Jump to content
kostantis

Golf 3 - Πρόβλημα Θερμοκρασίας

Recommended Posts

Kαλησπερα σε ολους,ευχαριστω για την βοηθεια στα παιδια που στειλαν για να μπορεσω να γραψω γιατι δεν μπορουσα να το βρω!!λοιπον οι γνωσεις μου πανω στα αυτοκινητα ειναι λιγο περιορισμενες γιαυτο θα τα γραψω απ την αρχη ολα και θα ακουσω τα συμπερασματα σας!!εχω ενα golf του 1994,την περασμενη παρασκευη καθως οδηγουσα σε περιφεριακο δρομο σιγα σιγα η θερμοκρασια αρχισε να ανεβαινει και τελικα φτανοντας στο 120 μου αναψε λαμπακι,εβγαλα αλαρμ και σταματησα στην ακρη και το εσβησα,μην γνωριζωντας και πολλα ανοιξα σιγα σιγα το παραφλου(εκανε μια μικρη εκρηξη των νερων)και συμπληρωσα μεχρι απανω..μπηκα στο αμαξι και συνεχισα αλλα η θερμοκρασια δεν επεσε,σταματησα μετα απο 5 χλμ περιπου και  αφου ειδα λιγους ασπρους καπνους απ το καπο(δεν ξαναεβγαλε καπνους μεχρι τωρα) το εσβησα,ελενξα τα λαδια μου που δεν ηταν και πολλα ειναι η αληθεια και τα συμπληρωσα,το αφησα σβηστο για κανα μισαωρο μετα το εβαλα μπρος και το αφησα στο ρελαντι και μεσα σε 10 λεπτα παλι η θερμοκρασια 120,επρεπε να ξεκινησω ομως γιατι ειχα ατομο μεσα οποτε εκανα αλλα 5 χιλιομετρα με αυτην την θερμοκρασια και το λαμπακι αναμενο..αφου παω σπιτι ξαναανοιγω το καπο και παρατηρω οτι παρα τους 120 βαθμους δεν δουλευει το βιντιλατερ το βαραω μια με ενα κλειδι και αρχιζει και ξεκιναει..οποτε μαλλον το προβλημα ηταν αυτο,το θεμα ειναι αν επειδη το δουλεψα δημιουργησα νεο προβλημα,το αμαξι μια εβδομαδα μετα δεν μου εχει ανεβασει καθολου θερμοκρασια αλλα το βιντιλατερ ξεκιναει στους 100 βαθμους και οχι στους 90 και σαβατ εβαλα νερο παλι στο παραφλου μεχρι απανω και τεταρτη ηταν στο μινιμουμ και αφου βαζω την τεταρτη μεχρι το μαξ αυτη την φορα και οχι τερμα σημερα το ελεξα και ειναι αναμεσα στο μαξ και στο μιν που σημαινει οτι παλι εχασε και επισης σημερα αφου εσβησα το αμαξι το πρωι μετα απο κανα 20λεπτο ανοιγω το καπο να ελενξω για τα νερα παλι και βλεπω κατι μικρες φισαλιδες που σιγα σιγα εφευγαν..και το ερωτημα ειναι γιατι χανει νερα??μηπως εκαψα φλατζα??τα λαδια μου παντως ειναι καθαρα(ουτε σαπουναδες ουτε τιποτα)και τα νερα ειναι καθαρα(δηλαδη δεν βλεπω να χουν παρει λαδια..σας ευχαριστω ολους προκαταβολικα και καλη υπομονη γιατι τωρα παρατηρω οτι εχω γραψει τεραστιο κειμενο..

Edited by nikdev
Το κατεβατό που έγραψες είναι δυσανάγνωστο και δύσκολα θα κάτσει κάποιος νασχοληθεί, κάνε ένα κόπο να φτιάξεις παραγράφους
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν εχεις διαρροη απο κατω δυστυχως κατα πασα πιθανοτητα τα νερα πανε μεσα στο μοτερ.

Οποτε επισκευη.

Να ξερεις πως δεν επρεπε να συνεχισεις καθολου απο την στιγμη που σου ανεβασε θερμοκρασια μονο κακο κανεις....

Πηγαινε σε ενα συνεργειο της εμπιστοσύνης σου να βγαλεις πορισμα κ ελπιζω να την γλυτωσεις με οσο το δυνατον λιγοτερα χρηματα.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως με 120 βαθμους το μοτερ δεν εχει ελπιδες πιστευω.

Ειδικα εφοσον συνεχισες,μεγαλο λαθος για μενα.

Τωρα πας να δεις τι ζημια εχει,και τι εκανες που συνεχισες.

Ευχομαι να ειναι οσο μικροτερη γινεται.

Link to comment
Share on other sites

Oταν το μοτερ ανεβασει θερμοκρασια δεν το σβηνουμε καθολου συστολη διαστολη κυλινδρων κολλημα κυλινδου με εμβολο πεταγμα κινητηρα συμπληρωνουμε νερα μεχρι να την ριξει φυσιολογικα μονο του και μετα σβηνει πηγαινε το σε ενα συνεργειο εκαψες φλαντζα σιγουρα αν δεν ραγισε το καπακι τυχερος εισαι οσο για τους κυλινδρους θα τους δεις οταν λυσεις το μοτερ αν εχουν γρατσουνιστει βγαλε το μοτερ και πετατο κολλησε και ξαναξεκολλησε αν ειναι ενταξει παλι τυχερος εισαι μονο φλαντζα υπολογισε κανα 400αρι +τα περιφερειακα παραφλου κανα κωλαρο και οτι αλλο βρει ο μαστορας οτι θελει αλλαγη.

Link to comment
Share on other sites

Να ευχεσαι να ειναι μονο η φλατζα,που με 120 βαθμους που συνεχισες δεν το βλεπω.

Αν την γλυτωσεις με μονο 400€ μην το πεις ουτε του παπα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θελω να σε στεναχωρησω αλλα τα 400 δεν θα φτασουν ουτε για στραγαλια.

Κριμα.....

Link to comment
Share on other sites

ναι ρε παιδια αλλα γιατι δεν μου βγαζει κατι??δλδ θελω να πω οτι τα νερα ειναι καθαρα το ιδιο και τα λαδια η θερμοκρασια ειναι καλη,το μονο που κανει ειναι αυτο με το παραφλου..παρολα αυτα ειναι σιγουρο οτι εχει τοσα προβληματα??δεν υπαρχει ελπιδα??!!

Link to comment
Share on other sites

Βρήκες νερα απο κατω;

Φαινεται διαρροη;

Αν οχι τοτε εχεις σοβαρο προβλημα

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις δεν σου βγαζει τιποτα;

Ασπρο καπνο βγαζει απο την εξατμιση;

Αν ανοιξεις την ταπα του λαδιου με σβηστη μηχανη εχει φουσκαλες;

Αντλια νερου εχεις αλλαξει ποτε;

Σε καιε περιπτωση δεν συμφερει η επισκευη αυτου του μοτερ αν ειναι κατι παραπανω απο φλατζα,διοτι βρισκεις μοτε ετοιμο μεταχειρισμενο μεχρι και στο golden hall πλεον.

Ισως αν κοιταγες την θερμοκρασια και το εσβηνες μολις η βελονα αρχιζε να ανεβαζει να μιλαγαμε για να δουμε ΓΙΑΤΙ ανεβασε θερμοκρασια.

120 βαθμοι και ιδιαιετερα που συνεχισες το πιθανοτερο ειναη εχεις κανει ζημια.

Φιλος σε βιταρα που εκανε το ιδιο με σενα,ραγισε καπακι,φλατζες,βαλβιδες,ολα μαζι 900€...

Link to comment
Share on other sites

Έχει  συγκοινωνήσει  αυλός  ψύξης  με  κύλινδρο.
Σίγουρα  έχεις  συνεχή  ατμό  από  την  εξάτμιση.
Ένας  έλεγχο  από  εσένα εάν  μπορείς: βγάζεις  τα  μπουζί, σε  κάποιο  θα δεις  υποψία  σκουριάς.
Εκτός  από  φλάντζα, χρειάζεται  και  πλάνισμα  το καπάκι.
 

Link to comment
Share on other sites

δεν βγαζει απρο καπνο,ουτε φουσκαλες εχει η ταπα λαδιου ,οχι δεν εχω αλλαξει απο τοτε που το εχω εγω το αμαξι,αυτο για το μοτερ που ειπες ισως ειναι πιο οικονομικη λυση.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους,το πηγα σε μηχανικο,απιστευτο μου ειπε αλλα δεν εχει καψει φλατζα και το αμαξι δουλευει μια χαρα..το ψηγειο εχει τρυπα, πιθανοτατα απο την θερμοκρασια που ανεβασε,γιαυτο και φευγαν τα νερα.φτηνα βγηκε μελιγα λογια!!δεν μπορει να το μπαλωσει βεβαια γιατι ειναι πλαστικο αλλα μπορει να δοκιμασει με ενα υγρο μου ειπε,αν δεν κανει μετα αλλαγη ψυγειου!σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχως φιλε μου μπραβο.

Βεβαια θα προτεινα να το αλλαξεις ωστε να εχεις το κεφαλι σου ήσυχο.

Μη σε αφησει στο δρομο.

Link to comment
Share on other sites

Άλλαξε καλύτερα το ψυγείο, γιατί έρχεται καλοκαίρι.

Αυτές οι κόλλες που βουλώνουν, δεν είναι εμπιστοσύνης.

Θα έχεις μειωμένη απόδοση και θερμοχωρητικότητα.

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.