Jump to content
jim22479

Kenwood Ddx8022bty Vs Alpine Iva-w505r

Recommended Posts

Λοιπον παιδια , μετα απο αρκετο ψαξιμο , μαλλον θα καταληξω στη λυση της Kenwood (http://www.extremeaudio.gr/showprod.php?id=8595&scat= ) μαζι βεβαια με το απαραιτητο NAVI BOX ( http://www.extremeaudio.gr/showprod.php?id=8588 ).

Το μονο που με χαλαει ειναι οτι δεν θα εχω στην MFD στο ταμπλο , της πληροφοριες απο το NAVI και το bluetooth τηλεφωνο οπως πχ ,να φαινεται ποιος με καλει , χρηση τηλεφωνικου καταλογου ,κτλπ. Αυτο γινεται (απο οσο μου εχουν πει ) ΜΟΝΟ αν εχεις τοποθετησει καποιο κινεζικο προιον Ή αν διαθετεις το εργοστασιακο συστημα . Γνωριζεται καποια επωνυμη λυση τυπου KENWOOD για να διαθεται αυτην την λειτουργια και να συνεργαζεται με το MFD(ΟΧΙ κινεζικα και τυπου zenec);

ps: Κοιταξα ξανα για το εργοστασιακο της VW και ειδα οτι κανει 3000 ευρω + 300 ευρω το DVD για χαρτη Ευρωπης ( χωρις να βεβαια να ειναι καλοι οι χαρτες για Ελλαδα) , και χωρις εχει τι ιδιες λειτουργιες που εχει το παραπανω KENWOOD!!! Δεν το θυμομουνα και δεν το πιστευα! ΓΙΑΤΙ να το αγορασει καποιος ; Πολλα λεφτα για αυτα που προσφερει! Και δεν παιζει και DESTINATOR απο οτι εμαθα!

ps2 : Εχει κανεις το Alpine - IVA-W505R (http://www.extremeaudio.gr/showprod.php?id=8599&scat=); Εντυπωσεις; Δεν μπορω να βρω καποια διαφορα με το KENWOOD. Για ποιον λογο ειναι 200+ ευρω ποιο ακριβο το Alpine;

Ευχαριστω

Edited by jim22479
Link to comment
Share on other sites

εγω που εβαλα οθονη navi δεν εβαλα

πολλα τα λεφτα για κατι που το πετυχαινεις κ με ενα απλο gps

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω βαλει την ddx 5022 και εκτος του οτι ειναι οικονομικη σαν λυση ειναι και αψογη απο πασης αποψεως.

H ddx8022 bt ειναι απλα πολυ καλυτερη και θα την συνιστουσα ανεπιφυλακτα.

Μονο που οι τιμες εδω ειναι αρκετα τσουχτερες, εγω την πηρα απο Αγγλια τωρα ειδικα που εχει πεσει και η λιρα και

μου κοστισε 200 ευρω λιγωτερο (για την 5022). Σιγουρα τα ιδια αν οχι και περισσοτερα μπορεις να γλιτωσεις και απο την 8022.Ως προς το θεμα εγγυησης ισχυει παντου, ασχετα με το τι λενε οι δικοι μας, εφοσον εχεις την αποδειξη αγορας.

Αυτο βεβαια (φθηνοτερο κοστος/εγγυηση) ισχυει για ολες τις μαρκες αν τις παρουμε απο ΕΕ.

Οπως παλι μπορω να πω οτι απο εμπειρια μου με Alpine που ειχα παλαιοτερα οι συσκευες ειναι και αυτες κορυφαιες.

Edited by KIRRA
Link to comment
Share on other sites

Εχώ τo W505 της alpine. Απλά τέλειο. Αν θέλεις σου συστηνω και μαγαζί τοπθετησης και αγοράς με πολύ καλές τιμές.

Edited by AntonisK
Link to comment
Share on other sites

Έχω κι εγώ το ALPINE 505 μαζι με το navi ALPINE BLACKBIRD 200 (ξεχωριστό μηχάνημα που μπαινει μεσα στο ALPINE οποτε δεν φαινεται, το οποιο εχει και bluetooth). Απο το ALPINE ειμαι πολυ ευχαριστημενος, απο το navi ομως οχι αφου τις τελευταιες μερες εχει τεθει εκτος λειτουργιας απο μονο του (το Bluetooth ομως του navi δουλευει κανονικα). Θα πρεπει να το παω να το κοιταξουν. Στο ALPINE υπαρχει ανταπτορας (εξτρα) που συνδεεται με την MFD οποτε δειχνει κανονικα τα τραγουδια και σταθμους, τουλαχιστον ο,τι χωραει στο πλατος της οθονης του ταμπλο. Δεν δειχνει πληροφοριες ομως απο navi-bluetooth.

Link to comment
Share on other sites

φίλε βάλε το Alpine και μην το σκεύτεσε το 505 (εαν και δεν το έχω) το έχω δεί φορεμένο σε αυτοκίνητο και το αποτέλεσμα ήτανε μοναδικό, εγώ σαν χρόνια κάτωχος συσκευών Alpine σου λέω πάρτο με κλειστά μάτια!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

τον 12ο του '07 παρέλαβα το TSi μου με τα 140PS. Γνωρίζετε αν το ηχοσύστημα του υποστηρίζει MP3, αν όχι υπάρχει τρόπος να αναβαθμιστεί ???

Ακόμα υπάρχει δυνατότητα για USB σύνδεση???

Link to comment
Share on other sites

Έχω κι εγώ το ALPINE 505 μαζι με το navi ALPINE BLACKBIRD 200 (ξεχωριστό μηχάνημα που μπαινει μεσα στο ALPINE οποτε δεν φαινεται, το οποιο εχει και bluetooth). Απο το ALPINE ειμαι πολυ ευχαριστημενος, απο το navi ομως οχι αφου τις τελευταιες μερες εχει τεθει εκτος λειτουργιας απο μονο του (το Bluetooth ομως του navi δουλευει κανονικα). Θα πρεπει να το παω να το κοιταξουν. Στο ALPINE υπαρχει ανταπτορας (εξτρα) που συνδεεται με την MFD οποτε δειχνει κανονικα τα τραγουδια και σταθμους, τουλαχιστον ο,τι χωραει στο πλατος της οθονης του ταμπλο. Δεν δειχνει πληροφοριες ομως απο navi-bluetooth.

Πάτα το RESET πάνω στο blackbird και ειναι ΟΚ, δεν ειναι τίποτα

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

τον 12ο του '07 παρέλαβα το TSi μου με τα 140PS. Γνωρίζετε αν το ηχοσύστημα του υποστηρίζει MP3, αν όχι υπάρχει τρόπος να αναβαθμιστεί ???

Ακόμα υπάρχει δυνατότητα για USB σύνδεση???

εαν υποστηριζει το γραφει στο κεντρο πανω απο την υποδοχη του cd.

Μπορεις να βρεις και ενα δισκακι και να κανεις μια απλη δοκιμη.Οπως επισης το λεει και στο μανιουαλ του που βρισκεται μαζι με αυτο του αυτοκινητου.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ απλα η ποιοτητα Alpine ειναι χαρακτηριστικη σε ολα τα μοντελα της.. Εγω εχω Alpine mp3/wmaplayer κ στο μελλον σκοπευω για dvdplayer της ιδιας εταιρειας.. Ο ηχος που παραγει ειναι σχεδον κρυσταλλινος με πολλες ρυθμισεις ακομα και συχνοτητων που λιγα προσφερουν αυτη την δυνατοτητα...

Προφανως η χρηματικη διαφορα μεταξυ των δυο προϊοντων χαρακτηριζει και το επιπεδο τους...

Να κι ενα σχετικο βιντεακι: http://www.youtube.com/watch?v=UVTPMo3BkoU

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.