Jump to content
OMINUS

Έχει το Passat B7 Ένδειξη Πίεσης Ελαστικών

Recommended Posts

Καλησπέρα 

 

Θέλω να ρωτήσω κατόχους passat  και κατόχους passat B7 την εξής απορία που εχω με το αμάξι, εχτές πήρα το passat στα χέρια μου και κάθομαι και το ψάχνω, στο αμάξι δεν βρηκα κάποιο κουμπί που να έχει κάποιο set- reset για τα λάστιχα.

έχει το αμάξι αισθητηρες πίεσης ελαστικών??? 

 

στο βιβλίο που κοιτάζω μου γραφει διάφορα για ενδείξεις πίεσης , αλλα δεν μπορώ να βγάλω ακρη 

 

μου γραφει και αυτο εδώ στο βιβλίο του αμαξιού.

 

IMG_20180215_182844.thumb.jpg.7a741f5155fec62b7961fdaf3a799a49.jpg    

 

 

αυτή την ένδειξη την έχει κανείς κάτοχος b7????

 

μπορείτε να μου εξηγήσετε και εμένα τι παιζει με το θεμα αυτο, έχει ένδειξη πίεσης ελαστικών                 

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει σε κάθε λάστιχο να έχεις την βαλβίδα-αισθητηρα και το module που τα ελέγχει ασύρματα. Στο καντράν στο μενού του υπάρχει ανάλογη κατηγορία. Αν δεν υπάρχει σε εσένα πάει να πει ότι δεν έχεις τον εξοπλισμό.

Link to comment
Share on other sites

On 19/2/2018 at 12:51 ΜΜ, GeorgeSmirlis said:

Πρέπει σε κάθε λάστιχο να έχεις την βαλβίδα-αισθητηρα και το module που τα ελέγχει ασύρματα. Στο καντράν στο μενού του υπάρχει ανάλογη κατηγορία. Αν δεν υπάρχει σε εσένα πάει να πει ότι δεν έχεις τον εξοπλισμό.

 

ρώτησα σήμερα που πήγα στην vw

 

και μου είπαν ότι δεν έχει καθόλου αισθητηρες η κάποια ένδειξη, κουμπί η κάποια ρύθμιση από το κοντέρ δεν εχω για τα λάστιχα     

Link to comment
Share on other sites

On 19/2/2018 at 12:51 ΜΜ, GeorgeSmirlis said:

Πρέπει σε κάθε λάστιχο να έχεις την βαλβίδα-αισθητηρα και το module που τα ελέγχει ασύρματα. Στο καντράν στο μενού του υπάρχει ανάλογη κατηγορία. Αν δεν υπάρχει σε εσένα πάει να πει ότι δεν έχεις τονεξοπλισμό.

 

Το  εργοστασιακό  σύστημα  δεν  έχει  αισθητήρες  και  λοιπά  μπλιμπλίκια.   Δεν  μέτρα  πίεση, μετρά  τον  αριθμό  περιστροφής  μέσω  του ABS  κάθε  τροχού  και  μόλις  βλέπει  διάφορα  αριθμού  από  την  προρυθμισμένη  για  συγκεκριμένη  διάσταση  ελαστικού,  λόγω  διαφορετικής  περιφέρειας  από  την  χαμηλότερη  πίεση  δίνει  ένδειξη  για  έλεγχο.

https://en.wikipedia.org/wiki/Tire-pressure_monitoring_system

Edited by TASOS M,
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago , TASOS M, said:

 

Το  εργοστασιακό  σύστημα  δεν  έχει  αισθητήρες  και  λοιπά  μπλιμπλίκια.   Δεν  μέτρα  πίεση, μετρά  τον  αριθμό  περιστροφής  μέσω  του ABS  κάθε  τροχού  και  μόλις  βλέπει  διάφορα  αριθμού  από  την  προρυθμισμένη  για  συγκεκριμένη  διάσταση  ελαστικού,  λόγω  διαφορετικής  περιφέρειας  από  την  χαμηλότερη  πίεση  δίνει  ένδειξη  για  έλεγχο.

https://en.wikipedia.org/wiki/Tire-pressure_monitoring_system

Χίλια συγγνώμη τότε λάθος δικό μου. Το μπερδεύω με άλλο.

Link to comment
Share on other sites

23 hours ago , TASOS M, said:

 

Το  εργοστασιακό  σύστημα  δεν  έχει  αισθητήρες  και  λοιπά  μπλιμπλίκια.   Δεν  μέτρα  πίεση, μετρά  τον  αριθμό  περιστροφής  μέσω  του ABS  κάθε  τροχού  και  μόλις  βλέπει  διάφορα  αριθμού  από  την  προρυθμισμένη  για  συγκεκριμένη  διάσταση  ελαστικού,  λόγω  διαφορετικής  περιφέρειας  από  την  χαμηλότερη  πίεση  δίνει  ένδειξη  για  έλεγχο.

https://en.wikipedia.org/wiki/Tire-pressure_monitoring_system

 

Άρα στο B7 από την στιγμή που δεν έχω κάπου κουμπί η κάποια επιλογή στο κοντέρ.

 

Αν τύχη και έχω θέμα με κάποιο λάστιχο, θα ανάβει λαμπάκι???

Και λογικά όταν βάλω αέρα θα σβήσει το λαμπάκι μόνο του???

 

Το λέω σωστά η κάνω πουθένα λάθος????

Link to comment
Share on other sites

Είσαι αρχηγός ρε φίλε:goodjob:

 

Το είπα στην αντιπροσωπεία προχτές που πήγα , και μου είπαν ότι αν δεν κουμπί η και κάποια άλλη επιλογή από το μενού, τότε δεν έχει καθόλου.

 

Και μάλιστα μου είπε ο υπεύθυνος που είδε το αμάξι ότι αν δεν βγάζει κάποιο λαμπάκι την ώρα που βάζεις μπροστά τότε δεν υπάρχει καθόλου.

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν , OMINUS said:

Είσαι αρχηγός ρε φίλε:goodjob:

 

Το είπα στην αντιπροσωπεία προχτές που πήγα , και μου είπαν ότι αν δεν κουμπί η και κάποια άλλη επιλογή από το μενού, τότε δεν έχει καθόλου.

 

Και μάλιστα μου είπε ο υπεύθυνος που είδε το αμάξι ότι αν δεν βγάζει κάποιο λαμπάκι την ώρα που βάζεις μπροστά τότε δεν υπάρχει καθόλου.

 

 

σωστα σου ειπε φιλε.

 

13 hours ago , OMINUS said:

 

Άρα στο B7 από την στιγμή που δεν έχω κάπου κουμπί η κάποια επιλογή στο κοντέρ.

 

Αν τύχη και έχω θέμα με κάποιο λάστιχο, θα ανάβει λαμπάκι???

Και λογικά όταν βάλω αέρα θα σβήσει το λαμπάκι μόνο του???

 

Το λέω σωστά η κάνω πουθένα λάθος????

στους αισθητηρες λογικα ΑΝ γινεται αυτο.

το κουμπι ειναι μονο για reset απ οσο ξερω,αρα λογικα η ενδειξη θα σβηνει μονο απο το κουμπι και οχι οταν βαλεις παλι αερα.

Edited by Themis83
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago , Themis83 said:

σωστα σου ειπε φιλε.

 

στους αισθητηρες λογικα ΑΝ γινεται αυτο.

το κουμπι ειναι μονο για reset απ οσο ξερω,αρα λογικα η ενδειξη θα σβηνει μονο απο το κουμπι και οχι οταν βαλεις παλι αερα.

τι να σου πω??? ακρη δεν βγάζω??? το βιβλίο γραφει αυτά , αν βγάζει κανείς ακρη ας μου πει και εμένα :unsure:  

τ

5a9028cb5bd1c_1.thumb.jpg.671394b0e36d0338fec6b59a696089ca.jpg5a9029cf99378_3.thumb.jpg.755287a488a7a9551f2924f99011358c.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η ενδειξη στο καντραν για την πιεση ελαστικου σβηνει απο το μενου  μονο.Φυσικα εχοντας βαλει αερα στα λαστιχα.

 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν , kipg said:

Η ενδειξη στο καντραν για την πιεση ελαστικου σβηνει απο το μενου  μονο.Φυσικα εχοντας βαλει αερα στα λαστιχα.

 

 

Τι εννοείς ακριβώς αν επιτρέπεται???

 

Έχεις καμία φωτογραφία η κάποιον οδηγό για το πώς κάνουμε reset.

 

Γιατί εγώ προσωπικά δεν έχω βρει καμία επιλογή από το menu του καντράν .

Και ούτε έχω και κουμπί κάπου για reset.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ο αισθητήρας καταλαβαίνει διαφορά πίεσης ελαστικού και όχι αν είναι φουσκωμένο ή ξεφουσκωτο. Αν π.χ. ξεκινήσεις και εχεις ήδη λάστιχο πίτα δε θα καταλάβει διαφορά πίεσης οπότε και δε θα ανάψει. Από όσο ξέρω δεν έχει επιλογή για να το σβήσεις από το καντράν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

14 λεπτά πριν , kipg said:

Απο το χειριστηριο τιμονιου πας settings μετα tyre pressure 

.

 

Να σου πω την αλήθεια?  Νομίζω ότι τέτοια επιλογή δεν έχω δει καθόλου???

 

Έχεις και εσύ Passat B7???

 

Link to comment
Share on other sites

On 20/9/2018 at 7:51 ΜΜ, kipg said:

20180920_191539 β.jpg

 

On 21/9/2018 at 1:32 ΠΜ, kipg said:

Ναι μοντελο 12 1600 tdi

 

Δυστυχώς φίλε μου κοίταξα από το menu του κοντέρ και δεν βρήκα ΤΊΠΟΤΑ!!

 

Το menu της φωτογραφίας σου είναι ίδιο με εμένα αλλά δεν έχω την Επιλογή αυτή.

 

Εμένα είναι έκδοση comfortline. 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω το b7 2013 highline και όπως αναφέρεται και παραπάνω όταν υπάρχει διαφορά πίεσης μου βγάζει ένδειξη στο καντράν για πιο λάστιχο είναι και αφού βάλω αέρα του κάνω reset μέσα από το μενού. Μου έχει συμβεί μια φορά και γι'αυτό το αναφέρω...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

στο κατάλογο τον extra για το passat Β7 το οποίο έδινε 2 τύπους για αισθητήρες πιέσεις και τα οποία έμπαιναν ως extra

 

Στην αρχή του 2010 και όταν ειχε βγει το passat Β7, στο πακέτο με τους αισθητηρες ελαστικόν είχες μια επιλογή που μπορούσες να βάλεις,

και ήταν με κωδικό εξοπλισμού 7Κ6 Σύστημα ελέγχου πίεσης ελαστικών Τιμή 41,67€ (χωρίς ΦΠΑ) στην εκδοση comfortline,

 

και στην εκδοση highline ήταν εξτρα το σύστημα το οποίο είχες ενδείξεις στην οθόνη του κοντέρ και της 4 ρόδες

και ήταν με κωδικό εξοπλισμού 7K3 Ενεργό σύστημα ελέγχου πίεσης ελαστικών με αισθητήρες στους τροχούς και απεικόνιση στην οθόνη πολλαπλών ενδείξεων

τιμή 147,04€ (χωρίς ΦΠΑ)  

 

 

Στον κατάλογο 2011-2012 εμφανίζει στην εκδοση comfotline με κωδικό εξοπλισμού :7K6 Σύστημα ελέγχου πίεσης ελαστικών με ένδειξη στον οθόνη πολλαπλών ενδείξεων του αντίστοιχου τροχού τιμή 60.52€ (χωρίς ΦΠΑ) 

 

Και στην Highline με κωδικό εξοπλισμού: 7K3 Ενεργό σύστημα ελέγχου πίεσης ελαστικών με αισθητήρες στους τροχούς και απεικόνιση στην οθόνη πολλαπλών ενδείξεων 128,19€ (χωρίς ΦΠΑ)

 

 

αυτά ολα ειναι όπως έγραψα από το 2010. 2011-2012.

 

 

Το 2013 ισως να υπήρχαν πάλι αλλαγές στους εξοπλισμούς τον 2 εκδόσεων τον passat B7. 

 

εγώ που εχω passat Β7, τέλος του 2013, δεν εχω κανένα από τα 2  συστήματα.        

 

  

 

 

       

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.