Jump to content
bleriot

Golf 6 - Περιστροφή λεβιέ ταχυτήτων

Recommended Posts

έχω Golf 1.4tsi 122   11ος του 2011 με 72.000χλμ και τΤο προβλημα που αντιμετωπίζω είναι η περιστροφή του λεβιέ ταχυτήτων:

φωτογραφία εδώ

nmxb1x.jpg

Το λεβιέ περιστρέφεται σταδιακά κατα τη φορά του ρολογιού και έχει φτάσει να κάνει μισή στροφή (στην αρχή ήταν κεντραρισμένο). Δεν είναι καθόλου χαλαρή η λαβή και δεν μπορείς να την περιστρέψεις με το χέρι όση δυναμη και να βάλεις. Σαν να περιστρέφεται όλο μαζί με το στέλεχος απο τη βάση του μέσα στο κιβώτιο.  Ο επιλογέας κουμπώνει σωστα, δεν έχει προβλημα αλλά από την αρχή αντιμετωπίζω προβλημα με θόρυβο απο ρουλεμάν όπως είχα αναφέρει σε άλλο θέμα.

Στα service που το ανέφερα μου είπαν οτι ίσως το περιστρέφω εγώ ασυναίσθητα στο φανάρι που κάθομαι αλλά αυτό είναι αδύνατον, όση δύναμη και να βάλω δε γυρνάει. Η ερώτησή μου είναι αν είναι περίεργο-επικίνδυνο και αν σχετίζεται κάοπως με τον θόρυβο του ρουλεμάν του σαζμάν ή συμπλέκτη.

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Βγάλε προσεκτικά τη φούσκα εσύ ή κάποιος τεχνικός και σφίξε το σφικτήρα που έχει ακριβώς στο κούμπωμα

με το μεταλλικό λεβιέ. Όταν το ανοίξεις τα καταλάβεις. Γι΄αυτό γυρνάει.

 

980255.png

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για την απάντηση, θα το δοκιμάσω, βρήκα και ένα σχετικό βίντεο αλλά δε ξέρω αν είναι θέμα σφιγκτήρα γιατί η χειρολαβή είναι πολύ σφιχτή, δε γυρνάει καθόλου με το χέρι

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οι ταχύτητες τωρα πώς μπαίνουν , πρώτη δεξιά δευτέρα αριστερά; :lol:

Sorry, ελπίζω να σηκώνεις αστεία.

Αν μπορείς να σηκώσεις το κάλυμμα, κανε με ενα μαρκαδορο ή διορθωτικό μια γραμή ανάμεσα στη χειρολάβη του λεβιέ και στο σιδερο του λεβιε.

Ετσι οταν θα στριψει κι αλλο, θα ξαναδείς αν η γραμμή εχει χωρισει και θα καταλάβεις αν στριβει απο εκεί ή απο την κατω βάση.

Δεν ξερω αν εγινα αντιληπτός.

http://workshop-manuals.com/volkswagen/golf-mk6/power_transmission/5-speed_manual_gearbox_0ah/gearbox_mechanicsoperation_constructiondiff./repairing_selector_mechanism_passat_golf_and_golf_plus/removing_and_installing_gaiter_with_gear_knob_and_noise_insulation_golf/

Link to comment
Share on other sites

15 hours ago , kapnias said:

Οι ταχύτητες τωρα πώς μπαίνουν , πρώτη δεξιά δευτέρα αριστερά; :lol:

Sorry, ελπίζω να σηκώνεις αστεία.

αν η γραμμή εχει χωρισει και θα καταλάβεις αν στριβει απο εκεί ή απο την κατω βάση.

Δεν ξερω αν εγινα αντιληπτός.

 

Εννοείται πως θα κάνουμε και την πλάκα μας :lol:

Το κατάλαβα, βοήθησε και το διάγραμμα του manual  αλλά είμαι σχεδόν σίγουρος οτι δε γυρίζει η χειρολαβή. Απ'οτι βλέπω έχει και μια εγκοπή το μεταλλικό στέλεχος οπότε η χειρολαβή κεντράρει. 

Είμαι σχεδόν σίγουρος οτι γυρίζει από την κάτω βάση οπότε τι κάνουμε;

Θα το ανοίξω το ΣΚ και θα σας πω νέα

Edited by bleriot
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.