Jump to content
ACE2007

Kenwood Ddx 5024

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

Ανοίγω νέο θέμα για να ρωτήσω το εξής :

Έχει τοποθετήσει κάποιος το Kenwood ddx 5024??

(με αντάπτορες για το τιμόνι, tv tuner, rear camera)

Μήπως παλαιότερα το ddx 5022??

Ο κωδικός του 5024 άνοιξε την περασμένη εβδομάδα στις μεγάλες αλυσίδες ηλεκτρονικών.

Η τιμή στα 549 ευρώ είναι αρκετά καλή, λαμβάνοντας υπόψιν ότι το μοντέλο έχει πλέον όλων των άλλων και δυνατότητα για εγκατάσταση navi (που δεν έχουν τα νέα Pioneer 3100 & 4100).

link :

http://www.kenwood-electronics.co.uk/produ...imedia/DDX5024/

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

Ανοίγω νέο θέμα για να ρωτήσω το εξής :

Έχει τοποθετήσει κάποιος το Kenwood ddx 5024??

(με αντάπτορες για το τιμόνι, tv tuner, rear camera)

Μήπως παλαιότερα το ddx 5022??

Ο κωδικός του 5024 άνοιξε την περασμένη εβδομάδα στις μεγάλες αλυσίδες ηλεκτρονικών.

Η τιμή στα 549 ευρώ είναι αρκετά καλή, λαμβάνοντας υπόψιν ότι το μοντέλο έχει πλέον όλων των άλλων και δυνατότητα για εγκατάσταση navi (που δεν έχουν τα νέα Pioneer 3100 & 4100).

link :

http://www.kenwood-electronics.co.uk/produ...imedia/DDX5024/

Εχω βαλει την 5022 μετα απο ψαξιμο και σχεση κοστους/αποδοσης και πραγματικα ειναι καλυτερη απ'οτι περιμενα.

Και απο ηχο και απο λειτουργιες και απο εμφανιση.

Πολυ καλη επιλογη η 5024 σε αυτα τα λεφτα, κοιταξε μην την βρεις καλυτερα και απο αλλου η τα ιδια με εγκατασταση.

Εγω την 5022 την ειχα παρει απο Αγγλια 400 κατι ευρω οταν εδω εκανε 600κατι.

Link to comment
Share on other sites

Εχω βαλει την 5022 μετα απο ψαξιμο και σχεση κοστους/αποδοσης και πραγματικα ειναι καλυτερη απ'οτι περιμενα.

Και απο ηχο και απο λειτουργιες και απο εμφανιση.

Πολυ καλη επιλογη η 5024 σε αυτα τα λεφτα, κοιταξε μην την βρεις καλυτερα και απο αλλου η τα ιδια με εγκατασταση.

Εγω την 5022 την ειχα παρει απο Αγγλια 400 κατι ευρω οταν εδω εκανε 600κατι.

Συμφωνώ για την σχέση κόστους με απόδοση, επίσης είναι πανέμορφη - νομίζω πιο όμορφη είναι ρυθμισμένη με τον κόκκινο φωτισμό στα πλήκτρα όπως την έχω δει σε suzuki swift σε βιντεάκι στο youtube.

Στην τιμή Kirra των 579€ από κατάστημα ήχου είναι και η εγκατάσταση, το κοστολόγιο όμως ανεβάζουν τα παρελκόμενα :

Δέκτης τηλεόρασης = 299€ (μαζί με αναλογική κεραία).

Αντάπτορας για τα χειριστήρια στο τιμόνι = 149€.

Από εκεί και πέρα αν θες επιπλέον πράγματα υπάρχει Bluetooth στα 139€, κάμερα οπισθοπορείας στα 100€, navi 450€.

Τα παρελκόμενα είναι φθηνότερα από της Pioneer αλλά ξεμυαλίζεσαι με τόσα που μπορείς να βάλεις.

Να σου πω την αλήθεια αν πετύχαινα στοκ της 5022 θα την έπαιρνα γιατί είναι ολόιδιες.

Edited by J.P.
Link to comment
Share on other sites

Να σου πω η διαφορα αν θυμαμαι καλα μεταξυ των 2 ειναι οτι η 5024 εχει αυτοματο dimming αλλα δεν χρειαζεται γιατι δεν εχει κανενα προβλημα θεασης ουτε το καλοκαρι.

Εγω την ειχα παρει με το bluetooth 500 ευρω και 50 ευρω ο ανταπτορας για το τιμονι.

Θα χρειαστεις και ανταπτορα για την κεραια αν θυμαμαι μου πηγε 20 ευρω, εδω το εχουν 40.

Βλεποντας την 5024 απο το car audio security που πηρα εγω τα δικα μου, την εχουν με το bluetooth

610 ευρω, αλλα υπολογισε και μεταφορικα και τοποθετηση.

Εγω ειχα παρει και αλλα πραγματα, ηταν και εποχη προσφορων και ετσι ακομη και με τα μεταφορικα ειχα συνολικα πανω απο 300 ευρω κερδος.

Η τιμη που σου δινουν εδω ειναι πολυ καλη γιατι εχει και τοποθετηση.

Παζαρεψε τους τον ανταπτορα γιατι τον εχουν πολυ ακριβα και το bluetooth για οτι καλυτερο γινεται.

Εγω δεν εχω βαλει τηλεοραση κυριως για λογους ασφαλειας και πλοηγηση εχω το κινητο μου και μοναδα εξωτερκη της mls.

Θεωρω τα 450 που ζητα η navibox ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ (για φαντασου οτι εγω εδωσα λιγοτερα για να παρω την 5022 ενω το navibox ειναι ενα απλο κινεζικο κουτακι).

Γνωμη μου, βαλε την με τα ανταπτορακια και το bluetooth μονο.

Θα εισαι πληρης. Τα υπολοιπα αν θελεις τα βαζεις αργοτερα.

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω η διαφορα αν θυμαμαι καλα μεταξυ των 2 ειναι οτι η 5024 εχει αυτοματο dimming αλλα δεν χρειαζεται γιατι δεν εχει κανενα προβλημα θεασης ουτε το καλοκαρι.

Εγω την ειχα παρει με το bluetooth 500 ευρω και 50 ευρω ο ανταπτορας για το τιμονι.

Θα χρειαστεις και ανταπτορα για την κεραια αν θυμαμαι μου πηγε 20 ευρω, εδω το εχουν 40.

Βλεποντας την 5024 απο το car audio security που πηρα εγω τα δικα μου, την εχουν με το bluetooth

610 ευρω, αλλα υπολογισε και μεταφορικα και τοποθετηση.

Εγω ειχα παρει και αλλα πραγματα, ηταν και εποχη προσφορων και ετσι ακομη και με τα μεταφορικα ειχα συνολικα πανω απο 300 ευρω κερδος.

Η τιμη που σου δινουν εδω ειναι πολυ καλη γιατι εχει και τοποθετηση.

Παζαρεψε τους τον ανταπτορα γιατι τον εχουν πολυ ακριβα και το bluetooth για οτι καλυτερο γινεται.

Εγω δεν εχω βαλει τηλεοραση κυριως για λογους ασφαλειας και πλοηγηση εχω το κινητο μου και μοναδα εξωτερκη της mls.

Θεωρω τα 450 που ζητα η navibox ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ (για φαντασου οτι εγω εδωσα λιγοτερα για να παρω την 5022 ενω το navibox ειναι ενα απλο κινεζικο κουτακι).

Γνωμη μου, βαλε την με τα ανταπτορακια και το bluetooth μονο.

Θα εισαι πληρης. Τα υπολοιπα αν θελεις τα βαζεις αργοτερα.

Thanks για τις πληροφορίες!!

Και εγώ με την προοπτική να μην βάλω navi ξεκίνησα αλλά σιγά - σιγά άρχισα να κοιτάζω κ συσκευές που τουλάχιστον να έχουν δυνατότητα να τοποθετηθεί αργότερα.

Η πλάκα είναι ότι χθες που πέρασα από Κωτσόβολο να ρωτήσω τιμή το έχουν 679(!!) ευρώ ενώ το έχω βρει σε κατάστημα ήχου 579 με τοποθέτηση.

Το θέμα δεν είναι όμως το χρηματικό φίλε Kirra, από το δείγμα που είχαν για επίδειξη προβληματίστηκα λίγο γιατί η οθόνη του δεν μου άρεσε τόσο όσο στις συσκευές με 7 ίντσες και το φινίρισμα του (ίσως έφταιγε ότι ήταν ταλαιπωρημένο δείγμα) δεν μου άρεσε τόσο όσο το 6029 που έχει ένας φίλος.

Για αυτό άρχισα να σκέφτομαι το KENWOOD 8024, JVC 810 / 820, CLARION MAX678 που έχουν 7ιντσες οθόνες (ξεχνάμε βέβαια τα 579 και συζητάμε 650 - 900 ευρώ και με τα παρελκόμενα συνολικά 1.000 ευρώ τουλάχιστον).

Από την άλλη τα κινεζάκια ΟΕΜ τα έχουν όλα και συμφέρουν αλλά στερούνται ποιότητας.

Το Zenec 2010 πάλι είναι αρκετά καλό έως τέλειο, αλλά λες αν πάω στα 1.200 τότε πάω σε επώνυμο.

Sorry για τα Off topic τελευταία σχόλια. Anyway μέχρι να καταλήξω θα αλλάξω πάλι 1.500 γνώμες (όπως με τις ζάντες) και με βλέπω να επιλέγω τελικά τελευταία στιγμή!!

Γενικά η τριπλέτα επιλογής OEM / ZENEC / ΕΠΩΝΥΜΟ πιστεύω θα έχει προβληματίσει πολλούς.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη το εχω ψαξει το θεμα αρκετα μπορω να πω και εχω πειραματιστει αναλογως, με την 5024 θα εισαι πληρως καλυμμενος.

Τα παραπανω λεφτα που θα δωσεις για την 8024 δεν θα φανουν.

Η 7αρα οθονη δεν εχει κατι περισσοτερο, μαλλον λιγωτερο καθοτι δεν εχει το πλεον ευχρηστο κουμπακι της εντασης (που εχει η 5024) και δεν ψαχνεις να το βρεις, καθως και τα αλλα πανω αριστερα.

Εχω πολυλειτουργικο τιμονι αλλα 95% αυξομειωνω την ενταση απο το κουμπακι της οθονης.

Ειναι κατι πολυ βασικο που δεν εχουν οι 7αρες οθονες καθοτι καλυπτουν ολο το ανοιγμα.

Οσο για την διαφορα στο μεγεθος ουτε που φαινεται, εξαλλου πιστευω οτι δεν θα παρακολουθεις κανενα εργο οδηγωντας, για το δικο σου και των αλλων καλο.

Οσο για τα κινεζακια, εχουν εμφανιση αλλα δεν μπορουν να συγκριθουν ποιοτικα και λειτουργικα με τις Kenwood/Alpine/Clarion κλπ οσο και να ειναι φθηνοτερες και ας εχουν navi/tv κλπ, χωρια τα προβληματα αξιοπιστιας, θορυβου, καταναλωσης κλπ που εχουν. Στο δε ραδιοφωνο δεν μπορουν να αποθηκευσουν τους σταθμους με τα ονοματα τους αλλα μονο με την συχνοτητα (δεν ξερω αν στα τελευταια αυτο διορθωθηκε).

Για την Zenec 2010 οπως εχω ξαναπει ειναι ενα πολυ καλυτερο κινεζικο που συναρμολογειται στην Ελβετια αλλα

η τιμη του ειναι ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΗ για τα δικα μου δεδομενα αλλα και για αυτα που προσφερει.Απλως πονταρει στην ΟΕΜ εμφανιση και την καλη συνεργασια του με το canbus.

Με αυτα τα λεφτα βαζω επωνυμη μοναδα και navibox μαζι (που εχει και destinator).

Δικη σου αποφαση ειναι αλλα με την τιμη που βρηκες την 5024 δεν προκειται να βρεις κατι αναλογο και σαν ποιοτητα αλλα και σαν εμφανιση/λειτουργια.

Edited by KIRRA
Link to comment
Share on other sites

Επειδη το εχω ψαξει το θεμα αρκετα μπορω να πω και εχω πειραματιστει αναλογως, με την 5024 θα εισαι πληρως καλυμμενος.

Τα παραπανω λεφτα που θα δωσεις για την 8024 δεν θα φανουν.

Η 7αρα οθονη δεν εχει κατι περισσοτερο, μαλλον λιγωτερο καθοτι δεν εχει το πλεον ευχρηστο κουμπακι της εντασης (που εχει η 5024) και δεν ψαχνεις να το βρεις, καθως και τα αλλα πανω αριστερα.

Εχω πολυλειτουργικο τιμονι αλλα 95% αυξομειωνω την ενταση απο το κουμπακι της οθονης.

Ειναι κατι πολυ βασικο που δεν εχουν οι 7αρες οθονες καθοτι καλυπτουν ολο το ανοιγμα.

Οσο για την διαφορα στο μεγεθος ουτε που φαινεται, εξαλλου πιστευω οτι δεν θα παρακολουθεις κανενα εργο οδηγωντας, για το δικο σου και των αλλων καλο.

Οσο για τα κινεζακια, εχουν εμφανιση αλλα δεν μπορουν να συγκριθουν ποιοτικα και λειτουργικα με τις Kenwood/Alpine/Clarion κλπ οσο και να ειναι φθηνοτερες και ας εχουν navi/tv κλπ, χωρια τα προβληματα αξιοπιστιας, θορυβου, καταναλωσης κλπ που εχουν. Στο δε ραδιοφωνο δεν μπορουν να αποθηκευσουν τους σταθμους με τα ονοματα τους αλλα μονο με την συχνοτητα (δεν ξερω αν στα τελευταια αυτο διορθωθηκε).

Για την Zenec 2010 οπως εχω ξαναπει ειναι ενα πολυ καλυτερο κινεζικο που συναρμολογειται στην Ελβετια αλλα

η τιμη του ειναι ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΗ για τα δικα μου δεδομενα αλλα και για αυτα που προσφερει.Απλως πονταρει στην ΟΕΜ εμφανιση και την καλη συνεργασια του με το canbus.

Με αυτα τα λεφτα βαζω επωνυμη μοναδα και navibox μαζι (που εχει και destinator).

Δικη σου αποφαση ειναι αλλα με την τιμη που βρηκες την 5024 δεν προκειται να βρεις κατι αναλογο και σαν ποιοτητα αλλα και σαν εμφανιση/λειτουργια.

Καλησπέρα & ευχαριστώ για τις πληροφορίες!!

Συμφωνούμε σε αρκετά νομίζω. Χθες που έκανα βόλτα με το Golf V GT που έχει φίλος με το Kenwood 6029 που σου ανέφερα μου επιβεβαίωσε και εκείνος την άποψη σου ότι η TV είναι απλά από άχρηστη έως επικίνδυνη (το αυτοκίνητο το πήρε μεταχειρισμένο κ είχε περασμένο το Kenwood).

Επιπλέον συζητήσαμε και συμφωνήσαμε ότι εφόσον ξεκινά κάποιος από την αρχή καλύτερα είναι με οθόνη + gps παρά με οθόνη + tv tuner.

Την τηλεόραση για να καταλάβεις την έχει χρησιμοποιήσει ελάχιστα και μόνο σταματημένος, η δε διαφορά tv tuner + κεραία σε σχέση με το gps δεν είναι πάνω από 100 ευρώ (350 το ένα & 450 το άλλο).

Εκείνο που βρήκα σαν ευκαιρία (αν θεωρήσουμε ότι 1.100 ευρώ περίπου κοστίζει η 5024 + navi box) είναι το εξής :

http://www.xtremeaudio.gr/site/product.php...7&catid=144

Δεν ξέρω όμως το navigator που έχουν τα Kenwood πόσο καλό είναι από την στιγμή που στην γραφή έχει Greekglish & κυρίως με κάλυψη από Ελλάδα μόνο της Αθήνας <_<:lol:

Link to comment
Share on other sites

Μην το σκεφτεσαι καν.

Οπως ειπες εχει καλυψη μονο Αθηνα και αυτη σιγουρα οχι οπως το destinator.

Αυτες δε οι συσκευες που εχουν και πλοηγηση ειναι πιο περιπλοκες και αν χαλασει η πλοηγηση

αντε βρες ακρη.

Εφοσον θελεις και πλοηγηση πηγαινε στην 5024+ navibox η στην Zenec 2010 που θα σου βγει και κανα 200αρι παραπανω (αλλα νομιζω οτι παιρνει μονο igo).

Link to comment
Share on other sites

Κάτι άσχετο κ από μένα, πέρα του ότι είναι επικίνδυνο το tv tuner, δεν αξίζει να δώσεις τώρα τόσα χρήματα για αναλογικό, αφού μέχρι το Γενάρη θα εκπέμπουν όλα τα κανάλια σε Κορινθιακό (ήδη εκπέμπουν) σε Θεσσαλονίκη κ Αθήνα ψηφιακά, οπότε αν πας για tv tuner πάρε από τώρα ψηφιακό ή περίμενε να δεις πως θα γίνει με τα κανάλια. Εγώ ψήνομαι να πάρω αλλά σκέφτομαι ρ γμτ ότι αν έχω, θα το βάζω όταν οδηγάω (πχ σε κανα ματσάκι που μπορεί να είμαι στο δρόμο) άσχετα αν λέω τώρα ότι αποκλείεται. Επίσης να ρωτήσω αν κάποιος έχει γνώση/προσωπική εμπειρία από κινέζικους αποκωδικοποιητές που κάνουν από 60 εώς 120 ευρώ κ αν αξίζει, γιατί δε βλέπω τον λόγο να πάρω της kenwood που κάνει αυτή τη στιγμή 300-400. Εκτός αν της kenwood δουλεύεις το menu της τηλεόρασης από την ίδια την πηγη (ή από το cotrol) που δε το νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

Την είδα σήμερα live την Kenwood ddx 5022 και είναι πανέμορφη (με επιλογή κόκκινο φωτισμό στα πλήκτρα).

Ωραίο μενού, καλή λήψη στο ραδιόφωνο και γενικά ποιοτική κατασκευή.

Στα 520 ευρώ είναι η τιμή της πλέον. Θα ψάξω να βρω όμως και την Pioneer 4100 για να την δω από κοντά γιατί το δίλλημα είναι μεγάλο!

Τον προηγούμενο μήνα έκανα μία mini έρευνα αγοράς. Μέσω internet στα καταστήματα ήχου αυτοκινήτων (Καλογερόπουλος, Gelisound, Audio Extreme κλπ) & με επίσκεψη σε αλυσίδες ηλεκτρονικών (Κωτσόβολος, Ηλεκτρονική, κλπ).

Συμπέρασμα : Τα καταστήματα ήχου έχουν πολύ καλύτερες τιμές και ποικιλία από αλυσίδες τύπου Κωτσόβολος κλπ (π.χ. 529 ευρώ η Kenwood 5022 στα καταστήματα ήχου & 600 ευρώ στον Κωτσόβολο).

Στην Ηλ.Αθηνών αν τους πεις ότι ενδιαφέρεσαι για multimedia οθόνη 2din σε κοιτάνε σαν κινέζο, θέλουν λίγο ζέσταμα για να καταλάβουν τι ζήτησες και στο τέλος καταλήγουν να σου πουν αφού το έχουν ψάξει ότι δουλεύουν μόνο ένα μοντέλο σε 2din size.

Το αποκορύφωμα ήταν που ένας πωλητής μου πρότεινε ανακλινόμενη 1din για το Golf που έχει θέση 2din.

Link to comment
Share on other sites

Thanks, το πρόσεξα που έχει κουμπάκι navi.

Απλά την kenwood που την είδα προχθές μου άρεσε αρκετά και είναι παραπάνω ποιοτική από όσο δείχνει στις φωτογραφίες(βλέπε δαχτυλιές στην οθόνη που δεν μαζεύει, αίσθηση αφής από τα άλλα κουμπιά και χειριστήρια κλπ).

Πιστεύω θα ταιριάζει γάντι στο ποιοτικό ταμπλό του Golf και λόγω φωτισμού θα ταιριάζει με τα κόκκινα κουμπάκια στους διακόπτες της κονσόλας.

Τα 3100 & 4100 της Pioneer είναι μεν νέα σχετικά μοντέλα και αρκετά μοντέρνα αλλά δεν παίρνουν ούτε navi ούτε tv tuner. Το πλεονέκτημα βέβαια του 3100 είναι η τιμή του στα 390€ που ενδεχομένως με προσφορές τώρα στις γιορτές να μειωθεί και άλλο.

Edited by J.P.
Link to comment
Share on other sites

Για κατι με το οποιο θα περνας αρκετο χρονο καθημερινα, τα χρηματα και μαλιστα της ταξης των 100-200 ευρω δεν πρεπει να ειναι μετρο συγκρισης.

Να παιρνεις παντα, φυσικα βεβαια και εντος των οικονομικων οριων σου, οτι πληρεστερο και λειτουργικοτερο μπορεις γιατι αν δεν το κανεις σιγουρα οπως εχει δειξει η ζωη θα το μετανοιωσεις.

Το λεω αυτο επειδη βλεπω οτι το 'ψαχνεις' το θεμα καιρο, διαφορετικα θα σου ελεγα απλα παρε το πιο οικονομικο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.