Jump to content
sirdimitris

esp σε polo 1,2 TSI 6R..on or off?

Recommended Posts

Δεν υπάρχει λόγος να το κουράζουμε, αν ο καθένας που του δίνεται η δυνατότητα να το βγάζει, επιθυμεί να έχει esp γιατί έτσι πιστεύει ότι πηγαίνει γρηγορότερα ας το κάνει κι ας αφήσει εμάς τους υπόλοιπους να το βγάζουμε. Να καμιά 30αριά ακόμα φίλοι από την άλλη άκρη του Ατλαντικού που επίσης το βγάζουν, μιας και αρχίσαμε τα links:

http://www.golfmkv.com/forums/showthread.php?t=37127

Ενημερωτικά οι περισσότεροι απ' αυτούς το βάζουν πίστα λόγω εύκολης πρόσβασης. Και μην κολλάει κανείς στο MK5, έχω αντίστοιχα θέματα και για ΜΚ6 και για ΜΚ7, όπως φαίνεται το δίλημμα "esp on ή off" δεν βρίσκεται κατ' αποκλειστικότητα στο vwclub :p

Επίσης, ενδιαφέρον που η ίδια η APR δίνει οδηγίες για το πώς μπορείς να καταργήσεις εντελώς το esp σε αυτοκίνητα που δεν καταργείται τελείως για να πας γρηγορότερα, όπως στο US-spec MK6 Golf R, διότι όπως αναφέρει "Disabling this feature is necessary to professionally drive a Golf R around a professional road course"  δηλαδή εντός πίστας. Αυτό επιτυγχάνεται μέσω vag-com, επομένως η APR δεν εμπορεύεται κάτι εδώ, άρα μην βιαστεί κάποιος να πει ότι ναι αλλά να πουλήσουν θέλουν, όχι το κάνει όποιος θέλει, δωρεάν οδηγίες δίνει η εταιρία στο παρακάτω link:

https://www.goapr.com/support/esp-defeat.html

Λοιπόν όπως είπα στην αρχή, να μην το κουράζουμε, καθένας ας κάνει ό,τι νομίζει αυτός ότι είναι καλύτερο, εγώ λέω μακάρι εσείς με το esp να γίνετε πολλοί, αν και προς το παρόν μόνος σου είσαι Βασίλειε. Μακάρι όμως να πείσεις κόσμο, θα κάνεις καλό σε εμάς τους υπόλοιπους που το βγάζουμε. :good:

Άρα ολοκληρώνω την κουβέντα λέγοντας, να τρέχετε με esp, πάντα με esp! Ειδικά στις πολλές κλειστές στροφές που γράφει O Palios από πάνω να βγάζετε το esp, να ακούτε τον Βασίλειο, μόνο με esp! Love esp!

Edited by DarkX
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, DarkX said:

Άρα ολοκληρώνω την κουβέντα λέγοντας, να τρέχετε με esp, πάντα με esp! Ειδικά στις πολλές κλειστές στροφές που γράφει O Palios από πάνω, μόνο με esp!


 Που το εγραψα αυτο ; 

 

24 minutes ago, O Palios said:

 Εαν εχεις τα αλογα και εισαι σε ανοιχτη πιστα με λιγες και ανοιχτες στροφες ,κρατα το ON , εαν η πιστα ειναι με πολλες κλειστες στροφες και το ESP σε κρεμαει ,μαλλον πρεπει να ειναι OFF .

 

 

 

Σχεδον ολοι χωρις ESP ,αλλα κοιταξε στο 6:35 .

Πισω απο το Audi , το BMW εχει ESP ON. Κοιτα ποσο καθαρα περασε και κυριως οτι περασε και δεν βγηκε εκτος .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, O Palios said:


 Που το εγραψα αυτο ; 

 

 

 

 

Σχεδον ολοι χωρις ESP ,αλλα κοιταξε στο 6:35 .

Πισω απο το Audi , το BMW εχει ESP ON. Κοιτα ποσο καθαρα περασε και κυριως οτι περασε και δεν βγηκε εκτος .

 

Με το μέρος σου είμαι αγαπητέ, πολύ σωστα τα λες, ειρωνικά το είπα να τρέχετε μόνο με esp (σε όσους λένε ότι έτσι πάνε γρηγορότερα) για να κάνει καλό σε εμάς.

EDIT: Μάλλον το διατύπωσα λίγο περίεργα, οπότε το έκανα edit το παραπάνω μου ποστ, κάτω κάτω στο τέλος. :good:

Edited by DarkX
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, DarkX said:

 

Με το μέρος σου είμαι αγαπητέ, πολύ σωστα τα λες, ειρωνικά το είπα να τρέχετε μόνο με esp (σε όσους λένε ότι έτσι πάνε γρηγορότερα) για να κάνει καλό σε εμάς.

 

Με ξαφνιασες για λιγο .

Παντως σε ανοιχτες πιστες οπου τα χιλιομετρα ειναι πολλα , μαλλον το ESP θα παει καλυτερα γιατι αν αρχισεις να ψαρευεις επειδη δεν το εχεις ON θα χασεις πολυ χρονο .  Στον αντιποδα σε κλειστες πιστες σε καθε στροφη θα σε κοβει σιγουρα και σιγα μην ανακτησεις χιλιομετρα αφου οι ευθειες ειναι κοντες και ερχεται ξανα στροφη , δηλαδη ξανα μουλαρωμα ,μαλλον θελει OFF σε αυτες τις περιπτωσεις . Ειναι αναλογα με τον δρομο τελικα .

Link to comment
Share on other sites

Σωστά. Η διαφωνία μου είναι ως προς το συνέχεια esp γιατί πας καλύτερα που γράφτηκε. Αλλά δεν το πιστεύω ότι καθόμαστε και αναλύουμε κάτι τέτοιο, δεν περίμενα να διαβάσω τέτοια πράγματα.

Θέλω πίσω τα λεπτά από τον χρόνο μου.

Edited by DarkX
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, DarkX said:

Θέλω πίσω τα λεπτά από τον χρόνο μου.

 Ανεφικτο.

Η  λεξη  "Παρον"  ειναι παντα το μελλον μεχρι να την προφερεις . Μετα ειναι παρελθον .

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago , DarkX said:

Σωστά. Η διαφωνία μου είναι ως προς το συνέχεια esp γιατί πας καλύτερα που γράφτηκε.

Σου διαφεύγει κάτι σημαντικό, το ESP του golf V όπως και τα άλλα της γενιάς τους κάνανε τα πρώτα τους βήματα, από τότε έχει περάσει αρκετός χρόνος και το θέμα έχει προχωρήσει αρκετά και αν θέλεις μάθεις και κάτι άλλο όταν το 2008 πήγα να αγοράσω το δικό μου TSI μετά από test drive διαπίστωσα ότι το ESP του ήταν για κλωτσιές (φαντάζομαι έχεις το ίδιο) και προχώρησα στην αγορά του χωρίς ESP.

Είναι σαν να λες ότι ο υπολογιστής του 1990 είναι ίδιος με αυτόν του 2016  και να λες ότι υπολογιστές είναι και οι δύο

.Το σημερινό VW ESP δεν έχει καμία σχέση με το παρελθόν και δεν σε κρεμάει πουθενά στις κλειστές στροφές όπως γράφτηκε, έχει φτάσει σε τέτοιο επίπεδο που ο μέσος οδηγός δεν το παίρνει καν είδηση και φυσικά θα συνεχίσει να εξελίσσεται...

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Vassilis63 said:

Σου διαφεύγει κάτι σημαντικό, το ESP του golf V όπως και τα άλλα της γενιάς τους κάνανε τα πρώτα τους βήματα, από τότε έχει περάσει αρκετός χρόνος και το θέμα έχει προχωρήσει αρκετά και αν θέλεις μάθεις και κάτι άλλο όταν το 2008 πήγα να αγοράσω το δικό μου TSI μετά από test drive διαπίστωσα ότι το ESP του ήταν για κλωτσιές (φαντάζομαι έχεις το ίδιο) και προχώρησα στην αγορά του χωρίς ESP.

Είναι σαν να λες ότι ο υπολογιστής του 1990 είναι ίδιος με αυτόν του 2016  και να λες ότι υπολογιστές είναι και οι δύο

.Το σημερινό VW ESP δεν έχει καμία σχέση με το παρελθόν και δεν σε κρεμάει πουθενά στις κλειστές στροφές όπως γράφτηκε, έχει φτάσει σε τέτοιο επίπεδο που ο μέσος οδηγός δεν το παίρνει καν είδηση και φυσικά θα συνεχίσει να εξελίσσεται...

Πάντως θέματα έχει και το MK6 γι'αυτό και οι οδηγίες της APR για κατάργηση του esp, στο MK6 Golf R αναφέρεται στη σελίδα που σου έδειξα. Για το ΜΚ7 έχω βρει και εκεί μια συζήτηση που ρωτάει κάποιος τρόπο να το βγάλει αλλά όχι κάτι επίσημο. Εγώ δέχομαι ότι το esp εξελίσσεται όπως και η τεχνολογία γενικά αλλά το θέμα είναι ότι πάντα θα βασίζεται στη λογική ασφάλεια πρώτα, και οι επιδόσεις έπονται, και καλά κάνουν έτσι πρέπει. Μου είναι πολύ δύσκολο να πιστέψω ότι αποφάσισαν να βάλουν μπροστά τις επιδόσεις και μετά την ασφάλεια, σχεδιάζοντας ένα σύστημα που θα φτάσει στα άκρα το αυτοκίνητο για να γράψει τους καλυτερους χρόνους, αγνωόντας ότι η συντριπτική πλειοψηφία των οδηγών ακόμα και γρήγορων αυτοκινήτων είναι τουλάχιστον μέτριοι.  Προσωπικά θα το θεωρούσα έγκλημα. Κι όμως και αυτοί έχουν δικαίωμα και σωστά το έχουν να το βάλουν πίστα για την εμπειρία, και σαφώς οι πίστες είναι γεμάτες από τέτοιους. Οπότε η λογική του esp έρχεται να καλύψει την πλειοψηφία των οδηγών και προκειμένου να επιτυγχάνεται αυτό, θα σε κόψει πολύ πριν φτάσεις στα άκρα. Για τους πιό έμπειρους δε, δίνεται η δυνατότητα απενεργοποίησης, που αυτό θα δώσει τη δυνατότητα να φτάσει κανείς το όχημα στα άκρα με ευθύνη φυσικά του οδηγού πλέον και όχι της εταιρίας.

Και βέβαια το άλλο μεγάλο κομμάτι που έρχεται να καλύψει είναι τα απρόοπτα στους δρόμους όπως νερά, κάτι που πετάγεται μπροστά σου και αναγκάζεται να ελιχθείς, οπότε εκεί που χάνεις τον κώλο αυτό σε επαναφέρει, μου έχει συμβεί κιόλας. Και γω με esp πάω ταξίδια ή βολτάρω στην πόλη αλλά για πατήματα βγαίνει. Στην ευθεία ειδικά η μόνη περίπτωση που μου έχει συμβεί, να είναι το esp καλύτερο και μάλιστα από στάση, ήταν σε δρόμο πιό γυαλί και από γυαλί και σε ανηφόρα, μπροσθιοκίνητοι και οι δύο, ο άλλος σπίναρε τόσο που απορώ πώς δεν κατηφόρισε, εγώ ξεκίνησα με απίστευτο κόψιμο από το esp αλλά με βοήθησε να του κάνω 3 αμάξια στο πάτα. Σε όσες άλλες περιπτώσεις έχω ξεχάσει να το βγάλω, εντάξει δεν είναι και πολλές, το πλήρωσα κυνηγώντας, αλλά ευτυχώς τους σούβλιζα στο τέλος.

Δεν έχει άλλο νόημα η κουβέντα γιατί στο κάτω κάτω θέμα επιλογής του καθενός είναι, ή τέλος πάντων όσων έχουν τη δυνατότητα να το βγάζουν γιατί όπως είπαμε δεν βγαίνει σε όλα τα οχήματα. Αν ο Α ή ο Β θεωρεί ότι το esp τον ευνοεί ας το έχει. Στο τέλος μιλάνε οι χρόνοι. Εγώ προσωπικά επειδή όπως είπα μου είναι πολύ δύσκολο να πιστέψω ότι το esp σχεδιάστηκε με γνώμονα να φτάνεις το όχημα στα άκρα, εύχομαι όλοι μου οι αντίπαλοι στο εξής, εντός και εκτός πίστας, να πηγαίνουν με esp.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

21 hours ago , DarkX said:

 

Λοιπόν όπως είπα στην αρχή, να μην το κουράζουμε, καθένας ας κάνει ό,τι νομίζει αυτός ότι είναι καλύτερο, εγώ λέω μακάρι εσείς με το esp να γίνετε πολλοί, αν και προς το παρόν μόνος σου είσαι Βασίλειε. Μακάρι όμως να πείσεις κόσμο, θα κάνεις καλό σε εμάς τους υπόλοιπους που το βγάζουμε. :good:

Άρα ολοκληρώνω την κουβέντα λέγοντας, να τρέχετε με esp, πάντα με esp! Ειδικά στις πολλές κλειστές στροφές που γράφει O Palios από πάνω να βγάζετε το esp, να ακούτε τον Βασίλειο, μόνο με esp! Love esp!

Δεν φιλοδοξώ να γίνω ο Αρχηγός της αγέλης, το αφήνω για όποιον το έχει ανάγκη.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.