Jump to content
batstroke

Αγορα polo gti 1.4 6R

Recommended Posts

3 hours ago , batstroke said:

Μιλησα με Kosmocar δεν μπορει ο συγκεκριμενος εγκεφαλος να σηκωσει cruise control μου απαντησαν.Αρα τελευταια λυση μονο η αλλαγη εγκεφαλου?.Ειναι δυσκολη ή ευκολη διαδικασια?Εχει πολλη δουλεια η αλλαγη εγκεφαλου?

 

ΔΕΝ είναι και ιδιαίτερα δύσκολο δεν έχει και πολλά ξηλωματα, Κατά 99% είναι στο κάλυμμα του τιμονιού από Κάτω. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Επομενως θελει καποιον εμπειρο ηλεκτρολογο που να ξερει ακριβως τι να κανει με τον νεο ECU και να περασει και το cc.Θεσσαλονικη δεν μπορεσα να βρω καποιον.Μαλλον για Αθηνα το κοβω να γινεται η δουλεια οποτε κατεβω.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο δεν θα πρεπει να περαστει και στον εγκεφαλο ομως?Αλλιως πως θα δινει εντολη να κραταει σταθερη ταχυτητα?

Link to comment
Share on other sites

Στον εγκεφαλο περνιεται με κωδικόποιηση.

Πας σε εναν ηλεκτρολογο σοβαρο που ασχολειται με Vag πχ (delectronics) και ειναι πολυ απλο.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Passatoukos said:

Στον εγκεφαλο περνιεται με κωδικόποιηση.

Πας σε εναν ηλεκτρολογο σοβαρο που ασχολειται με Vag πχ (delectronics) και ειναι πολυ απλο.

Ευχαριστω πολυ για την αμεση βοηθεια σου φιλε μου.Αν εχετε καποιον καλο προς Βορεια Ελλαδα ολοι καλοδεχουμενοι.Αλλιως οταν κατεβω Αθηνα παω εκει που μου ειπες και το κανει.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago , batstroke said:

Ευχαριστω πολυ για την αμεση βοηθεια σου φιλε μου.Αν εχετε καποιον καλο προς Βορεια Ελλαδα ολοι καλοδεχουμενοι.Αλλιως οταν κατεβω Αθηνα παω εκει που μου ειπες και το κανει.

 

Να σε ρωτήσω κάτι? Η kosmocar δεν σου έδωσε κωδικούς για το τι χρειάζεται??? 

 

Γιατί αν δεν υποστηρίζει τον εγκέφαλο που έχεις τώρα,  Ίσως να είναι ακόμα περισσότερο στην τιμή από το cruise control που σου δείχνει ο φίλος passatoukos. 

 

Γιατί θεωρητικά ο διακόπτης που σου έχει βάλει στα 60€ μπορεί να είναι και να αφορά ΜΟΝΟ τον διακόπτη και όχι την μονάδα τιμονιού.

 

τα γνήσια-επίσημα cruise control της vw ειναι αυτά 

 

https://shops.volkswagen.com/en_GB/web/zubehoer/comfort-protection/cruise-control-systems

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, OMINUS said:

 

Να σε ρωτήσω κάτι? Η kosmocar δεν σου έδωσε κωδικούς για το τι χρειάζεται??? 

 

Γιατί αν δεν υποστηρίζει τον εγκέφαλο που έχεις τώρα,  Ίσως να είναι ακόμα περισσότερο στην τιμή από το cruise control που σου δείχνει ο φίλος passatoukos. 

 

Γιατί θεωρητικά ο διακόπτης που σου έχει βάλει στα 60€ μπορεί να είναι και να αφορά ΜΟΝΟ τον διακόπτη και όχι την μονάδα τιμονιού.

 

τα γνήσια-επίσημα cruise control της vw ειναι αυτά 

 

https://shops.volkswagen.com/en_GB/web/zubehoer/comfort-protection/cruise-control-systems

Ειπαν να παω απο την ΕΤΕΑ για να βρω το κωδικο εγκεφαλου.Δεν μου τον ειπαν.

Link to comment
Share on other sites

9 λεπτά πριν , batstroke said:

Ειπαν να παω απο την ΕΤΕΑ για να βρω το κωδικο εγκεφαλου.Δεν μου τον ειπαν.

:huh::aggressive::growl:

 

άντε τώρα να βγάλεις ακρη? 

 

πάντως σου διαβεβαίωσε η kosmocar ότι μπαίνει σωστά????    

 

 

edit

 

ρίξε και μια ματιά εδώ να έχεις μια εικόνα????

 

 https://www.ebay.co.uk/itm/Cruise-Control-Gra-Installation-Kit-without-MFA-for-VW-POLO-6R-Bis-bj-04-2012/292337573116?epid=17003408659&hash=item4410ad5cfc:g:xcoAAOSwqVVbMNQy

 

 

https://uk-polos.net/viewtopic.php?t=58751

 

https://www.team-bhp.com/forum/diy-do-yourself/170101-vw-polo-diy-cruise-control.html

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

Επειδη το τιμονι μου δεν εχει χειριστηρια,αν βαλω τιμονι απο golf gti mk6 ή βρω χειριστηρια οπως εδω MFSW  θα υπαρξει προβλημα?

Το ιδιο τιμονι δεν εχει το polo gti 6r με το golf gti mk6?

Και αν και οταν περαστει το cc και δεν εχω βαλει στο τιμονι μου τα χειριστηρια,πρεπει οπωσδηποτε να τα εχω για να λειτουργισει το cc ή μπορω να το λειτουργω μονο απο τον μοχλο του?

Link to comment
Share on other sites

23 λεπτά πριν , batstroke said:

Επειδη το τιμονι μου δεν εχει χειριστηρια,αν βαλω τιμονι απο golf gti mk6 ή βρω χειριστηρια οπως εδω MFSW  θα υπαρξει προβλημα?

Το ιδιο τιμονι δεν εχει το polo gti 6r με το golf gti mk6?

Και αν και οταν περαστει το cc και δεν εχω βαλει στο τιμονι μου τα χειριστηρια,πρεπει οπωσδηποτε να τα εχω για να λειτουργισει το cc ή μπορω να το λειτουργω μονο απο τον μοχλο του?

για τιμόνι με χειριστήρια δεν ξέρω τι παιζει??? 

 

αλλα από το δικό μου ,και από αυτά που μου είπαν τα παιδιά , έχει άλλο cruse control, όταν έχει τιμόνι με χειριστήρια , και άλλο όταν δεν έχεις τιμόνι με χειριστήρια.  

δεν ειναι μόνο τα κουμπιά θα χρειαστείς και εγκέφαλο για να υποστηρίζει τα κουμπιά  

 

ΥΓ 

 

τελικά αν επιτρέπετε τι polo πήρες?? το έτος του δηλαδή    

 

 

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

On 2/3/2019 at 6:50 PM, OMINUS said:

για τιμόνι με χειριστήρια δεν ξέρω τι παιζει??? 

 

αλλα από το δικό μου ,και από αυτά που μου είπαν τα παιδιά , έχει άλλο cruse control, όταν έχει τιμόνι με χειριστήρια , και άλλο όταν δεν έχεις τιμόνι με χειριστήρια.  

δεν ειναι μόνο τα κουμπιά θα χρειαστείς και εγκέφαλο για να υποστηρίζει τα κουμπιά  

 

ΥΓ 

 

τελικά αν επιτρέπετε τι polo πήρες?? το έτος του δηλαδή    

 

 

sorry για την καθυστερημενη απαντηση,τωρα το ειδα τυχαια δεν μου ηρθε ποτε ειδοποιηση.του 2013 πηρα CTHE μοτερ

Link to comment
Share on other sites

Επανερχομαι μετα απο μηνες να σας γραψω τις εντυπωσεις μου.Το αμαξι το πηρα γυρω στα 116.000 χλμ και τωρα ειναι στα 126.000.Δεν εχει βγαλει το παραμικρο προβλημα τους 8 αυτους μηνες που ειναι στη κατοχη μου.Μπηκε συνεργειο για την τυπικη αλλαγη λαδιων και τακακια στα φρενα.Cruise control ακομη δεν εχω περασει αλλα ρωτησα και μου ειπαν οτι γινεται με retrofit.

Edited by batstroke
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα έχω ένα Polo gti 11/12  είναι 1.4 180hp και θα ήθελα τα Φώτα σας! 
 Διάβασα κάμποσα από τον Darkx και θέλω να ρωτήσω, έχω παρά πολύ κατανάλωση καυσίμου ενώ δεν το πατάω πάνω από 130, κάνω καθημερινά 80 χιλ απόσταση και θέλω 20€ μέσα στην πόλη το ίδιο να πατήσω max 40χιλ.. παρατήρησα ότι δουλεύει πολύ πλούσιο μίγμα από τελικό πίσω που είναι πίσσα τελείως να σημειωθεί ότι είναι το DSG7..

 Υπάρχει κάποιος που να έχει καμία ιδέα;

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.