Jump to content
GeorgeSmirlis

AC Compressor Πρόβλημα! [ΛΥΘΗΚΕ]

Recommended Posts

Καλημερα σας, εχω το: Passat 3C2 2006 FSI 1600CC 85KW, και τους τελευταιους 3-4 μηνες κανει εναν εντονο θορυβο ο κομπρεσσορας του air condition (μου το βεβαιωσε και ο μηχανικος) και μου ειπε οτι θελει 350€ για αυτο το πραμα. Μπορουμε να βρουμε εναν αλλον, ισως και μεταχειρισμενο  με χαμηλοτερη τιμη να τον αλλαξει ο δικος μου? Πρεπει να ξερω τον κωδικο του κομπρεσσορα για να αγορασω τον καταλληλο? Επίσης μπορω να βαλω κομπρεσσορα απο δυνατοτερο Passat (πχ 2000cc)? Ευχαριστω προκαταβολικα!

 

Υγ: ο θορυβος ειναι σαν χαλασμενο bearing και ακογυγεται πολυ πιο πανω απο τον ηχο του κινητηρα. Ακουγεται και μεσα απο την καμπινα!

Edited by konstantinos passat
Link to comment
Share on other sites

Η τιμή είναι λογική για καινούργιο ανταλλακτικό....  Μπορείς να επισκεφτείς κάποιες μάντρες με τρακαρισμένα και να αγοράσεις έναν από εκεί σε πιο χαμηλή τιμή περίπου στα 150 ευρώ αν θυμάμαι καλά.

Link to comment
Share on other sites

Aρχικα ευχαριστω για την απαντηση, και γω καπου εκει την σκεφτομαι την τιμη. 150-180 νομιζω καλα ειναι. Στην δευτερη ερωστηση μου τωρα, μπορω να βαλω εναν απο πιο δυνατο κινητηρα? πχ 2000cc? 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν το ξέρω αλλά υποθέτω πως όχι διότι άλλα ρεύματα θέλει ο μαμά o δικό σου  και άλλα  ρεύματα του 2.0 FSI

Link to comment
Share on other sites

Ο  συμπιεστής  εξαρτάται  από  τον  χώρο  της  καμπίνας  και  τα  συνολικά  θερμικά  φορτία  που  έχει  να  αντιμετωπίσει  και  είναι  ανεξάρτητος  από  τον  κυβισμό  σε  ίδια  αυτοκίνητα  σε  χώρους.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

ευαχαριστω τασο θα το εχω στο μυαλο μου αυτο, αν βρω καποιον απο 1600αρι ή 2000αρι που εχω μαλλον βρει!

Link to comment
Share on other sites

Aρχικα ευχαριστω για την απαντηση, και γω καπου εκει την σκεφτομαι την τιμη. 150-180 νομιζω καλα ειναι. Στην δευτερη ερωστηση μου τωρα, μπορω να βαλω εναν απο πιο δυνατο κινητηρα? πχ 2000cc? 

Βαλε Οτι βρεις σε καλυτερη κατασταση. Δεν θα εχεις προβλημα.

Εγω φοραω απο touareg οταν εψαχνα denso πριν καποια χρονια.

Και σαλλα golf περασα απο tiguan, touran χωρις προβλημα.

Θα δεις μονο να ταιριαζει στις υποδοχες.

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Thanks nikdev. Τώρα ίσως βρω περισσότερους, οπότε μεγαλύτερη συμβατότητα.

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κάπως αργοπορημένα αλλα ενημερώνω. Άλλαξα τελικά μόνο το ρουλεμάν του κομπρεσσορα και βουαλα, ξανά ήσυχο αυτοκίνητο. Κόστος 70€. Το παλιό διαλυμένο και τον τελευταίο καιρό έκανε πολύ βαβούρα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βάλε και το ρουλεμάν αν το θυμάσαι.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.