Jump to content
DarthVader

Τί ελαστικά φοράμε?Εντυπώσεις!προτάσεις!

Recommended Posts

So....? Τι θα πει αυτο....?

Οτι επειδη η 116, φοραει Η, πρεπει να παμε ολοι να βαλουμε H....?

Παντως μην αλλαξεις λαστιχα παλι πριν τα 25000χλμ...Κριμα ειναι...tongue.giftongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Εγω πάντως ψιλο σκεφτομαι ως επιλογή και τα fulda extremo.

Τα έχει δοκιμάσει κανείς , ειναι καλά ???

να ρωτήσω, τα fulda γενικώσ παιζουν σε φτηνότερες τιμές?

Link to comment
Share on other sites

So....? Τι θα πει αυτο....?

Οτι επειδη η 116, φοραει Η, πρεπει να παμε ολοι να βαλουμε H....?

Παντως μην αλλαξεις λαστιχα παλι πριν τα 25000χλμ...Κριμα ειναι...tongue.giftongue.gif

Μα η 116 είναι σοβαρό αμάξι και ακριβό, δεν είναι κανένα Χιουντάι όπως είπα πριν.. Και μάλιστα δηλώνει τελική 200.

Και παρόλα αυτά οι μηχανικοί της BMW της έβαλαν Η.

Από την άλλη σε μας θα δεις V σε Sportline 75αρι και σε Sportline 150αρι..

Μήπως στα δικά μας βάζουν για λόγους κόστους το ίδιο λάστιχο σε όλους τους κινητήρες ενώ στην BMW σκέφτονται περισσότερο οδηγικά και λιγότερο οικονομικά?

ΥΓ Μην στεναχωριέσαι...Αλλαγή στα 27000.. tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Μα! Δε μπορώ να το καταλάβω αυτό! Το V δεν είναι σοβαρό λάστιχο? Δηλαδή τα Michelin Pilot II ή τα F1 που είναι V δεν είναι σοβαρά λάστιχα?

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά, εδώ και ένα μήνα περίπου έχω βάλει τα Yokohama A539 διαστάσεων 185/60/R14. Τιμή 220 €. Πείτε μου γνώμη για τα Yokohama γιατί δε γνωρίζω... Πάντως μέχρι στιγμής είμαι πολύ ευχαριστημένος (τα οδήγησα σε ταξίδι με νεροποντή & κανένα πρόβλημα). Πολύ καλύτερα από αυτά που είχε απ' τη μάνα του DUNLOP SP SPORT 2000 ίδιων διαστάσεων.

Εδώ είναι μια φωτό που βρήκα απ' το site της εταιρείας για τα λάστιχά μου.

ParadaSpec-2.jpg

Εχμ, τελικά δεν είναι ακριβώς τα ίδια, ωστόσο είναι αυτά στο attachment που έβγαλα σήμερα.

post-1289-1131729773_thumb.jpg

Edited by DJ_XLR8
Link to comment
Share on other sites

Σημερα βολταρα μια Porsche Carrera 997 S με Sport Contact 2!

Δεν το ειχα εκτιμησει το συγκεκριμενο ελαστικο και ετσι σημερα του εδωσα την αναλογη προσοχη!

Σε σχεση με το PZERO νομιζω οτι ''διαβαζει'' πιο σωστα τον δρομο και γενικως αποδιδει και καλυτερα θα ελεγα σε ο,τι και να κανει. Αυτο που με προβληματιζει ομως με βαση αλλα λαστιχα της ιδιας εταιριας, ειναι η αντοχη τους στο χρονο. Ενα credit απο εμενα παντως για το συγκεκριμενο λαστιχακι. :thumbsup:

Edited by nikkosnet
Link to comment
Share on other sites

Γειά και απο εμένα.

Να ζητήσω και εγώ την γνώμη σας:

Είμαι έτοιμος για αλλαγή ζάντας/λάστιχο. Ζάντα ανάμεσα σε RS4 και OZ.

Το λάστιχο όμως, παίζει σε Michelin F1...και Fulda (λόγο τιμής)

Να ρωτήσω και κάτι άλλο: Το Goodyear F1, δέν έχει δείκτες H,V...? Απλά ζητάς Goodyear F1 και τελος;

Αναμένω...

Cu :xmas:

Edited by Polakias
Link to comment
Share on other sites

Κατά την γνώμη μου κορυφαία λάστιχα ειναι τα Pirreli p zero nero ακριβά αλλα αξίζουν και για βροχή δε το συζητάω είναι top, τα φοράει ενας φίλος μου σε Golf 4 φοβερό πάτημα!!!! Τα Goodyear eagle f1 τα εχω στο polo μου και προσωπικά λέω οτι είναι μεγάλη μούφα δεν πρόκειται να βάλω ποτε ξανά Goodyear, καταρχήν εχουν σκληρή γόμα και δε ζεστένεται με τιπότα και γενικότερα η ποιότητα τίς γόμας τους δε λέει και πολλά πατάς το φρένο και το αμάξι γλυστράει σα χαζό γενικά το χανεις οταν προσπαθήσεις να το πάς γρήγορα το μόνο θετικό που έχουν ειναι οτι είναι καλά στην βροχή. Γι'αυτό αν ενδιαφέρεστε για καλά λάστιχα ρίχτε μια ματιά τα p zero nero αξίζει τον κόπο.

Link to comment
Share on other sites

τελικά έβαλα BF Goodrich, πολύ καλό μετά τα Exalto I , Ιδού

δηλαδη μπορουμε να τα θεωρησουμε αντικαταστατες τους αφου πλεον τα EXALTO 1 δεν ξαναβγαινουν σε μικρη διασταση ? που και πως τα δοκιμασες φιλε μου ?

Link to comment
Share on other sites

τα έβαλα , σέναν στην αρχη τησ αχαρνων στη χαλκηδονα εκει που μενω, τα δοκιμασα και σε στεγνο και στο βρεγμενο, στο νερο ειδικα ειναι τελεια και σχετικα φτηνα

Link to comment
Share on other sites

τα δοκιμασα και σε στεγνο και στο βρεγμενο, στο νερο ειδικα ειναι τελεια και σχετικα φτηνα

η τιμη δεν με πειραζει αλλα να ρωτησω: στο στεγνο σε στροφες τα ακουσες να στριγγλιζουν πολυ; τα Exalto 1 εκαναν σαν γατακι < Ιιιιιιιιι >

απο φρενο πως πανε;

Τι φοραγες πρωτα φιλε μου ωστε να εχεις ως μετρο συγκρισης;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, εγώ έχω κανα μήνα που έβαλα τα Michelin PE2. Οι εντυπώσεις μου είναι πάααρα πολύ καλές, όχι όμως το μέτρο σύγκρισης.

Το ζήτημα έχει ώς εξής. Τα λάστιχα έχουν αρκετά καλή (όχι όμως κάτι τρομερό) κατευθυντικότητα.

Στο στεγνό δρόμο και με καλή άσφαλτο, δέν έχω καταφέρει ποτέ, ότι και άν δοκίμασα, να τα κάνω να σπάσουν πρόσφυση, ότι και άν έχω δοκιμάσει. 10/10

Στο βρεγμένο δρόμο, άν και δεν κάνω ταρζανιές, μου έχουν δώσει γενικά πολύ καλή σιγουριά. 8/10

Εκεί που αρχίζει το πρόβλημα, είναι στην τυπική ελληνική άσφαλτο-καθρέφτη, ή/και με σκόνη στο δρόμο. Εκεί, μπορεί βέβαια να φταίει και η υπερβολικά "πιστάδικη" ανάρτηση που έχει πολύ "απόλυτες" αντιδράσεις, ομολογώ όμως οτι δεν μου εμπνέουν καμμία σιγουριά. Ναί σίγουρα μπαίνω με π.χ. 10% περισσότερα χιλιόμετρα απ' ότι με τα προηγούμενα διαλυμένα, αλλά και πάλι πατινάζ κάνω. 5/10. ¶ν κάποιος έχει διαφορετική εμπειρία, ας το συζητήσουμε!

Link to comment
Share on other sites

η τιμη δεν με πειραζει αλλα να ρωτησω: στο στεγνο σε στροφες τα ακουσες να στριγγλιζουν πολυ; τα Exalto 1 εκαναν σαν γατακι < Ιιιιιιιιι >

απο φρενο πως πανε;

Τι φοραγες πρωτα φιλε μου ωστε να εχεις ως μετρο συγκρισης;

από φρένο να σου πω, δεν εργουν πολυ να ζεσταθουν , οταν ζεσταθουν με προοδευτικο φρεναρισμα δεν μπλοκαρουν, στιγμιαιο μπλοκαρισμα εχω απο τα 160 οταν τσαρουχωνω, γενικα ειμαι ευχαριστημενος, με μετρο συγκρισης τα exalto 1

Link to comment
Share on other sites

η BF Goodrich ειναι θυγατρικη,λες να παιζει καποιο ρολο? θα μαθω βαθμολογια απο τεστ και θα αναφερω < κριμα που δεν ξαναβγαινει Exalto σε μικρη διασταση >

ποσα χιλιομετρα εχεις κανει με αυτα φιλε giannispolo ?

Link to comment
Share on other sites

To V γιατι σε προβληματιζει τοσο, δεν ξερω...Το 90% των αυτοκινητων σε αυτη τη διασταση, τετοιο δεικτη εχουν...

ΒΡε Μιχαλη ειμαι στα 20500χλμ κ αρχισαν να γλιστράνε τα Sport Contact που εχω..τα μαμίσια..

Ποτε να τα αλλαξω τι να βάλω κ ποσο θα στοιχιζουν περιπου?

Somebody help me!!

Link to comment
Share on other sites

To P-zero Pirelli μου το προτεινε ενας ζαντας και για 195/45/16 360Ε

Γενικα δεν εχω ακουσει καλα λογια για τα Pirelli..

Τι λετε??

Ελεγα να βαλω τα Continental Sportcontact 2 η τα Premium αλλα δεν βγαινουν σε αυτη τη διασταση (195/45/16),μονο το παλιο Sportcontact βγαζει..

Μετα τα Goodyear f1 δεν βγαινουν σε Η η V αλλα W που δεν εχω σκοπο να βαλω..

Τι κανω?

Link to comment
Share on other sites

ΒΡε Μιχαλη ειμαι στα 20500χλμ κ αρχισαν να γλιστράνε τα Sport Contact που εχω..τα μαμίσια..

Ποτε να τα αλλαξω τι να βάλω κ ποσο θα στοιχιζουν περιπου?

Somebody help me!!

Tα SportContact II, χεχε :blink: :blink:

Δεν ξερω αν στη διασταση που εχεις, βγαινουν τα P Zero Rosso επισης... :)

Link to comment
Share on other sites

μετα απο 1000χλμ. με τα BF Goodrich που στρωθηκαν αρκετα καλα, αποφασισα να το βαλω σε στροφη, καλο κρατημα αλλα γλιστρημα σε δρομο σαπουνι

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.