Jump to content
milix

Golf 1.6 16v 130+ Hp με 1ο στάδιο

Recommended Posts

χρηστο τον ρυθμιστη τον ειχε μεχρι χτες που καναμε τα ανοιγματα!σημερα που εβαλε το προγραμμα φανταζομαι τον εβγαλε τον ρυθμιστη,αχρειαστος ειναι :D

Link to comment
Share on other sites

Ο ρυθμιστης που μπηκε ψεκαζει μονιμα 3,5 bar και οχι 2,5 που ειναι ο μαμα (η 3 δε θυμαμαι).με το προγραμμα αυξηθηκε η ΠΟΣΟΤΗΤΑ της βενζινης και οχι η ΠΙΕΣΗ αυτης.

εγω παντως περιμενω καπου στα 135 ΜΕ το προγραμμα και 16.3 ροπη :D

ειδωμεν....

Link to comment
Share on other sites

O ρυθμιστής είναι ακόμα πανω στο αμάξι γιατί το πρόγραμμα του Θεοδωρίδη είναι φτιαγμένο για 3,5 bar. Σήμερα γυρίζοντας σπίτι από το σχολείο το άνοιξα λίγο και είδα τα εξής (με τον κλασικό κίνδυνο κάποια από αυτά να είναι η ιδέα μου):

- Η δευτέρα κοφτιαζει στα 100 παρά και κάπως "απότομα" δηλαδή νιώθω ένα μικρό τράνταγμα στον κόφτη που δεν το είχα πριν.

- Το τράβηγμα σε δευτέρα, τρίτη αρχίζει να γίνεται έντονο (σχετικά πάντα, 1.6 είναι έτσι? tongue.gif ) περίπου στις 3500-3700 στροφές ενώ παλιά το ένιωθα στις 4000+

- Η τετάρτη μου φάνηκε να τραβάει καλύτερα.

Τωρα μένει ξανα να συνηθίσω τον ήχο της μηχανής λίγο πριν τον κόφτη για να αλλάζω σωστά ταχύτητες και βλέπουμε. Ελπίζω να καταφέρω σήμερα κάποιου είδους μέτρηση, πχ με τον Γιώργο ή με κανένα gps αν γίνει, θα δούμε.

PS Και εγώ νόμιζα ότι το Ίδωμεν γράφεται με "Ει" αλλά με διόρθωσε η Γλυκερία. :D

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να καταφέρω σήμερα κάποιου είδους μέτρηση, πχ με τον Γιώργο ή με κανένα gps αν γίνει, θα δούμε.

με φωναξατε?? :D:D

εχω καταντησει τεστ επιδοσεων για τα bcb new_lol.gifnew_lol.gif

Link to comment
Share on other sites

Μολις καταφέρουμε και σε περάσουμε θα σταματήσει και το bcb tuning :D:D:D

Γιατί μετά θα βάλεις και εσύ πρόγραμμα και αντε γεια (ατμοσφαιρικά) worthy.gif

Link to comment
Share on other sites

Guest Scorpio
με φωναξατε?? :D:D

εχω καταντησει τεστ επιδοσεων για τα bcb new_lol.gifnew_lol.gif

new_lol.gifnew_lol.gifnew_lol.gifnew_lol.gifnew_lol.gifnew_lol.gif

Το bcbdyno... Γιώργο θύμησε μου τί έχεις κάνει μηχανικά (σε ΠΜ για να μην βγαίνουμε off topic)

Link to comment
Share on other sites

Βαλτο εδώ ρε Γιώργο, αφού είσαι πλέον το επίσημο μετρο σύγκρισης για την αύξηση των επιδώσεων :D

Link to comment
Share on other sites

χρονη με βλεπω να μη βαζω τπτ κ να μενω ετσι tongue.gif

ολοι δεν αναλαμβανουν fsi πια :D

λοιπον στο αμαξι εχω σκουπα σιμοτα απο 206 με χοανη bmc διπλης ροης και ενα τελικο.

αυτα τα ολιγα :D

Link to comment
Share on other sites

Guest Scorpio
λοιπον στο αμαξι εχω σκουπα σιμοτα απο 206 με χοανη bmc διπλης ροης και ενα τελικο.

Όπα! και εγώ εχω σκουπα σιμοτα απο 206... Δίνει καλύτερα με BMC 2πλής ροής?

Εμένα τώρα έχει Simota μέσα μονής ροής! Και μετρήθηκες αν θυμάμαι καλά 129?

Link to comment
Share on other sites

βασικα απο την αρχη ειχα διπλης ροης bmc οποτε δε ξερω να κρινω..ο μιχαλης ξερει σιγουρα που στην αρχη ειχε σιμοτα νομιζω.

ναι 129,4 μετρηθηκα και 16,1 ροπη.δυστυχως δε μετρηθηκε κανενα μαμα τελειως fsi :D

πιστευω ο τασος τωρα θα ναι 2-3 κενες μπροστα απο μενα..

Link to comment
Share on other sites

Ο Γιωργος ανελαβερ τα ηνια απο αυτο που ξεκινησα και πλεον εγκατελειψα μετα απο ενα full 1ο σταδιο σε FSI και με καλυτερο αποτελεσμα να ειμαι διπλα με 16αρι BCB βελτιωμενο ελαφρα κι αυτο.

Δεν εχω παραπονο, απλα πολλα λεφτα για το τιποτα, και εγκαταλειπω το σπορτ...Καλη συνεχεια στους εχοντες ορεξη :D

Link to comment
Share on other sites

Ο Γιωργος ανελαβερ τα ηνια απο αυτο που ξεκινησα και πλεον εγκατελειψα μετα απο ενα full 1ο σταδιο σε FSI και με καλυτερο αποτελεσμα να ειμαι διπλα με 16αρι BCB βελτιωμενο ελαφρα κι αυτο.

Δεν εχω παραπονο, απλα πολλα λεφτα για το τιποτα, και εγκαταλειπω το σπορτ...Καλη συνεχεια στους εχοντες ορεξη :D

:D

καλα οχι και διπλα, χαλαρωσε ρε μιχαλη ειπαμε παει πολυ καλυτερα αλλα οχι και διπλα...

Link to comment
Share on other sites

Guest Scorpio
βασικα απο την αρχη ειχα διπλης ροης bmc οποτε δε ξερω να κρινω..ο μιχαλης ξερει σιγουρα που στην αρχη ειχε σιμοτα νομιζω.

ναι 129,4 μετρηθηκα και 16,1 ροπη.δυστυχως δε μετρηθηκε κανενα μαμα τελειως fsi :D

πιστευω ο τασος τωρα θα ναι 2-3 κενες μπροστα απο μενα..

¶ντε ανοίξτε να δούμε τί θα γίνει, μας έφαγε η αγωνία tongue.gif

Ο Γιωργος ανελαβερ τα ηνια απο αυτο που ξεκινησα και πλεον εγκατελειψα μετα απο ενα full 1ο σταδιο σε FSI και με καλυτερο αποτελεσμα να ειμαι διπλα με 16αρι BCB βελτιωμενο ελαφρα κι αυτο.

Δεν εχω παραπονο, απλα πολλα λεφτα για το τιποτα, και εγκαταλειπω το σπορτ...Καλη συνεχεια στους εχοντες ορεξη :D

Από ότι καταλαβαίνουμε πας για τσουυυυυφφφφ..............

Link to comment
Share on other sites

0-100 9,79 με 2 ατομα των 100 κιλων ο καθενας με 2 αλλαγες,δηλαδη με μαμα κοφτη.

σε λιγες μερες θα παει ο κοφτης στις 7.200 και θα το μετρησουμε με gps καθως αυτη η μετρηση ηταν με κινητο...

εχω μεγαλη απορια...

Link to comment
Share on other sites

Καποιες ρυθμισεις μπορουν να γινουν καλύτερα. Ο κοφτης οντως μας προβληματισε, σχεδον μαμα 6800 περίπου. Θα ξαναπαω αυριο Θεοδωριδη. Εν'αναμονή ξανα λοιπον!

Link to comment
Share on other sites

Guest arci_20VT4

H ποσότητα της βενζίνης όμως ως γνωστόν είναι ανάλογη της πίεσης.Αν διαβάσεις τα χαρακτηριστικά των μπέκ λένε οτι ψεκάζουν τόσο με 3 μπαρ τόσο με 4.Σε πρώτο στάδιο πάντως το παραπάνω καύσιμο ρυθμίζεται απο το πρόγραμμα

Link to comment
Share on other sites

:)

καλα οχι και διπλα, χαλαρωσε ρε μιχαλη ειπαμε παει πολυ καλυτερα αλλα οχι και διπλα...

Μισο για να καταλαβω.. Ησουν μπροστα...? Σε εσενα αναφερομουν και δεν το καταλαβα...? ;):huh: Λυσε μου την απορια....Ευχαριστω...

Από ότι καταλαβαίνουμε πας για τσουυυυυφφφφ..............

Για μπουμ παω, οχι για τσουφ....

Link to comment
Share on other sites

Guest Scorpio
Μισο για να καταλαβω.. Ησουν μπροστα...? Σε εσενα αναφερομουν και δεν το καταλαβα...? :);) Λυσε μου την απορια....Ευχαριστω...

Για μπουμ παω, οχι για τσουφ....

Καλά βρε βρείτε τα με ένα ΠΜ ποιός ήταν τελικά ομπρός tongue.gif

Τί μπουμ???????? :huh:

Link to comment
Share on other sites

Τιποτα Γρηγορη....Να επιστρεφαμε στο θεμα του Τασου που αφορα τον κοσμο και οχι σε δικες μου βλακειες, plz :)

Thanks ;)

Link to comment
Share on other sites

0-100 9,79 με 2 ατομα των 100 κιλων ο καθενας με 2 αλλαγες,δηλαδη με μαμα κοφτη.

σε λιγες μερες θα παει ο κοφτης στις 7.200 και θα το μετρησουμε με gps καθως αυτη η μετρηση ηταν με κινητο...

εχω μεγαλη απορια...

Το 9,79 με τι το μετρησατε Χρονη?

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.