Jump to content
niko

νερα ψυγείου

Recommended Posts

πολύ συνηθισμένο για τα vw είναι να χάνουν νερά από τον ψυγειάκι νερού-λαδιού που πάνω του βιδώνει και το φίλτρο λαδιού. Ελεγξέ το.

:) υπάρχει περίπτωση να περάσει νερό μέσα ?

και εξαέρωση μπορώ να κάνω μόνος μου ; Α,και το πιο σημαντικό ,που κοντά είναι αυτή η τάπα ? κοντά στη βίδα αλλαγής λαδιών ;

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

αν δε λειτουργεί σωστά ναι.

εξαέρωση ναι κάνεις και μόνος σου.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά βρήκα απο που χάνει αλλά δεν είμαι σίγουρος τί είναι εκεί πίσω ...

κάτω απο το φίλτρο αέρα και πίσω απο τον ιμάντα εκκεντροφόρου είναι η τρόμπα νερού ; :(

και θέλει άλλαγμα μαζί με ιμάντα να υποθέσω ; ξέρει κανείς πάνω κάτω κόστος ; fire.gif

Link to comment
Share on other sites

Παλικαρι αν υποθεσω οτι 6n & 6n2 ειναι τα ιδια ,και αν δεν με γελαει η μνημη μου.

η τρομπα νερου ειναι μαζι με τον ιμαντα εγκεντροφορου.

Link to comment
Share on other sites

Guest ZAXOPOLO

αν χρειαστει να αλλαξεις αντλια νερου μην βαλεις παλι με πλαστικη {φτερωτη (μαμα)} αλλα με μεταλική υπαρχει εγω τετοια εχω βάλει.

τωρα για τιμη αντλια+ιμάντα χρονισμού(οχι ρουλεμαν ειχε αλλαχτει προσφατα)+εργασία πρέπει να είχα δωσεί γυρω στα 150-200€

Edited by ZAXOPOLO
Link to comment
Share on other sites

μετά απο επίσκεψη σε συνεργεία & αρκετά τηλέφωνα έχουμε :

βλάβη = τρόμπα νερού ή σωληνάκι στο πίσω μέρος .πρέπει να ανοιχτεί για να φανεί .

Karenta : τρόμπα νερού+ιμάντας+ τεντοτήρας 130ευρώ

Auto Club : τρόμπα ανακατασκευασμένη 55ευρώ + ιμάντας 52ευρώ + τεντοτήρας 65ευρώ =172ευρώ

Δρόσος-Στάϊκος ανταλλακτικά : τρόμπα + ιμάντας +τ εντοτήρας περίπου 70ευρώ

Δρόσος-Στάϊκος συνεργείο : περίπου 200-250 ευρώ (!)

Tecar Service : τρόμπα 40ευρώ + ιμάντας 60ευρώ = 100ευρώ

Fit&Go :τρόμπα + εργασία 90ευρώ + ιμάντας 30 ευρώ = 120ευρώ (+παραφλού 13ευρώ)

απο ότι μου εχουν πεί ο τεντοτήρας είναι πάνω στη τρόμπα νερού και αποτελεί σετ . τεντοτήρας=ρουλεμάν .

άλλος μου είπε οτι τεντοτήρας είναι σετ με τον ιμάντα ... τί ισχύει άραγε ;

Μάλλον θα τα πάρω απο το Δρόσο-Στάϊκο απο τη Στρατηγού Καλλάρη (αν είναι όλες ίδιες) αλλά δεν θα πάω στο συνεργείο του στη Λεωφ.Δημοκρατίας γιατί θέλουν να σου πιάσουν το κ***ο .Επίσης εγγύηση θα πάρω αν περαστούν σε δικό τους συνεργείο... Θα ψάξω άλλο συνεργείο μιας και δεν με απασχολεί και τοσο η εγγύηση γιατί το αμάξι θα πάει για δώσιμο του χρόνου .

Ξέρει κανείς πόσο κάνει το G11 και απο του μπορώ να το πάρω ;

Αν ξέρει κανείς επίσης κανα συνεργείο .

Karenta έχουμε εκπτωση σαν VW Club ?

ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις .

Edited by sbillis
Link to comment
Share on other sites

Guest ZAXOPOLO

και εγω το ιδιο ξέρω οτι το ρουλεμαν το αλλαζεις μαζι με τον ιμαντα, (αν το έχεις αλλαξει προσφατα πριν καμια 10 - 15000χλμ μπορείς και να μην το αλλαξεις. αν είναι παραπανω δεν νομιζω να αξίζει να το "ρισκαρεις")

το αντιψυκτικο G12 plus (to kokkino) απο αντιπροσωπεια Ε.Τ.Ε.Α. θεσσαλονικη περιπου 10€ το μπουκάλι 1,5L

Link to comment
Share on other sites

Πήρα τελικά τα ανταλλακτικά τεντοτήρας ,τρόμπα σιδερένια και ιμάντας χρονισμού και 3 λίτρα G11 (οχι G12) σύνολο 114 ευρώ απο Στρατηγού Καλλάρη .

Εργασία απο γνωστό 45ευρώ σύνολο 159ευρώ

Το G11 το γράφει και το βιβλίο και το δοχειάκι του αντιψυκτικού .Καλά δεν έκανα ;

Μήπως να αλλάξω και ιμαντα δυναμό ;

Να αλλάξω και κινητήρα;

Να αλλάξω και αμάξι ;

ωρε λεφτα που θέλει ... knife.gif

Link to comment
Share on other sites

;) - αν εχεις την καλοσυνη στειλε μου ενα πμ ποιο ειναι το μαγαζι εκει στην Σ.Καλλαρη να το εχω υποψη μου γιατι προσεχως θα χρειαστω και εγω κατι αναλογο-σε ευχαριστω (!)
Link to comment
Share on other sites

Πάντως το ψυγείο στο 9Ν έχει μια βαλβίδα η οποία λασκάρει και έχεςι διαρροή G12 απο εκεί.

Το παρουσίασε σε εμένα και σε έναν φίλο με 2003 μοντ. Τα πήγαμε, σφίξανε τις βαλβίδες, με την ευκαιρία άλλαξα και G12 με καινούργιο, μιας που το είχα μπασταρδέψει αρκετά αφού συμπλήρωνα κάθε τρεις και λίγο που έχανε. Ευτυχώς την γλύτωασα πολύ φθηνά.

Απο τότε δεν έχει χάσε σταγόνα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, το ψυγείο έχει διαροή απο μία σύνδεση που βγαίνουν κάτι καλώδια. (κάτω δεξιά οπως το κοιτάς απο πάνω). Στις 26 Οκτ βγαίνει απο την εγγύηση. ξέρει κανείς αν αυτό μπορεί να είναι απο δικό μου λάθος ή απο κάποιο ελλάτωμα; Χτύπα ξύλο δεν το έχω χτυπήσει πουθενά μέχρι στιγμής.

Έχει κανείς άλλος κάποιο ανάλογο πρόβλημα;

polo 9n3, 30.850 klm

Link to comment
Share on other sites

διαρροή εε? να χτυπήθηκε από πετραδάκι αποκλείεται απ'οτι λες. υπάρχει και η εξής περίπτωση, αν δε γεμίσεις το ψυγείο με G12 να σκουριάσει εσωτερικά και να θέλει επισκευή.κοίτα και τα κολλάρα εισόδου και εξόδου του ψυκτικού στο ψυγείο.

Link to comment
Share on other sites

Guest BassakosVR6
Λοιπόν, το ψυγείο έχει διαροή απο μία σύνδεση που βγαίνουν κάτι καλώδια. (κάτω δεξιά οπως το κοιτάς απο πάνω)

λογικα δεν ειναι το ψυγειο φιλε μου!

αλλα η βαλβιδα του "βεντιλαντερ"

απο εκει (συνδεση που βγαινουν κατι καλωδια)

"παιρνει" εντολη ο εγκεφαλος τι θερμοκρασια

εχεις στο ψυγειο και "ανοιγουν" τα βεντιλατερ

αυτο εχει την διαροη! (μικρο το κακο! dont worry! :lol: )

Link to comment
Share on other sites

B) - ναι αυτο ειναι και λεγεται Fan Switch στο βιβλιαρακι ,για γρηγορη επαναφορα του ψυκτικου υγρου και για προστασια απο την σκουρια του ψυγειου ριξε το εγγυημενο Water Wetter
Link to comment
Share on other sites

λογικα δεν ειναι το ψυγειο φιλε μου!

αλλα η βαλβιδα του "βεντιλαντερ"

απο εκει (συνδεση που βγαινουν κατι καλωδια)

"παιρνει" εντολη ο εγκεφαλος τι θερμοκρασια

εχεις στο ψυγειο και "ανοιγουν" τα βεντιλατερ

αυτο εχει την διαροη! (μικρο το κακο! dont worry! :lol: )

κατα πασα πιθανοτητα ειναι αυτο που λεει ο φιλτατος bassakos.εσυ παντως οπως και να εχει θα πας να το κοιταξουν και να στο φτιαξουν.κρατα το τιμολογιο του ανταλακτικου για να εχεις την εγγυηση του ανταλακτικου( γιατι ποτε δεν ξερεις...)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.