Jump to content
adoniram

Golf Ii Gti 16v - Fuel Pump

Recommended Posts

Αγαπητοί Φίλοι,

Θέλω να αλλάξω αντλία καυσίμου σε GOLF II GTI 16V - μοτέρ KR και άκουσα τα εξής:

- Η Bosch έχει ανλία μεγαλύτερης παροχής και φθηνότερη απο τη τιμή της KARENTA.

- Μου πρότειναν να βάλλω τρόμπα υψηλής παροχής, WALBRO νομίζω, η οποία παρουσιάζεται ως Super αντλία και μηδέν πρόβλημα για πάντα.

Δεδομένου ότι η KARENTA ζητά 185+ΦΠΑ για τη αντλία και 105+ΦΠΑ για την εμβαπτιζόμενη έχω μπεί σε σκέψεις. Να πάρω αυτή της Bosch που και μεγαλύτερης παροχής είναι και φθηνότερη(?). Να πάρω την αμερικάνικη (?).

Γνωρίζω ότι της ΚΑΡΕΝΤΑ θα μπεί και θα δουλέψει άμεσα χωρίς προβλήματα. Οι άλλες δύο δεν γνωρίζω ούτε άν μπορούν να τοποθετηθούν άμεσα, χωρίς πατέντες, αλλά και αν θα έχω πρόβλημα με την επιπλέον παροχή καυσίμου (υψηλότερη πίεση). Αμφότεροι οι πωλητές απάντηση δεν έδωσαν είτε γιατί δεν ήθελαν είτε γιατί δεν μπορούσαν.

Δεδομένου του κοινού ορισμένων ανταλλακτικών μεταξύ των ομογάλακτων, υπάρχει περίπτωση να βρώ σε χαμηλότερη τιμή αντλία στη SKODA ή SEAT?

Δεν μένει παρά να ζητήσω τα φώτα σας.

Ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζω ότι της ΚΑΡΕΝΤΑ θα μπεί και θα δουλέψει άμεσα χωρίς προβλήματα. Οι άλλες δύο δεν γνωρίζω ούτε άν μπορούν να τοποθετηθούν άμεσα, χωρίς πατέντες, αλλά και αν θα έχω πρόβλημα με την επιπλέον παροχή καυσίμου (υψηλότερη πίεση). Αμφότεροι οι πωλητές απάντηση δεν έδωσαν είτε γιατί δεν ήθελαν είτε γιατί δεν μπορούσαν.

Γεια σου φίλε και καλως σορισες στο club tongue.gif άλλο παροχή ,αλλο πίεση, τι εννοω αυτη της BOSCH με τη μεγαλυτερη παροχη κοιτα τα bar(πίεση), και κοιτα την εργοστασιακη μετα τι πίεση έχει και συγκρινε τα δυο αυτα νουμερα, αν ειναι της ταξεως του 10% βάλε της BOSCH. αλλιως βάλε της ΚΑΡΕΝΤΑ

Link to comment
Share on other sites

Adoniram,

βάλε της Bosch χωρίς δεύτερη σκέψη. Και οι δύο μαζί θα σου πάνε γυρω στα 150-170* ευρώ, και δουλεύουνε απλά τέλεια. στο λέω γιατί τις έχω βάλει και εγώ και δεν είχα κανένα πρόβλημα, και να σκευτείς οτι τισ έχω ακόμη και τώρα που δουλεύω με 450αρια μπέκ και δεν εχουν πρόβλημα.

*η τιμή εξαρτάται απο πού θα τισ πάρεις. εγω το 2003 τισ πήρα 48 χιλιαδες δρχ και τις δύο

Link to comment
Share on other sites

Η ανλία που θα έπαιρνες απο VW είναι bosch...

Πάρε bosch. Εγώ bosch έχω, δεν μου πήγε τόσο φτηνά όσο λέει ο N/A GTi (νομίζω κάπου 130 η υψηλής, η εξωτερική, για την εσωτερική δεν ξέρω). Την παίρνεις απο μαγαζί ανταλλακτικών VW/AUDI για το δικό σου αυτοκίνητο, βγάζεις την παλιά/βάζεις την καινούρια (20 λεπτά δουλειά σε ράμπα), και απο κει και πέρα μήν ταλαιπωρείσαι με πίεση/παροχή κ.λπ. γιατί η εργοστασιακή μας φτάνει για περίπου 200-250 άλογα, και αντέχουν πάνω απο 6-6.5 bar!!

Απλά θα την πάρεις φτηνότερα την bosch απο οτι την VW-bosch :blink: ...

Link to comment
Share on other sites

κάτι άσχετο, αν δεν είσαι σίγουρος 1000% οτι ειναι η τρόμπα, άλλαξε πρώτα το φίλτρο. την πάτησα και εγώ μια φορά έτσι. νόμιζα οτι ηταν ΄τρόμπα και ηταν το φίλτρο βουλωμένο. περίπου 10 ευρώ , 2 19αρια -αν θυμάμαι καλα- κλειδια και 5 λεπτά με σηκωμα με γρύλο.

Αν ακους την τρομπα και ζορίζεται πριν βάλεις μπρός, και ειναι και κάπως "πεσμένο" -οχι διακοπες και ρεταρίσματα απλά "πεσμένο- το πιθανότερο είναι να είναι το φιλτρο

Αν θες να μαθω τιμες πες μου.

υ.γ. χαιρετω το φιλο Γερασιμο :blink:

Edited by N/A Gti
Link to comment
Share on other sites

εμαθα τιμες: 190 η υψηλής, 55 η μικρή (με φαπα)

αν θεσ περισοτερες πληροφοριες ςτη διαθεση σου:blink:

καμια σχεση με οτι ειπα πριν σχετικα με τις τιμες προφανως ειχα μεινει λιγο πισω :(

Edited by N/A Gti
Link to comment
Share on other sites

Guest Bassakos

παρε την Bosch ! στο ΚR που ειχα το ιδιο εκανα ειναι

φτηνοτερη απο VW και ειναι ιδιες! ! :blink:

εχω κανει πανω απο 100.000 κμ

κανενα προβλημα! :(

οσο για την παροχη-πιεση κτλ

Γερασιμος τα ειπε ολα! worthy.gif

Link to comment
Share on other sites

κάτι άσχετο, αν δεν είσαι σίγουρος 1000% οτι ειναι η τρόμπα, άλλαξε πρώτα το φίλτρο. την πάτησα και εγώ μια φορά έτσι. νόμιζα οτι ηταν ΄τρόμπα και ηταν το φίλτρο βουλωμένο. περίπου 10 ευρώ , 2 19αρια -αν θυμάμαι καλα- κλειδια και 5 λεπτά με σηκωμα με γρύλο.

υ.γ. χαιρετω το φιλο Γερασιμο ^_^

Γειά χαρά φίλε!!

Όντως, την έχω πατήσει ΚΑΙ εγώ! Φίλτρο βουλωμένο κια νομίζαμε οτι είναι τρόμπα!! ¶λλαξέ τα μαζί. Πάντως την υψηλής την βρίσκεις στο κλασσικό μαγαζί που ψωνίζουμε οι 2άρηδες κάτω απο 150 ευρώ. Για χαμηλή δεν ξέρω...

Link to comment
Share on other sites

@ Quasar

"Πάντως την υψηλής την βρίσκεις στο κλασσικό μαγαζί που ψωνίζουμε οι 2άρηδες......"

Γιατί μόνιμα πιάνομαι αδιάβαστος? More info please..

Link to comment
Share on other sites

Yup. Πρώτο μαγαζί σε ΑΥΤΟ το τόπικ. Ανέφερε οτι είσαι απο το club, μας ξέρει πολύ καλά γιατί του πάει κόσμος απο μάς...

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.