Jump to content
XIONOULIS

κωδικοποιησεις με obd11

Recommended Posts

Δυστυχώς, σύμφωνα με το manual, τα συστήματα Composition Media και Discover Media δεν υποστηρίζουν αρχεία video. 

Edited by thpap
Link to comment
Share on other sites

λοιπον, νεοτερα από το μετωπο της "εμφανισης πινακιδων ταχύτητας".

όπως σας ειπα κ χθες μου εμφανιζε ένα σφαλμα στη μοναδα 5F και δεν μπορουσε να το κανει clear με τιποτα.

τελικα καταφερα να διωξω το σφαλμα κανοντας deactive το bit 6 στο byte 24 (στην 5F φυσικα).

 

τωρα μου μεινει το road test για να δω αν οντως λειτουργει.

Link to comment
Share on other sites

παιδια, μετα την αλλαγη, που ανεφερα προηγουμένως, δουλευει κανονικα η αναγνωριση των πινακιδων σε αναλογικο καντραν.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

τελεια αρα ολοι μπορουν να το εχουν αυτο σαν λειτουργεια...πολυ καλα..ευγε!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 6/5/2018 at 6:14 ΜΜ, nightmare said:

παιδια, μετα την αλλαγη, που ανεφερα προηγουμένως, δουλευει κανονικα η αναγνωριση των πινακιδων σε αναλογικο καντραν.

Θα μπορούσαμε να έχουμε αναλυτικές οδηγίες?

(Εύκολα μπορεί να γίνει κάποιο λάθος)

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago , thpap said:

Θα μπορούσαμε να έχουμε αναλυτικές οδηγίες?

(Εύκολα μπορεί να γίνει κάποιο λάθος)

αναλυτικες οδηγιες εχει ποσταρει ο @XIONOULIS στην πρωτη σελιδα του θεματος.

δεν εκανα κατι το διαφορετικο εκτος απο το να κανω deactive το bit 6 στο byte 24 στη μοναδα 5F, για να "διωξω" το σφαλμα που μου εμφανιζοταν.

Link to comment
Share on other sites

ψαχνω πως ενεργοποιω μονιμα το high beam  assist....δηλαδη να καταλαβαινει μονο του ποτε να αναβει και ποτε να κλεινει τα φωτα αμα ερχεται αλλο αυτοκινητο στο αντιθετο ρευμα

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago , XIONOULIS said:

ψαχνω πως ενεργοποιω μονιμα το high beam  assist....δηλαδη να καταλαβαινει μονο του ποτε να αναβει και ποτε να κλεινει τα φωτα αμα ερχεται αλλο αυτοκινητο στο αντιθετο ρευμα

Λευτερη, αυτο το εχεις ετσι και αλλιως.

εκτος αν θελεις κατι αλλο.

 

επι της ευκαιριας, παιζοντας με το obd11 πηρε το ματι μου την επιλογη για pedestrian και αν καταλαβα καλα ηταν inactive ενω κανονικα το αμαξι την εχει.

ξερει κανεις τι παιζει? μηπως ειναι κατι αλλο?

 

το απογευμα θα ανεβασω την κωδικοποιηση για rear drl.

Link to comment
Share on other sites

Ενεργοποίηση πίσω φωτών ως DRL (Scandinavuan DRL)

 

χρησιμοποιησα την παρακατω κωδικοποιηση:

Central Electronic (09) - Adaptation - Leuchte16BLK SLB35BLK SL KC9 - Lichtfunktion B 16 - Change to Tagfahrlicht (Original Value: Parklicht rechts)

Central Electronic (09) - Adaptation - Leuchte17TFL R BLK SRB3TFL R BLK SR KC3 - Lichtfunktion B 17 - Change to Tagfahrlicht (Original Value: Parklicht links (beidseitiges Parklicht aktiviert li & re))

Central Electronic (09) - Adaptation - Leuchte23SL HLC10 - Lichtfunktion B 23 - Change to Tagfahrlicht (Original Value: Parklicht links (beidseitiges Parklicht aktiviert li & re))

Central Electronic (09) - Adaptation - Leuchte24SL HRA65 - Lichtfunktion B 24 - Change to Tagfahrlicht (Original Value: Parklicht rechts)

 

πηγή: www.vwwatercooled.com.au/forums/f238/mk2-tiguan-vcds-tweaks-116815-13.html#post1238415

 

τα δυο πρωτα modules ηταν inactive στο αυτοκινητο μου και η αλλαγη τους στις πιο πανω επιλογες δεν ενεργοποιησαν τιποτα.

η τριτη και η τεταρτη αναβουν τις εσωτερικες λαμπες.

 

μετα από λιγο ψαξιμο καταφερα να ενεργοποιησω και τις εξωτερικες λαμπες με τις παρακατω αλλαγες:

Central Electronic (09) - Adaptation - Leuchte20BR LA71 - Lichtfunktion B 20 - αλλαγη σε Tagfahrlicht (αρχικη τιμη: Parklicht links (beidseitiges Parklicht aktiviert li & re))

Central Electronic (09) - Adaptation - Leuchte21BR RC8 - Lichtfunktion B 21 - αλλαγη σε Tagfahrlicht (αρχικη τιμη: Parklicht rechts)

 

Link to comment
Share on other sites

οκ ευγε !!!! απλα βγαλε και μια φωτο να δουμε το αποτελεσμα ..αμα αξιζει να μπουμε και σε αυτο το κοπο..ειτε σι αλλως στο auto δεν αναβει και τα πισω φωτα απο μονο του?

Link to comment
Share on other sites

On ‎12‎/‎5‎/‎2018 at 1:19 ΠΜ, XIONOULIS said:

οκ ευγε !!!! απλα βγαλε και μια φωτο να δουμε το αποτελεσμα ..αμα αξιζει να μπουμε και σε αυτο το κοπο..ειτε σι αλλως στο auto δεν αναβει και τα πισω φωτα απο μονο του?

thanks!

μονο όταν σκοτεινιασει.

δεν εβγαλα φωτο γιατι είναι ακριβως όπως αναβουν τα μικρα απλως τωρα αναβουν συνεχεια, σαν drl.

θα βγαλω αν είναι όμως.

Link to comment
Share on other sites

μηπως εχετε παρατηρησει καποια αλλαγη στον τροπο λειτουργιας τους front assist μετα την ενεργοποιηση της αναγνωρισης των πινακιδων?

Link to comment
Share on other sites

να μην ανιχνευει το ιδιο καλα τα προπορευομενα αυτοκινητα.

 

αν και αυτα τα δυο συστηματα χρησιμοποιουν διαφορετικους αισθητηρες, αρα δεν θα μπορουσε να δημιουργειται καποιο collision μεταξυ τους.

 

κανω μια υποθεση, και λεω οτι το front assist πρεπει να επηρεαζεται απο την αυξηση της θερμοκρασιας.

Edited by nightmare
Link to comment
Share on other sites

και μεινε στις υποθεσεις...αμα δεν δουλευε θα σου βγαζε σφαλμα για πλακα.....εδω μεμβρανη εβαλα απανω στους σενσορες και αναγκαστικα να την βγαλω απτο πανω τους τοπικα..,,τρελαθηκανε μετα απο 2 μερες...το ψαξα..ειδα οτι δεν επρεπε ναβαλω απτην αρχη ,πηγα στο μαγαζι και ειπα βγαλτην απο πανω απτους σενσορες...τους παρκαρισματος...το σημα μιαχαρα...το γιατι?λογω αερα...κανουν εσωτερικο βαθουλομα και μετα απο 2 μερες φουσκωσε...και τυφλωνονταν.αλλα η βλαβη τσακ αμεσως,,,,μετα οταν την εβγαλα ουτε ηξερε τιποτα....για αυτο σου λεω.αμα ειναι θα σου βγαλει βλαβη,,,dont worry....

Link to comment
Share on other sites

On 11/5/2018 at 9:08 ΠΜ, nightmare said:

 

 

επι της ευκαιριας, παιζοντας με το obd11 πηρε το ματι μου την επιλογη για pedestrian και αν καταλαβα καλα ηταν inactive ενω κανονικα το αμαξι την εχει.

ξερει κανεις τι παιζει? μηπως ειναι κατι αλλο?

 

το απογευμα θα ανεβασω την κωδικοποιηση για rear drl.

Λευτερη, αυτο το εχεις ετσι και αλλιως.

εκτος αν θελεις κατι αλλο.

το εχω ναι αλλα δεν δουλευει...ποτε...λολ

το pedestrian κανε πειραμα ....βαλε την γυναικα να περπαταει μπροστα σου....αμα ζησει  δουλευει,,,,,εγω ακομη δεν το χω δει αυτο,.,.υποθετω θα ναι ο σενσορας στο σημα που ανιχνευει τα ξαφνικα σταματηματα των αυτοκινητων και αμα εχει πεζους μπροστα σου πχ...

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago , XIONOULIS said:

Λευτερη, αυτο το εχεις ετσι και αλλιως.

εκτος αν θελεις κατι αλλο.

το εχω ναι αλλα δεν δουλευει...ποτε...λολ

το pedestrian κανε πειραμα ....βαλε την γυναικα να περπαταει μπροστα σου....αμα ζησει  δουλευει,,,,,εγω ακομη δεν το χω δει αυτο,.,.υποθετω θα ναι ο σενσορας στο σημα που ανιχνευει τα ξαφνικα σταματηματα των αυτοκινητων και αμα εχει πεζους μπροστα σου πχ...

Γιωργος, οχι Λευτερης...:p

 

λες???λεω να κανω μια δοκιμη...χαχαχα

 

παντως, οταν εχεις σε λειτουργια το start-stop και μετακινηθει εστω κ λιγο ο μπροστινος σου ή καποιο μηχανακι, ενεργοποιειται αυτοματα ο κινητηρας. βεβαια δεν νομιζω οτι σχετιζονται αυτα τα δυο συστηματα, γιατι θεωρητικα το Pedestrian πρεπει να ανιχνευει μονο  πεζους.

 

το frond assist χρησιμοποιει τον αισθητηρα πισω απο το σημα. θεωρειται λοιπον το pedestrian θα πρεπει να χρησιμοποιει αυτον τον αισθητηρα, αν κ κατι μου λεει οτι χρησιμοποιει τους αισθητηρες παρκαρισμους. δλδ μια πολυ πιο απλη τεχνολογια, με οτι συνεπαγεται αυτο.

 

παντως, το acc δουλευει αψογα!!

 

Edited by nightmare
Link to comment
Share on other sites

εγω το σταρτ στοπ το απενεργοποιησα εντελως και ηρεμησα,,,καθε 3 και λιγοι σταματα ξεκινα...ειχε παρει και ειχε σβυσει τοσες φορες μεσα στην κινηση στο ποταμι που εβγαλε και σφαλμα.και επειδη θελω την μπαταρια να κρατησει οσο γινεται παραπανω αφου ειναι ενισχυμενη ειναι και ποιο ακριβη συν την μιζα να την γλυτωσω απο την ζημια με τα καρβουνακια ,εφυγε απτο την μεση .

νομιζω οτι θα θελα να βαλω καμερα και μπροστα ωστε να βλεπω τι γινεται με την μουρη σε παρκιν και την φορτιση του κινητου χωρις το καλωδιο...

Link to comment
Share on other sites

On 18/5/2018 at 2:32 ΜΜ, XIONOULIS said:

 

νομιζω οτι θα θελα να βαλω καμερα και μπροστα ωστε να βλεπω τι γινεται με την μουρη σε παρκιν και την φορτιση του κινητου χωρις το καλωδιο...

Βρήκες κάμερα που ενεργοποιείται με ανίχνευση κίνησης ή χτύπημα?

Link to comment
Share on other sites

Oxi δεν έχω βρει τίποτα ακόμη. Αυτό που βρήκα πλέον είναι ότι επιτέλους δουλεύει το High beam assist.. Το δοκίμασα επαρχία κ είναι άλλο πράγμα... Έφταιγαν τα φώτα της πόλης μάλλον υποθέτω κ δεν το καταλάβαινα ότι δούλευε... Εδώ στα σκοτάδια φάνηκε αμέσως. Κ το άλλο είναι ότι σε off Road mode το σπορ στο σασμάν δεν δουλεύει 

 

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω δεν εχω την απλη...οποιος εχει την απλη ας πει...

Link to comment
Share on other sites

Το high beam assist τι είναι ακριβώς? Τι διαφορά έχει από το auto  για την μεγάλη σκάλα? Ενεργοποιειται για τα κλασικά φώτα ή είναι για τα Led? 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.