Jump to content
Guest Speedster

Xcarlink Mp3 Adapter For Vw (12pin)

Recommended Posts

Guest Speedster

Xcarlink MP3 adapter for VW (12pin)

Οδηγός εγκατάστασης

Είναι γνωστό ότι υπάρχουν άπειρα howto’s στο internet και στα forum!

Θα σταθώ κυρίως στα δύσκολα σημεία της εγκατάστασης και όχι σε μία πλήρη εικονογραφημένη περιγραφή.

Η εγκατάσταση έγινε σε VW EOS με RCD300 χωρίς τη δυνατότητα ανάγνωσης MP3.

Σημειώστε ότι δεν πρέπει να μπει το κλειδί στη μίζα κατά τη διάρκεια της εγκατάστασης.

Επίσης, καλό είναι να βγάλετε όποιο CD από το στερεοφωνικό.

1) Αφαίρεσα το πλαίσιο του στερεοφωνικού/κλιματισμού. Αντί για trim-tool, χρησιμοποίησα 3 παλιές πιστωτικές κάρτες για αυτή τη δουλειά, εισάγοντας αυτές τη μία μετά την άλλη. Ξεκίνησα από επάνω δεξιά και συνέχισα περιμετρικά με τη φορά των δεικτών του ρολογιού.

dsc01447fz9.th.jpg

2) Δύσκολα σημεία είναι το άνω κεντρικό σημείο καθώς και τα 2 σημεία ανάμεσα στο στερεοφωνικό και τον κλιματισμό. Το άνω σημείο θέλει επιμονή προσεκτικά με τις πιστωτικές από αριστερά και από δεξιά. Τα σημεία ανάμεσα στον κλιματισμό και το στερεοφωνικό τα αφήνουμε τελευταία, και με τη βοήθεια πλακέ κατσαβιδιού και με προσοχή να μην κάνουμε γρατσουνιά, πιέζουμε από την πάνω πλευρά προς τα κάτω.

dsc01448ve9.th.jpg

3) Με αστεράκι Νο. T20 ξεβιδώνουμε τις 4 βίδες που κρατάνε το στερεωφωνικό.

dsc01449cc7.th.jpg

4) Τραβάμε προσεκτικά το στερεοφωνικό προς τα έξω. Αφήνουμε μεγάλο μαλακό πανί επάνω στην κεντρική κονσόλα για να ακουμπήσουμε το RCD300 χωρίς να κάνουμε γρατσουνιές.

5) Το ντουλαπάκι του EOS έχει μία χαραμάδα πίσω από το ραφάκι που προορίζεται για το manual. Από εκεί, περνάμε το καλώδιο προς την κοιλότητα του στερεοφωνικού.

dsc01455sm2.th.jpg

6) Ενώνουμε τη γείωση στην κεντρική βίδα που βρίσκεται στο κέντρο της πίσω όψης του RCD300. Εδώ χρειάζεται μικρό αστεράκι το οποίο βρήκα σε ένα σετ επισκευής κινητών τηλεφώνων και είναι μάλλον δυσεύρετο.

7) Κουμπώνουμε τον adapter στο RCD300, χωρίς να αποσυνδέσουμε κανένα καλώδιο του στερεοφωνικού. Κάτι που δεν αναφέρεται ξεκάθαρα στις οδηγίες αλλά υπονοείται έμμεσα από φωτογραφίες στο internet είναι ότι όπως κοιτάμε το πίσω μέρος του RCD300 (το κάτω μέρος, επάνω) , ο adapter κουμπώνει στην επάνω δεξιά θέση (12Pin) και με τις 2 άδειες θέσεις του προς τη δεξιά πλευρά.

985910vn6.th.jpg

<_<Αν υπάρχει CDέρα, αυτή συνδέεται στον αρσενικό adapter που έχει το καλώδιο.

9) Επανατοποθετούμε το RCD300 στη θέση του, βιδώνουμε τις 4 βίδες και δοκιμάζουμε αν δουλεύει σωστά το μηχάνημα.

10) Το RCD300 βλέπει το μηχάνημα σαν CDέρα με 6 CD με max 99 tracks ανά CD. Για πρόσβαση στο μηχάνημα πατάμε 2 φορές το πλήκτρο CD. Γενικά ισχύουν οι ίδιες οδηγίες που δίνονται για την εργοστασιακή CDέρα. Το αγράμματο RCD300, όπως ήταν αναμενόμενο, δεν διαβάζει τίτλους (ID3 tags, filenames ή CD text).

11) Εφόσον όλα δουλεύουν σωστά, τοποθετούμε χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία το πλαίσιο του ταμπλό. Καλή επιτυχία.

dsc01452jr7.th.jpg

dsc01453rw9.th.jpg

dsc01451tb6.th.jpg

P.S. Θα το εκτιμούσα αν κάποιος φίλος θα μπορούσε να ενημερώσει σχετικά με 2 θέματα που εκκρεμούν.

Α) Το RCD300 μπορεί να αναβαθμιστεί για να διαβάζει MP3 και τίτλους?

Β) Το RCD300MP3 διαβάζει τίτλους?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Guest Speedster

Ευχαριστώ!

Να συμπληρώσω ότι η συσκευασία περιλαμβάνει:

ένα καλώδιο προέκταση USB αρσενικό-θηλυκό

ένα καλώδιο στερεοφωνικό καρφί 3,5mm αρσενικό-αρσενικό

ένα USB SD memory card reader adapter!!!

Προσωπικά δοκίμασα ένα USB flash memory του 1Giga και το παρεχόμενο USB SD memory card reader adapter με μνήμη SD στα 2 Giga.

Δεν είδα κάπου συγκεκριμένο νούμερο σε Giga σχετικά με το τι υποστηρίζει. Μην ξεχνάς πάντως ότι έχει περιορισμό για 6 folders (CD01… κλπ.) και 99 τραγούδια ανά folder… οπότε ουσιαστικά το όριο σου είναι 594 τραγούδια.

Μερικές παρατηρήσεις. Με το line-in, στην έκδοση 7 του Destinator θα μπορούμε να ακούμε τα παραγγέλματα και ταυτόχρονα Mp3 από την συσκευή navigation! Τέλος παρατήρησα ότι 2 φορές σε ένα folder δεν μπορούσε να διαβάσει και τα 97 τραγούδια. Το πρόβλημα διορθώθηκε με νέα αντιγραφή της συλλογής. Επίσης να πω ότι υποστηρίζει μόνο MP3 και όχι Ogg, wav ή WMA. Σε ότι αφορά τους τίτλους, υποθέτω ότι το απλό RCD300 δεν υποστηρίζει γενικά πουθενά τίτλους. Μην ξεχνάμε ότι το RCD300 βλέπει το USB MP3 adapter ως 6δισκη CDέρα και όχι σαν MP3 player. ¶ρα το ερώτημα είναι… το RCD300(το απλό ή το MP3) βλέπει τίτλους σε CDέρα ή όχι? Πάντως μου είπαν ότι το RCD300 MP3 διαβάζει τίτλους και σαν filename αλλά και σαν ID3 tags απευθείας στο CD!!!

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανένας εάν υπάρχει αντάπτορας για Seat Toledo 2002 που να συνδέει το CD Player με το CD Changer και ένα mp3 player....Δηλαδή να χρησιμοποιείς έιτε το CD Changer είτε το mp3 player με το πάτημα ενός κουμπιού... χωρις να χρειάζεται να κουμπώνεις και να ξεκουμπώνεις την φίσα....????????Να πώ επείσης οτι το ηχοσύστημα είναι μαμα όλο στο αυτοκίνητο και το mp3 player είναι ένα ipod nano 4GB.....

Link to comment
Share on other sites

Guest Speedster
Ξέρει κανένας εάν υπάρχει αντάπτορας για Seat Toledo 2002 που να συνδέει το CD Player με το CD Changer και ένα mp3 player....Δηλαδή να χρησιμοποιείς έιτε το CD Changer είτε το mp3 player με το πάτημα ενός κουμπιού... χωρις να χρειάζεται να κουμπώνεις και να ξεκουμπώνεις την φίσα....????????Να πώ επείσης οτι το ηχοσύστημα είναι μαμα όλο στο αυτοκίνητο και το mp3 player είναι ένα ipod nano 4GB.....

Αν κατάλαβα σωστά έχεις:

Εργοστασιακό SEAT ραδιο-CD

Ένα i-pod Nano 4Giga

Αυτό που δεν κατάλαβα είναι αν έχεις εργοστασιακή CDέρα συνδεδεμένη στο σύστημα σου ή αν θέλεις να συνδέσεις μελλοντικά.

Επίσης δεν κατάλαβα αν έχεις ήδη κάποιο adapter για να συνδέσεις το i-pod ή αν σκέφτεσαι να πάρεις τώρα κάτι για να το συνδέσεις.

Θα σου απαντήσω αυτό που ξέρω, δηλαδή τι υπάρχει για το RCD300. Μπορείς να συνδέσεις ταυτόχρονα στο RCD300 μια CDέρα και ένα i-pod adapter ή USB mp3 adapter.

Υποθέτω πως μπορείς να ρωτήσεις αν υπάρχουν και εργοστασιακά τα ζητούμενα. Για VW υπάρχουν.

Ρίξε μία ματιά εδώ:

http://stores.ebay.com.hk/caraudiolinkformp3ipod

Έχει και section όπου μπορείς να τους ρωτήσεις αν υποστηρίζεται αυτό που θέλεις.

Ελπίζω να βοήθησα κάπως.

Edited by Speedster
Link to comment
Share on other sites

Guest Speedster
Να συμπληρώσω κι εγώ κάποιες παρατηρήσεις. Θα αναφέρω πράγματα που συμβαίνουν με τον αντάπτορα του iPod και επειδή όπως σωστά έιπες όλα αυτά μπάινουν στην υποδοχή της Cdιέρας τα αναγνωρίζει ως cdιέρα. Ο περιορισμός σε folders και κομμάτια είναι μόνο για την εμφάνισή τους και όχι για την αναπαραγωγή τους. Το 6 προκύπτει από τα 6 κουμπιά δεξιά αριστερά της οθόνης.Στο iPod, λοιπόν μπορείς να κάνεις όσα folders (playlists στο iPod) θέλεις και ο περιοριμός είναι ότι θα εμφανίζει και άρα θα μπορείς να επιλέξεις τα 5 πρώτα και με το έκτο κουμπί επειλέγεις όλους τους φακέλους μαζί. Αυτό ισχύει και με τη cdιέρα και γι αυτό το λόγο υποθέτω και για οποιοδήποτε άλλο αντάπτορα. Επίσης σε κάθε playlist μπορείς να βάλεις όσα τραγούδια θες (όσα χωραν) απλώς το 1, το 101, το 201 κτλ θα το εμφανίζεις ως 01 γιατί διαθέτει μόνο 2 ψηφία για τον αριθμό του κομματιού. Αυτά συμβαίνουν σίγουρα με τον εργοστασιακό αντάπτορα iPod και λόγω του κοινού τρόπου σύνδεσης υποθέτω και για οποιοδήποτε άλλο αντάπτορα.

Ευχαριστώ για τις διευκρινήσεις!!!

Πάντως να πω ότι είναι μεγάλο μειονέκτημα το να μην μπορώ να βλέπω τους τίτλους.

Κάπου χάνεται και το νόημα του να έχω MP3. Παραμένει βέβαια το πλεονέκτημα του όγκου μουσικής που είναι σαφώς πολύ μεγαλύτερος!!!

Σχετικά με τους τίτλους, δεν ξέρω αν φταίει το αναλφάβητο RCD300 μου, το Xcarlink adapter ή και τα 2 μαζί!!!

Link to comment
Share on other sites

Guest Speedster
Το νόημα του mp3 είναι η συμπίεση

Σίγουρα είναι μειονέκτημα να μη βλέπεις τίτλους. Αλλά, τον τελευταίο χρόνο δεν έχω μεταφέρει, γράψει, αντιγράψει, αγοράσει cd για το αυτοκίνητο, δεν ψάχνω το βαλιτσάκι για να αλλάξω cd και γενικά στο αυτοκίνητο ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ CD. Επιπλέον είναι ακόμα μεγαλύτερο το πλεονέκτημα λόγω NAVI και της ανάγκης να βρίσκεται ο χάρτης μέσα στην πηγή. iPod 8GB και τίποτα άλλο.

Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι φταίνε και τα 2 για τους τίτλους. Το RCD σίγουρα αλλά και ο αντάπτορας κατά πάσα πιθανότητα. Ο δικός μου σίγουρα.

Υ.Γ. : να σημειώσω ότι όπως ακριβώς λειτουργούσε με το RCD300 λειτουργεί και με το RNS-MFD2.

Έχεις εργοστασιακό ipod adapter και δεν διαβάζει τίτλους???

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ Speedster για την απάντηση που μου έδωσες.... Επείσης θα ήθελα να ευχαριστίσω και τον DIS και σε παρακαλώ αν γίνετε πές μου και τον κωδικό απο το εργοστασιακό adaptor....Οσο για το στερεοφωνικό να διευκρινίσω οτι έναι το Aura με την εργοστασιακή CDιέρα....

Και πάλι ευχαριστώ....

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω και εγω κατι ρε παιδια?

Απο πηρατε το xcarlink...?

γιατι εδω: http://www.xcarlink.no/Results1.asp?Category=100

βγαζει avaliable stock:0 ,και σε mail που τους εστειλα μου απαντησαν οτι προσωρινα δεν διατιθετε το συκγεκριμενο για rcd 300 λογω καποιος ασυμβατοτητας...!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Guest Speedster
Να ρωτησω και εγω κατι ρε παιδια?

Απο πηρατε το xcarlink...?

γιατι εδω: http://www.xcarlink.no/Results1.asp?Category=100

βγαζει avaliable stock:0 ,και σε mail που τους εστειλα μου απαντησαν οτι προσωρινα δεν διατιθετε το συκγεκριμενο για rcd 300 λογω καποιος ασυμβατοτητας...!!!!!

www.xcarlink.it

Προσωπικά έχω παρατηρήσει 2-3 φορές να διαβάζει μέρος μόνο από το folder (μόνο μέρος των τραγουδιών, π.χ. 20 από τα 40, αλλά ήταν παροδικό το πρόβλημα).

Η ευκολία της εγκατάστασης/απεγκατάστασης και το χαμηλό κόστος είναι λόγοι για να σας το προτείνω.

Από την άλλη, αν το εργοστασιακό USB adapter έχει λογική τιμή και είναι εύκολο να τοποθετηθεί, τότε πιστεύω ότι είναι ασφαλέστερη λύση. Πάντως αν πηγαίνει στον τεμπέλη ή την ποτηροθήκη του χειροφρένου, τότε η εγκατάσταση μπορεί να θεωρηθεί δύσκολη και expert level…

Edited by Speedster
Link to comment
Share on other sites

www.xcarlink.it

Προσωπικά έχω παρατηρήσει 2-3 φορές να διαβάζει μέρος μόνο από το folder (μόνο μέρος των τραγουδιών, π.χ. 20 από τα 40, αλλά ήταν παροδικό το πρόβλημα).

Η ευκολία της εγκατάστασης/απεγκατάστασης και το χαμηλό κόστος είναι λόγοι για να σας το προτείνω.

Από την άλλη, αν το εργοστασιακό USB adapter έχει λογική τιμή και είναι εύκολο να τοποθετηθεί, τότε πιστεύω ότι είναι ασφαλέστερη λύση. Πάντως αν πηγαίνει στον τεμπέλη ή την ποτηροθήκη του χειροφρένου, τότε η εγκατάσταση μπορεί να θεωρηθεί δύσκολη και expert level…

Ευχαριστω φιλε μου....

Δυστυχως το εργοστασιακο adapter ,επειδη το εψαξα ,το δινουν μονο σε συνδυασμο με το υποβραχιονιο...μεχρι στιγμης απο οτι μου ειπαν απο kosmocar!!!!!

Edit: Δεν βλεπω πουθενα να εχει επιλογη να το αγορασω...τους στελνω mail? :D:rolleyes:

Edited by MaxSto
Link to comment
Share on other sites

Πές μας ποιός σου το είπε αυτό ????? Σε αυτόν που σου το είπε δώσε αυτόν τον κωδικό (1k0051444) να σου πεί τί είναι πόσο κοστίζει και αν μπορεί να σου το φέρει χωρίς υποβραχιόνιο. Αν είναι δυνατόν ρε παιδία.

Δημήτρη....ειχα στειλει σχετικο mail στην kosmocar και μου απαντησαν οτι εγραψα παραπανω....

Αν βρω το mail θα το παραθεσω για να το δειτε και εσεις.

Μιλαω για το adapter usb ετσι...? :D

Link to comment
Share on other sites

Για το usb πάω πάσο. Ίσως δεν το έχουν βγάλει ακόμα. Νόμιζα ότι έλεγες για το iPod.

@off topic

χα χα...την ωρα που εγραφες ημουν στην πολη σου........αλλα δεν ειχα τηλεφωνο να τα πουμε...... tongue.giftongue.giftongue.gif:):D

Link to comment
Share on other sites

Τοποθέτησα και εγω σήμερα ενα USB adapter στο Golf μου σε RCD300 σε περίπου 20 λεπτά...

019copyli4.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τοποθέτησα και εγω σήμερα ενα USB adapter στο Golf μου σε RCD300 σε περίπου 20 λεπτά...

Καλησπέρα

Επειδή ενδιαφέρομαι και γω για τοποθέτηση USB adapter σε golf με RCD300 που παίζει mp3 CD, μου λες από που το αγόρασες και τη μάρκα του.

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Τοποθέτησα και εγω σήμερα ενα USB adapter στο Golf μου σε RCD300 σε περίπου 20 λεπτά...

Καλησπέρα

Επειδή ενδιαφέρομαι και γω για τοποθέτηση USB adapter σε golf με RCD300 που παίζει mp3 CD, μου λες από που το αγόρασες και τη μάρκα του.

ευχαριστώ

αρκετοι εχουν αποκτησει το xcarlink και μπορεις να το αγορασεις απο το www.xcarlink.co.uk

βεβαια τωρα υπαρχει και ενα kit της blaupunkt που ειναι πιο ακριβο αλλα ειναι και bluetooth μαζι..

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php...152#post2258152

Link to comment
Share on other sites

εγω εβαλα τον ανταπτορα της connects2 στη θεσσαλονικη, και ειμαι πολυ ευχαριστημενος εδω και 2 χρονια. μπορει να συνδεθει και με ipod και με USB flashακι. το βλεπει σαν cdιερα 6πλη , διαβαζει mp3. 180 ευρω με την τοποθετηση που κοστισε αρκετα σε γνωστο ακριβο ηλεκτρολογο αυτοκινητων

Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλησπέρα

Εχω στο Passat 1.8Τ μου μοντ 2002 το Volkswagen Individual RadioCD MP3,βασισμένο στο BECKER MONZA 7885.

Μπορώ να εγκαταστήσω το Xcar link;

Καθε βοήθεια πολύτιμη!

To radio cd ειναι αυτό

post-8234-1224269304_thumb.jpg

post-8234-1224269324_thumb.jpg

Edited by Sakis_1.8T
Link to comment
Share on other sites

se rcd300 mp3

mporei na topothetithei aux in ???

kai an ne einai ergostasiako i prepei na psaxto kapou allou???

kapoia golf exoun mama aux in, xerei kaneis an mporei na topothetiothei argotera, kai an

nai iparxeiperiptosei na vroume k ton kodiko tou???

edo stin vw ta pedia pou piga den ixan idea i apla den mou edosan poli simasia!!!

help!!!

Link to comment
Share on other sites

connects2 βαλε και μη σπαταλας τα λεφτα σου για κατι και καλα εργοστασιακο. ουτε ενα ευρω παραπανω δε δινω για να παρω το ιδιο πραγμα απο το εργοστασιο.

αυτη η χαζομαρα των περισσοτερων να αναζητυουν το "γνησιο" ή το "εργοστασιακο" ειναι απιστευτη.

οταν μιλαμε για ανταπτορα τι θα πει γνησιο;;;;

συμφωναμ ε αυτη την λογικη τους, ας βαζουν γνησιο νερο για υαλοκαθριστηρες.....

3 χρονια με τον ανταπτορα της connects2 και ολα καλα, ποτε κανενα προβλημα

και υποστηριζει και στικακι που προτειμω αλλα και aux in και ipod

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.