Jump to content
Montoya

Golf V Gt ΘΑ ΑΝΤΕΞΕΙ ΜΕΓΑΛΗ ΒΕΛΤΙΩΣΗ ?

Recommended Posts

Σε όλα τα αυτοκίνητα με κομπρέσορα οι βελτιωτικές εταιρίες ΟΛΕΣ προσφέρουν κιτακια με μικρότερες τροχαλίες για να αυξήσουν την πίεση

Αυτό όντως γίνεται και μπορεί να είναι απλό, αλλα μην ξεχνάμε οτι το Golf έχει και turbo που αναλαμβάνει απο τις 3500, οπότε για την ομαλή λειτουργία και σωστή κατανομή της ροπής σε όλες τις στροφές είναι σημαντικό να λειτουργεί σε συγκεκριμένη πίεση. Αλλιώς θα έχει σκαλοπάτια.

Link to comment
Share on other sites

Το αυτοκίνητο φτάνει με σχετικές διαδικασίες τα 240 άλογα. Τα 200 αλογάκια είναι πολύ εύκολο να βγούνε από το μοτέρ. Για παραπάνω, πρέπει να αλλαχθεί η τουρμπίνα. Σε όσες ολοκληρωμένες προτάσεις έχω δει και εννοήται από αξιόλογες και έμπιστες εταιρίες, Όλες δίνουν μέχρι 200 άλογα. Από εκεί και πέρα αλλαγή τουρμπίνας και πάει 215 και 240. Μέχρι εκεί. Μακριά από τον μηχανικό συμπιεστή. Και οποιος λέει ότι τα 200 άλογα δεν βγαίνουν καλά στο δρόμο, εξαρτάται. Στο 1.4 δεν ξέρω κατά πόσο θα παίξει ρόλο η ανάρτηση και το στήσιμο του αυτοκίνητου. Στο δικό μου βγαίνουν με εξερετική ευκολία. Να είναι σε θερμοκρασία κύλισης τα ελαστικά και ποιος το πιάνει. Δεν είναι τερακίνητο και μπορεί να υποστρέφει, αλλά έχει απίστευτο ζύγισμα και στήσιμο. Τώρα αν το 1.4 το φτάσει κάποιος 240, από φανάρι σε φανάρι είναι πολύ πιθανό ένα μαμά να το πάρει επειδή το πειραγμένο θα σκάβει. Αλλά η ιπποδύναμη δεν είναι μόνο για κόντρες και 1η, 2α,3η. Είναι πολύ σημαντικό ένα αυτοκίνητο να έχει μεγάλη ροπή και ιπποδύναμη για να μπορεί να κινείται με άνεση σε υψηλές ταχύτητες. Και εκεί δεν παίζει ρόλο η κίνηση μπροστά ή η τετρακίνηση.

Link to comment
Share on other sites

Στο 1.4 δεν ξέρω κατά πόσο θα παίξει ρόλο η ανάρτηση και το στήσιμο του αυτοκίνητου.

Το αυτοκίνητο είναι ακριβώς ίδιο με το GTi το μόνο που αλλάζει είναι τα αμορτισέρ. Το έχω μάθει απο έγκυρη πηγή.

Link to comment
Share on other sites

Το αυτοκίνητο είναι ακριβώς ίδιο με το GTi το μόνο που αλλάζει είναι τα αμορτισέρ. Το έχω μάθει απο έγκυρη πηγή.

Αλλάζουν τα αμορτισερ αλλάζει όλη η συμπεριφορά του αυτοκινήτου. Το 1.4 φοράει αυτά το 1.6 sportline με πιο κοντά ελατήρια. Οπότε υπάρχει μεγάλη διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει ''αν''.Και τώρα αν θες ... :heart:
Και χτες αν θες...Αντε, γιατι πηξαμε στους σιγουρους εδω μεσα...

Καλά ντε, δεν το ήξερα, μη βαράτε tongue.gif:D

Γι' αυτό την γουστάρω πάντως την εν λόγω εταιρία... worthy.gif

Link to comment
Share on other sites

Y not...Κανει καλο στη ζωη...

Απλα ξερεις τι μου φερνει γελιο...? Το να μιλας με περισση σιγουρια ενω δεν γνωριζεις. :D

Καλο απογευμα, cheers

Link to comment
Share on other sites

Ποιου να είναι αυτό το κόκκινο μπρίκι στην υπογραφή. tongue.gif

Τα 1.400 σηκώνουν και μάλιστα αρκετά. Απλά στο συγκεκριμένο θέλει πολύ καλή δουλεία και αρκετή γνώση. Και πολλά ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Y not...Κανει καλο στη ζωη...

Απλα ξερεις τι μου φερνει γελιο...? Το να μιλας με περισση σιγουρια ενω δεν γνωριζεις. :D

Καλο απογευμα, cheers

Μα ποτέ δεν είπα οτι γνωρίζω. Και ποτέ δεν έχω κάνει βέλτιωση σε κινήτηρα ούτε ξέρω πόσο αντέχουν.

Αλλα πραγματικά δεν έχω καταλάβει τι εννοείς, τελικα πιστευείς οτι μπορεί να βελτιώθει αυτος ο κινητήρας η θα σπάσει;

Link to comment
Share on other sites

Μα ποτέ δεν είπα οτι γνωρίζω. Και ποτέ δεν έχω κάνει βέλτιωση σε κινήτηρα ούτε ξέρω πόσο αντέχουν.

καλυτερα λοιπον περιμενε να περασει ο καιρος και θα δεις. Ειναι κριμα να λες οτι δεν αντεχει πανω απο 200αλογα...Anyway, u know better :D

Ποιου να είναι αυτό το κόκκινο μπρίκι στην υπογραφή. tongue.gif

Τα 1.400 σηκώνουν και μάλιστα αρκετά. Απλά στο συγκεκριμένο θέλει πολύ καλή δουλεία και αρκετή γνώση. Και πολλά ευρώ.

Εμιλησες σωστα για αλλη μια φορα...

Οσο για την υπογραφη, δεν ξερω φιλε...Ουτε το κοκκινο ουτε το αλλο διπλα...

Edited by Michail
Link to comment
Share on other sites

καλυτερα λοιπον περιμενε να περασει ο καιρος και θα δεις. Ειναι κριμα να λες οτι δεν αντεχει πανω απο 200αλογα...Anyway, u know better :D

Μαζί σου, και μακάρι να σηκώνει περισσότερα απο 200. Δεν με έχεις καταλάβει, δεν πάω να το θάψω το μοτέρ, το αντίθετο μάλιστα πιστεύω οτι θα είναι πολυ καλό και θέλω να το πάρω.

Link to comment
Share on other sites

Μα ποτέ δεν είπα οτι γνωρίζω. Και ποτέ δεν έχω κάνει βέλτιωση σε κινήτηρα ούτε ξέρω πόσο αντέχουν.

Αλλα πραγματικά δεν έχω καταλάβει τι εννοείς, τελικα πιστευείς οτι μπορεί να βελτιώθει αυτος ο κινητήρας η θα σπάσει;

Αυτός είναι ο σκοπός του φορουμ. ακούμε, μαθαίνουμε, λέμε και την δική μας γνώμη αλλά δεν είμαστε απόλυτοι και έιμαστε πάντα ανοιχτόμυαλοι. Όπως προείπα αυτο το τουτού φτάνει τα 240 με άλλη τουρμπίνα. Έτσι είσαι σίγουρος ότι και την πίεση θα κρατήσεις χαμηλά, για να μην σπάσει και από εκεί και πέρα με λεπτές κινήσεις και με χειρουργική ακρίβεια μπορείς να του δώσεις και το κάτι παραπάνω. :D

Link to comment
Share on other sites

Guest Nightangel
Αυτός είναι ο σκοπός του φορουμ. ακούμε, μαθαίνουμε, λέμε και την δική μας γνώμη αλλά δεν είμαστε απόλυτοι και έιμαστε πάντα ανοιχτόμυαλοι. Όπως προείπα αυτο το τουτού φτάνει τα 240 με άλλη τουρμπίνα. Έτσι είσαι σίγουρος ότι και την πίεση θα κρατήσεις χαμηλά, για να μην σπάσει και από εκεί και πέρα με λεπτές κινήσεις και με χειρουργική ακρίβεια μπορείς να του δώσεις και το κάτι παραπάνω. :D

Όχι Γιώργο μου, tongue.gif με την ίδια 240 βγάζει -_- με άλλη πάμε αλλού ;)

Link to comment
Share on other sites

Guest Nightangel
:o:o:o:o:o:o:o:o

Ρε που θα με πετύχει κανά τέτοιο να με περάσει από πάνω. 240 δηλαδή σχετικά εύκολα; Μάλιστα. :D;)-_-

Χαλαρά σου λέω χαχαχα :lol:

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη ισα που σκεφτεστε να κανετε μια ανταλλαγη το gti σας με το gt...αφου γινονται ολα τοσο χαλαρα αυτη την εντυπωση μου δινετε.απορω βεβαια γιατι πηρατε gti και οχι ενα gt :D

Link to comment
Share on other sites

---- >

Δεν τα ξερεις καλα φιλαρακι.

Το Golf GT πηγαινει 1200 - 1250 αλογα με turbina απο Airbus. (1200 πανε τα κανονικα και 1250 τα ΜΠΛΕ και ΓΚΡΙ Golfakia)

Το Gti θα πωλειται σε 3 μηνες στις μαντρες για 5000Ε.

Να πω εδω οτι ολοι οι εναντιον της VW περσι ελεγαν οτι δεν προκειται να βγει 1.4ΤSi κτλ κτλ.

Τωρα που παει και τοσα αλογα θα δειτε που θα πουλησουν ολοι τα typeR κτλ κτλ και του χρονου το VWCLUB θα εχει 1000+ μελη με Golf GT.

Θα κανουν και ανεπισημα meeting το Σαββατο (εχει σημασια η μερα --- μετα την Παρασκευη και πριν την Κυριακη :D;) )

worthy.gifworthy.gifworthy.gifworthy.gif

P.S. Πώωωω με πρόλαβες !!!!

Link to comment
Share on other sites

Guest Nightangel
δηλαδη ισα που σκεφτεστε να κανετε μια ανταλλαγη το gti σας με το gt...αφου γινονται ολα τοσο χαλαρα αυτη την εντυπωση μου δινετε.απορω βεβαια γιατι πηρατε gti και οχι ενα gt :D

Γιώργο αν δεν είχα στο μυαλό μου να το φτάσω εκεί που θέλω το gti δε θα το έπαιρνα.

Θα έπαιρνα το GT αν είχε βγει νωρίτερα.Όλα χαλαρά γίνονται,αν ζορίζεσαι απλά δε το κάνεις.

ΟΧΙ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ.

για να δω καμια απαντησουλα τωρα...

τουμπεκισταν ε? ;)

Τι σημαίνει τουμπεκιστάν φίλε ?

Link to comment
Share on other sites

Guest arci_20VT4

Πραγματικά δε μπορώ να κατανοήσω γιατί συκγρίνετε τα 2 αυτά αυτοκίνητα μεταξύ τους.με την ίδια λογική ένα ίμπιζα 101 αν το τουρμπίσεις βγαίνει δυνατότερο απο το 1,8Τ αλλά δε νομίζω να λέει κάτι αυτό..αν θα με ρωτάγατε ποιο θα ήθελα να έχω θα επέλεγα το gti, απο την άλλη όμως το gt λόγω κόστους κτίσης και χρήσης είναι πιο προσιτό.αν το πειράξεις όμως το πλεονέκτημά του αντιστρέφεται οπότε πάς κατευθείαν για το καλό...Εκτός αν θες να λές οτι έχω ένα gt που ρίχνει σε gti....Αλλά αυτό είναι άλλο κεφάλαιο

Αλλά
Αλλά
Link to comment
Share on other sites

Φιλε Γιωργο οταν βγηκε το GTi, αν θυμαμαι καλα, δεν υπηρχε το GT...οποτε υποθετικα, δεν μπορουμε να μιλαμε...

μια χαρα θυμασαι κι εγω εντελως υποθετικα ρωτησα αν τωρα που βγηκε θα δωσουν ολοι το gti για το gt...?

και σπυρο φυσικα και δεν ειπα οτι δε φτανει τοσα αλογα..

απλα βλεπω νουμερα εδω νουμερα εκει και το αμαξι σχεδον ακομα δε κυκλοφορησε.

πριν 6 μηνες 9 στους 10 λεγαν οτι δε θα βγει ποτε τετοιο αυτοκινητο και ημουν απο τους πολυ λιγους που λεγε υπομονη..σε 6 μηνες μην αλλαξουν παλι οι ρολοι λοιπον..

ας το παρουν οι κατοχοι με το καλο ας το χαρουν και μετα το φτιαχνουν κιολας <_<

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.