Jump to content
Billgolf mk7

Σκουριά στο κύκλωμα νερου..golf mk7

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους..σε προηγούμενο ποστ είχα  αναφέρει ότι άλλαξα ψυγείο υδροκουλερ γιατί είχε τρύπα..είδα ομως ότι το κύκλωμα μου έχει σκουριά...το αμάξι φοράει g13...Εχει κάποιος το ίδιο θέμα??Πώς μπορώ να καθαρίσω το κύκλωμα χωρίς να προκαλέσω  ζημιά?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago , Billgolf mk7 said:

Καλημέρα σε όλους..σε προηγούμενο ποστ είχα  αναφέρει ότι άλλαξα ψυγείο υδροκουλερ γιατί είχε τρύπα..είδα ομως ότι το κύκλωμα μου έχει σκουριά...το αμάξι φοράει g13...Εχει κάποιος το ίδιο θέμα??Πώς μπορώ να καθαρίσω το κύκλωμα χωρίς να προκαλέσω  ζημιά?

 

Το καινούργιο παραφλου ναι είναι G13.

 

To καλύτερο που μπορεις να κανεις για καθαρισμα του κυκλώματος είναι να κάνεις πλήρη άδειασμα το κύκλωμα από το παραφλου που έχεις αυτή την στιγμή.

Να γεμίσεις καθαρό νερό σκέτο και να το αφήσεις να κυκλοφορήσει μέσα στο κύκλωμα.

 

Και να ξανα επαναλάβεις την ιδια διαδικασια μια με 2 φορες.

Μέχρι που να βγάζει το κύκλωμα καθαρό νερό χωρίς Σκουριές 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago , OMINUS said:

 

Το καινούργιο παραφλου ναι είναι G13.

 

To καλύτερο που μπορεις να κανεις για καθαρισμα του κυκλώματος είναι να κάνεις πλήρη άδειασμα το κύκλωμα από το παραφλου που έχεις αυτή την στιγμή.

Να γεμίσεις καθαρό νερό σκέτο και να το αφήσεις να κυκλοφορήσει μέσα στο κύκλωμα.

 

Και να ξανα επαναλάβεις την ιδια διαδικασια μια με 2 φορες.

Μέχρι που να βγάζει το κύκλωμα καθαρό νερό χωρίς Σκουριές 

Θα καθαρίσει καλά με σκέτο νερο? Η να του έριχνα κ κάνα καθαριστικο?

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω?:ermm:

 

Δεν είναι και κανενα παλιό αμάξι να πεις ότι τα έχει τα χρόνια του.

 

Πετα τα νερά που έχει μέσα για αρχη,  κάνε Κανά 2 καθαρισματα με σκέτο νερό να δεις τι βγάζει από μέσα και βλέπεις..

 

Να ξέρεις ότι καλό θα ειναι οταν αδειάζεις τα νερά το αμάξι  να έχει ανεβάσει λίγο θερμοκρασία για να ανοίξει ο θερμοστατης του κυκλώματος και να βγάζει ποιο πολύ νερό κατά το άδειασμα.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Το νερό που θα χρησιμοποιήσεις για τον καθαρισμό πρέπει να είναι απιονισμένο.

Εσύ θες να καθαρίσεις το κύκλωμα ψύξης του αυτοκινήτου σου από σκουριές.

Φαινόμενο που παρατηρείτε όταν αργούμε πάρα πολύ να αλλάξουμε το εργοστασιακό αντιψυκτικό, όταν χρησιμοποιούμε φθηνά αντιψυκτικά ή όταν συμπληρώνουμε με νερό βρύσης.

Το νερό της βρύσης δεν είναι απαλλαγμένο από άλατα το απιονισμένο όμως είναι.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά με το παραφλου μας τι παίζει ακριβώς ρε παιδιά; 

 

Με τι νερό το κάνουμε mix ??

 

Με απιονισμένο η με νερό βρύσης?

 

Γιατί και σε αντιπροσωπεία που ρωτισα, με νερό κανονικό μου είπαν?? Δεν έχεις θέμα λένε.

 

 

Εγώ προσωπικά είμαι υπέρ του απιονισμένου...:ermm:

 

Αλλά στο Ρωσικό forum διαβάζω ότι πολύ κάνουν χρήση αποσταγμενου νερου? 

 

Τι λέτε και εσείς?

https://www.drive2.com/l/554761616525099173/

 

https://www.drive2.com/l/554063151763554447/

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

Κύρια διαφορά - Απεσταγμένο έναντι απιονισμένου νερού

Το απεσταγμένο νερό και το απιονισμένο νερό είναι δύο μορφές νερού που ποικίλουν ανάλογα με τη μέθοδο καθαρισμού. Το απεσταγμένο νερό παράγεται με απόσταξη νερού, δηλ. Με βρασμό που ακολουθείται από συμπύκνωση. Το απιονισμένο νερό παράγεται με απιονισμό, που περιλαμβάνει την αφαίρεση όλων των φορτισμένων σωματιδίων από το νερό. Το απιονισμένο νερό είναι τόσο καθαρό όσο το απεσταγμένο νερό, ίσως ακόμα καθαρότερο. Το αποσταγμένο νερό είναι πόσιμο, αλλά δεν έχει θρεπτική αξία αφού αφαιρούνται όλα τα ορυκτά. Το απιονισμένο νερό μπορεί να περιέχει αφόρτιστα σωματίδια και μόρια που δεν μπορούν να απομακρυνθούν στη διαδικασία απιονισμού. Η κύρια διαφορά μεταξύ αποσταγμένου νερού και απιονισμένου νερού είναι αυτή το αποσταγμένο νερό παράγεται με βρασμό ακολουθούμενο από συμπύκνωση ενώ παράγεται απιονισμένο νερό χρησιμοποιώντας ρητίνες ανταλλαγής ιόντων.

Edited by nikdev
  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.