Jump to content
golf be

Golf 7 Tgi - 1η ταχυτητα δεν βγαινει

Recommended Posts

Καλησπερα στην ομαδα εχω το εξης προβλημα 

Οταν ειμαι σε ανηφορα και εχω 1η ταχυτητα και παω να την βγαλω δεν μπενει νεκρα με τπτ

Εχει συμβει σε κανενα ?

Κατα τα αλλα οι ταχυτητες μπενουν κανωνικα

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

On 9/5/2023 at 6:12 PM, golf be said:

Καλησπερα στην ομαδα εχω το εξης προβλημα 

Οταν ειμαι σε ανηφορα και εχω 1η ταχυτητα και παω να την βγαλω δεν μπενει νεκρα με τπτ

Εχει συμβει σε κανενα ?

Κατα τα αλλα οι ταχυτητες μπενουν κανωνικα

Δίσκο πλατώ να σου πω πως μου βρωμάει... ή κανένα συγχρονιζέ 1ης... αλλά σε τι μοντέλο; 

Και σίγουρα βόλτα από το συνεργείο να το δουν. :)

Link to comment
Share on other sites

On 9/6/2023 at 8:48 PM, doggy said:

Δίσκο πλατώ να σου πω πως μου βρωμάει... ή κανένα συγχρονιζέ 1ης... αλλά σε τι μοντέλο; 

Και σίγουρα βόλτα από το συνεργείο να το δουν. :)

golf 2016 tgi το πηγα στο συνεργειο μου ειπανε επιλογεα 

θα αλλαξω βαλβολινες για αρχη εχω βαλει liqui moly αγορασα γνησιες 200ευρω

οταν εβαλα τισ liqui moly to ειδα το κιβωτιο λιγο πιο σκληρο...

Link to comment
Share on other sites

On 9/9/2023 at 10:08 AM, golf be said:

golf 2016 tgi το πηγα στο συνεργειο μου ειπανε επιλογεα 

θα αλλαξω βαλβολινες για αρχη εχω βαλει liqui moly αγορασα γνησιες 200ευρω

οταν εβαλα τισ liqui moly to ειδα το κιβωτιο λιγο πιο σκληρο...

Επιλογέα;  Περίεργο, εκτός αν έχει σπάσει κανένα μπαλάκι μέσα στον επιλογέα, ειδάλλως μπορεί απλά να θες καμιά ντίζα επιλογέα.

Link to comment
Share on other sites

Τσάμπα πετάς λεφτά σε βαλβολίνες. Πιθανότατα έβαλες ένα κλικ πιο χοντρές και γι΄αυτό η αίσθηση. Πχ οι εργοστασιακές ήταν 75w πήγες σε 75w80/85/90.

 

Σε συνεργείο της προκοπής κοίτα τα παρακάτω:

Λύσιμο μπροστά τις ντίζες. Έλεγχος κίνησης στις ντίζες. Μου είχε τύχει πριν 15 χρόνια κλαδάκι και δεν έμπαινε η 2α. Ρύθμιση ντιζών και μοχλικού.

 

Χειροκίνητα με τα μοχλικά αλλάζουν από μπροστά εσύ πατάς συμπλέκτη στις αλλαγές. Έλεγχος και στις τρόμπες του συμπλέκτη.

Αν αλλάζει κανονικά κοιτάνε την κίνηση και ευθυγράμμιση στις ντίζες μετά τον επιλογέα. Άνοιγμα και κοίταγμα όχι υποθέσεις. Συνήθως τα πλαστικά μέσα φαγώνονται.

Δηλαδή αν μαγκώνει στην 1η που λες η σειρά είναι έλεγχος, ντίζες, μοχλικό, επιλογέας, κιβώτιο (πχ συγχρονιζέ), δισκοπλατό.

 

Ζήτα να στο δείξει το σφάλμα για να καταλάβεις τι χάλασε. Αντε καλά ξεμπερδέματα.

 

Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, nikdev said:

Τσάμπα πετάς λεφτά σε βαλβολίνες. Πιθανότατα έβαλες ένα κλικ πιο χοντρές και γι΄αυτό η αίσθηση. Πχ οι εργοστασιακές ήταν 75w πήγες σε 75w80/85/90.

 

Σε συνεργείο της προκοπής κοίτα τα παρακάτω:

Λύσιμο μπροστά τις ντίζες. Έλεγχος κίνησης στις ντίζες. Μου είχε τύχει πριν 15 χρόνια κλαδάκι και δεν έμπαινε η 2α. Ρύθμιση ντιζών και μοχλικού.

 

Χειροκίνητα με τα μοχλικά αλλάζουν από μπροστά εσύ πατάς συμπλέκτη στις αλλαγές. Έλεγχος και στις τρόμπες του συμπλέκτη.

Αν αλλάζει κανονικά κοιτάνε την κίνηση και ευθυγράμμιση στις ντίζες μετά τον επιλογέα. Άνοιγμα και κοίταγμα όχι υποθέσεις. Συνήθως τα πλαστικά μέσα φαγώνονται.

Δηλαδή αν μαγκώνει στην 1η που λες η σειρά είναι έλεγχος, ντίζες, μοχλικό, επιλογέας, κιβώτιο (πχ συγχρονιζέ), δισκοπλατό.

 

Ζήτα να στο δείξει το σφάλμα για να καταλάβεις τι χάλασε. Αντε καλά ξεμπερδέματα.

 

Παω παρασκευη συνεργειο μου ειπανε μαλλον επιλογεα δεν υπαρχει καινουργιος παει με το σασμαν 3000ε αντα να βρω μεταχειρισμενο καλο..

Link to comment
Share on other sites

Δώσε μου κωδικό κινητήρα και κιβωτίου.

 

781711300.png980498430_Screenshot2023-09-11194031.thumb.png.e573035af18886b07adfbafa4a274177.png

 

Κάνε μια χάρη στον εαυτό σου και άλλαξε συνεργείο, στο είπα και πριν. Πρέπει να ψαχτεί να βρεθεί τι φταίει, όχι στην τύχη.

Ο επιλογέας έχει p/n επάνω.

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Ο κωδικός κιβωτίου είναι 3 λατινικά γράμματα. πχ NHW,PKH,PSU, PTB.

Το 0AJ 6/1 είναι οικογένεια κιβωτίων δηλώνει ότι φοράς 6ρι 0AJ

Υπάρχει πίσω στο αυτοκόλλητο του πορτπαγκάζ και φυσικά πάνω στο κιβώτιο.

 

Πιθανότατα φοράς ένα από τα 6άρια MQ200: MYF,PRL,REK,RGN,RKC

Και σε MQ250: NBJ,PTW,QSZ

 

Ότι και να λέμε, πρέπει να πας αλλού να στο ψάξουν σωστά. Ήθελα να σου δείξω ότι ο επιλογέας και οι ντίζες είναι ξεχωριστές και όχι φυσικά με το κιβώτιο.

 

 

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

On 9/13/2023 at 6:38 PM, nikdev said:

Ο κωδικός κιβωτίου είναι 3 λατινικά γράμματα. πχ NHW,PKH,PSU, PTB.

Το 0AJ 6/1 είναι οικογένεια κιβωτίων δηλώνει ότι φοράς 6ρι 0AJ

Υπάρχει πίσω στο αυτοκόλλητο του πορτπαγκάζ και φυσικά πάνω στο κιβώτιο.

 

Πιθανότατα φοράς ένα από τα 6άρια MQ200: MYF,PRL,REK,RGN,RKC

Και σε MQ250: NBJ,PTW,QSZ

 

Ότι και να λέμε, πρέπει να πας αλλού να στο ψάξουν σωστά. Ήθελα να σου δείξω ότι ο επιλογέας και οι ντίζες είναι ξεχωριστές και όχι φυσικά με το κιβώτιο.

 

 

ευχαριστω!!!

 

Link to comment
Share on other sites

On 5/9/2023 at 7:12 ΜΜ, golf be said:

Καλησπερα στην ομαδα εχω το εξης προβλημα 

Οταν ειμαι σε ανηφορα και εχω 1η ταχυτητα και παω να την βγαλω δεν μπενει νεκρα με τπτ

Εχει συμβει σε κανενα ?

Κατα τα αλλα οι ταχυτητες μπενουν κανωνικα

Καλησπέρα .Αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα με την πρώτη ταχύτητα σε golf 7.Ενω μπαίνει κανονικά βγαίνει πολύ δύσκολα .Μήπως βρήκες την λύση στο δικό σου αυτοκίνητο για να με βοηθήσεις;Ευχαριστώ εκ των προταιρων.

Link to comment
Share on other sites

On 11/7/2023 at 10:41 PM, Chrisgolf7 said:

Καλησπέρα .Αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα με την πρώτη ταχύτητα σε golf 7.Ενω μπαίνει κανονικά βγαίνει πολύ δύσκολα .Μήπως βρήκες την λύση στο δικό σου αυτοκίνητο για να με βοηθήσεις;Ευχαριστώ εκ των προταιρων.

Kαλησπερα ναι το βρηκα τελικα ηταν η τρομπα συμπλεκτη 100ευρω γνησιαΚάτω αντλία συμπλέκτη SACHS για VW GOLF VII (5G1, BE1) 2.0 TDI (2012+)  143hp CRBB, CRVC 6283 000 047 - Rellas Amortiser

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια.Μια τελευταία ερώτηση.Το δικό σου στο έκανε μόνο στην ανηφόρα?Το δικό μου το κάνει παντού .Στην αρχή το έκανε αραιά και που αλλά τώρα είναι μόνιμο το προβλημα και μου είπαν ότι ίσως φταίει ο επιλογέας.Ειχες ακούσει και εσύ κάτι τέτοιο?

Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, Chrisgolf7 said:

Καλησπέρα ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια.Μια τελευταία ερώτηση.Το δικό σου στο έκανε μόνο στην ανηφόρα?Το δικό μου το κάνει παντού .Στην αρχή το έκανε αραιά και που αλλά τώρα είναι μόνιμο το προβλημα και μου είπαν ότι ίσως φταίει ο επιλογέας.Ειχες ακούσει και εσύ κάτι τέτοιο?

εμενα μου κολλαγε και η οπισθεν αλλα με το που το αλλαξα λυθηκαν ολα

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.