Jump to content
DarthVader

Τί ελαστικά φοράμε?Εντυπώσεις!προτάσεις!

Recommended Posts

Έχω ακούσει πολύ καλά λόγια και έχω διαβάσει για τα Continental SportContact II.Τα δικά μου τα Toyo T1-R έιναι για πέταμα και την άνοιξη θα βάλω καινούρια.Οπότε σκέφτομαι για αυτά αν και ένας λαστιχάς μου είπε για τα KUMHO ECSTA SPT KU31.Απλά θέλω ένα λάστιχο καλό και όχι σκληρό.

Όσο για χειμερινά φοράω τα Kumho kw19 και είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος.Μπορεί βασικά να μου φαίνονται πολύ καλά επειδή πριν φορούσα τα Toyo T1-R τα οποία ήταν χάλια και δεν κρατούσαν πουθενα αφου ήταν λιωμένα, αλλά σε γενικές γραμμές τα Kumho kw19 πετάνε...!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

τα λαστιχα που μου ειπαν οτι ειναι καλα για διασταση 195/45/15 ειναι τα εξης:

miclelin Pilot Exalto 2

Continental ContiSportContact 2

Yokohama S-Drive

καθως και κατι bf Goodrich οπου ειναι 100 ευρω ποιο φθηνα...

Link to comment
Share on other sites

τα λαστιχα που μου ειπαν οτι ειναι καλα για διασταση 195/45/15 ειναι τα εξης:

miclelin Pilot Exalto 2

Continental ContiSportContact 2

Yokohama S-Drive

καθως και κατι bf Goodrich οπου ειναι 100 ευρω ποιο φθηνα...

Εγω με τα bf goodrich που είχα βάλει, ακριβως τις ίδιες διαστάσεις δεν ήμουν καθόλου ευχαριστημένος....

Προτιμώ τα miclelin Pilot Exalto 2...

Link to comment
Share on other sites

Firestone 185/60 R14 φορούσε μαμά.. τα άλλα3α πριν κάτι μήνες σε Firestone πάλι, πολύ μου άρεσαν κρατούσαν γερά τα μαμημένα, αλλά 185/55 R14.. είπα να μην το βαρύνω μιας και δεν υπάρχει μια για καμία βελτίωση.. τρεννοοο και με μαμά ανάρτηση ακκόμμαα.. tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

νομιζω τα pilot exalto.και εγω για μισλεν λεω.στις στροφες ειναι βεντουζα???

ελπιζω να μην κανουν θορυβο οπως τα προηγουμενα exalto.... <_<

καλα αλλα μαλακα οπως ολα τα μισελεν υπαρχουν και καλυτερα....και πιο φθινα!

Firestone 185/60 R14 φορούσε μαμά.. τα άλλα3α πριν κάτι μήνες σε Firestone πάλι, πολύ μου άρεσαν κρατούσαν γερά τα μαμημένα, αλλά 185/55 R14.. είπα να μην το βαρύνω μιας και δεν υπάρχει μια για καμία βελτίωση.. τρεννοοο και με μαμά ανάρτηση ακκόμμαα.. tongue.gif

τα ειχα ενα φεγγαρι....σε 195/50/15......ευχαριστιμενος παντως!

Link to comment
Share on other sites

ελπιζω να μην κανουν θορυβο οπως τα προηγουμενα exalto.... ohmy.gif

καλα αλλα μαλακα οπως ολα τα μισελεν υπαρχουν και καλυτερα....και πιο φθινα!

για πες ποια?

Link to comment
Share on other sites

[πριν ρωτησω σε μαγαζι] Continental ContiSportContact 3 σε διαστασεις 195/45/15 υπαρχει?

τι προτεινετε Continental ContiSportContact 3 η Yokohama S-Drive?

Edited by polotsik
Link to comment
Share on other sites

[πριν ρωτησω σε μαγαζι] Continental ContiSportContact 3 σε διαστασεις 195/45/15 υπαρχει?

τι προτεινετε Continental ContiSportContact 3 η Yokohama S-Drive?

επειδη ρωτησα εγω μου ειπε οτι σε αυτη την διασταση βγαινουν Continental ContiSportContact 2

k egv anamεσα σε αυτα τα 2 ειμαι............

Link to comment
Share on other sites

ρε σεις δεν εχω μεινει ικανοποιημενος απο το 2 το F1 ηταν κατα πολυ καλητερο αλλα μου εχουν πει [φιλοι λαστιχαδες] πως δεν εχει καμια σχεση με αυτο που φοραγα [το F1 εννοω] και βεβαια υπαρχει αλλη μια επιλογη τα fulda.

Link to comment
Share on other sites

το f1 ειναι σληρο,δεν κανει για μας.δηλαδη τι προβλημα ειχς με τα 2?

το F1 δεν μπορω να πω πως ηταν σκληρο. οπως γλιστραγε το F1 στα 35000χλμ. γλιστραγε το 2 στα 5000χλμ.

Link to comment
Share on other sites

Έχω ακούσει πολύ καλά λόγια και έχω διαβάσει για τα Continental SportContact II.

σαν γομα πολυ καλα....αλλα απο πλαινο.....τσιγαροχαρτο,τα ειδα προχθες που εψαχνα για λαστιχα,με συγκριση ενα bridgestone και fulda που ειχε εκει...εμεινα λιγο χανος! :o

οσο για τα goodyear ta F1 πολυ σκληρα-απευθεινοντε για πανω απο 150+ αλογα.....

Link to comment
Share on other sites

για τα gislaved έχει ακούσει κανείς κάτι?

βγαζουν συμπαθητικα λαστιχακια για αμαξια ελαφρια ομως χωρις πολλα αλογα και τελικη(190χλμ).

απο τα καλυτερα σε χειμωνιατικα ελαστικα και ειδικα κορυφαια σε λαστιχα για οδηγηση αποκλειστικα στο χιονι(χιονολαστιχα).

H Gislaved, η οποία αντιπροσωπεύεται στην Ελλάδα από την UNI Ελαστικά ΕΠΕ, πρόσφατα παρουσίασε το 516Τ, ένα radial ελαστικό τελευταίας γενιάς, ειδικά φτιαγμένο για τις απαιτήσεις των συγχρόνων αυτοκινήτων αλλά και των αυξημένων αναγκών οδήγησης. Το 516Τ παρέχει στον οδηγό σιγουριά και ασφάλεια, απόλυτο έλεγχο του αυτοκινήτου, παράλληλα με την άνεση και την έλλειψη θορύβου. Το νέο ελαστικό της Gislaved είναι κατάλληλο για αυτοκίνητα μικρού και μεσαίου κυβισμού για ταχύτητες Τ190 χλμ/ώρα και διατίθεται στις σειρές 80, 70, 65 και 60. Παράλληλα, η εταιρεία κατασκεύασε και ένα ελαστικό -το 506H, V, Z- το οποίο είναι ιδανικό για αυτοκίνητα υψηλών επιδόσεων, με μεγάλα περιθώρια πρόσφυσης, τόσο στο στεγνό, όσο και στο βρεγμένο οδόστρωμα. Το 506 διατίθεται στις σειρές 70, 65, 60, 55, 50 αλλά και 45

Gislaved Speed 506

Το ελαστικό Speed 506 της Gislaved συνδυάζει την ασφάλεια και την άνεση με την αντοχή στο χρόνο. Με την ειδική σχεδίαση του πέλματος, εξασφαλίζει την καλύτερη δυνατή πρόσφυση τόσο στο στεγνό όσο και στο βρεγμένο δρόμο.

Διαστάσεις

Από 185/65 R15 έως και

235/45 R

Link to comment
Share on other sites

φορούσε ένας φιλος μου στο CORSA τα GISLAVED SPEED 606 και ήταν πολύ ευχαριστημένος. Εβαλε τα goodyear hydragrip για καλύτερα και ξενέρωσε... Τα προτιμούσε και απο τα bridgestone potenza 720 τα οποία τα είχε αλλάξει μεσα σε λίγες μέρες.... Το μόνο που ξέρω σίγουρα ειναι πως η GISLAVED ανήκει στο continental group...!!! worthy.gif

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια φοραει κανεις σε 195/45/15 miclelin Pilot Exalto 2.

τα εχω βαλει και ενω το πελμα πανω ειναι ok(10000 χλμ εχουν) γλυστρανε...

με τι δεικτη ταχυτητας ειναι;

Link to comment
Share on other sites

V

λογικο δεν ειναι να γλυστρανε οταν εχουν δεικτη για 240km;

το λαστιχο αυτο δεν ζεσταινεται ποτε πανω στο πολακι!

Edited by joop.
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ τα Excalto 2 έχω ναι κάπου γλυστράνε εαν ειναι πρώι... λίγο στα πρώτα 2-3 κμ μετά όλα ΟΚ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.