τα 100 ή τα 200 σε σενα για να του κανεις μια ολοκληρωμενη δουλεια..

Αυτο ηταν το σκεπτικο μου..

Κερια swissvax εχω 4 αγορασμενα απο τον Αντρεα αλλα εγω τα πληρωνω γιατι θελω αυτο το κατι παραπανω που δινουν..

Link to comment
Share on other sites

Αλλο το Κοστος και αλλο η Διαρκεια,μην τα μπερδευουμε ομως.

 

Και πιστεψεμε φιλε μου οποιος αγοραζει κερια Swissvax ξερει για ποιο λογω τα αγοραζει και παραλληλα ενημερωνετε για τον σωστο τροπο διαδικασιας εφαρμογης τους και συντηρησης τους και τα τηρει σωστα,τουλαχιστον το μεγαλυτερο ποσοστο καταναλωτων swissvax.

 

Αν τωρα καποιος δεν κανει σωστη εφαρμογη και συντηρηση και δεν του κρατησει αυτο ΔΕΝ σημανει πως δεν εχουν διαρκεια,εξαλλου μην ξεχναμε πως ειναι αναγνωρισμενα απο τα καλυτερα κερια στην αγορα σε ολο το κοσμο.

 

Οσο για το κοστος,επετρεψε μου να πω,πως εδω ισχυει το οτι πληρωνεις παιρνεις,αν για παραδειγμα υπολογισουμε κοστος με εφαρμογες που μας βγαζουν τα 200ml που ειναι τα κερια θα δουμε οτι και αυτο μας συμφερει αν συνυπολογισουμε και το αποτελεσμα που θα εχουμε.

Edited by autostar
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.