Jump to content
Di maria kun

Golf 1.4 Tsi - Υψηλό ρελαντί μετά από επισκευές

Recommended Posts

Καλησπέρα άλλαξα πρόσφατα καδενα σε γκολφ τσι 2007 μοντέλο. Το αμάξι πάει μια χαρά και δεν ακούγεται τπτ απλά για κάποιο μυστήριο λόγο έχει λίγο υψηλό (και σταθερό) ρελαντί. Τόσο που και χωρίς γκαζι με το που αφήνω το συμπλεκτη το όχημα πάει ως και 10 χιλιόμετρα. Δεν έχω θέμα στην οδήγηση αντίθετα μου  φένεται και πιο εύκολο απλά είναι παράξενο. Μπορεί να δημιουργηθεί κάποιο θέμα? 

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Καλώς ορισες

 

Οχι δεν ειναι φυσιολογικό και πρέπει να το πας πισω να στο διορθώσουν

 

 

Εδιτ

Ποσο σου στοιχισε η αλλαγή καδένας στο συνολο?

Edited by nikoskallithea
Link to comment
Share on other sites

Είχε και άλλα θέματα το γκολφ και μου βγήκε σύνολο 900 ευρώ. Στην αντιπροσωπία βέβαια ζήτησαν περισσότερα. 

 

Στο θέμα μου να συμπληρωσω και κάτι άλλο. Μου είπε ένα παιδί που ασχολείται ότι μόλις παίρνει μπροστά το όχημα έχει πλούσιο μείγμα και είναι λογικό να έχει πάνω από 1000 στροφές. Όντως μετά από κάνα 10 λεπτό που ζεσταθηκε οι στροφές πάνε σταθερα στα 900. Δεν υπάρχουν αρρυθμιες. Παρόλα αυτά το αυτοκίνητο εξακολουθεί και ζεστό χωρίς γκαζι μόνο δήλ με πρώτη η δευτερα να πιάνει μια ταχύτητα στα 10 χιλιόμετρα. 

Link to comment
Share on other sites

Όταν βάζεις μπρός όντως ξεκινάει στις 1.100rpm το ρελαντί, αλλά πέφτει στις 700-800 που είναι το φυσιολογικό σχεδόν αμέσως (μετά από 10-15 δευτερόλεπτα).

Οπότε δεν είναι φυσιολογική η λειτουργία του δικού σου.

Link to comment
Share on other sites

 Καλημέρα βασικά έκανα ένα λάθος στο τίτλο δεν είναι υψηλό ρελαντί. Ακριβώς όπως αναφέρεις candle είναι στα 1100 και μετά από 45 δευτερα πέφτει στα 750. Σταθερά.

Το παράξενο είναι ότι πιάνει ως 10-15 χιλιόμετρα χωρίς να πατάω γκαζι. Το αυτοκίνητο είναι συγγενή δεν είναι δικό μου δεν γνωρίζω το ιστορικό λειτουργίας γιαυτό παραξενευτηκα. Πήγα σήμερα στο μάστορα και μου είπε ότι έτσι είναι η φυσιολογική λειτουργία στα γκολφ και τα αουντι. Βοηθάει στην οδήγηση να μην σβήνει εύκολα. 

Link to comment
Share on other sites

Τώρα μάλιστα τα ειπες καλύτερα

 

Ναι είναι φυσιολογικο, έτσι δουλεύει το golf,  και τα 10 χλμ είναι φυσιολογικά, αλλά όσο το αυτοκίνητο ζεσταίνεται δεν το κυκλοφορείς , περιμένεις να πέσουν οι στροφές του κινητήρα

 

Το golf γενικά δεν σβήνει, αν πχ πας σε μία ανηφόρα με 2ρα ή 3τη και πάρεις τελείως το πόδι σου από το γκάζι αυτό θα συνεχίσει να προχωράει, σκέφτεται για σενα και προσπαθεί να σε ευχαριστήσει !!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ολα τα αυτοκινητα μπορουν να ξεκινησουν χωρις γκαζι και να πιασουν καποια χιλιομετρα απο το ρελαντι και μονο..

Edited by activious
Link to comment
Share on other sites

Γράψε αν θες και τι αλλα προβλήματα ήταν αυτά που επιδιόρθωσες μαζί με την αλλαγή καδένας.

 

 Έχω μια υπόνοια στο χρονισμό. (Λάθος χρονισμός)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.