Jump to content
GolfRS

Το νέο Audi S3 2.0 Tfsi 265 Hp

Recommended Posts

Σημερινες πληροφοριες λενε οτι η διαφορα του μοτερ απο τον δικο μας tfsi ειναι μονο η τουρμπινα!

Μακάρι να είναι όπως τα λές, αλλά χλωμό το βλέπω...

Ο κωδικός κινητήρα είναι άλλος και δέν ξέρω άν VW το κάνει αυτό ΜΟΝΟ με μια αλλαγή τούρμπο.

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να είναι όπως τα λές, αλλά χλωμό το βλέπω...

Ο κωδικός κινητήρα είναι άλλος και δέν ξέρω άν VW το κάνει αυτό ΜΟΝΟ με μια αλλαγή τούρμπο.

Κοιτα ενοειτε και εξατμιση και αλλο προγραμμα!Μηχανικα ενοοω!

Αλλο κωδικο εχει και το δικο μου απο το δικο σου!αυτο δεν λεει τιποτα!

Το πουλακι παντος που μου το σφηριξε ειναι πολυ εγκυρο!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα ενοειτε και εξατμιση και αλλο προγραμμα!Μηχανικα ενοοω!

Αλλο κωδικο εχει και το δικο μου απο το δικο σου!αυτο δεν λεει τιποτα!

Το πουλακι παντος που μου το σφηριξε ειναι πολυ εγκυρο!!!!!

Κωδικό μηχανής όταν λέμε εννοούμε το AXX για παράδειγμα.

Βέβαια το Gti βγαίνει με άλλο κωδικό πλέον, και απο όσο ξέρω ακόμα και μιά βίδα να αλλάξεις αλλάζει ο κωδικός...

Το πουλάκι που λές είναι μέσα στην VW; Γιατί το αμάξι ούτε στην Γερμανία δέν έχει βγεί ακόμα.Ο γνωστός σου πού το ξεψείρισε.....

Link to comment
Share on other sites

Κωδικό μηχανής όταν λέμε εννοούμε το AXX για παράδειγμα.

Βέβαια το Gti βγαίνει με άλλο κωδικό πλέον, και απο όσο ξέρω ακόμα και μιά βίδα να αλλάξεις αλλάζει ο κωδικός...

Το πουλάκι που λές είναι μέσα στην VW; Γιατί το αμάξι ούτε στην Γερμανία δέν έχει βγεί ακόμα.Ο γνωστός σου πού το ξεψείρισε.....

Όλα τα 2006 έχουν άλλη αντλία βενζίνης και σαν κωδικό έχουν BWA. Καμία άλλη διαφορά δεν έχει πάρει το αυτάκι μου. Ίδιος κυβισμός είναι, από το ίδιο γκρουπ κατασκευάζονται και οι 2 κινητήρες, οπότε θα υπάρχουν ομοιότητες πολλές και οι διαφορές πιστεύω θα είναι ως προς την ενίσχυση του κινητήρα για την αυξημένη ιπποδύναμη και για να κρατηθεί η αξιοπιστία στα κορυφαία επίπεδα που χρόνια τώρα θέτει η Audi.

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα 2006 έχουν άλλη αντλία βενζίνης και σαν κωδικό έχουν BWA. Καμία άλλη διαφορά δεν έχει πάρει το αυτάκι μου. Ίδιος κυβισμός είναι, από το ίδιο γκρουπ κατασκευάζονται και οι 2 κινητήρες, οπότε θα υπάρχουν ομοιότητες πολλές και οι διαφορές πιστεύω θα είναι ως προς την ενίσχυση του κινητήρα για την αυξημένη ιπποδύναμη και για να κρατηθεί η αξιοπιστία στα κορυφαία επίπεδα που χρόνια τώρα θέτει η Audi.

Εδώ κάνεις λάθος.

Εμένα είναι 2006 μοντέλο και έχει κωδικό ΑΧΧ.

Όσον αφορά την αντλία, τα μοντέλα μετά το 2ο εξάμηνο του 2005 έχουν την F Pump.

Και οι κινητήρες AXX/BWA έχουν τουλαχιστον μια σημαντική διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ κάνεις λάθος.

Εμένα είναι 2006 μοντέλο και έχει κωδικό ΑΧΧ.

Όσον αφορά την αντλία, τα μοντέλα μετά το 2ο εξάμηνο του 2005 έχουν την F Pump.

Και οι κινητήρες AXX/BWA έχουν τουλαχιστον μια σημαντική διαφορά.

Αυτο εννοω οτι εμενα ειναι bwa ενω εσενα axx!Τι διαφορα συμαντικη εχουν?

Αυτος που μου το ειπε εχει ειδη στα χερια του το μοτερ απο το s3 και το βελτιωνει! <_<;)

Edited by arisgti
Link to comment
Share on other sites

Αυτο εννοω οτι εμενα ειναι bwa ενω εσενα axx!Τι διαφορα συμαντικη εχουν?

Αυτος που μου το ειπε εχει ειδη στα χερια του το μοτερ απο το s3 και το βελτιωνει! <_<;)

Ξεκίνα απο το ότι έχουν... ΑΛΛΗ ΣΥΜΠΙΕΣΗ.....

Σου λέει κάτι αυτό;;

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνα απο το ότι έχουν... ΑΛΛΗ ΣΥΜΠΙΕΣΗ.....

Σου λέει κάτι αυτό;;

Ελα ρε συ! <_<;)

Δηλαδη εχουν αλλη συμπιεση τα bwa απο τα axx?? :lol::blink:

Για πες τι αλλες διαφορες εχουν γιατι ακουγεται οτι ειναι πιο δυνατα τα bwa απο τα axx!

Link to comment
Share on other sites

Ελα ρε συ! <_<;)

Δηλαδη εχουν αλλη συμπιεση τα bwa απο τα axx?? :lol::blink:

Για πες τι αλλες διαφορες εχουν γιατι ακουγεται οτι ειναι πιο δυνατα τα bwa απο τα axx!

Αυτό δέν νομίζω ότι ισχύει.

Γενικά υπάρχουν 2 εκδοχές για το τί έκανε την VW να αλλάξει κωδικό.

Η μία λέει ότι λόγω κόστους εξαρτημάτων/υλικών αναγκάστηκε να καταφύγει σε "φτηνότερες" λύσεις και κατα συνέπεια αλλαγή λειτουργείας μηχανής.Όπως συμβαίνει συνήθως στην VW ένα κινητήρας ξεκινάει με ενθουσιασμό και κόστος,για λόγους ίσως πρεστίζ.Φαντάσου ο νέος κινητήρας να έσπαγε με την πρώτη...

Καταλαβαίνεις όμως ότι μεγαλύτερη συμπίεση σημαίνει και μεγαλύτερη καταπόνηση/αντοχή.

Η άλλη εκδοχή λέει ότι υπήρξαν προβλήματα με τον ΑΧΧ επειδή πολύς κόσμος έβαζε ότι βενζίνη γούσταρε και κατα συνέπεια δέν λειτουργούσε μέσα στα specs.Οπότε τον έκαναν ποιό "ήπιο".

Η διαφορά στην συμπίεση είναι της τάξεως του 0.2 που μπορεί να μήν ακούγεται πολύ, αλλά για τούρμπο κινητήρα είναι σημαντική.

Βέβαια, απο παλιότερες tuning εμπειρίες κινητήρας με χαμηλότερη συμπίεση μπορεί να ανεβάσει περισσότερο boost=περισσότερα άλογα, αλλά στην περίπτωση του TFSI μπορεί να είναι μειονέκτημα.Και αυτό γιατί πλέον όπως έχω είδη πεί ο TFSI σαν λειτουργεία αλλάζει την σχέση boost/advance/καύσιμο κ.λ.π. και μεγαλύτερη συμπίεση ίσως σημαίνει απλά καλύτερη απόδοση ώς ατμοσφαιρικό.

Ο χρονος θα δείξει.....

P.S.Δέν ξέρω άν το έγραψα, αλλά τον BWA τον φοράνε και τα νέα Leon.Υπάρχει ΚΑΚΟ προηγούμενο με αυτό.........

Edited by GolfRS
Link to comment
Share on other sites

Guest Nightangel

Το τιμόνι αλά Gti (κοφτό) θα είναι στον extra εξοπλισμό και πάει λέγοντας. :blink:

Το τιμόνι στη βασική έκδοση θα είναι αυτό :heart:

5d925a4067.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest Nightangel
το εργαλειο ειναι απίστευτο!

σπυρο γράψε ακόμη ενα για εμένα!!

πολυ όμορφο!

την τιμη περιμένω να δω (αν και πιστευω θα ειναι κοντα στα 50,000 Ε)

Κυριάκο, το Σεπτέμβριο παρουσιάζεται επίσημα στην έκθεση στο Παρίσι και από Οκτώβρη δέχονται παραγγελίες.Τα πρώτα γύρω στο Φεβρουάριο με τιμή από 42000-45000 ¤.

Πάντως κατά 99% δε θα το βγάλουν dsg.Τώρα γιατί και πως.... ;)

Και η μετάφραση από το site που ανέβασε το σχετικό άρθρο

http://www.auto24.gr/html/ent/761/ent.13761.asp

Edited by Nightangel
Link to comment
Share on other sites

Ότι να'ναι λέει το sport24...Στην αρχή λέει 18 ιντσών ζάντες και στο τέλος το γυρνάει σε 17.

Αν δεν ξεφύγει πολύ πάνω απο τα 40000€ θα ναι καλή περίπτωση...

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κανω λαθος πιο πανω πρεπει να εχει αναφερθει οτι η τιμη ξεκιναει απο τα 41,900 και ειναι με πλουσιο εξοπλισμο και θελει +3000 για το dsg ακομα.

Link to comment
Share on other sites

Guest Nightangel
Αν δεν κανω λαθος πιο πανω πρεπει να εχει αναφερθει οτι η τιμη ξεκιναει απο τα 41,900 και ειναι με πλουσιο εξοπλισμο και θελει +3000 για το dsg ακομα.

Που το είδες για αυτό για dsg Κωνσταντίνε ?

Θα τα μάθουμε όλα πάντως όταν παρουσιαστεί επίσημα στο Paris 2006

http://www.mondial-automobile.com/

Μέχρι τότε...υπομονή :)

Link to comment
Share on other sites

Πάντως και με 42 χαρτιά να ξεκινήσει, αν είναι σαν το καινούριο ΤΤ που θέλουν και 1500¤ για κλιματισμό, είναι και τα extra τους ακριβά, άνετα πιστεύω θα ξεπερνάει τα 45.000¤. Το εσωτερικό του Σπύρο πολύ καλό αλλά κάτι δεν μου κάθετε καλά. Πάντως το αυτοκίνητο φαίνεται πολύ καλό. Ας κάνουμε για άλλη μια φορά υπομονή, να το δούμε και γιατί όχι να το οδηγήσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Guest Nightangel
Πάντως και με 42 χαρτιά να ξεκινήσει, αν είναι σαν το καινούριο ΤΤ που θέλουν και 1500¤ για κλιματισμό, είναι και τα extra τους ακριβά, άνετα πιστεύω θα ξεπερνάει τα 45.000¤. Το εσωτερικό του Σπύρο πολύ καλό αλλά κάτι δεν μου κάθετε καλά. Πάντως το αυτοκίνητο φαίνεται πολύ καλό. Ας κάνουμε για άλλη μια φορά υπομονή, να το δούμε και γιατί όχι να το οδηγήσουμε.

Και εμένα δε μου ''κάθονται'' καλά οι στρογγυλοί αεραγωγοί ρε Geo.

Υπομονή... :) και θα το δείτε... και θα το οδηγήσετε φίλε. :blink:

Εκτός και αν δε με δέχεστε μετά στα meetings σας εσείς οι... ORIGINAL :D

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ξερω οτι το S3 ειναι ονειρο πολλων απο εδω μεσα και πρωτα απο ολους δικο μου.

Δεν ειχαμε την τυχη (money) να παρουμε το παλιο που ηταν και αυτο πολυ ομορφο. Ευχομαι να εχουμε καποια στιγμη την τυχη (money) να παρουμε το καινουργιο που ειναι παρα πολυ ομορφο και γρηγορο.

Α ρε ΑUDI τι μας κανεις. Γ@Μ@Τ@ με μεγαλα γραμματα

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα δε μου ''κάθονται'' καλά οι στρογγυλοί αεραγωγοί ρε Geo.

Υπομονή... :whistling: και θα το δείτε... και θα το οδηγήσετε φίλε. :whistling:

Εκτός και αν δε με δέχεστε μετά στα meetings σας εσείς οι... ORIGINAL ^_^

Πρόσεχε τι λες γιατί δεν υπάρχει περίπτωση να ξεχάσω κάτι από όσα έχεις πει. Το κρατάω και αυτό και ακόμα σου λέω ότι δεν πιστεύω να δώσεις το κόκκινο για να πάρεις το S3. Όσο καλό και να είναι, είσαι πολύ κολλημένος με το αυτοκίνητο σου. ¶σε που δεν είναι πιο γρήγορο από αυτό που έχεις τώρα. B) Και κάτι τελευταίο, μια φορά original, για πάντα original. ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.