Jump to content
Aris Sk

Σκέψεις/Ερωτήσεις για Αγορά Νέου T-Roc 2022

Recommended Posts

Καλησπέρα στην παρέα,

Σκέφτομαι να αγοράσω το νεο VW T-Roc 2022 (facelift).

H έκδοση που σκέφτομαι είναι TSI 1.5 DSG R-Line.

Με κάποια έξτρα που θελω μου εχουν πει για παράδοση σε περίπου 9 μήνες.

Έχω παει σε 2 αντιπροσωπείες (Φιλιππαίος και Karenta Πειραια) και σκέφτομαι τα παρακάτω, αν μπορείτε να με βοηθήσετε θα το εκτιμούσα:

1. Ποια αντιπροσωπεια πιστευετε οτι εχει τη καλύτερη εξυπηρέτηση και σημαντικότερο το καλύτερο after sales τμημα για τα services μετά? Αν εχετε και καποιο άλλο στην Αττικη να προτίνετε ευχαρίστως.

2. Με προσεκτική οδήγηση, τι καταναλώσεις εχετε δει στα T-Roc σας? Να ελπίζω ότι θα βλέπω καπου κοντα σε αυτο που μου υπόσχεται (6,3L /100km) ?

3. Υπάρχει καπου ανανεωμένο το προσπεκτους τους σε pdf? Θελω να διαβασω αναλυτικά για τον προεραιτικό εξοπλισμο που έχουν, τι αξιζει και τι οχι, αλλα το μόνο που βρίσκω είναι το προσπεκτους πριν τη 2022 facelift εκδοση.

4. Ζαντες (περα από το αισθητικό) αξίζει να βαλω κατι μεγαλυτερο από τις εργοστασιακες 17" ή απλά θα μου ανεβασουν την κατανάλωση?

5. Infotainment system,  υπαρχει καπου να διαβασω τις διαφορές μεταξυ του εργοστασιακου (Ready 2 Discover) και των άλλων 2 που παρεχονται ως extra (Discover Media και Discover Pro) ? 

 

Ευχαριστώ πολύ!!

Link to comment
Share on other sites

1. Για το after sales δεν ξέρω να σου πω, δες απλά ποια θα σου δώσει το κάτι τις παραπάνω για καλύτερη τιμή. Μετά την αγορά εφόσον έχεις εγγύηση, μπορείς να πας σε όποια από τις 2 θέλεις.

2. Πιστεύω ναι, προσωπικά έχω το 2.0 και έχω από 7 και άνω γενικά. 

3. δες Online σε κανένα ξένο configurator (π.χ. volkswagen.nl με google translate) μπορείς να παίξεις με το configurator τους και να δεις τι εκδόσεις και τι εξτρά υπάρχουν, απλά έχε υπόψιν ότι ίσως κάποια πράγματα (π.χ. συνδιασμοί των εξτρά) διαφοροποιούνται.

4. από τις 17, αν πας σε 18 δεν θα δεις τρομερή διαφορά στην κατανάλωση. Και δείχνουν πανέμορφες. Για μεγαλύτερη διάσταση αν και αξίζουν από πλευράς look, δεν αξίζουν λόγω των δρόμων στην Ελλάδα.

5. Με λίγο googlάρισμα βρήκα το παρακάτω σε ένα golf mk8 forum:

Quote

 

This is the brochure content for the standard Discovery Media player;

10 inch colour-touch screen, provides navigational functionality, branded points of interest, preloaded European navigation data, Speed Limit Display, We Connect Plus provides online access to such information as traffic reports and petrol station and parking locations. The infotainment system also includes a DAB digital radio receiver, MDI (Multi Device Interface) via USB-C connection – compatible products only, music playback from MP3, WMA and AAC files and title and cover art display. Connection for Bluetooth telephone and audio compatible devices 4 are available, along with simultaneous pairing of two compatible mobile devices and SMS functionality – allowing you to read, compose and send SMS messages using the touch-screen display when the vehicle is stationary (compatible Android smartphones only).


and below is the brochure content for the Discovery Nav Pro. Less content included in the brochure for the Nav Pro compared to the standard Discovery Media as the focus seems to be on listing mainly the additional Nav Pro features. I’ve highlighted in bold italics what I think are the additional features you get with the Nav Pro;

 

 

Voice activated control system – responds to spoken voice commands for navigation and telephone functions. 10" colour touch-screen control system for navigation and audio functions. Preloaded European navigation data, 3D map view, three calculated routes (Fast, Short, Eco), dynamic guidance via We Connect Plus online traffic information, branded points of interest and Speed Limit Display, We Connect Plus services access providing online access to a range of useful information such as traffic reports and petrol station and parking locations. Includes online navigation software updates, enabling you to download the latest map data.

 

Ελπίζω να βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις πάρε προσφορά και από Φιλοσοιδη ήταν ο πιο φθηνός όταν πηρα polo και αμαροκ.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ο φιλοσιδης δεν ειχε βγει απο το δικτυο;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

On 6/3/2022 at 2:11 PM, Aris Sk said:

Καλησπέρα στην παρέα,

Σκέφτομαι να αγοράσω το νεο VW T-Roc 2022 (facelift).

H έκδοση που σκέφτομαι είναι TSI 1.5 DSG R-Line.

Με κάποια έξτρα που θελω μου εχουν πει για παράδοση σε περίπου 9 μήνες.

Έχω παει σε 2 αντιπροσωπείες (Φιλιππαίος και Karenta Πειραια) και σκέφτομαι τα παρακάτω, αν μπορείτε να με βοηθήσετε θα το εκτιμούσα:

1. Ποια αντιπροσωπεια πιστευετε οτι εχει τη καλύτερη εξυπηρέτηση και σημαντικότερο το καλύτερο after sales τμημα για τα services μετά? Αν εχετε και καποιο άλλο στην Αττικη να προτίνετε ευχαρίστως.

2. Με προσεκτική οδήγηση, τι καταναλώσεις εχετε δει στα T-Roc σας? Να ελπίζω ότι θα βλέπω καπου κοντα σε αυτο που μου υπόσχεται (6,3L /100km) ?

3. Υπάρχει καπου ανανεωμένο το προσπεκτους τους σε pdf? Θελω να διαβασω αναλυτικά για τον προεραιτικό εξοπλισμο που έχουν, τι αξιζει και τι οχι, αλλα το μόνο που βρίσκω είναι το προσπεκτους πριν τη 2022 facelift εκδοση.

4. Ζαντες (περα από το αισθητικό) αξίζει να βαλω κατι μεγαλυτερο από τις εργοστασιακες 17" ή απλά θα μου ανεβασουν την κατανάλωση?

5. Infotainment system,  υπαρχει καπου να διαβασω τις διαφορές μεταξυ του εργοστασιακου (Ready 2 Discover) και των άλλων 2 που παρεχονται ως extra (Discover Media και Discover Pro) ? 

 

Ευχαριστώ πολύ!!

Τι εκανες τελικα? Ρωταω γιατι και εγω το εχω παραγγειλει (TSI 1.5 DSG R-Line) απο Φιλιππαιο 10/10 και μου εχουν δωσει 8 μηνες αναμονη. Εχουμε καποια ενημερωση για αυξησεις?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.