Jump to content
Guest dubbeR_Stoilas

Πώς να φτιάξετε βάση από Carbon

Recommended Posts

Guest dubbeR_Stoilas

Ο παρακάτω οδηγός περιγράφει το πώς μπορείτε να φτιάξετε μια βάση για οποιαδήποτε χρήση για την κονσόλα του αυτοκινήτου σας.

Τα υλικά που θα χρειαστούμε είναι:

  • Ένα κομμάτι υφάσματος Carbon
  • Ένα ψαλίδι για να το κόψουμε στα μέτρα μας
  • Ένα κομμάτι χαρτόνι για πατρόν
  • Υγρό πολυεστέρα και ένα μπουκαλάκι σκληρυντή
  • Ένα κεσεδάκι για το μείγμα
  • Ένα πινέλο μεσαίου μεγέθους

Παρακάτω παραθέτω φωτογραφίες από τα απαιτούμενα υλικά:

1004991xs6.th.jpg1004988dq1.th.jpguntitled1ph2.th.jpg

Αρχικά θα μετρήσετε διαστάσεις αφού αποφασίσετε τί σχήμα θέλετε να έχει η βάση σας και πού θέλετε να μπει.

Φτιάχνετε το σχήμα της βάσης με το χαρτόνι και κατόπιν το τυλίγετε με το φύλλο Carbon αφού το έχετε κόψει στις απαιτούμενες διαστάσεις.

Για να μείνει πάνω στο χαρτόνι το Carbon, εγώ χρησιμοποίησα χαρτοταινία όπως θα δείτε στην ακόλουθη φωτογραφία:

untitled2he3.th.jpg

Ποτίζουμε το σχηματισμένο πλέον φύλλο carbon με τον υγρό πολυεστέρα με τη βοήθεια του πινέλου.

Να επισημάνω πως στο μείγμα που θα κάνουμε στο κεσεδάκι, θα πρέπει να έχουμε υπόψη μας ότι ο σκληρυντής είναι για όλο το κουτί του πολυεστέρα. Οπότε ανάλογα με το πόσο πολυεστέρα χρησιμοποιήσετε θα πρέπει αντίστοιχα να προσθέσετε την αντίστοιχη ποσότητα σκληρηντή και να τα ανακατέψετε καλά.

Προσοχή, μην ξεχάσετε να βάλετε σκληρυντή, ο πολυεστέρας δεν θα στεγνώσει ποτέ!

Παραθέτω φωτογραφίες μετά την επάλειψη του πολυεστέρα:

1004986vz0.th.jpg1004984vo2.th.jpg1004981ok6.th.jpg

Αφήνουμε τη βάση να στεγνώσει. Ανάλογα με τις συνθήκες υγρασίας-θερμοκρασίας, 48 ώρες θα πρέπει να είναι αρκετές ώστε η βάση μας να στεγνώσει και να γίνει ένα σκληρό, άκαμπτο αντικείμενο.

Αυτό ήταν! Είμαστε έτοιμοι να τοποθετήσουμε τη βάση μας!!!

Παραθέτω κάποιες φωτογραφίες:

1004993fy8.th.jpg1004994sl2.th.jpg1004996qf7.th.jpg

Να σημειώσω ότι προφανώς πάνω στη βάση θα γίνουν τα απαραίτητα κοψίματα ώστε να τοποθετηθεί αυτό για το οποίο δημιουργήθηκε η βάση.

Σχόλια - παρατηρήσεις αναμένονται... :wacko:

Edited by dubbeR_Stoilas
Link to comment
Share on other sites

Guest dubbeR_Stoilas
Ρε, τι αρχηστα θεματα ανοιγετε εσεις οι supervisors.

Ανοιξε ενα θεμα με ζωδια αμεσως.

Με βαση την καλλιτεχνικη αρτιοτητα του αποτελεσματος, συμπεραινω οτι πρεπει να εισαι Τοξοτης!

Μέσα είσαι :wacko:

μπραβο!!! δεν το ξερα οτι εχεις και συ κλίση σ'αυτα... :blink: εχουμε πολλα μου φαινεται να πούμε!

Να σου πω την αλήθεια μια κλίση την έχω. Είναι που λέμε χεστήκαμε και η βάρκα έγειρε -_-

Ο,τι θες να κουβεντιάσουμε.

Αναρωτιέμαι, αν πήγαινε κανείς να τη φτιάξει έξω αυτή τη βάση πόσο θα του έπαιρναν???

Ξέχασα να αναφέρω, κόστος κατασκευής κάτω των 10¤!!!

Link to comment
Share on other sites

Απο όσα λίγα ξέρω, πρέπει να έχεις ειδικό θάλαμο υποπίεσης για να γίνει σωστά το bonding του Carbon Fiber.

Δέν είναι απλά το πασαλοίφω με σκληρηντικό και είναι έτοιμο...

Αλλά μπορεί να κάνω και λάθος....

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ Κωστα, τα θέλει και εσενα ο κ@λος σου :whistling:

Μετά από τα τόσα και τόσα xenon που εγκατέστησες, τώρα θα αρχίσεις να κατασκευάζεις και carbon look εξαρτήματα!

Μπράβο πάντως worthy.gif Τα υλικά που τα βρισκεις? Εχω ενα καπάκι απο το τασάκι που ειχε φουσκωσει από αρωματικό, τωρα θα γινει R32 look :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Guest dubbeR_Stoilas
Απο όσα λίγα ξέρω, πρέπει να έχεις ειδικό θάλαμο υποπίεσης για να γίνει σωστά το bonding του Carbon Fiber.

Δέν είναι απλά το πασαλοίφω με σκληρηντικό και είναι έτοιμο...

Αλλά μπορεί να κάνω και λάθος....

Δεν έχεις άδικο αλλά αυτό είναι απαραίτητο σε ανταλλακτικά όπως καπό και άλλα τα οποία χρειάζονται τρελή αντοχή, σκληρότητα και πρέπει η επιφάνειά τους να είναι απολύτως λεία. Σε ένα ανταλλακτικό όπως αυτό, η παραπάνω διαδικασία είναι αρκετή. Η βάση είναι πιο δυνατή από ότι σουσιαστικά χρειάζεται να είναι.

Ρε συ Κωστα, τα θέλει και εσενα ο κ@λος σου :thumbsup:

Μετά από τα τόσα και τόσα xenon που εγκατέστησες, τώρα θα αρχίσεις να κατασκευάζεις και carbon look εξαρτήματα!

Μπράβο πάντως worthy.gif Τα υλικά που τα βρισκεις? Εχω ενα καπάκι απο το τασάκι που ειχε φουσκωσει από αρωματικό, τωρα θα γινει R32 look :thumbsup:

Τί να κάνω? Κι αυτό μη νομίζεις, δεν το έφτιαξα για εμένα :whistling:

Το look που είπες πάντως ελπίζω να σου ξέφυγε, δεν είναι look αλλά πραγματικό Carbon!!! tongue.gif

Υπάρχουν συγκεκριμένα μαγαζιά που το φέρνουν, τα συγκεκριμένα αγοράστηκαν από ένα κατάστημα στην Πειραιώς που πρότεινε ο Δήμος (ακα Auto painter)

Link to comment
Share on other sites

Guest super sayian

ε δε την παλευεις μου φαινεται θες να ξημεροβραδιαζομαστε στη πυλωτη σου για να μας κανει πατεντα

Link to comment
Share on other sites

¶ν αντί για πινέλο χρεισημοποιήσεις ένα μεταλικό οδοντοτό ρολό στην αρχή και μετά ένα λύο μεταλικό το αποτέλεσμα θα είναι πολύ καλύτερο από θέμα αντοχής αφού θα ποτίσει καλύτερα ο πολυεστέρας και θα είναι και πιό λύο και ακόμα πιό λεπτό!

Αυτά για αν αποφασίσεις να κάνεις κάτι άλλο σε κάρμπον γιατί η βάση που έκανες είναι και έτσι πολύ καλή και οικονομικότατη.

Μία καλή ιδέα είναι να κάνεις ένα κάλυμα από κάρμπον για το πλαστικό καπάκι του κινητήρα!!!

Link to comment
Share on other sites

Ποτε ανεβαίνεις πάνω Κωστα? Εγώ θέλω 10 ¤ σε ύφασμα και τον πολυεστέρα-σκληρηντικο. Συνολο 20 ¤ δεν εχουν αυτά? Αν θες σου τα στέλνω σε τράπεζα ή σου τα δίνω οταν θα ανεβεις.

Link to comment
Share on other sites

Guest dubbeR_Stoilas
Ποτε ανεβαίνεις πάνω Κωστα? Εγώ θέλω 10 ¤ σε ύφασμα και τον πολυεστέρα-σκληρηντικο. Συνολο 20 ¤ δεν εχουν αυτά? Αν θες σου τα στέλνω σε τράπεζα ή σου τα δίνω οταν θα ανεβεις.

Θα ανέβω για Χριστούγεννα, θα προσπαθήσω γιατί είναι ΠΟΛΥ μακρυά μου και είναι θέμα χρόνου λόγω δουλειάς. Πιστεύω θα τα καταφέρω. Σε κάθε περίπτωση, με τα χρήματα θα τα βρούμε με κανα ποτάκι στα γνωστά μέρη... :D

αν θέλεις να κάνει κατι με καμπυλες ομως ειναι λιγο δυσκολο γιατι δεν θα "στρωνει" καλα το υφασμα...

Γιατί να μην στρώνει? Τί θες να φτιάξεις?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ βασικά θελω εκτος απο το τασάκι να φτιαξω και εναν μίνι-παπα ωστε τωρα που εχω βαρελάκι να εχω προστατευμενους απο την υγρασία τους πολλαπλασιαστές.

Edited by milix
Link to comment
Share on other sites

Θα ανέβω για Χριστούγεννα, θα προσπαθήσω γιατί είναι ΠΟΛΥ μακρυά μου και είναι θέμα χρόνου λόγω δουλειάς. Πιστεύω θα τα καταφέρω. Σε κάθε περίπτωση, με τα χρήματα θα τα βρούμε με κανα ποτάκι στα γνωστά μέρη... :o

Γιατί να μην στρώνει? Τί θες να φτιάξεις?

βαση σαν της osir...(για τα οργανακια...() love.gif

Link to comment
Share on other sites

Κωστα, ευχαριστώ για το info, εστειλα τον πατερα μου να παει να μου τα αγοράσει.

Οποτε ειμαι οκ. Α ρε χειροτεχνια που θα πεσει τα χριστούγεννα :D

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θέλω να φτιάξω carbon πίσω καπώ για τον Βίαιο.....έχεις καμιά ιδέα;;; Στην Αθήνα που τα πουλάνε;;

Link to comment
Share on other sites

ego skeutomai na kano ta xeroulia mou stis portes! anti na pao na ta bapso!!! nomizo oti tha einai pio anthektika ap' oti to bapsimo?? exo omos problimatismou s me to simeio pou tha mpoun oi diakoptes!!

Kosta... ti paxos exei peripou to Carbon me to sklirintiko???(gia na doume an mas pernei!)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.