Jump to content
phantom

Στρώσιμο και ηχοσύστημα

Recommended Posts

Φίλοι θα σας παρακαλέσω να εκθέσετε την άποψή σας γιατί κάποιος μου είπε οτι τώρα που θα στρώνω το καινούριο μου polάκι καλό θα ήταν να μή βάλω ακόμα ενισχυτές, sub κλπ γιατί λέει δέν κάνει καλό στρώσιμο.

Αυτός που μου το είπε δέν ήξερε να μου εξηγήσει για πιό λόγο δέν γίνεται καλό στρώσιμο με full ηχοσύστημα αλλά όσο να 'ναι με έβαλε σε σκέψεις.

Όσοι γνωρίζετε κάτι να ξέρετε ότι η γνώμη σας θα με βοηθήσει πολύ.

Ευχαριστώ πολύ!!

Link to comment
Share on other sites

μη φοβασαι τιποτα βαλε το ηχοσυστημα που θελεις και απλα προσεξε να γινει σωστη δουλεια..

με το στρωσιμο δεν εχει καμια σχεση αν θα χεις πισω 2 12ιντσα η κανενα..

μαλλον οτι να ναι σου ειπε ο φιλος..

Link to comment
Share on other sites

Μηπως εννοούσε να αφουγκράζεσαι τον κινητήρα?

Όχι φίλε μου, απο ότι κατάλαβα εννοούσε οτι "κόβει" τον κινητήρα και δέ θα δώ ποτέ τα 100 αλογάκια μου.

Δέν έχω και πολλές γνώσεις επί του θέματος αλλά δέ νομίζω οτι δύο διαιρούμενα εμπρός, δύο οβάλ πίσω, ένας τετρακάναλος ενισχυτής και ένα 12ιντσο sub μπορούν να κόψουν την απόδοσή μου. Μήπως κάνω λάθος;;

Μήπως να τα βάλω αφού το στρώσω;;

ΣΗΜΕΙΩΣΗ:Δέν το λέω ειρωνικά, πραγματικά δέν γνωρίζω.

Link to comment
Share on other sites

δεν κοβει καθολου..απλα προσθετεις βαρος το οποιο ειναι και αμελητεο αφου μιλαμε για ενα "πρωτο" σταδιο ηχοσυστηματος..

και το βαρος ποσο να ειναι απο ενα 12ιντσο σιγα..δεν εχεις να φοβηθεις κατι :o

Link to comment
Share on other sites

O μονος τροπος που μπορει να επηρεασει τον κινητηρα ειναι να μην γινει η σωστη ηλεκτρικη εγκατασταση αλλα και παλι μιλαμε για ενισχυτες "τερατα" που θα ρουφανε πολυ ρευμα αλλα παλι σε καμια περιπτωση δεν θα χαλασουν το στρωσιμο του κινητηρα. Εκτος βεβαια και αν η δυνατη μουσικη σε παρασερνει και το σανιδωνεις εξ αρχης... tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Guest super sayian

ναι μονο αυτο που λεει ο περικλης σχετικα με το ρευμα αλλα εκει πρεπει να παιξεις σε τρελα θηριακια

οποτε μην ακους τετοιες ανακριβειες κανε οτι θελεις

Link to comment
Share on other sites

Ναι ναι για να δείτε το τέρας αυτού στη Rockford Fosgate που μου πέρασε το ηχοσύστημα στο Σκαραβαίο. :( Έχει ένα Astra τίγκα στα ηχητικά με μπαταρία gel, που αν ενεργοποιήσει το ηχοσύστημα με σβηστή μηχανή του την αδειάζει σε 5 λεπτά. :D Όταν δουλεύει ρελαντί και το ανάβει μέχρι τις 300 πέφτουν οι στροφές και μετά ισορροπούν. Το ζόρι η μηχανή το τρώει από τον alternator (όσο πιο πολύ επιβαρύνεται, τόσο πιο δύσκολα γυρίζει :( ), οπότε δεν τίθεται θέμα βάρους!!! dead.gif Στον ίδιο ιμάντα είναι το alternator, το υδραυλικό τιμόνι, το κλιματιστικό και η αντλία νερού... Ε, του πστη άμα δουλεύουν όλα στο full!!! new_killpc.gif

Link to comment
Share on other sites

Είναι ότι καλύτερο να στρώνεις αυτοκίνητο και ηχοσυστημα μαζί ….. μπορεί να σου πουν ότι θα χάσεις την εγγύηση της αντιπροσωπείας ή ότι είναι καινούργιο ακόμα και δε λέει να το πειράζεις , αλλά ότι δεν θα στρωθεί καλά …. δεν ισχύει κάτι τέτοιο .

Link to comment
Share on other sites

Guest VIDEOMIX

Εγώ όταν αγόρασα το Γκολφάκι μου, με τα νάυλον όπως ήταν το πήγα απ'ευθείας και του πέρασα οθόνη, εναν εξακάναλο, 1 12άρι και 4 ηχεία σε πάνελ στίς μπροστινές πόρτες. Α, έβαλα και στις πίσω πλαινές θέσεις όπως είναι το δίπορτο. Έβαλα 2 μίντγούφερ εκεί. Δεν είχα κανένα πρόβλημα και έκανα άψογο στρώσιμο στον κινητήρα.

Link to comment
Share on other sites

Είναι ότι καλύτερο να στρώνεις αυτοκίνητο και ηχοσυστημα μαζί ….. μπορεί να σου πουν ότι θα χάσεις την εγγύηση της αντιπροσωπείας ή ότι είναι καινούργιο ακόμα και δε λέει να το πειράζεις , αλλά ότι δεν θα στρωθεί καλά …. δεν ισχύει κάτι τέτοιο .

Φίλε μου η αντιπροσωπεία δέ μου είπε τίποτα, αντιθέτως με άφησαν εντελώς ελέυθερο λέγοντάς μου να βάλω ότι ηχοσύστημα θέλω. Την εγγύηση τη χάνω μόνο άν πειράξω κάτι στον κινητήρα.Μάλιστα επειδή γνωρίστηκα αρκετά καλά με την πωλήτρια της οποίας ο άντρας είναι υπεύθυνος στο service της αντιπροσωπείας μου είπε οτι μπορώ να βάλω και μπουρί ( μόνο τελικό όμως ) και άν μου τύχει κάτι δέ θα μου το βγάλει εκτός εγγύησης κι ας έχω κάνει αλλαγή!

Link to comment
Share on other sites

Ωραία επιλογή στο χρωματάκι φίλε phantom :lol: Έχουμε ακριβώς το ίδιο αμαξάκι (χρώμα + κινητήρα). Αλλά γιατί δεν έβαλες ζαντούλες Varano 16" που είχαν 300 Ευρώ διαφορά?

Link to comment
Share on other sites

Ωραία επιλογή στο χρωματάκι φίλε phantom :D Έχουμε ακριβώς το ίδιο αμαξάκι (χρώμα + κινητήρα). Αλλά γιατί δεν έβαλες ζαντούλες Varano 16" που είχαν 300 Ευρώ διαφορά?

Καλησπέρα! Φίλε μου νομίζω οτι έχουμε κάνει την καλύτερη επιλογή και σε χρώμα και σε κινητήρα! Τις ζάντες δέν τις πήρα πρώτον γιατι μου άρεσαν περισσότερο αυτές που φοράω και δεύτερον γιατί αυτές τις πήρα δώρο χωρίς επιπλέων χρέωση να μήν αναφέρω ότι οι 16¨ επιφέρουν και μία αύξηση στην κατανάλωση οπότε... καταλαβαίνεις.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.