Jump to content
Kostas_GR

Ζεστός Αέρας από τη Μηχανή στην Καμπίνα

Recommended Posts

Καλησπέρα παίδες. Θα ήθελα λίγο τα φώτα σας!

 

Είμαι κάτοχος και εγώ του t-roc μοντέλο του 2022. Το έχω αγορασμένο ακριβώς ένα χρόνο και το έχω κάνει 10.000 km. Το τελευταίο δίμηνο παρατηρώ το εξής πρόβλημα. Όταν οδηγάω το αυτοκίνητο μετά από 15 λεπτά οδήγησης, μπαίνει υπερβολικά ζεστός αέρας από τη μηχανή στην καμπίνα του αυτοκινήτου. Δεν κόβω το λαιμό μου ότι δε συνέβαινε και παλιότερα, αλλά σίγουρα στο βαθμό που συμβαίνει τώρα δεν το είχα παρατηρήσει ποτέ ως τώρα. Δεν μου Ανάβει κάποιο λαμπάκι ούτε το αμάξι μου έχει παρουσιάσει ποτέ κάποιο πρόβλημα. Το πρώτο service δεν το έχω κάνει ακόμα γιατί δεν έχω φτάσει τα χιλιόμετρα, αλλά αγχώνομαι γιατί θέλω να πάρω το αμάξι τώρα έχει ένα μεγάλο ταξίδι και φοβάμαι μην μπλέξω. Πάει σε κάποιον το μυαλό τι μπορεί να φταίει; Ενδέχεται να θέλουν αλλαγή τα λάδια και να προκύπτει από εκεί το πρόβλημα;
 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Edited by Kostas_GR
Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσα να γράψω κάτι για τα κλαπέ του κλιματισμού, αλλά από τη στιγμή που η μη αλλαγή λαδιών μπορεί να έχει ως αποτέλεσμα ζεστό αέρα στην καμπίνα , αποσύρομαι.

Link to comment
Share on other sites

8 λεπτά πριν , TASOS M, said:

Θα μπορούσα να γράψω κάτι για τα κλαπέ του κλιματισμού, αλλά από τη στιγμή που η μη αλλαγή λαδιών μπορεί να έχει ως αποτέλεσμα ζεστό αέρα στην καμπίνα , αποσύρομαι.

 

 


μου είχαν πει πως όταν τα λάδια χρειάζονται αλλαγή τότε θα άναβε κάποια ένδειξη. παρόλα αυτά θα πάω αύριο να τα αλλάξω για σιγουριά!

 

εκτος αυτών κάτι άλλο που αξίζει να ψάξω; 

Link to comment
Share on other sites

Τα περί λαδιών άστα στη μπάντα. Είναι εντελώς άσχετο.

Αφού το αμάξι είναι καινούργιο, πας στην αντιπροσωπία , για να ελέγξει τα κλαπέ του αέρα.

Είναι κολλημένο στο ζεστό  και όταν ζεσταθεί η μηχανή φέρνει μόνο ζεστό αέρα.

Link to comment
Share on other sites

30 λεπτά πριν , TASOS M, said:

Τα περί λαδιών άστα στη μπάντα. Είναι εντελώς άσχετο.

 

Αφού το αμάξι είναι καινούργιο, πας στην αντιπροσωπία , για να ελέγξει τα κλαπέ του αέρα.

 

Είναι κολλημένο στο ζεστό  και όταν ζεσταθεί η μηχανή φέρνει μόνο ζεστό αέρα.

 


 

επειδη ζω σε νησί και θα κάνω μεγάλο ταξίδι για να φτάσω Αθήνα και να το πάω αντιπροσωπεία αυτό είναι κάτι που μπορεί να το δουν κ σε κάποιο τοπικό συνεργείο;

 

σορυ για τις τελείως «παιδικές» ερωτήσεις αλλά είμαι παντελώς άσχετος από μηχανολογικά. Αυτό που με καιει είναι μη γίνει κάποια ζημιά στο αμάξι μέχρι να πάω αντιπροσωπεία 

Edited by Kostas_GR
Link to comment
Share on other sites

 Αναζήτησε στο διαδίκτυο πληροφορίες για το πως θα βρεις το κρυφό μενού ή κάπως έτσι του αυτοκίνητου σου.

Παρέχει πολλές πληροφορίες και δυνατότητες ελέγχου.

Κάθε μοντέλο έχει το δικό του μενού και δεν μπορώ να σου προσφέρω άλλες  πληροφορίες.

 Μια δυνατότητα πρέπει να είναι και ο έλεγχος  καλής λειτουργίας του κλιματισμού.

Link to comment
Share on other sites

21 hours ago , TASOS M, said:

 Αναζήτησε στο διαδίκτυο πληροφορίες για το πως θα βρεις το κρυφό μενού ή κάπως έτσι του αυτοκίνητου σου.

 

Παρέχει πολλές πληροφορίες και δυνατότητες ελέγχου.

 

Κάθε μοντέλο έχει το δικό του μενού και δεν μπορώ να σου προσφέρω άλλες  πληροφορίες.

 

 Μια δυνατότητα πρέπει να είναι και ο έλεγχος  καλής λειτουργίας του κλιματισμού.

 

 

θα το τσεκαρω. τι ακριβως πρεπει να βρω εκει για να "διορθωσω" το πρόβλημα δλδ?

Edited by Kostas_GR
Link to comment
Share on other sites

Σε κάποια επιλογή, το σύστημα  ελέγχει τη διαδρομή των κλαπέ.

Τα ανοίγει και τα κλείνει και με δυνατή παροχή ανεμιστήρα, ακούς τη διαδρομή του αέρα. Όταν είναι κάποιο κλαπέ κολλημένο, μεγάλη πιθανότητα, ο έλεγχος της διαδρομής να το επαναφέρει.

Επίσης η επιλογή έλεγχου μπορεί να γίνεται και με συνδυασμό των χειριστηρίων του κλιματισμού.

Link to comment
Share on other sites

6 λεπτά πριν , TASOS M, said:

Σε κάποια επιλογή, το σύστημα  ελέγχει τη διαδρομή των κλαπέ.

 

Τα ανοίγει και τα κλείνει και με δυνατή παροχή ανεμιστήρα, ακούς τη διαδρομή του αέρα. Όταν είναι κάποιο κλαπέ κολλημένο, μεγάλη πιθανότητα, ο έλεγχος της διαδρομής να το επαναφέρει.

Επίσης η επιλογή έλεγχου μπορεί να γίνεται και με συνδυασμό των χειριστηρίων του κλιματισμού.

 

χμ δεν νομιζω να εχω δει τετοια ρυθμιση ποτε απο τον πινακα οργανων. θα το κοιταξω ωστοσο.

 

σε περιπτωση που δεν βγαλω ακρη υπαρχει περιπτωση να δημιουργηθει καποια βλαβη στο αυτοκινητο αν το χρησιμοποιησω για περιπου 1000 χλμ μεχρι να το παω στην αντιπροσωπεια; εχω αυτο το ταξιδι μπροστα μου για να φτασω αθηνα για αυτο ρωταω.

  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. 'Εχω του 2020 το μοντέλο και γινεται το εξής. Έτσι ειναι κατασκευασμένο να λειτουργει το συστημα κλιματισμού.

 

Οταν έχεις ανοικτά τα κλαπετα του αερισμου (σβηστή θερμανση και AC) τότε μόλις ζεστάνει ο κινητήρας σου φέρνει μεσα στην καμπίνα ενα ποσοστό θερμού αέρα, έτσι ειναι το κύκλωμα για πολούς και διαφορους τεχνικούς λόγους.

 

Έχεις 2 επιλογές, είτε να έχεις κλειστά τα κλαπέτα αερισμού και να τα ανοιγεις μόνο οταν τα θες, είτε να πατήσεις  (χωρίς να είναι ανοικτά το AC ή η θέρμανση) το κουμπάκι της εσωτερικής ανακύκλωσης του αέρα. Τότε αυτόματα θα σου καθαρίζει και θα λειτουργεί το κύκλωμα στο 90-95% με τον αέρα της καμπίνας και δεν θα σου φέρνει μέσα το ζεστό αέρα απο τη μηχανή. Θα κυκλοφορέι στο σύστημα δλδ μόνο ο αέρας της καμπίνας.

 

Αν έχεις τώρα το καλοκαίρι AC ανοικτό να θυμάσαι αυτο το κουμπάκι της ανακύκλωσης να το έχεις ανοικτό πάντα. Δεν ζορίζει το συστημα φερνοντας ζεστό αέρα απο έξω και περνόντας τον απο όλη τη διαδρομή και προσπαθόντας να τον κρυώσει, αλλά ανακυκλωνει τον εσωτερικό αέρα και τον κρυώνει πολύ πιο γρήγορα. επιτρέπει ενα 10% απο εξωτερικό αέρα για λόγους φρεσκαρίσματος και αυτό αφου τον φιλτράρει πρώτα. έτσι δεν έχεις μέσα στην καμπίνα διάφορες εξωτερικές οσμές και καυσαέρια.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.