Jump to content
DubbeR_ChRoniS

Golf - Βαλβολίνες Μηχανικών Κιβωτίων [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

Ο Λαμπριανίδης θα φέρει "λέει" τις Motul την ερχόμενη εβδομάδα.

Περιμένω να δω...

Προς το παρόν δεν υπάρχουν

Link to comment
Share on other sites

καλημερα.να εκφρασω και εγω μια απορια εδω και περιπου 20.000 χιλ. εχω αλαξει τις εργοσασιακες με AMSOIL.

η διαφορα εκτος απο τις κρυες εκκινησεις ειναι περισσοτερο οταν το ζορισεις με πολλες και γρηγορες αλαγες στις στροφες.

δεν μπορω να πω οτι δεν ειναι καλες αλλα ουτε και οτι ειναι οτι περιμενα.σκεφτομαι λοιπον να αλαξω σε RED LINE θα υπαρχει καποια καλυτερη αισθηση?

Link to comment
Share on other sites

Όχι..Οι διαφορές σε βαλβολίνες εργοστασιακές και aftermarket εντοπίζονται κυρίως στην σκληρή και παρατεταμένη χρήση....Στις κρύες εκκινήσεις το πιο πιθανό είναι να μην δεις καμία διαφορά, μην σου πω και χειρότερα..

Αν πας για Red Line ΑΥΤΕΣ

Link to comment
Share on other sites

Όχι..Οι διαφορές σε βαλβολίνες εργοστασιακές και aftermarket εντοπίζονται κυρίως στην σκληρή και παρατεταμένη χρήση....Στις κρύες εκκινήσεις το πιο πιθανό είναι να μην δεις καμία διαφορά, μην σου πω και χειρότερα..

Αν πας για Red Line ΑΥΤΕΣ

μα ακριβως για αυτο θελω να τις αλαξω. για τις κρυες εκκινησεις δεν με απασχολει.

βασικα αυτες σκεφτομουν να βαλω

Edited by tsoupra
Link to comment
Share on other sites

μα ακριβως για αυτο θελω να τις αλαξω. για τις κρυες εκκινησεις δεν με απασχολει.

βασικα αυτες σκεφτομουν να βαλω

o tsoupra είναι κάφτης το παιδί, του δίνει και καταλαβαίνει. machinegun.gif

Link to comment
Share on other sites

o tsoupra ειναι με τους κοφτες σαν αδελφια!!!!

καλυτερα πρωτα ξαδερφια θα ελεγα ^_^ αλλα μηπως να αρχισω να ανυσηχω που ενας ενας μου λετε το ιδιο?

αυτο που ηθελα να πω ειναι πως οταν προκειτε να πιεστει το αμαξι καταπονειτε πολυ περισσοτερο αρα χρειαζομαι ενα προιον

το οποιο να μπορει να αντεπεξελθει καλυτερα και δεν με ενοχλει τοσο να εναι σκληρο το κιβωτιο στις κρυες εκκινησεις.

Link to comment
Share on other sites

καλυτερα πρωτα ξαδερφια θα ελεγα :lol: αλλα μηπως να αρχισω να ανυσηχω που ενας ενας μου λετε το ιδιο?

αυτο που ηθελα να πω ειναι πως οταν προκειτε να πιεστει το αμαξι καταπονειτε πολυ περισσοτερο αρα χρειαζομαι ενα προιον

το οποιο να μπορει να αντεπεξελθει καλυτερα και δεν με ενοχλει τοσο να εναι σκληρο το κιβωτιο στις κρυες εκκινησεις.

πεστα πεστα παμε ψυγειο λαδιου group buy?^_^

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι ειναι ασχημο ενα ψυγειο λαδιου.αλλα τωρα κοιταω να φτιαξω αναρτηση,σινεμπλοκ,αντιστρεπτικες και αργοτερα τα υπολοιπα.

οσο για τις RED LINE εχει κανεις καποια εμπειρια?

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια εχω 15000 χλμ και ο μηχανικος μου ειπε να αλλαξω βαλβολινες απο τωρα γιατι οι εργοστασιεκες δεν ειναι και οτι καλυτερο για ενα αμαξι 200+hp. αξιζει να τις αλλαξω απο τωρα???

Link to comment
Share on other sites

:whistling: - για κοιτα αυτα:

Motul GEAR 300 75W-90 Fully Synthetic – Ester based

Shell Helix Racing Gear Oil 75W-90 synthetic

Castrol TAF-X 75w-90 synthetic

Silkolene SILKTRAN SYN 5 75W-90 Fully Synthetic

Mobilube 1 SHC 75W-90 fully synthetic

REDLINE Synthetic Manual Transmission 90 MT90 75W-90

Amsoil Synthetic Gear Oil (FGR) 75w-90

Motul MOTYLGEAR 75W-90 Gearbox Technosynthese

Fuchs TITAN GEAR SYN 75W-90 Semi Synthetic

Castrol Syntrax Universal 75w-90 semi-synthetic

Edited by TSAKHS-EVIA
Link to comment
Share on other sites

θελω 4 λιτρα ε?

θελω μια βαλβολινη που να μη χασω την ανεση μου στα πρωινα αλλα να κανει και για λιγο σκληροτερη χρηση!

motul?masoil?

εχω golf gt αρα 75 90 τσακηβ οηθεια παραγγελνω!!!

Link to comment
Share on other sites

θελω 4 λιτρα ε?

θελω μια βαλβολινη που να μη χασω την ανεση μου στα πρωινα αλλα να κανει και για λιγο σκληροτερη χρηση!

motul?masoil?

εχω golf gt αρα 75 90 τσακηβ οηθεια παραγγελνω!!!

μαλλον θα εννοεις AMSOIL. εγω που τις φορεσα και στο gt κα τωρα στο gti σε κρυες εκκινησεις ειναι λιγο δυστροπες για κανενα 10 λεπτο

αλλα σε σκληρη χρηση ειναι αρκετα καλυτερες απο τις εργοστασιακες.4 λιτρα γιατι να παρεις?εχω την εντυπωση οτι θα χρειαστεις 3 λιτρα

το κιβωτιο παιρνει 2.1 λιτρα(αν εχω λαθος να με διορθωσετε)

Edited by tsoupra
Link to comment
Share on other sites

μαλλον θα εννοεις AMSOIL. εγω που τις φορεσα και στο gt κα τωρα στο gti σε κρυες εκκινησεις ειναι λιγο δυστροπες για κανενα 10 λεπτο

αλλα σε σκληρη χρηση ειναι αρκετα καλυτερες απο τις εργοστασιακες.4 λιτρα γιατι να παρεις?εχω την εντυπωση οτι θα χρειαστεις 3 λιτρα

το κιβωτιο παιρνει 2.1 λιτρα(αν εχω λαθος να με διορθωσετε)

δηλαδη μετα τα 10 15 λεπτα γινονται πιο μαλακο απο μαμα το κιβωτιο?

μηπως να δω Motul?redline?

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη μετα τα 10 15 λεπτα γινονται πιο μαλακο απο μαμα το κιβωτιο?

μηπως να δω Motul?redline?

μετα τα 10-15 λεπτα ειναι φυσιολογικο προς ελαφρα πιο μαλακο. εκει που θα δεις σημαντικη διαφορα ειναι οταν θα αρχισεις να πιεζεις το αυτοκινητο

που πραγματικα ειναι καλες.αλλα γνωμονα να εχεις την χρηση που κανεις εσυ στο αυτοκινητο σου.αν δηλαδη ειναι λιγες οι στιγμες που το σκιζεις τοτε να προτιμησεις κατι πιο ''ηπιο''.και οι motul ειναι πολυ καλες αλλα και οι red line αν και νομιζω οι τελευταιες ειναι για λιγο πιο σκληρη χρηση.

Link to comment
Share on other sites

μετα τα 10-15 λεπτα ειναι φυσιολογικο προς ελαφρα πιο μαλακο. εκει που θα δεις σημαντικη διαφορα ειναι οταν θα αρχισεις να πιεζεις το αυτοκινητο

που πραγματικα ειναι καλες.αλλα γνωμονα να εχεις την χρηση που κανεις εσυ στο αυτοκινητο σου.αν δηλαδη ειναι λιγες οι στιγμες που το σκιζεις τοτε να προτιμησεις κατι πιο ''ηπιο''.και οι motul ειναι πολυ καλες αλλα και οι red line αν και νομιζω οι τελευταιες ειναι για λιγο πιο σκληρη χρηση.

ποιες ειναι πιο ημπιες η motul η η amsoil?

και οι 2 παντως απο οτι λετε πρεπει να ναι καλυτερες απο μαμα./...

Link to comment
Share on other sites

:) - η νεα εμφανιση με μπερδευει καπως ,βαλε Motul ειναι αμεσως μετα τις μαμα αλλα καλυτερες κανουν και για σπορ χρηση ενω τα πρωϊνα ακομη και υπο του μηδενος ειναι μια χαρα (!)
Link to comment
Share on other sites

:blush: - η νεα εμφανιση με μπερδευει καπως ,βαλε Motul ειναι αμεσως μετα τις μαμα αλλα καλυτερες κανουν και για σπορ χρηση ενω τα πρωϊνα ακομη και υπο του μηδενος ειναι μια χαρα (!)

πραγματι οι motul ισως ικανοποιησουν περισσοτερο τις απαιτησεις σου.τσακη ηθελα να σε ρωτησω γι αυτες http://www.amsoil.com/storefront/mtg.aspx σε σχεση με αυτες https://www.amsoil.com/storefront/fgr.aspx

και μηπως γνωριζεις αν η torco εχει καποιο καλο προιον?

Edited by tsoupra
Link to comment
Share on other sites

:blush: - ειναι διαφορετικες ,οι μεν premium blend synthetic base GL4 οι δε Long Life Synthetic GL5 οι οποιες συμφωνα με την εταιρια θα μπορουσαν να μπουν και σε πισωκινητο GL4 - για Torco gear oil εκτος απο εδω μα και εξω που κοιταξα δεν βρηκα κατι να ταιριαζει για εμας φιλε μου (!)
Link to comment
Share on other sites

amsoil η Motul?

μια απο αυτες θα βαλω σιγουρα...

δηλαδη αν η Motul κανουν και για πιο σπορ χρηση η amsoil τι κανουν?

η μαμα γγια τι spor χρηση κανουν?tongue.gif

το θεμα ειναι οτι οι Motul ισως ειναι πλησιεστερες σε αυτο που ζητας εσυ.Δλδ να εχεις ομαλες κρυες εκκινησεις και οταν χρειαστει

σπορ οδηγηση να μπορουν να ανταπεξελθουν.Εγω για παραδειγμα θα αλλαξω τις Amsoil με Red line και ας ειναι ακομα πιο ''δυστροπο'' το κιβωτιο στις κρυες εκκινησεις.Με τις μαμα ημουν ικανοποιημενος σε ενα βαθμο.οταν η σπορ οδηγηση ηταν παρατεταμενη τοτε ειχα προβλημα

Edited by tsoupra
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.