Jump to content
mp05

Golf 5 - Βελτίωση Κινητήρα Fsi 1.6

Recommended Posts

Guest arci_20VT4

ο κατασκευαστής μιλάει ΠΑΝΤΑ για άλογα στο στρόφαλο... επίσης δικαιολογεί διαφοροποιήσεις της τάξης του +-5 %. άσε που ακόμα μεγαλύτερες διαφοροποιήσεις υπάρχουν και στα ελληνικά δυναμόμετρα. τώρα όσον αφορά τα γερμανικά αυτοκίνητα αρκετά όντως βγάζουν παραπάνω άλογα απόσα δηλώνονται.Ο λόγος μάλλον αφορά τον τρόπο φορολόγησης και ασφάλισης στη Γερμανία...

Link to comment
Share on other sites

Συνεπώς, καλύτερα να κρατήσουμε τα λεφτά μας για το GT και ν'αφήσουμε τα προγράμματα...

Καλα να το δω αυτο, οτι θα το κανεις εσυ, και δεν θελω τιποτα αλλο... :wacko:

Τεσπα, ας επιστρεψουμε στο θεμα μας, που ειναι το reprogramming για τον 1,6 FSI

:wacko:

Link to comment
Share on other sites

ασε να κανουμε και εμεις κανενα ονειρο!!!!!!!!!.........γιατι το θεμα προγραμματισμος μπερδευει....δεν ξερω αν θα κανω κατι γιατι ηδη το αμαξι εδωσε καλα αποτελεσματα και σκεφτομαι με το προγραμμμα μηπως το σκοτωσω....πειτε μου εσεις ποιον θα μπορουσατε να εμπιστευτειτε στην ελλαδα να σκαλισει το αμαξι σας(ενω το γουσταρεις να το πειραξεις)? εχουμε και τον παραγοντα λιγα υλικα στην αγορα!

Link to comment
Share on other sites

Ρε Γρηγορη μην αποτρεπεις τα παιδια απο το να δοκιμασουν. Ενα προγραμμα φτιαγμενο στο δρομο η στο δυναμομετρο απο προγραμματιστη γνωστη μονο καλα αποτελεσματα μπορει να εχει. Τωρα για να προλαβω καποιους που θα πουν ναι αλλα ποιος ξερει? Ε εδω θελει ψαξιμο!

Link to comment
Share on other sites

Καλα να το δω αυτο, οτι θα το κανεις εσυ, και δεν θελω τιποτα αλλο... :)

A ρε σκούπα-man μακάρι να μάζευα τα λεφτά και να τα αλλάξω!! love.gif

Αλλά θα χρειαστούν 10 χιλιάρικα μες στο νερό... :D

Link to comment
Share on other sites

παιρνουμε 2 μαμα αμαξια τα δυναμομετρουμε και βλεπουμε πχ στο 120 και στο αλλο 125

θελω να πω οτι και 2 ιδια φαινομενικα αμαξια δεν παιρνουν το ιδιο δεν εχουν ολα τα μοτερ τις ιδιες αχονες προσεχτε το αυτο

απο εκει και περα το προγγραμα θελει καλη εφαρμογη στην αρχη και συνετη χρηση πχ βενζινες και πατημα γκαζιου....

εγω θα σου λεγα να το κανεις 1ο σταδιο αν σου υποσχονται +10 αλογα και τα παρεις σε ενα καλο φασμα στροφων και οχι μονο στις 5.456,5 πχ θα δεις τρελη διαφορα στο ποδαρακι σου

Εγω ειμαι υπερ της καλης βελτιωσης..

Εξαλλου και το δικο μου το αμαξακι ηταν το μονο 1.400 16v που παταγε μαμα ραλακια και σαξο παρολο που φοραγε και 225/45/17..

την ειχα ψαξει πολυ την υποθεση ομως... ενα να να ξερετε βρειτε τον σωστο ανθρωπο και να ειστε βεβαιοι πως και χωρις πολλα λεφτα θα παρετε κατι καλο κατω απο το γκαζι...

Link to comment
Share on other sites

και εγω αυτο ακριβως ψαχνω φιλε κωστα το πρωτο σταδιο και απο κι και περα δεν με ενδιαφερει και πολυ...απλος θελω να δωσω εναν αλλο αερα στο αμαξι....αλλα φοβασαι γιατι ειναι καινουργιο.και ποιον να εμπιστευτεις αφου ακους την καθε παπατζα απο τον εναν και τον αλλον...

Link to comment
Share on other sites

Guest arci_20VT4

τα μαμά ραλάκια δλδ με ένα πρόγραμμα σε 1400 Λεον τα πέρναγες και μάλιστα όχι επιθετικό αλλά σε όλο το εύρος των στροφών???? ρε παιδιά μη γράφουμε ότι θέλουμε. Διαβάστε κανά άρθρο για τα δυναμόμετρα 120 και 125 άλογα είναι διαφορά μηδενική... στα πλαίσια του στατιστικού σφάλματος. ύπερκαλύπτεται με τη διαφορά απο όργανο σε όργανο, χρήστη απο χρήστη και βενζίνη με βενζίνη... Το γεγονός είναι οτι σε ατμοσφαιρικά αυτοκίνητα πρόγραμμα απο μόνο του δίνει λίγα πράγματα...

Link to comment
Share on other sites

Εγω αναφερθηκα γενικα στην βελτιωση που του ειχα κανει και οτι απλα ειχα επιλεξει τα απολυτος σωστα πραγματα... Και δεν ειχα και Leon GOlF ειχα.

Το αυτοκινητο μου δεν ειχε μονο προγραμμα.. μοπνο με προγραμμα αντε να φτανε τα ρυζια τα yaris τα 1.300.

Link to comment
Share on other sites

Τα κρατάς μυστικά ή θα μας τα πείς και εμάς?

Link to comment
Share on other sites

Superchips και πάλι Superchips αυτοί άλλωστε προγραμματίζουν και τα αγωνιστικά στην Αγγλία

επειδη δεν αντεξα και εκανα προγραμματισμο τον εκανα στην xtreme chips.Ειμαι ευχαριστημενος απο τις αποδοσεις του...Φανη επειδη ξερεις πηγα στο βασιλη για το χαρτι και μας εδειξε οτι το αμαξι πηρε σε ολο το φασμα τον στροφων +5 αλλα σε σημεια που η καμπυλη ηταν προς τα κατω ανεβηκε μεχρι και +9 για πιασει την διαφορα του +5 στο φασμα των στροφων και 17,2 ροπης αξιοπρεπεις για να κουνηθει το βαρυ αμαξωμα.Μη τα θελουμε και ολα δικα μας ειναι καλα για 1.6 αμαξι....

Link to comment
Share on other sites

επειδη δεν αντεξα και εκανα προγραμματισμο τον εκανα στην xtreme chips.Ειμαι ευχαριστημενος απο τις αποδοσεις του...Φανη επειδη ξερεις πηγα στο βασιλη για το χαρτι και μας εδειξε οτι το αμαξι πηρε σε ολο το φασμα τον στροφων +5 αλλα σε σημεια που η καμπυλη ηταν προς τα κατω ανεβηκε μεχρι και +9 για πιασει την διαφορα του +5 στο φασμα των στροφων και 17,2 ροπης αξιοπρεπεις για να κουνηθει το βαρυ αμαξωμα.Μη τα θελουμε και ολα δικα μας ειναι καλα για 1.6 αμαξι....

KALES BOLTOULES FILE MOU KAI POLLES PAGOMENES MPYRES NA KERASEIS

Link to comment
Share on other sites

Εγω εκανα πριν μια βδομαδα προγραμμα σε μια ρκετα γνωστη εταιρεια...

Δεν εμεινα ευχαριστημενος, και πηγα σημερα και εκανα reset στο προγραμμα στα εργοστασιακα δεδομενα, και δεν ειδα καμια σχεδον διαφορα, μεχρι και το μειγμα στο halmeter, ηταν το ιδιο ακριβως...Τεσπα...

Δευτερα μαλλον παω Superchips για προγραμμα, μηπως εκει, μπορεσουν να μου βγαλουν και τον κοφτη, κατι που δεν μπορεσαν στο αρχικο προγραμμα στην 1η εταιρεια...

Ιδομεν...

ΥΓ: Δεν θελω να δυσφημισω την 1η εταιρεια, γιατι δεν εχω καποιο παραπονο απο την συμπεριφορα του διευθυντη, επομενως δεν βρισκω τον λογο :D

Link to comment
Share on other sites

Guest Stoilas

10%? Πολύ δεν είναι? Σε όλο το φάσμα των στροφών?

Νομίζω πως αυτό το 10% είναι λίγο ξερό. Σαν λεφτά πάντως ούτε πολλά ούτε λίγα ακούγονται.

Όταν λες αντιπροσωπεία, τί ακριβώς εννοείς?

Link to comment
Share on other sites

Εχω περιεργεια ποια αντιπροσωπεια στο ειπε αυτο...

Εγω παντως παω Superchips να παρει ποδι ο κοφτης ελπιζω...5900 απλα δεν αντεχονται... :D

Link to comment
Share on other sites

αυτη ειναι και η δικια μου απορια! αφου δεν αλλαζεις την κλιμακωση του σασμαν για να εκμεταλευτεις τις επιπλεον στροφες ουτε και turbo εχεις για να δυναμωσεις το μιγμα στις ψηλες και να ανεβασεις λιγο πιεση τοτε τι τις θες τις παραπανω στροφες??δεν το παιζω εξυπνος ετσι??απλως ρωτω γιατι!!αλλωστε ολα τα μοτερ (ανεξαιρετως μαρκας και κυβισμου) σταματανε να βγαζουν δυναμη αρκετα πριν τον κοφτη!!

Link to comment
Share on other sites

1. Το Turbo δεν δυναμωνει ψηλα. Το αντιθετο μαλιστα...Αν εχεις Turbo τι να τα κανεις τα ψηλα...Αχρηστα ειναι...

2. Τα ψηλα ειναι για τα ατμοσφαιρικα...

3. Δνε ξερεις πως ειναι να εισαι σε γρηγορη στροφη, να κατεβαζεις για να σε κρατησει και αντι να σε κρατησει, να βαραει κοφτη...Ελεος...

4. Δεν ξερεις πως ειναι να βαραει κοφτης 3ης στα 115 χλμ...ΑΠλα ελεος και παλι...

5. Δεν ειπα να φυγει ο κοφτης, ειπα να μετατοπιστει...

6. Οταν εκανα προγραμμα, και θα ξανακανω τωρα, εκοψα μερικες βενζινες χαμηλα, και τις πηγα ψηλα...Με αποτελεσμα στον κοφτη κοντα, σε συνδυασμο με την σκουπα, το αμαξι νε ξυπναει...

Για ολους αυτους του λογους, bye bye 5900rpm...hopefully... :)

Edited by Michail
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.