Jump to content
Guest GEROS

ΧΤΑΠΟΔΙ? ΑΞΙΖΕΙ? ΒΟΗΘΑΕΙ?

Recommended Posts

Guest super sayian

θα δεις πολυ διαφορα γιατι στο χταποδι υπαρχει ο προκαταλυτης που πνιγει το αμαξι οσο δε φανταζεσαι

Link to comment
Share on other sites

Το 4-1 δίνει μόνο ψηλά δύναμη κα μετατοπίζει και την μέγιστη ροπή ψηλα. Τα 4-1 έχουν χρησιμοποιούνται μόνο για στροφάρισμα πάνω από 7.500σ/λ. Το 4-2-1 δίνει δύναμη ψηλά όσο κονταίνει το "2". Ένα σωστά μελετημένο 4-2-1 δίνει σε όλο το φάσμα.

Κάπου έχω ένα βιβλίο βελτιώσεων όπου μέσα έχει και τύπους για υπολογισμό χταποδιών 4-1 και 4-2-1. Αυτό που θυμάμαι (το είχα αγοράσει και διαβάσει πριν απο 20 χρόνια!!!) οι σωλήνες του 4 έχουν σταθερό μήκος 38εκ ανεξαρτήτως αν είναι 4-1 ή 4-2-1 και αλλάζει η διάμετρος ανάλογα με τα στοιχεία που βάζεις στον τύπο. Θέλει λεπτομέρεις όπως ¶νω και Κάτω Νεκρό σημείο του εμβόλου και γωνία εκκεντροφόρου. Αν δεν κάνω λάθος το βύθισμα και η διάμετρος των βαλβίδων δεν πάιζουν ρόλο.

Στο 4-2-1 είναι δύο τύποι ένας για το "4" και ένας για το "2". Στο "2" υπολογίζεται και η διάμετρος και το μήκος.

Καλύτερα από χειροποίητο ένα έτοιμο από κάποια επώνυμη μάρκα που είσαι σίγουρος ότι έχει υπολογιστεί σωστά αν και εδώ εγώ είχα τους τύπους δεν θα τους έχει ένας Ποπάϋ ή ένας Παπαδόπουλος? Στην Ελλάδα είμαστε, από εμπειρικούς τύπους και τσαπατσούλιδες που φτιάχνουν πράγματα στο περίπου άλλο τίποτα!!! (δεν μιλάω προσωπικά για τους δύο γνωστούς εξατμησάδες, μιλάω γενικά).

Link to comment
Share on other sites

ΕΧΩ ΤΕΛΙΚΟ ΚΑΙ ΜΕΣΑΙΟ ΚΑΖΑΝΑΚΙ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ, ΑΞΙΖΕΙ ΚΑΙ ΕΝΑ ΧΤΑΠΟΔΙ?

θα πας σε ένα καλό μάστορα 3ξατμισά και θα βάλεις το χταπόδι, θα δεις διαφορά αξίζει φίλε μου

Link to comment
Share on other sites

Το 4-1 δίνει μόνο ψηλά δύναμη κα μετατοπίζει και την μέγιστη ροπή ψηλα. Τα 4-1 έχουν χρησιμοποιούνται μόνο για στροφάρισμα πάνω από 7.500σ/λ. Το 4-2-1 δίνει δύναμη ψηλά όσο κονταίνει το "2". Ένα σωστά μελετημένο 4-2-1 δίνει σε όλο το φάσμα

worthy.gif - συμφωνω-προτεινω επισης να το ντυσεις με ειδικη μονωτικη ταινια πχ Cool it ή DEI και για μειωση θερμοκρασιας στο μηχανοστασιο και για να σου κρατα πιο ζεστα τα καυσαερια <βοηθαει στον λ >

Link to comment
Share on other sites

ΕΧΩ ΤΕΛΙΚΟ ΚΑΙ ΜΕΣΑΙΟ ΚΑΖΑΝΑΚΙ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ, ΑΞΙΖΕΙ ΚΑΙ ΕΝΑ ΧΤΑΠΟΔΙ?

όπως είπε κ ο sayian στο μαμά χταπόδι υπάρχει ο προκαταλύτης που κόβει τουλάχιστον 3 άλογα...Εγώ φοράω χταπόδι χειροποίητο απο exhaust centre....Όταν το έβαλα είδα μεγάλη διαφορά....Μιλάμε για σημαντική αύξηση της ροπής σε χαμηλές μεσαίες και υψηλές...Αρκεί όμως να πάς σε κάποιον καλό εξατμισά...Τα παιδιά στο exhaust κάνουν φοβερή δουλειά....

Edited by THOMAS23
Link to comment
Share on other sites

Κόστος?

Φίλε stoila δεν θυμάμαι πόσο έκανε το καθένα χωριστά γιατί πάει 1,5 χρόνος που τα έχω βάλει...πάντως επειδή τα έβαλα όλα μαζί (χταπόδι,καταλύτης,μεσαίο,τελικό) μου έκανε μια έκπτωση της τάξης των 50 ευρώ....Σύνολο αν θυμάμαι καλά 730 ευρώ.....

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου δεν ξέρω πόσες κυψέλες έχει...Είναι μεταλλικός αγωνιστικού τύπου..Νομίζω ο απλός για μέχρι 160 PS.Ούτε τη διάμετρο του τελικού την ξέρω....

Edited by THOMAS23
Link to comment
Share on other sites

:wacko: - ανευ παρεξηγησης θα επρεπε ο τεχνικος που στα εβαλε να σου πει,ειναι χρησιμοτατες αυτες οι πληροφοριες-μην ξεχνας οτι οταν πας για καρτα καυσαεριων σε σωστο μαγαζι και μπει απο κατω να δει πρεπει να γραψει στην καρτα οτι εχεις αλλον απο τον μαμα και τι τυπου ειναι (!)
Link to comment
Share on other sites

Δεν το γνώριζα αυτό...Θα πάρω τηλ να ρωτήσω στο exhaust..και θα σου πω...Πάντως αν διαβάζεις burn out στη σελίδα με το κατάλογο των προιόντων του exhaust υπάρχει....ή μπές στο site να δεις http://www.exhaust-center.gr

Link to comment
Share on other sites

:wacko: - εννοια σου και οτι λεω τωρα ειναι εκ πειρας,δεν τα ηξερα κι εγω-υπαρχουν μεταλλικοι με 100-200+ κυψελες αναλογα την ιπποδυναμη του αμαξιου,δεν εχει νοημα να βαλεις σε πολιτικο αμαξι racing καταλυτη γιατι εκτος απο αρρυθμιες θα εχεις και προβληματα στα καυσαερια

-η διαμετρος του τελικου θα πρεπει να ειναι 48 χιλιοστα ,καμια φορα για λογους εντυπωσιασμου ορισμενοι ναζουν κατι 60 αρια σαν μπουρια σομπας που εκτος απο θορυβο δεν κανουν τιποτα αλλο σε πολιτικο αμαξι (!)

Link to comment
Share on other sites

ο καταλύτης δεν είναι racing φίλε μου...Μου το πε κ αυτός ότι σε ατμοσφαιρικό αμάξι και ειδικά polaki δεν θα αποδίδει και γενικά θα έχω αρρυθμίες κ προβλήματα...Είναι μεταλλικός και καλά τύπου αγωνιστικού όχι racing...εξάλλου ο racing κάνει 300+ ευρώ...Εγώ γιαυτόν πλήρωσα 200 αν θυμάμαι καλά....

Τώρα όσο για τη διάμετρο δε ξέρω μπορεί να έχεις κ δίκιο...Αν βρεθούμε σε καμιά συνάντηση θα δεις κ μόνος σου μιας κ ξέρεις περισσότερα λόγω πείρας.... new_lol.gif:baby:

Link to comment
Share on other sites

φίλε sayian εγώ αυτό που λες το έχω ακούσει κυρίως για το χταπόδι κ από πολλούς...Αλλά κ πριν το βάλω ρώτησα κ αφού το έβαλα είδα μεγάλη διαφορά... :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Guest super sayian

χταποδι αλλαζεις γιατι παντα ειναι πνιγμενος μεσω προκαταλυτη

απλα ο καταλυτης στο 9ν ειναι ηδη αρκετα μεγαλος(εκει παιζεται το παιχνιδι στο μεγεθος)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!Ενδιαφέρομαι να αλλάξω εξατμιση στο Polaki (GTi 1600cc) μου από χταπόδι και πίσω και θέλω να ενημερωθώ για να μην μας πιάσουν και κότσους. Έχω ήδη διαβάσει σχετικά post στο forum αλλά θα ήθελα να με πληροφορήσετε:

α)για την διάμετρο του τελικού που πρέπει να βάλω

β)αν πρέπει να πετάξω ή να αντικαταστήσω το μεσαίο (τί θα κερδίσω σε κάθε περίπτωση)

γ)σε ποιούς εξατμισάδες να ρωτήσω (Νότια Προάστια)

δ)πόσο περίπου να περιμένω να μου πούν ¤

Θα εκτιμούσα αν απαντούσε κάποιος που ήδη έχει βάλει εξάτμιση στο GTi.

Link to comment
Share on other sites

Guest kathgti

Nα σου πω απλά επειδή σκοπεύω να βάλω σύντομα ολο το σετάκι από καζανάκια μέχρι τελικό + καταλύτη (ΑΝΟΞΕΊΔΩΤΗ ΟΛΗ) υπολογίζω κανά 600 ευρώ-φιλική τιμή. Εχω ρωτήσει και ποπάυ το ιδιο σετάκι με 1200 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.