Jump to content
mp05

Golf 5 - Βελτίωση Κινητήρα Fsi 1.6

Recommended Posts

Ασχετο! Ειχα παει μια μερα σε μια αντιπροσωπεια και ειδα οτι μπορουν με αλλαγη προγραμματος στον εγκεφαλο κανανε το 1.6 FSI απο 115 ->127 αλόγα με 2 χρόνια εγγύηση... οχι επίσημα VW αναβαθμιση αλλά μονο απο την συγκεκριμενη αντιπροσωπεια απο το τμημα της SP POWER PERFOMANCE. τι λετε αξίζει τα λεφτά τους ???

Λοιπον, πηγα κι εγω προχτες και ρωτησα στον Παζαροπουλο..Μου ειπε 720 ευρω για αναβαθμιση εγκεφαλου και βγαζει 12 αλογα και 1,5 ροπη παραπανω οταν το δυναμομετρησαν. Α, και 2 χρονια εγγυηση. Δεν ειναι ασχημα..Το θεμα ειναι αντε και φτανει τα 127 αλογα..Θα ειναι αισθητη η βελτιωση στο δρομο??? Εννοω θα δουμε μεγαλη διαφορα? Ειδικα στις ρεπριζ απο 1η σε 2α και απο 2α σε 3η το 1.6 φσι ειναι χαρακτηριστικα αργο...Και κατι αλλο..Τον ρωτησα αν αλλαζουν και φιλτρο αερα και βαζουν καποιο βαρελακι η χοανη και μου ειπε οτι με το "μαμα" φιλτρο αποδιδει καλυτερα η βελτιωση απ οτι με βελτιωτικα στην εισαγωγη..!!! Τι να πω λιγο κουφο μου φανηκε αυτο...!! Πειτε γνωμες για να δουμε ι τελικα συμβαινει.. :lol:

Link to comment
Share on other sites

πολλα λεφτα για το τιποτα κατα τη γνωμη μου..

χωρις μαμα φιλτρο(σκουπα) και με ενα τελικο σε δυναμομετρο ειδα 129 κ 16,1 ροπη.

αλλα και παλι οποιος θελει πηγαινει παζαρο :lol:

Link to comment
Share on other sites

15 κιλα ροπης αποκλειεται να δινει, κατι δεν ακουσες καλα.

800 ευρω;

Πολλα ακουγονται...

τα 15 κιλα ροπης τα ειδα απο ενα φυλλαδιο που μου εκτυπωσαν!

:thumbsup:

Παντως τα 2 χρονια εγγύηση ειναι στον εγκέφαλο μονο! τουλαχιστον αυτο μου ειπε ο πωλητησ!

Edited by pathfinder
Link to comment
Share on other sites

15 κιλα ροπης αποκλειεται να δινει, κατι δεν ακουσες καλα.

τι εννοεις?οτι δεν γινεται τοσα πολλα?η μαμα το δινει 15.8 αυτο..

πολλα λεφτα για το τπτ..τα 4αρια και παλι θα σας περνουμε..

Link to comment
Share on other sites

αυτο παλι απο που το συμπερανες θα ηθελα να ξερω..γιατι σε ολα τα θεματα καταληγει εκει το θεμα?αναγκη απο επιβεβαιωση?εχω ανοιξει με απειρα 4ρια,μηπως της θεσσαλονικης ειναι διαφορετικα 4ρια τελικα? :thumbsup:

παρακαλω να μεινουμε στο θεμα ομως..

Link to comment
Share on other sites

σήμερα μου στείλανε το περιοδικό του Παζαρόπουλου (το IDEE) και λέει αυτό:

αναβάθμιση εγκεφάλου

ο 1.6 fsi από τα 115 στα 127 άλογα από επίσημο εισαγωγέα VW - AUDI καi με 2 χρόνια εγγύηση..

(προφανώς και δεν έχω καμιά σχέση με την εταιρία - ούτε καν golf δεν έχω! - αλλά το είδα στο περιοδικό και σας θυμήθηκα)

Link to comment
Share on other sites

8 αλογα μονο με προγραμμα, ειναι ενα ρεαλιστικο νουμερο, αρα σιγουρα ο Παζαροπουλος δε δουλευει κανεναν.

Παντως, τα 800 ευρω που ζηταει μονο για προγραμμα ειναι υπερβολικα πολλα, αφου στην τιμη δεν περιλαμβανει ουτε καν φιλτρο/σκουπα ή κατι αντιστοιχο.

Σε θεμα αποδοσης, οσοι αποφασισετε να το βαλετε, μην περιμενετε καμμια τρελη διαφορα στο δρομο, αλλα το αυτοκινητο σιγουρα θα ζωντανεψει σε ολο το φασμα και σε σχεση με τα 'απλα', θα ειναι σαφως δυνατοτερο το 'πειραγμενο'.

Το συμπερασμα μου αναφερετε απο οσα ατμοσφαιρικα εχω δει να δουλευουν μονο με προγραμμα ή και φιλτρο.

Δυστυχως τα αλογα βγαινουν με το σταγονομετρο σε εσας...

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να παω στον Παζαρόπουλο για το προγραμμα? Απο Λαρισα-Γιαννακοπουλο δεν μπορει να επιτευχθει? tongue.gif:)

800 ευρω ειναι πολλα για κατι τετοιο αλλα εχει κ εγγύηση 2 χρονια οποτε οτι κ αν γινει ξερεις που θα πας.το προτείνω για αναβαθμιση εστω κ αυτα τα αλογα-ροπη που δινει. Εγγυηση σας λέει κάτι? worthy.gif

Link to comment
Share on other sites

δε περιμενετε να δειτε στο δρομο κανενα τετοιο αναβαθμισμενο?

γιατι εμενα μου μυριζει μουφα τυπου top gun.. :)

Theos η εγγυηση μου λεει πολλα αλλα μηπως ο

Γιωργος εχει δικιο?????

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να παω στον Παζαρόπουλο για το προγραμμα? Απο Λαρισα-Γιαννακοπουλο δεν μπορει να επιτευχθει? tongue.gif<_<

Απ' ότι κατάλαβα εγώ αυτή η εταιρία (SPpower) που κάνει την αναβάθμιση πρέπει να είναι θυγατρική του Παζαρόπουλου (όπως η Carrera που κάνει τα δέρματα) οπότε μάλλον αυτή η συγκεκριμένη πρόταση δεν πρέπει να γίνεται αλλού. Ίσως όμως να έχουν και άλλοι διανομείς τις δικές τους προτάσεις

Το 800 ευρώ πως το μάθαμε?? λέει τιμή μέσα ή πήρε κάποιος τηλέφωνο?

Link to comment
Share on other sites

Το 800 ευρώ πως το μάθαμε?? λέει τιμή μέσα ή πήρε κάποιος τηλέφωνο?

Παιδια ειναι 720 ευρω..Ρωτησα εγω στον Παζ την προηγουμενη εβδομαδα.. :D

Α..! Και διαβασα το ενημερωτικο φυλλαδιο που γραφει οτι το αυτοκινητο βοηθιεται κυριως στις χαμηλες στροφες( 3500) εκει οπου πραγματικα πονανε οι ρεπριζ του..

Edited by andain
Link to comment
Share on other sites

Eμενα μου φαινονται πολλα τα 720 για προγραμμα.Και δεν βαζω Superchips... που ειναι και δοκιμασμενο; :unsure:

Παντως στην ΑΜΤ Developments μου ειπαν οτι με προγραμμα(κονσερβα) φιλτρο και εξατμιση απο καταλυτη κ πισω εχουν δει 138 αλογα σε δυναμομετρο.Μετα το καλοκαιρι θα περασω μια βολτα να τα πουμε λιγο με τα παιδια..

Link to comment
Share on other sites

Τα 129 αν τα εβγαζα εγω με σκουπα και τελικο θα ημουν ο πιο ευτυχισμενος κατοχος 1,6 FSI.Πολυ καλη βαση για ενα προγραμμα και φουλ εξατμιση.Ισως περασει τα 140...

Ασχετο:πηγα απο τον Μπουλεκο για να δω το καινουργιο κιτ φιλτροχοανης που εχει βαλει στο GTi του.

Μου εδειξε ομως κατι καλυτερο... Σκουπα με look ανθρακονημα η οποια ηταν σαν να ειχε φτιαχτει για Golf.(δεν ηταν η κλασικη και μοναδικη περιπτωση μεχρι τωρα για να βαλεις σκουπα στον FSI να παρεις απο 106,206 η Saxo)

Οταν τον ρωτησα τι εταιριας ειναι μου εκανε τον κινεζο και αλλαξε κουβεντα.(το φιλτρο ηταν green αρα μαλλον και η σκουπα).

Παντως στην green δεν εχουν βγαλει σκουπα για 5αρια.

Mου εμοιαζε σαν του Type R αλλα δεν ειμαι σιγουρος..

Και η λυπητερη::

Σωληνες με μια γωνια 45ο και αλλη μια 90ο

Ανταπτορες

Σκουπα

Φιλτρο

Τοποθετηση

Και καινουργιο καπακι κινητηρα πιο μικρο για να χωραει η σκουπα

Μονο για το WV club ...

400€!!!!! :unsure:rocket.gifrocket.gifmachinegun.gifknife.gifprotest.gifthumbsdown.gifnew_lol.gifnew_killother.gif

Link to comment
Share on other sites

Eμενα μου φαινονται πολλα τα 720 για προγραμμα.Και δεν βαζω Superchips... που ειναι και δοκιμασμενο; :unsure:

Παντως στην ΑΜΤ Developments μου ειπαν οτι με προγραμμα(κονσερβα) φιλτρο και εξατμιση απο καταλυτη κ πισω εχουν δει 138 αλογα σε δυναμομετρο.Μετα το καλοκαιρι θα περασω μια βολτα να τα πουμε λιγο με τα παιδια..

Ορφεα φυγαμε μαζι για τοποθετηση!!! Θα μας δωσουν εγγυηση ομως???

Link to comment
Share on other sites

Για να πάρεις 15 κιλά ροπής πρέπει να βάλεις άλλο ένα ίδιο μοτέρ πίσω.

Μάλλον είδες 15N/m

15Νm = 1,5 κιλό ροπής , μάλλον καλά είδε το παλικάρι 15 κιλά ροπής.. μην μπαίνεις στα χωράφια μου.

Edited by giannispolo
Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι κατάλαβα εγώ αυτή η εταιρία (SPpower) που κάνει την αναβάθμιση πρέπει να είναι θυγατρική του Παζαρόπουλου (όπως η Carrera που κάνει τα δέρματα) οπότε μάλλον αυτή η συγκεκριμένη πρόταση δεν πρέπει να γίνεται αλλού. Ίσως όμως να έχουν και άλλοι διανομείς τις δικές τους προτάσεις

Το 800 ευρώ πως το μάθαμε?? λέει τιμή μέσα ή πήρε κάποιος τηλέφωνο?

H SPpower απο τι ξέρω σημαίνει spiros pazaropoulos και μάλλον ειναι ο γίος του χωρίσ να πέρνω και όρκο!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.