Jump to content

Recommended Posts

VW Golf iii - beg

Φίλοι μου γεια σας. Είμαι και εγώ ένας πωρωμένος με τα Golf και γενικότερα με την VW όπως και εσείς. Έχω το golf iii περίπου 4 χρόνια και αποφάσισα να κάνω κάποιες αλλαγές πάνω του. Μέχρι τώρα τα extra που έχω βάλει είναι απλά και πλέον ίσως κοινά σε όλα τα αυτοκίνητα (Ζάντες, εξάτμιση, φίλτρα, ελατήρια-ανάρτηση, ηχοσύστημα κ.τ.λ.). Έτσι λοιπόν αποφάσισα να κάνω αυτές τις αλλαγές που θα περιγράψω παρακάτω για να αλλάξει λίγο η καθημερινότητα μου μέσα στο golf. Έχω πάρει μερικά από τα εξαρτήματα αλλά μου λείπουν πολλά ακόμα που πιστεύω σιγά σιγά θα τα μαζέψω. Για να μην γίνομαι όμως κουραστικός και επειδή τα λόγια είναι περιττά ας περιγράψω αυτά που έχω φανταστεί να κάνω και περιμένω την γνώμη σας και τις συμβουλές σας.

ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ ΒΕΛΤΙΩΣΗ

Θα ξεκινήσω με την εξωτερική βελτίωση μιας και τώρα βρίσκομαι σε αυτό το στάδιο.

- Σποιλερ μπροστά και πίσω

- Μάσκα μπροστά

- Μασπιε στο πλάι

- Αεροτομή

- Γενικό βάψιμο του αυτοκινήτου

* Όλα αυτά τα έχω και από την άλλη βδομάδα μπαίνει στο φανοποιό, οπότε θα έχω και φωτογραφίες σύντομα.

ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΒΕΛΤΙΩΣΗ

- Σκέφτομαι να βάλω ταμπλό από golf iv

- Ηλεκτρικά παράθυρα

- Κλιματισμό

* Είμαι ηλεκτρονικός-ηλεκτρολόγος και έχω μια τρέλα με την τεχνολογία. Έχω ερευνήσει πολύ και κατέληξα στην τοποθέτηση ενός ηλεκτρονικού υπολογιστή που έχει σχέση με τα παραπάνω. Έχω όλο το hardware που χρειάζεται ο υπολογιστής και αμέσως μετά το φανοποιό ξεκινάω την τοποθέτηση. Ο υπολογιστής θα καλύπτει ψυχαγωγία (mp3, radio, CD, DVD, TV), gps navigation, διάγνωση αυτοκινήτου (vagcom κ.τ.λ.) και διαχείριση κάποιων λειτουργιών από την οθόνη του (π.χ. ηλεκτρικά παράθυρα, κλιματισμό κ.τ.λ.). Θα καλύπτει και πολλά περισσότερα που θα τα πούμε αργότερα.

ΜΗΧΑΝΙΚΗ ΒΕΛΤΙΩΣΗ

- Οτιδήποτε που μπορεί να μου δώσει παραπάνω από 100 άλογα και καταλαβαίνετε γιατί (60).

- Μια καλύτερη ανάρτηση.

- Και ότι άλλο προκύψει.

* Σε ότι αφορά την μηχανική βελτίωση δεν έχω αποφασίσει τίποτα ακόμα και εδώ η γνώμη σας με ενδιαφέρει πολύ.

Αυτά τα λίγα για τώρα, θα έχετε φωτογραφίες μόλις προχωρήσει η δουλειά και ότι θέλετε να ρωτήσετε είμαι στην διάθεση σας.

Μπάμπης.

Link to comment
Share on other sites

Guest VIDEOMIX

Φαίνεται πως θα το κάνεις όμορφο με βάση τις αλλαγές που λές.

Το μοτέρ δεν σκέφτεσαι να το δυναμώσεις που σέρνεται;

Υ.Γ. Δεν έχει ηλεκτρικά παράθυρα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

TI XROMA EINAI TO GOLF KAI TI XROMA THES NA TO KANEIS???

ANARTHISI BALE KW2 H KW3

BALE KAI MPARES MPROS PISO PANO KATO

GIA MOTER MIA LISI UPARXEI VR6

KAI ENA TIMONAKI 30ARI

BALE KAI SKOURA FANARIA PISO

KAI MPROSTA APO GOLF IV APO TO SYLEKTIKO GOLF 25 XRONON

H XENON APO IV

Link to comment
Share on other sites

με το καλο οι αλλαγες.ειδικα το κομματι με το in car theater που ετοιμαζεσαι να κανεις με εντυπωσιαζει πολυ.δυστυχως οπως εχω ξαναπει δεν νομιζω να καταφερεις να αλλαξεις τα καντραν.και οσο για την μηχανικη βελτιωση ζητας αυξηση κοντα στο 50% της αρχικης ιπποδυναμης και αυτο γινεται (αξιοπιστα και οικονομικα παντα) μονο με τουρμπισμα η αλλαγη μοτερ.δεν ψαχνεις για το 2λιτρο του 97??εφοσον ψαχνεις και για air-condision (τον κλιματισμο καλο ειναι να τον αποφυγεις.κοστιζει πολλα)μπορεις να βρεις ετοιμο μοτερ κομπλε με a.c. κοντα στα 2.000-2.500.και τα ηλεκτρικα παραθυρα κοντα στα 150 μεταχ.

Link to comment
Share on other sites

Guest super sayian

αντε να το καμαρωσουμε ολοι μας καλη συνεχεια με τις μοντιφες

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους.

@videomix : Δυστυχώς δεν έχει ηλεκτρικά παράθυρα. Όσο για μηχανική βελτίωση δεν έχω αποφασίσει κάτι ακόμα. Ίσως άλλη μηχανή ή καπάκι ή τουρμισμα.

@golf r32 : Τώρα είναι μοβ σκούρο μαμισιο και λέω να το κάνω μπλε ανοικτό και υπάρχει περίπτωση να πέσει και πέρλα. Ανάρτηση αν και δεν έχω τόσο πρόβλημα γιατί στρίβει αρκετά καλά στα πέταλα, θέλω να το τελειοποιήσω λίγο. Για τα υπόλοιπα στην εξωτερική εμφάνιση θέλω πρώτα να βαφτεί για να μπορώ να αποφασίσω τι ακριβώς ταιριάζει.

@fondas : Ο υπολογιστής έχει πολλές δυνατότητες πάνω στο αυτοκίνητο. Έχω ερευνήσει το θέμα πολύ και έχω κάνει αρκετές δοκιμές-πατέντες που θα εντυπωσιαστείς ακόμα περισσότερο. Θα τα πούμε όμως καλύτερα την κατάλληλη στιγμή. Για το ταμπλό μπορούμε να πούμε περισσότερα στο παρακάτω link και μη φοβάσαι τίποτα όλα γίνονται αρκεί να βρούμε τον τρόπο. http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=8803

Έχω στα χέρια μου κάτι κλιματιστικά (audi & vw) που τα πείρα για να κάνω κάτι δοκιμές με τον υπολογιστή (αυτό παλεύω τώρα)

@super sayian : σε ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

ελπίζω τουλάχιστον όμως να μη βάλεις αυτοκόλλητο "powered by microsoft"

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους.

@videomix : Δυστυχώς δεν έχει ηλεκτρικά παράθυρα. Όσο για μηχανική βελτίωση δεν έχω αποφασίσει κάτι ακόμα. Ίσως άλλη μηχανή ή καπάκι ή τουρμισμα.

@golf r32 : Τώρα είναι μοβ σκούρο μαμισιο και λέω να το κάνω μπλε ανοικτό και υπάρχει περίπτωση να πέσει και πέρλα. Ανάρτηση αν και δεν έχω τόσο πρόβλημα γιατί στρίβει αρκετά καλά στα πέταλα, θέλω να το τελειοποιήσω λίγο. Για τα υπόλοιπα στην εξωτερική εμφάνιση θέλω πρώτα να βαφτεί για να μπορώ να αποφασίσω τι ακριβώς ταιριάζει.

@fondas : Ο υπολογιστής έχει πολλές δυνατότητες πάνω στο αυτοκίνητο. Έχω ερευνήσει το θέμα πολύ και έχω κάνει αρκετές δοκιμές-πατέντες που θα εντυπωσιαστείς ακόμα περισσότερο. Θα τα πούμε όμως καλύτερα την κατάλληλη στιγμή. Για το ταμπλό μπορούμε να πούμε περισσότερα στο παρακάτω link και μη φοβάσαι τίποτα όλα γίνονται αρκεί να βρούμε τον τρόπο. http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=8803

Έχω στα χέρια μου κάτι κλιματιστικά (audi & vw) που τα πείρα για να κάνω κάτι δοκιμές με τον υπολογιστή (αυτό παλεύω τώρα)

@super sayian : σε ευχαριστώ πολύ.

FILE EXO NA SE PROTEINO ENA POLY ORAIO XROMA MOB

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου αν και το βαρέθηκα το μοβ πες μου ή δώσε μου κάποιο link να δω τι προτείνεις. Έχω καιρό μερικές μέρες ακόμα να αλλάξω την απόφαση μου.

Link to comment
Share on other sites

Για να πάρετε μια ιδέα, περίπου για το χρώμα αυτό λέω.

Μ@λ@κι@ έκανα, πως την έβαλα έτσι την φωτογραφία.

Link to comment
Share on other sites

Σιγά σιγά θα έρθουν και αυτά πιστεύω. Δεν μιλάω για άγριες καταστάσεις βέβαια αλλά κάτι έστω να ξεπεράσω τα 100.

Link to comment
Share on other sites

Guest Scorpio
Σιγά σιγά θα έρθουν και αυτά πιστεύω. Δεν μιλάω για άγριες καταστάσεις βέβαια αλλά κάτι έστω να ξεπεράσω τα 100.

Πάντως αν θέλεις έχω αυτούς τους καθρέφτες σε νίκελ!!!

Δες και εδώ!!!

Και μαζί με το χρωματάκι που έβαλες στην φώτο θα είναι τέλειο!!!

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο ακουγεται!!

Με το καλο να μπουν και τα του look απανω και να ανεβασεις φωτος να το δουμε!!

Link to comment
Share on other sites

beg με το καλο να γινει οπως θελεις!

Το χρωμα που θες το βρισκω πολυ καλο! Λιγο πιο σκουρο ομως!

Απο ζαντες τι θα κανεις?

Φαναρια μπρος-πισω τι εχεις υποψη σου?

Α, και οσον αφορα το ταμπλο γνωμη μου ειναι να μην βαλεις απο 4αρι! Εκτος του οτι ειναι "βαθυ" αισθητικα δεν ειναι τοσο ωραιο οσο αυτο του ΤΤ! Ψαξε απο ΤΤ! Θα βρω καποιες φωτογραφιες να σου δειξω! Γνωμη μου ετσι? :D

EDIT

Βρηκα φωτος.Δες και συγκρινε!

MK4dashinstalled.jpg

emiel-gtivr6-8.jpg

Edited by koukouroukou
Link to comment
Share on other sites

@golf r32 : Στις φωτογραφίες σου, ωραία τα αυτοκίνητα αλλά το χρώμα τους μου θυμίζει το δικό μου. Εγώ θέλω κάτι κάπως διαφορετικό από τώρα,

@scorpio : Καθρέπτες, φώτα και διάφορα ακόμα τέτοια αξεσουάρ, θα μπουν προς το τέλος. Έχουν σειρά άλλα πιο απαραίτητα.

@konstantinos passat : Αύριο μπαίνει μέσα.

@koukouroukou : Το χρώμα το διάλεξα μέσα από πολλές φωτογραφίες διάφορων μπλε. Και αυτό ακριβώς μου κίνησε το ενδιαφέρον. Είναι θέμα προσωπικού γούστου. Ζάντες προς το παρόν θα αφήσω τις BBS που φοράει τώρα. Ταμπλό αποφάσισα να βάλω του 4αρι διότι κάτι πολυεστερικες κατασκευές που θέλω να κάνω πάνω του γίνονται πιο εύκολα. Στην φωτογραφία σου π.χ. ο χώρος πάνω από το climatronic θα αλλάξει εντελώς. Να σημειώσω ότι ταμπλό θα βάλω αν καταφέρω να ταιριάξω τα ηλεκτρικά. Αν δεν μπορέσω τότε τις κατασκευές του πολυεστέρα θα τις κάνω στο δεύτερο ταμπλό από 3αρι που είδη έχω.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γεια σας. Το αυτοκίνητο έχει μπει για βάψιμο. Όπως είπα το νέο χρώμα είναι μπλε, κάπως ανοιχτό.

Θέλω να μου δώσετε τηλέφωνα, διευθύνσεις, site (από Ελλάδα) ή οτιδήποτε άλλο νομίζετε διότι ψάχνω να βρω και φώτα. Μπροστινά look mk4 και πίσω λευκά.

Σας ευχαριστώ από τώρα…

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ και εσένα vivpolo. Έτσι ακριβώς όπως το είπες είναι ‘’καλά ξεμπερδέματα’’. Υπολογίζω να φάει έναν ολόκληρο μήνα μέσα αλλά ευτυχώς έχω και δεύτερο αυτοκίνητο. Πάντως όσο προχωράει βλέπω πως γίνετε καλύτερο από αυτό που φανταζόμουν.

Να προσθέσω ότι θα μπουν και φρύδια φτερών του gti και επίσης λευκά φανάρια. Αυτά για την ώρα…

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους βγήκε το αυτοκίνητο. Δεν μπορώ να σας περιγράψω με λόγια το αποτέλεσμα.

Τέλειο το χρώμα, στο ήλιο αλλάζει από μπλε σε μοβ λόγο πέρλας. Επίσης πολύ καλή δουλεία έκανε και ο φανοποιός που το πήγα.

Την Κυριακή θα ανεβάσω και φωτογραφίες να το δείτε.

Link to comment
Share on other sites

Ορίστε και μερικές φωτογραφίες. Βέβαια το αδικούν πάρα πολύ διότι από κοντά είναι πολύ πιο όμορφο.

Πριν κάνετε κάποια παρατήρηση να σας ενημερώσω πως αργότερα θα αλλαχτούν οι ζάντες σε 16’’ και όλα τα φώτα σε λευκά.

post-3816-1150033396_thumb.jpg post-3816-1150033495_thumb.jpg post-3816-1150033235_thumb.jpg post-3816-1150033316_thumb.jpg

Είμαι όλος αυτιά και περιμένω τα σχόλια σας…

Edited by beg golf
Link to comment
Share on other sites

Τα πλαινα με χαλανε παρα παρα πολυ. :thumbsup:

Ζαντες επειγοντως 17αρες...

Κατα τα αλλα θελει φιμε επειγοντως...

Επισης μια μπουκα διπλη θα προτιμουσα, πιο διακριτικη....

Καλη συνεχεια σε καθε προσπαθεια. Keep Going :lol:

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.