Jump to content
anestis the boss

Βαψιμο Εμπροσ Σπο'Ιλερ.

Recommended Posts

Λοιπον..μιας και ειχα πολλα γδαρσιματα στο εμπρος εργοστασικο σποιλερ μου καρφωθικε η ιδεα να το βαψω...παω σε εναν φανοποιο και μου λεει 80 ευρο..οκ του λεω..ταλεμς..

με κοστος 30 ευρο το εβαψα μονος μου.τα υλικα που θα χρειστειτε ειναι:τορξ για το λυσιμο του σποιλερ,γιαλοχαρτο νερου χοντρο ρ360 και λεπτο ρ800..πλαστοφιξ για προσφυση χρωματος στο πλαστικο πριμερ ασταρι πλαστικου χρωμα με κωδικο του αυτοκινητου σας και βερνικι.

128wl.jpg

Η διαδικασια:αφου λυσουμε το εμπρος σποιλερ.το καθαριζουμε καλα με νερο και σαπουναδα..παρακατω η φοτο πριν ττην βαφη του σποιλερ και ο καθαρισμος

127xr.jpg

τα σποιλερ αφου εχουν αφερεθει..εγω θα βαψω το μεγαλο κομματι και οχι το 'μαχαιρι'

129c.jpg

εδω φαινεται η φθορα του..σε αυτο συμβαλει αρκετα και το χαμηλομα 5 ποντων που εχω.

130ot.jpg

και ο καθαρισμος του με πολυ σαπουναδα και πολυ νερο..

131x.jpg

ακολουθει το στεγνωμα..εγω το αφησα στον ηλιο για κανα μισαωρο

132ae.jpg

μετα τριβουμε πρωτα με το χοντρο γιαλοχαρτο να φυγουνε τα χοντρα γδαρσιματα και στη συνεχεια με το λεπτο για να αποκτησει πιο λεια υφη και αλλα και να εχει τους πορους να πιασει το πλαστοφιξ.

133x.jpg

στη συνεχεια ριχνουμε 2 χερια διαφανο πλαστοφιξ και αμεσος μετα το πριμερ(ασταρι πλαστικων)2 χερια και μολις στεγνωσει τριβουμε παλι με το λεπτο γυαλοχαρτο οστε να εξομαλινουμε τυχον εξογκοματα και να αποκτησει προσφυση για την βαφη..

134br.jpg

ειμαστε ετοιμοι για την βαφη..εφαρμοζουμε 4 χερια βαφης.ανα 15 λεπτα τα πρωτα 2,ανα 20 το 3ο και μετα απο 30 λεπτα το 4ο..και θα ερθει σε αυτην την μορφη..

136ov.jpg

στη συνεχεια 3 χερια βερνικι..και ειμαστε εδω..

135uje.jpg.

σε χωρο που να μην εχει σκονι και σε θερμοκρασια 20-25 βαθμων αφηνουμε να στεγνωσει για ενα βραδυ..

επειτα τοποθετουμε.

137s.jpg

το αποτελεσμα ειναι αψογο.δεν υπαρχουν τρεξιματα νερα θολουρες κ.α οι φοτο ειναι τραβηγμενες απο κινητο.οι εργασια εγινε πριν 3 εβδομαδες και εχει φαει αρκετα πλυσιματα και χιλιομετρα απο ταξιδια..στο προηγουμενο golf moy ειχα κανει το μπροστα και το πισω μεροςκαι επι 2,5 χρονια δεν μου ειχε παρουσιασει καποια φθορα.συντομα θα βαψω και το πισω και θα ακολουθησει και αλλο diy..για το πισω.πρεπει να πιανουν λιγο τα χερια σας και να εχετ και λιγη υπομονη και ολα θα πανε τελεια.θα ακολουθησουν και αλλες φοτο μιας και δεν εκατσα να βγαλω να δειτε την διαφορα.σε ανοιχτοχρωμα χρωματα δειχνει πολυ περισοτερο η βαφη του σποιλερ.καλη επιτυχια σε οπποιον τολμησει!!

Edited by Ane-fastrabbit
Link to comment
Share on other sites

ωραιος !!!και τα δικα μου θελουν αλλα δεν ειμαι τοσο τολμηρος με το αμαξι μου!πειραματα αλλου...

Link to comment
Share on other sites

ωραιος !!!και τα δικα μου θελουν αλλα δεν ειμαι τοσο τολμηρος με το αμαξι μου!πειραματα αλλου...

δεν ειναΙ ΤΟΣΟ!!δυσκολο οσο νομιζεις φιλε μου!!!!λιγο να πιανουν τα χερια σου!!λιγο!!

Link to comment
Share on other sites

Σωστός! κάνε κι ένα θεματάκι με λαμαρινοδουλειά και καλές δουλειές! :lol::p :p

Πέρα από την πλάκα ένας που θέλει να βάψει όλο το σετ δηλαδή το μπροστά, τα πλαινά και τον πίσω προφυλακτήρα εκεί που θα χρειαζόταν κάνα 350άρι μπορεί να την βγάλει μόνο με 50 ευρώ για τα απαραίτητα, μπογιές κλπ. Μπράβο Ανέστη!

Link to comment
Share on other sites

:cry: απο που το συμπερανες οτι κοιμιθηκα με το σποιλερ??χαχαχ....οχι στο δωματιο το ειχα για να το ζεστανω με το πιστολακι...και αμεσος στο γκαραζ.απλα να πιασει την κρουστα οστε να μην πεσει επανω του τιποτα και κολησει.
Link to comment
Share on other sites

Σωστός! κάνε κι ένα θεματάκι με λαμαρινοδουλειά και καλές δουλειές! :cry::p :p

Πέρα από την πλάκα ένας που θέλει να βάψει όλο το σετ δηλαδή το μπροστά, τα πλαινά και τον πίσω προφυλακτήρα εκεί που θα χρειαζόταν κάνα 350άρι μπορεί να την βγάλει μόνο με 50 ευρώ για τα απαραίτητα, μπογιές κλπ. Μπράβο Ανέστη!

ετσι ακριβος...ευχαριστω!!μολις τελειωσω την εξαταστικη με τα εργαστηρια βαζω μπροστα για το πισω...

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια Ανέστη.worthy.gifΣκέφτομαι να σε μιμηθώ και να βάψω την αεροτομή της votex τύπου χείλι που περιμένω από Αμερική.:good:

Και αν γίνει καλή γιατί όχι αργότερα και το υπόλοιπο body-kit??sillyhorse1rb5.gif

Link to comment
Share on other sites

καθηγητα με σωστη εργασια οχι μονο θα γινει καλη..ισως και καλυτερη απο φανοποιο..αν και για τα σποιλερ καλυτερα παρε τα χρωματα για πιστολι.δεν ειναι δυσκολο..και θα με θυμιθεις!! :huh:

Link to comment
Share on other sites

:rofl: απο που το συμπερανες οτι κοιμιθηκα με το σποιλερ??χαχαχ....οχι στο δωματιο το ειχα για να το ζεστανω με το πιστολακι...και αμεσος στο γκαραζ.απλα να πιασει την κρουστα οστε να μην πεσει επανω του τιποτα και κολησει.

το εχεις πλυνει μεσα στο μπανιο του σπιτιου,το εχεις αφησει να στεγνωσει στο δωματιο,το κρεβατι διπλα κανει μπαμ!ετσι εβγαλα το συμπερασμα!!!χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

το εχεις πλυνει μεσα στο μπανιο του σπιτιου,το εχεις αφησει να στεγνωσει στο δωματιο,το κρεβατι διπλα κανει μπαμ!ετσι εβγαλα το συμπερασμα!!!χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

xaxaxa..τολινο ετσι και ερθεις στο μικρο φοιτιτικο μου σπιτακι θα βρεις απο 4αδεσ ζαντολαστιχα τουρμπινες προφυλακτηρες φιλτρα λαδια....μιλαμε θα αντικρισεις ενα θεαμα....ΣΚΛΗΡΟΟΟΟ..αφου ολες οι γκομενες που ερχοντε φτιαχνοντε με την κατασταση...χαχαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.